Jump to content

DIY : incalzire scaune E46 NFL (butoane separate)


RobyS

Recommended Posts

Chestii necesare :

- pernele de incalzire (cate 2 pentru fiecare scaun) cu mufele aferente

- cele 2 butoane de incalzire

- ceva sigurante : le scriu mai jos

 

Pentru montarea pernelor de incalzire este necesara demontarea scaunelor si scoaterea tapiteriei de pe ele, pernele fiind cusute pe interiorul tapiteriei

 

(document instructiuni OEM atasat)

 

 

Scheme sofer, pasager :

 

 

Explicatii cu detalii :

 

mufa buton incalzire sofer

- pin 5 - verde/rosu - gros de 2.5 - merge la pin 3 la ignition switch (sub volan langa coloana de directie - mufa neagra 11 pini rotunzi asezati 4/3/4)

- pin 3 - maro/negru - merge la masa

- pinul 4 - verde/rosu - merge la blocul de lumini pe pin 47 (se poate lega la firul de aceeasi culoare de la butonul de ASC care merge tot acolo)

- pinul 1 - verde/violet - gros de 2.5 - merge la mufa galbena a scaunului pe pin 25

- pinul 2 - alb/verde - 0.35 - merge la mufa galbena a scaunului pe pin 23

 

mufa buton incalzire pasager

- pin 5 - verde/rosu - gros de 2.5 - merge la pin 10 la ignition switch

- pin 3 - maro/negru - merge la masa

- pinul 4 - verde/rosu - merge la blocul de lumini pe pin 47 (se poate uni cu celalalt buton si legate la aceeasi culoare la DSC - e iluminarea butonului)

- pinul 1 - verde/galben - gros de 2.5 - merge la mufa galbena a scaunului pe pin 25

- pinul 2 - alb/albastru - 0.35 - merge la mufa galbena a scaunului pe pin 23

 

La ignition switch s-au dus deci 2 fire groase de 2.5 de la butoane pe pinii 10 si 3 ........ de la mufa lui ignition switch se duce de pe pinul 7 cu un fir gros rosu/violet la siguranta F50 (25A)

 

SPOR

 

PS : pentru facelift sunt alte scheme, acestea nefiind valabile decat la NFL care are butoanele (asc,incalzire) separate

 

 

A se vedea si urmatorul DIY postat mai demult :

(CLICK AICI) eLINK

Edited by robytza
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

butoanele sunt destul de scumpe... indiferent de care ai lua...

 

plus instalatia de incalzire (plasele), etc...

 

munca nu e asa de dificila, doar ca e mai laborioasa

 

 

Eu sper sa folosesc doar "pernele" de incalzire de la kit-urile alea,alimentate de butoanele OEM.

esti sigur ca merg si ca nu sunt naibii "calibrate" pe butoanele nonOEM?

adica sa nu se incalzeasca deloc la treptele mici ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

de fapt pinii de pe cablaje sunt pini-mama, iar cei de pe butoane sunt intotdeauna pini-tata

-pini-mama (61130005197).

http://common.leocom.jp/images/parts/963729-1_1330227_std.jpg

- pini-tata (61130006664).

http://common.leocom.jp/images/parts/963730-1_1330231_std.jpg

 

tu vei avea nevoie doar de pini-mama... sunt foarte usor de gasit pe orice instalatie auto, in special BMW

Link to comment
Share on other sites

Question: Nu exista si un kit retro-fit pentru asa ceva .

Deoarece eu am schimbat scaunele mele normale cu unele cu incalzire , acum mai trebuie doar sa cumpar butoanele si sa fac cablaju . (In caz ca nu exista cablaju intr-un kit retrofit ) , sa fie gen plug and play cu putine complicatii cu acceleasi culori si etc .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

salut .

astazi am achizitionat un interior de piele cu incalzire in scaune.

masina nu a avut incalzire.

cand am montat scaunele firele de la incalzire merg in mufa galbena cu negru de sub scaun.

se poate sa am firele trase pana la consola?

ce i care au mai facut asa cum au procedat/?

imi trebuiesc butoanele pt incalzire si .....

Link to comment
Share on other sites

eu in consola am 2 butoane ASC si cel de la perdeaua de la luneta

imi trebuie butoane individuale sau trebuie sa i au o grila cu butoane de incalzire asc si perdea?

eu vreau butoane oem

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

Pai doar tu stii ce fel de butoane ai acum pe masina.Daca cel ASC si cel pt perdeluta ti-s butoane individuale,cauta-ti butoane individuale pt incalzirea in scaune.Daca cele doua sunt incastrate in consola (banda aceea cu butoane),esti nevoit sa iti cauti alta consola care sa aiba si butoanele pt incalzire.

Daca nu ai butoane individuale ci incastrate in consola,vezi ca e alta schema electrica,nu cea prezentata la inceputul topicului.

am butoane individuale.eu am asc

daca cumpar o grila cu dsc si butoane de scaune si perdea se potriveste mufa de la asc la dsc?

 

asta in caz ca nu gasesc butoane indiduale pt scaune si nici grila cu asc scaune si perdea.

ma poate ajuta cineva cu codul de la butone pt scaun?

pt modelul de buton individual.

mersi

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

am cumparat scaune cu incalzire, dar au alta culoare

 

incerc sa mut incalzirea pe scaunele mele, dar pare mission impossible:

 

elementele de incalzire sunt prinse de tapiterie, si peste elementele de incalizire vin tijele cu care sta fixata tapiteria de burete.

deci daca tai acele tije (ca sa introduc sub ele elementele de incalzire), cum va mai sta fixata tapiteria de burete?

 

Practic tapiteria e prinsa de burete cu tije in format dublu HH - atat pe orizontala cat si pe verticala. cele pe verticala nu prezinta o problema, pt ca elementele de incalzire vin intre ele, dar cele pe orizontala traverseaza elementele.

chiar si elementi after-market, doar daca-i tai poti sa-i introduci in locase, si asa nu cred ca vor mai functiona :(

 

in fabrica, ei le fac as: pune tapiteria, elementele de incalizre, tijele de fixare si le cos pe toate la un loc

Link to comment
Share on other sites

asa-i cum spui tu. dar cum fac eu sa introduc materialul cu incalzire intre tapiterie si canalele pe care stau tijele? acum canalele sunt cusute de tapiterie.

 

Ar trebui sa descos toate canalele, sa introduc materialul de incalzit, si sa cos peste din nou canalele. Alta solutie?

Link to comment
Share on other sites

asa-i cum spui tu. dar cum fac eu sa introduc materialul cu incalzire intre tapiterie si canalele pe care stau tijele? acum canalele sunt cusute de tapiterie.

 

Ar trebui sa descos toate canalele, sa introduc materialul de incalzit, si sa cos peste din nou canalele. Alta solutie?

vorbeste cu colegul ADI_JOL.

el se ocupa de tapiterii auto si trebuie sa stie cum scoti tapiteria de pe burete.

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/75711-tapiterie-din-piele-reconditionat-articole-din-piele-preturi-bune/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.