Jump to content

DIY : incalzire scaune E46 NFL (butoane separate)


RobyS

Recommended Posts

AstĂŁzi am primit butuoanale pt scaune.are cineva vreo poza cu instalatia ca sa mi fac si eu o idee .ĂŽmi trebuie si mufele care intra in butuoane?si o explicație m ai pe romaneste.si ceva coduri de mufe.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

AstĂŁzi am primit butuoanale pt scaune.are cineva vreo poza cu instalatia ca sa mi fac si eu o idee .ĂŽmi trebuie si mufele care intra in butuoane?si o explicație m ai pe romaneste.si ceva coduri de mufe.

sal,

si pe mine ma intereseaza mufele care intra in butoane, daca stie cineva codurile ca nu le gasesc, butoanele le am

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare!

 

Stiu ca nu sa mai postat de ceva vreme in acest topic dar poate ma ajuta si me mine cineva cu o informatie.

Am achizitionat niste scaune cu incalzire cu instalatia aferenta si cu tot cu consola cu butoane. Am tot cautat informatii pe internet si nu am gasit nimic concret.

 

Nelamurirea mea cea mai mare este ca in mufa aceia mare din spatele consolei pleaca 3 fire groase si 4 fire subtiri. Cateva din ele le-am identificat si in schema de mai sus

 

Descrierea cablurilor:

 

verde/violet si alb/verde merg la scaunul pasager

verde/gablen si alb/ablastru merg la scaunul sofer la ambele scaune pe pinul 24 vine masa.

 

rosu/violet merge direct in panoul de sigurante are si mufa respectiva in cap.

 

aceste 2 fire imi dau batai de cap:

 

un este albastru/violet care merge tot in panoul de sigurante are aceiasi mufa ca si cel rosu/violet. Asta nu stiu la ce siguranta merge

si mai este un cablu alb/rosu cu puncte galbene care nu stiu unde merge dar are un papuc mama.

Link to comment
Share on other sites

uite aici tot ce-ti trebuie

 

http://forum.e46fana...ad.php?t=341242

 

ca idee generala ,in consola din bord 4 fire vin de la scaunele fata si 3 fire merg la panoul de sigurante (2 pt sigurante locul 42 si 12 ) si unu pe k bus este cutia neagra de deasupra si te legi de un fir alb/ rosu/ galben . ;)

 

si mai sunt impamantarile de la scaune care merg sub mocheta , acolo ai un soclu cu mai multe intrari special pt impamantare (-) ground..

 

 

deci ai 7 pini la consola si 3 + 3 pini la mufele de la scaune

 

iti trebuiesc pinii de la scaune 2 mari si 1 mic la fiecare scaun si 2 pini pt a putea sa infigi sigurantele in panou , una are fir de 4, 0 mm si unu mic.

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

eu le stiu dupa pini si locul lor pe mufa :)

 

adica , mufa de la consola are 23 de pini

 

si

 

pinul 23 merge la cutia neagra si te legi de firul alb/rosu/ galben

 

pinul 7 merge in panoul de sigurante la numarul 42

 

pinul 22 merge in panoul de sigurante la numarul 12

 

daca ai nelamuriri poti sa ma intrebi :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

ai grija la cum vin pinii si mai ales la panoul de sigurante..eu ca sa inserez cei doi pini pt siguranta 42 si 12 a trebuit sa desfac panoul in 3 bucati..si e cam chin, probabil cu ceva lite poti sa ii bagi si fara sa il desfaci.

E mai simplu decat crezi

Link to comment
Share on other sites

E mai simplu decat crezi

 

Salutare.A incercat cineva aceasta operatiune pe X5 2001 E53? Exista vre-o schema a cablajelor?

Eu am doar blocul de butoane in care sunt cuprinse si cele 2 pentru incalzire in 3 trepte.

Din cate se pare comanda se face pe CAN.

Perne electrice after-market s-ar putea adapta totusi la cele 3 trepte de incalzire?

Link to comment
Share on other sites

E mai simplu decat crezi

 

mie acum 2 saptamani nu mi s-a parut atat de simplu :)

dar probabil ca exista o smecherie sa-ti faci loc intre cablurile alea inserate , mai ales la partea de jos pt locasul de la siguranta 12 ..eu a trebuit sa desfac panoul ca sa am loc si sa fiu sigur ca s-a inserat cum trebuie pinul si ca sa il infig cum trebuie a trebuit sa il trag cu o lita caci altfel nu se punea pe pozitie, iar cand desfaci panoul in 3 bucati desfaci si toate sigurantele de la partea de jos, iar dupa studiezi ca sa pui amperajul care trebuie la fiecare numar :) distractie .. in fine, greu nu e , dar nici usor sau ca sa te citez ,nu e nici simplu :) sau poate o fi simplu cand faci toata ziua treaba asta..

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

cred ca singura solutie pe care eu o vad , ar fi sa legi pinul de inserat cu o lita pe care o infigi usor in locasul respectiv si prin ea il tragi si dupa ce ajungi la pozitia dorita ,tai lita la fata caci nu prea cred ca se mai desface :) dar poate sunt si alte metode ,mie doar asta imi vine in minte , iar pt locasul 12 nu prea ai nici loc si nici nu prea vezi ce se intampla acolo daca nu desfaci panoul :) eu unul am preferat sa-l desfac , pt siguranta Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Sau asa:

ok...

 

deci:

ca sa evitati tot balamucul cu imposibilitatea manevrarii prin spatele tablourilor de sigurante, la introducerea unui nou pin va recomand sa urmati pasii de mai jos:

1. sa aveti un pin pt sigurante (desigur), si cu un fir atasat de el, destul de lung, depinde de lucrarea pe care o aveti de executat;

2. un alt fir, pentru ghidaj, se introduce prin locasul gol unde doriti sa puneti acel pin, din directia fata --> spatele tabloului, adica dinspre sigurante catre botul masinii;

3. acest fir il treceti prin pinul in cauza, exact prin mijlocul lui (printre cele doua lamele) in sensul in care ar intra o siguranta in pin,

4. faceti apoi un nod firului de ghidaj dupa ce l-ati trecut prin pin (lasati bucata de fir dupa nod ceva mai lunga, cca 7-8 cm);

5. trageti de firul de ghidaj catre fata tabloului, ghidand cu mana pinul catre locasul unde trebuie sa ajunga, pana ce pinul se fixeaza in locas (se va auzi un click usor);

6. trageti de coada firului de ghidaj (cea de 7-8 cm) in sens opus, moment in care firul va iesi din pin prin spatele tabloului...

7. ... gata ! :goodjob:

 

o schita sumara ar fi:

Da click pe sageata intoarsa din topul citatului de mai sus ca sa vezi schita... Face cat 1000 de cuvinte

Link to comment
Share on other sites

pai in mare este cam aceeasi schema ca ce cu lita ,deci asta ar fi singura metoda se pare ,doar ca tu zici cu fire thumbsup.png

 

eu am perfectionat metoda cu litele la fata locului si vorba aia nu sunt nici mecanic nici electrician, dar cica , romanul este inventiv ! rolleyes.gif

 

p.s. este mai misto metoda descrisa de tine ! thumbsup.png

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

fiecare isi alege solutia potrivita... firul-tractor il poti extrage totusi :D

 

 

Salutare.A incercat cineva aceasta operatiune pe X5 2001 E53? Exista vre-o schema a cablajelor?

Eu am doar blocul de butoane in care sunt cuprinse si cele 2 pentru incalzire in 3 trepte.

Din cate se pare comanda se face pe CAN.

Perne electrice after-market s-ar putea adapta totusi la cele 3 trepte de incalzire?

Link to comment
Share on other sites

sigur se pot pune ,dar nu stiu schema electrica :)

 

 

dupa parerea mea singura modificare fata de e46 ar putea fi la panoul de sigurante, implicit cele 3 fire, care cine stie unde vin , desi e posibil sa aibe aceleasi locasuri ( f12 si f42 ) si evident firul galben/alb/rosu

 

p.s. pune poza cu foaia de la panoul de sigurante si vedem ce scrie acolo :)

 

pe langa schema electrica iti mai trebuiesc si cablurile de sub scaun care se adauga in mufa generala , astea ti le iei de la sh.

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
salut! Am şi eu o întrebare dak mă puteţi ajuta cu vreun sfat...? Merge instalaţia scaune încălzite de pe e46 nfl pe e46? Ce ar trebui să iau în afară de scaune,consola cu butoane? Vă mulţumesc! sper să meargă având în vedere că au aceiaşi tapiţerie şi nu aş mai umbla cu instalaţii improvizate!
Link to comment
Share on other sites

de ce nu s-ar mai gasi ? daca le comanzi ti se aduc.....

da, ai avut dreptate,..acum mi-au ajuns butoanele si doar in vara o sa ma apuc sa fac incalzirea functionala, pana atunci am vrut sa leg iluminarea lor, doar de aspect,poti sa imi spui cum sa fac?

Link to comment
Share on other sites

E simplu. Scrie in primul post. Te legi cu pinul 4 de la butoane la pinul 47 de la lcm si pinul 3 la masa

 

Sau cu pinul 4 te legi la firus gri cu rosu de la butonul de asc care tot acolo merge

are ceva daca le leg doar pentru iluminare? mi-a zis un vecin ca daca nu se pune nu stiu ce modul, e pericol de incendiu..?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.