Jump to content

Schimbarea uleiului la cutia de viteza automata E39 - DIY


paul

Recommended Posts

Ce se impotriva era Bavaria la schimbatu uleiului din cute si diferential pana acu :twoup:

 

Nu te supara pe mine Bavaria dar erai asa de convins ca nu trebuie schimbat de mergeai si pana in panzele albe ....

 

poate am nimerit sa citesc doar posturile tale legat de ulei cutie -> scuza-ma ca m-am legat de viata ta :P

 

dar nu trebuie sa fii Dr in chimie ca sa iti dai seama ca nu exista asa ceva life time oil :D mai ales la masina care suporta intemperii destul de dure

 

si vaselina expira :D

 

am avut ocazia sa lucrez la depoul de locomotive si nu va spun ce ulei vaselina si motorina de calitate se primea

 

exista pe vremuri :twoup: si laborator de chimie la CFR si la fiecare 3 -> 6 luni se luau monstre din uleiuri vaselina si se faceau teste daca mai au proprieteti de ungere sau nu

 

o sa spuneti ca nu se compara efortul locomotivei cu masina dar sa stiti ca toate sunt calculate si dimensionate pt efortul destinat

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=463230

 

in pdf gasiti intervalele la care se schimba

 

scuzat de :D

 

dupa cate cutii pica si au picat din cauza uleiului ca nu se schimba chiar si in garantie ... life time oil :) sau gandit ca e cam mult

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

@Bavaria a facut o afirmatie corecta. Exista modele de masini la care producatorul NU recomanda schimbarea uleiului. Este vorba de cele cu ulei lifetime.

Daca te uiti si tu in pdf-ul pus de tine vei putea observa ca uleiul de cutie si diferential se schimba doar la M3!

 

PS. E prima oara cand aud de efectul intemperiior asupra uleiului de cutie :twoup:. E pregnant efectul?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Si eu am schimbat uleiul de la cutie cand am cumparat masina la 136 mii km. Cei de la BMW din Cluj au spus ca, oficial, nu recomanda dar ei il schimba daca insist. Asa ca l-am schimbat si si ei mi-au confirmat ca era murdar si ca am facut bine ca l-am schimbat.

 

@migu73xxx: Sincer, nu cred ca socurile au legatura cauzala si directa cu schimbatul uleiului. Dar daca cutia avea probleme inainte sa schimbi uleiul, sunt convins ca schimbarea uleiului nu ii face bine.

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca bavaria are dreptate,,deci eu pana nu am schimbat uleiul la cutie,,era ok cutia,,de cand lam schimbat am probleme,,are mici socuri cand schimba,,daca ii facea bine schimbarea uleiului ,,nu facea socurile mici,,dar daca asi mai avea o masina cu cutie automata,,nu asi schimba uleiul deloc,,daca este sa pice,,sa pice ea singura,,nu sa o ajut eu sa pice mai repede,,daca nu schimbam uleiul la cutie,,sigur nu aveam nici o prob cu cutia,,atata am de spus,,eu zic sa nu schimbati uleiul daca nu aveti prob cu cutia,,va spun asta din propia experienta,,si nu va mai luati de bavaria,,ca cred ca este cam singurul care are dreptate,,nu se schimba uleiul la cutie steptronic.....

 

 

Dreptatea este undeva la mijloc. :twoup:

Nu ai facut bine zic eu ca ai urmat un sfat primit pe un forum in detrimentul unui sfat primit de la o reprezentanta BMW din Germania.

 

Deoarece socul a aparut imediat dupa schimbarea uleiului ma gandesc ca pot fi doua variante.Cutia nu si-a adaptat suficient presiunile pentru schimbarea vitezelor, lucreaza inca cu adaptatiile vechi.Poti incerca sa faci un update la soft urmat de stergerea adaptatiilor.Cutia invata si singura noile adaptatii insa uneori poate dura foarte mult timp si de aceea este necesara invatarea ei .Cei din service banuiesc ca pot face acest lucru.

Varianta 2 ar fi cutia defecta.

Incearca insa prima varianta, nu prea mai ai nimic de pierdut :twoup:

Link to comment
Share on other sites

[

 

am avut ocazia sa lucrez la depoul de locomotive si nu va spun ce ulei vaselina si motorina de calitate se primea

 

dupa cate cutii pica si au picat din cauza uleiului ca nu se schimba chiar si in garantie ... life time oil :D sau gandit ca e cam mult

 

Pacat ca nu ai ramas acolo. :D

Glumesc :P

 

Uleiul este lifetime si nu o spun eu care am o amarata de facultate de chimie ;) , ci producatorii de BMW-uri.

Asa au hotarat inginerii de la BMW, ca uleiul nu se schimba pe durata de viata a masinii.O fi bine, o fi rau, fiecare cu parerea lui.

Nu stiu cate cutii pica, tu stii?

Nu vreau sa ma i-au de viata ta, insa de la depoul de locomotive sa comentezi deciziile inginerilor de la BMW, e ceva.., dar e parerea ta :)

 

Revenind la subiect, de ce oare cutia schimba cu socuri dupa inlocuirea uleiului lifetime?Ce crezi?De ce inainte schimba bine si acum schimba de cateva mii de euro, cat costa o cutie noua? :twoup:

 

se luau monstre din uleiuri vaselina

 

 

A aparut The Incredible Hulk 2008 :P

 

 

 

 

nu exista asa ceva life time oil :D mai ales la masina care suporta intemperii destul de dure
\

 

Pai daca ploua, ploua pe masina nu in cutia de viteze. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

in pdf gasiti intervalele la care se schimba

 

scuzat de :twoup:

 

dupa cate cutii pica si au picat din cauza uleiului ca nu se schimba chiar si in garantie ... life time oil :D sau gandit ca e cam mult

 

Pai am citit pdf-ul si nu exista interval pentru schimbul uleiului de la cutie. :twoup:

Ai citit si tu pdf-ul si il interpretezi altfel? :D

Link to comment
Share on other sites

ok mss bavaria,,am sa incerc cu softul,,imi pare rau ca lam schimbat si acum am problema asta,,dar asta este acum nu am ce face,,inainte ce sal schimb,,nu avea nimic cutina,,nici nu stiam cand schimba ,nu simteam nimic,,dupa ce am schimbat uleiul mia aparut socurile astea mici,,inainte nu avea probele cutia,se paote sa fie ok daca ii bag soft nou??si daca o las asa,,nu o sasi revina ea singura??bavaria??
Link to comment
Share on other sites

Daca socul este aproape imperceptibil, se poate spune ca are cutia ceva?

 

Tu chiar crezi ce spui?

Ai mers vreodata cu o masina noua?Cutia schimba cu socuri?

La masina ta cutia schimba cu socuri?Banuiesc ca nu...

Pentru el ar trebui sa fie acceptabil?

 

ps

 

Nu trebuie sa te simti vinovat(daca te simti) ca i-ai spus sa schimbe uleiul, sfaturile pe un forum valoareaza exact atat cat se plateste pentru ele :twoup:

Oricum el a ales sa urmeze un sfat primit pe un forum, chit ca il costa destul de mult...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Se pare ca nu schimbarea uleiului a fost problema ci faptul ca ai pus un ulei necorespunzator!

 

[...] atata am de spus,,eu zic sa nu schimbati uleiul daca nu aveti prob cu cutia,,va spun asta din propia experienta,,...

 

[...] asta numai de cand am schimbat uleiul..daca era bine pt cutie uleiul nou,,cred ca nu se simtea nimic,,mergea ca inainte,,dar cu parere de rau nu mai merge asa,,are socuri mici la scimbarea treptelor,,si parca mai sus ,,mai spunea cineva ca aia se intimpla daca schimbi uleiul,si cred ca si tu chiar asta afirmai pe ceva forum,,daca imi aduc bine aminte..

Daca pui ulei nepotrivit se poate strica orice cutie, fie ea automata sau manuala.

Asta arata inca odata cat de relative sunt afirmatiile de genul "va spun eu din proprie experienta". Informatiile trunchiate si premisele eronate fac irelevante recomandarile bazate pe experiente personale.

 

Ce fel de ulei ai pus si cat ai mers cu el?

Incearca sa dai jos TOT uleiul din cutie, lucru mai dificil in conditii de amator, si pune tipul corect de ulei. Poate ai noroc.

Link to comment
Share on other sites

paul,nu stiu ce tip miau dat,este tot pentru cuti automate,dar nu este exact codul care scrie pe cutia mea ca trebe bagat,nu stiu exact cati km am facut cu el,dar crde ca in jr de 5000 de km,acum nu stiu exact poate mai putin poate mai mult,asi putea avea noroc sa nu se fi stricat cutia paul?este deajuns sa schimb uleiul doar o singura data??
Link to comment
Share on other sites

Posteaza codul uleiului cumparat de la service. Pe cutia ta e trecut si codul uleiului necesar? Posteaza si codul acesta.

 

In regim de amator nu poti schimba integral uleiul. Pur si simplu nu se scurge tot, oricat ai astepta! In cazul in care ai gresit tipul de ulei este insa necesar sa-l dai jos pe tot.

Link to comment
Share on other sites

Posteaza codul uleiului cumparat de la service. Pe cutia ta e trecut si codul uleiului necesar? Posteaza si codul acesta.

 

In regim de amator nu poti schimba integral uleiul. Pur si simplu nu se scurge tot, oricat ai astepta! In cazul in care ai gresit tipul de ulei este insa necesar sa-l dai jos pe tot.

 

 

 

asta este uleiul care scrie pe cutia mea ca trebe, 83229407807,iar ei miau dat uleiul cu codul 83229404328,uleiul asta este in cutie acum..pai nu am de gand eu sal schimb paul,,am sa o duc la bmw,nu mai am incredere in ei deloc dupa cele intimplate,gandeste in germani la bmw sa patesti asa ceva este cam greu de crezut,nici mie nu imi vine sa cred,dar uite ca chiar asa este...pe factura asta scrie ca eu uleiul asta lam cumparat,,nu cel care scrie pe eticeta de la cutie..sa fie poate un ulei care este bun si asta pt cutia mea si sa aiba alt cod??

 

Posteaza codul uleiului cumparat de la service. Pe cutia ta e trecut si codul uleiului necesar? Posteaza si codul acesta.

 

In regim de amator nu poti schimba integral uleiul. Pur si simplu nu se scurge tot, oricat ai astepta! In cazul in care ai gresit tipul de ulei este insa necesar sa-l dai jos pe tot.

 

 

 

asta este uleiul care scrie pe cutia mea ca trebe, 83229407807,iar ei miau dat uleiul cu codul 83229404328,uleiul asta este in cutie acum..pai nu am de gand eu sal schimb paul,,am sa o duc la bmw,nu mai am incredere in ei deloc dupa cele intimplate,gandeste in germani la bmw sa patesti asa ceva este cam greu de crezut,nici mie nu imi vine sa cred,dar uite ca chiar asa este...pe factura asta scrie ca eu uleiul asta lam cumparat,,nu cel care scrie pe eticeta de la cutie..sa fie poate un ulei care este bun si asta pt cutia mea si sa aiba alt cod??

 

 

pe eticeta de la cutie asta scrie, ZF A5S 325Z,si cred ca asta este codul uleiului codul asta scrie pe eticeta 83229407807..

Link to comment
Share on other sites

Pentru cutia ZF A5S 325Z BMW recomanda ulei Esso LT 71141 cu codul 83.22.9.407.807

 

Uleiul cu codul 83.22.9.404.328 pe care l-ai pus tu este facut de Texaco - ETL 7045e si este recomandat de BMW pentru cutiile GM.

 

Se pare totusi ca uleiurile sunt similare. ESSO ( proprietarul marcii Mobil ) recomanda in prezent uleiul Mobil 1 Synthetic ATF with SuperSyn Technology , care poate fi folosit in locul ambelor uleiuri.

 

Exista si varianta ca cei din service sa-ti fi dat un ulei diferit chiar si de cel trecut pe factura.

 

Incearca sa schimbi uleiul si filtrul dar sa nu mai pui ulei varsat, pune uleiul Mobil 1 Synthetic ATF with SuperSyn din link-ul de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Pentru cutia ZF A5S 325Z BMW recomanda ulei Esso LT 71141 cu codul 83.22.9.407.807

 

Uleiul cu codul 83.22.9.404.328 pe care l-ai pus tu este facut de Texaco - ETL 7045e si este recomandat de BMW pentru cutiile GM.

 

Se pare totusi ca uleiurile sunt similare. ESSO ( proprietarul marcii Mobil ) recomanda in prezent uleiul Mobil 1 Synthetic ATF with SuperSyn Technology , care poate fi folosit in locul ambelor uleiuri.

 

Exista si varianta ca cei din service sa-ti fi dat un ulei diferit chiar si de cel trecut pe factura.

 

Incearca sa schimbi uleiul si filtrul dar sa nu mai pui ulei varsat, pune uleiul Mobil 1 Synthetic ATF with SuperSyn din link-ul de mai sus.

 

 

ok mss mult paul,,si daca pun uleiul asta nu o sa fie ok?Esso LT 71141 cu codul 83.22.9.407.807,pt ca cei de la bmw sigur asta o sal aiba?,si acum ca ai vazut diferenta de uleiuri,ce zici din experienta ta,sa stricat cutia??mai am vreao sansa sa o salvez daca schimb uleiul??

Link to comment
Share on other sites

In mod normal trebuie sa gasesti la reprezentanta ulei Esso LT 71141 cu codul 83.22.9.407.807. Nu stiu de ce ti-au dat altceva, poate nu au fost atenti, poate au considerat ca sunt similare.

 

Ti-am recomandat sa folosesti acel ulei Mobil 1 Synthetic ATF with SuperSyn pentru a fi sigur ca pui uleiul corect. Daca te uiti pe linkul pe care ti l-am dat este exact uleiul recomandat de ESSO, producatorul uleiului initial, LT 71141.

Spre deosebire de uleiul de la reprezentanta care vine la butoi, pe acesta il gasesti la recipiente de 1 l. Asa poti fi sigur ca pui ce trebuie. Daca cei din service au gresit odata e posibil sa mai greseasca.

 

Trateaza ce ti-am zis eu doar ca o simpla opinie a mea. Nu lucrez la BMW si nici nu am experienta ca sa-ti spun daca a ta s-a stricat sau nu de la ulei. Poti sa incerci sa schimbi uleiul din nou, poate ai noroc si scapi de probleme.

 

Cea mai buna varianta ar fi sa mergi la reprezentanta unde ti-au schimbat uleiul, sa le expui problema si sa le soliciti sa o rezolve.

Link to comment
Share on other sites

In mod normal trebuie sa gasesti la reprezentanta ulei Esso LT 71141 cu codul 83.22.9.407.807. Nu stiu de ce ti-au dat altceva, poate nu au fost atenti, poate au considerat ca sunt similare.

 

Ti-am recomandat sa folosesti acel ulei Mobil 1 Synthetic ATF with SuperSyn pentru a fi sigur ca pui uleiul corect. Daca te uiti pe linkul pe care ti l-am dat este exact uleiul recomandat de ESSO, producatorul uleiului initial, LT 71141.

Spre deosebire de uleiul de la reprezentanta care vine la butoi, pe acesta il gasesti la recipiente de 1 l. Asa poti fi sigur ca pui ce trebuie. Daca cei din service au gresit odata e posibil sa mai greseasca.

 

Trateaza ce ti-am zis eu doar ca o simpla opinie a mea. Nu lucrez la BMW si nici nu am experienta ca sa-ti spun daca a ta s-a stricat sau nu de la ulei. Poti sa incerci sa schimbi uleiul din nou, poate ai noroc si scapi de probleme.

 

Cea mai buna varianta ar fi sa mergi la reprezentanta unde ti-au schimbat uleiul, sa le expui problema si sa le soliciti sa o rezolve.

 

 

 

ok mss frumos paul,maine am sa ma duc la repezentanta sa vad ce rezolv,,am sati scriu pe forum ce am rezolvat,mss mult inca o data,toate cele bune..

Link to comment
Share on other sites

acum am venit de la bmw,,nu am fost la aia care miau dat uleiul am fost la alti,la 3 firme bmw am fost,si maiu spus ca uleiul care il am eu in cutie este la fel cu cel care trebuia bagat si acre scrie pe cutia mea ca trebe ,,doar ca codurile sunt diferite,din cauza ca asta care il am eu este la bidoane de 20 de litri,,si sau uitat pe tabelul lor de uleiuri si este la fel,,asa miau spus,,acum eu miam facut o programare vineri sal schimb din nou sa vad ce se intimpla..
Link to comment
Share on other sites

Nu de la ambalare difera codul. Poate or fi similare, nu stiu exact, dar in mod sigur nu de ambalare in bidoane de 20 sau 60 l provine diferenta dintre coduri.

 

Este vorba de uleiuri facute de producatori diferiti - cel recomandat pentru cutia ta este facut de ESSO, cel pe care ti l-au dat ei este facut de Texaco.

Link to comment
Share on other sites

Nu de la ambalare difera codul. Poate or fi similare, nu stiu exact, dar in mod sigur nu de ambalare in bidoane de 20 sau 60 l provine diferenta dintre coduri.

 

Este vorba de uleiuri facute de producatori diferiti - cel recomandat pentru cutia ta este facut de ESSO, cel pe care ti l-au dat ei este facut de Texaco.

 

 

 

nu stiu eu paul,,ei asa miau spus,,si am fost la 3 bmw si la fel au spus ca sunt la fel uileiurile,dar poate ca ei nu stiu ca nu este la fel asta este faza,,ca ei nu schinba ulei,,daca cutia are ceva ei o schimba,si cred ca ei nici nu stiu ca nu este bun uleiul asta,,dar vineri cand merg sa imi schimbe uleiul,,ce ulei sa bag,ESSO?,ca s anu am din nou surpriize,,mai am auzi pe forum ca se poate sa fie si flansa de cardan dus si din cauza asta sa am socul asta ,,este posibil?tu ce zici??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.