Jump to content

Se merita jante pe 19" in Romania?


bimmer-boy

Recommended Posts

la coupe de 2l cele mai mici sunt pe 16..... cred ca 2.5, 3l nu poti sa pui sub 17 .....

 

 

Este V6 asta de vreau sa-l cumpar... daca totusi este cineva interesat de jantele astea, sa ma contacteze pe PM... pun o poza acum..

 

Jante pe 19" gasesc oricand! Dar, iti platesc dublu pe acel ...V6!! Facem afacerea? :twoup:

Fiecare "incalta" masina cu ce doreste. Colegul a cerut doar o parere. Deci, nu e cazul sa punem jante pe 14"!!

Cu stima

Link to comment
Share on other sites

Cei care au spart/indoit jante,distrus casete de directie,schimbat de 3 pe an articulatia....nu ocoliti nici o groapa? :twoup:

 

sunt drumuri praf,pe unde pur si simplu nu ai ce ocoli

 

ex: dt tr.severin-orsova;gheorgheni-bicaz,onesti-bacau,galati-barlad,etc

 

cand aveam jante pe 18,talon 40 si susp sport la fiecare 2-3000km faceam cate o galma;cand mi-am luat x6 nu am vrut sa aud de jante mari si suspensie sport

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Nu am avut nici o problema, gen janta indoita, galme pe cauciucuri etc. in peste 2 ani. Ma refer la Jante de 19"' pe un BMW M6, deci si suspensie dura. Astea sunt basme, poti merge fara probleme cu jante de genul asta. Atentie normala, ca pentru orice alta masina.

 

Am intrat si pe gropi fara sa vreu, pe drumul catre balea lac, care e praf de exemplu, nu ai ce sa ocolesti, pe un drum in lucru intre tulcea si constanta, altul inainte sa reabiliteze tronsonul de la iesirea de pe A2 catre Slobozia, ceva horror etc... am luat chiar si santuri mari in sosea (chestii din acelea decopertate), la viteza mare, am spart scut si deflectoare de aer, dar jantele au fost INTACTE.

 

Probabil conteaza si calitatea lor.

 

Acum am pe 20'', dar nu cred ca se pune ca-i gen SUV.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Tocmai ti-am dat exemplul meu concret, mai sus.

 

Dar, vorba lui Ciupanezu...

 

Din păcate, mulţi dintre cei care au postat păreri contra n-au avut ĂŽn viaţa lor nici măcar jante pe 18 pe maşină, darămite pe 19.
Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

masini oe care le-am avut in ac peropada

 

vw golf V 195/65r15 - masina perfecta pt drumurile din ro,efectiv manca jar pe orice fel de drum,chiar si neasfaltat

320d e46 205/55 R16,apoi am trecut la 225/45 R17 fata,235/45 R17 spate -la fel cu jante 16 era f potrivita pt drumurile ro.,dupa trecerea la jante pe 17 masina a devenit mai rigida dar nu suparator,insa s-a inbunatatit stabilitatea,probabil ac ar fi combinatia perfecta

a4 b7 235/40 R18+suspensie sport - statea lipita de drum,insa aproape orice drum mi se parea impracticabil,pe piatra cubica de la piata charles de gaulle am dat cu capul de tavan de doua ori de tavan,la doar cu 50km/h,sa nu mai vb de galme

 

cand mi-am configurat x6-le am luat cele mai mici jante,19,si suspensie normala(veneam dupa un q7 cu jante pe 20,susp pneumatica,de care nu pot sa ma plang ca era rigid dar nici nu pot sa il laud ca era f confortabil),daca am fi avut drumuri,pe bune daca nu puneam pe 21;

 

nu as sacrifica confortul pt aspect si pt un mic plus de stabilitate ; nu sunt genul de om care sa ocolesca un drum pt ca este plin de gropi;nu sunt genul de om care sa meraga incet din cauza gropilor,daca pot evit daca nu nu ;doar nu mi-am luat masina ca sa ma port cu ea precum cu un ou.

 

ma apuca rasul cand ii vad pe unii cum trec peste linile de tramvai cu 10-15km/h

Link to comment
Share on other sites

am mers cu un amic cu e-klass care are jante amg ... cred ca sunt pe 20-21 - naiba sa le ia ... sunt asa de putin inalte pe fata, a.i. daca merge pe un drum mai denivelat zici ca are doar o urma de cauciuc.. nu cred ca are 3-4cm cauciuc vizibil... suspensia e ok... se simte un pic mai bine ca la mine la coupe... cred ca si run-flaturile astea sunt responsabile de rigiditatea masinii.

 

eu nu critic jantele pe 17...18....19 cat am impresia ca run-flaturile astea ne mananca rinichii :twoup:

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

In oras, parca nu e asa rau sa ai pe 18", 19", DAR.... atunci cand faci curse de cateva mii de km pe luna prin toata tara, scuzati-mi expresia.... te caci in ele de jante si pneuri, cu toata atentia pe care o ai tu si toti pasagerii din masina! Daca ai de facut 700km intr-o zi, sa-mi spui mie cum mergi "atent" la toate gropile?! Sa nu mai zic daca-i noapte!.... Doar nu mergi cu 50-60km/h... ca asa, nu mai ajungi la destinatie! Discutia este relativa .... daca te fatzai prin oras 80% - 90% din timp, este ok cu jante mai mari: viteza mai mica, timp de reactie sporit, inveti anumite trasee; daca mergi exterior, tot felul de destinatii, drumuri necunoascute, atunci se face simtita clar diferenta intre 16" si 18"-19".
Link to comment
Share on other sites

In oras, parca nu e asa rau sa ai pe 18", 19", DAR.... atunci cand faci curse de cateva mii de km pe luna prin toata tara, scuzati-mi expresia.... te caci in ele de jante si pneuri, cu toata atentia pe care o ai tu si toti pasagerii din masina! Daca ai de facut 700km intr-o zi, sa-mi spui mie cum mergi "atent" la toate gropile?! Sa nu mai zic daca-i noapte!.... Doar nu mergi cu 50-60km/h... ca asa, nu mai ajungi la destinatie! Discutia este relativa .... daca te fatzai prin oras 80% - 90% din timp, este ok cu jante mai mari: viteza mai mica, timp de reactie sporit, inveti anumite trasee; daca mergi exterior, tot felul de destinatii, drumuri necunoascute, atunci se face simtita clar diferenta intre 16" si 18"-19".

 

ai dreptate... la drumuri lungi mai ales la care nu "cunosti gropile" e aiurea...

Link to comment
Share on other sites

Eu merg de 3 ani cu 19" si nu am niciun fel de probleme. Daca nu esti atent sau nu te intereseaza de masina poti distruge si jante si bucsaraie si cu 14.

 

Intr-un an de 18" + 3 ani de 19" am schimbat la masina doar o bieleta antiroliu si bucsile de la brate. Si am facut drumuri prin toata tara si prin afara si prin oras si am suspensie sport.

Sa fii atent este cel mai important. Am prieteni cu 16 care au schimbat de "n" ori bucsi, brate etc.

 

Sfatul meu este sa pastrezi jantele, dar sa renunti la runflat-uri si sa pui anvelope normale, o sa-ti fisureze janta peste ceva timp.

Link to comment
Share on other sites

In oras, parca nu e asa rau sa ai pe 18", 19", DAR.... atunci cand faci curse de cateva mii de km pe luna prin toata tara, scuzati-mi expresia.... te caci in ele de jante si pneuri, cu toata atentia pe care o ai tu si toti pasagerii din masina! Daca ai de facut 700km intr-o zi, sa-mi spui mie cum mergi "atent" la toate gropile?! Sa nu mai zic daca-i noapte!.... Doar nu mergi cu 50-60km/h... ca asa, nu mai ajungi la destinatie! Discutia este relativa .... daca te fatzai prin oras 80% - 90% din timp, este ok cu jante mai mari: viteza mai mica, timp de reactie sporit, inveti anumite trasee; daca mergi exterior, tot felul de destinatii, drumuri necunoascute, atunci se face simtita clar diferenta intre 16" si 18"-19".

 

Ai avut vreodatĂŁ jante pe 18 pe maÂşinĂŁ?

 

Eu am mers ºi afarã cu jantele mele, am luat noaptea niºte gropi foarte mari ºi nu s-a Întâmplat absolut nimic, sã nu dramatizãm.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
fiecare stie f bine ce i se potriveste si pe ce drumuri merge

 

eu spre exemplu inca le vad inutile

 

Buey, si niste ÞâÞe siliconate sunt inutile probabil, dar dau bine la privit :twoup:

Link to comment
Share on other sites

In oras, parca nu e asa rau sa ai pe 18", 19", DAR.... atunci cand faci curse de cateva mii de km pe luna prin toata tara, scuzati-mi expresia.... te caci in ele de jante si pneuri, cu toata atentia pe care o ai tu si toti pasagerii din masina! Daca ai de facut 700km intr-o zi, sa-mi spui mie cum mergi "atent" la toate gropile?! Sa nu mai zic daca-i noapte!.... Doar nu mergi cu 50-60km/h... ca asa, nu mai ajungi la destinatie! Discutia este relativa .... daca te fatzai prin oras 80% - 90% din timp, este ok cu jante mai mari: viteza mai mica, timp de reactie sporit, inveti anumite trasee; daca mergi exterior, tot felul de destinatii, drumuri necunoascute, atunci se face simtita clar diferenta intre 16" si 18"-19".

 

Ai avut vreodatĂŁ jante pe 18 pe maÂşinĂŁ?

 

Eu am mers ºi afarã cu jantele mele, am luat noaptea niºte gropi foarte mari ºi nu s-a Întâmplat absolut nimic, sã nu dramatizãm.

 

Raspunsul este DA. Am mers 7 luni cu jante pe 18" pe masina. Am dat peste 22 de milioane pe 4 pneuri Dunlop noi si am facut galme la ele in nici 3 luni de zile! Alti bani, alta distractie. Masina arata in mare fel, stabilitate crescuta, dar era foarte rigida... se simtea absolut tot ce era pe drum. Jantele nu s-au spart, doar s-au indoit putin, dar sa zicem ca nu conteaza asa mult, se pot indrepta.

Nu am suspensie sport, merg foarte atent cu masina, DAR, cand faci mii de km lunar prin toata tara, nu prea ai ce face! Primavara (in deosebi), drumurile sunt VARZA dupa cum bine stiti... sunt atat de multe gropi incat nu ai cum sa le ocolesti pe toate, este imposibil.

Va dau un exemplu clar: in ultimele 2 zile am facut 1.200 km, Craiova-Pitesti-Brasov-Tg. Secuiesc-Onesti-Bacau-Roman-Iasi si retur pe acelasi traseu. Craiova-Pitesti drum bun, merg jante chiar si pe 21". Pitesti-Brasov... pfff.... canale, denivelari peste denivelari, gropi unde iti intra toata roata daca nu esti atent (chiar pe Rucar-Bran). Brasov-Onesti drum bun, merg si pe 21". Onesti-Bacau multe denivelari, chiar si gropile au gropile lor! Bacau-Iasi drum bun, merg si pe 21". Cum ziceam si in alte dati, depinde si pe unde mergi cu masina. In cazul meu, trebuie sa fiu pregatit pentru orice fel de drumuri, asa ca am ales 16" pe iarna si 17" pe vara.

Link to comment
Share on other sites

Raspunsul este DA. Am mers 7 luni cu jante pe 18" pe masina. Am dat peste 22 de milioane pe 4 pneuri Dunlop noi si am facut galme la ele in nici 3 luni de zile! Alti bani, alta distractie. Masina arata in mare fel, stabilitate crescuta, dar era foarte rigida... se simtea absolut tot ce era pe drum. Jantele nu s-au spart, doar s-au indoit putin, dar sa zicem ca nu conteaza asa mult, se pot indrepta.

Nu am suspensie sport, merg foarte atent cu masina, DAR, cand faci mii de km lunar prin toata tara, nu prea ai ce face! Primavara (in deosebi), drumurile sunt VARZA dupa cum bine stiti... sunt atat de multe gropi incat nu ai cum sa le ocolesti pe toate, este imposibil.

Va dau un exemplu clar: in ultimele 2 zile am facut 1.200 km, Craiova-Pitesti-Brasov-Tg. Secuiesc-Onesti-Bacau-Roman-Iasi si retur pe acelasi traseu. Craiova-Pitesti drum bun, merg jante chiar si pe 21". Pitesti-Brasov... pfff.... canale, denivelari peste denivelari, gropi unde iti intra toata roata daca nu esti atent (chiar pe Rucar-Bran). Brasov-Onesti drum bun, merg si pe 21". Onesti-Bacau multe denivelari, chiar si gropile au gropile lor! Bacau-Iasi drum bun, merg si pe 21". Cum ziceam si in alte dati, depinde si pe unde mergi cu masina. In cazul meu, trebuie sa fiu pregatit pentru orice fel de drumuri, asa ca am ales 16" pe iarna si 17" pe vara.

 

Eu am jante pe 18 de 2 ani, n-am fãcut pânã acum nici o gâlmã deºi am luat destule gropi.

Poate cĂŁ ai avut Âşi ghinion.

Jantele strâmbe sunt irelevante, am strâmbat ºi jante originale BMW pe 16.

Link to comment
Share on other sites

Raspunsul este DA. Am mers 7 luni cu jante pe 18" pe masina. Am dat peste 22 de milioane pe 4 pneuri Dunlop noi si am facut galme la ele in nici 3 luni de zile! Alti bani, alta distractie. Masina arata in mare fel, stabilitate crescuta, dar era foarte rigida... se simtea absolut tot ce era pe drum. Jantele nu s-au spart, doar s-au indoit putin, dar sa zicem ca nu conteaza asa mult, se pot indrepta.

Nu am suspensie sport, merg foarte atent cu masina, DAR, cand faci mii de km lunar prin toata tara, nu prea ai ce face! Primavara (in deosebi), drumurile sunt VARZA dupa cum bine stiti... sunt atat de multe gropi incat nu ai cum sa le ocolesti pe toate, este imposibil.

Va dau un exemplu clar: in ultimele 2 zile am facut 1.200 km, Craiova-Pitesti-Brasov-Tg. Secuiesc-Onesti-Bacau-Roman-Iasi si retur pe acelasi traseu. Craiova-Pitesti drum bun, merg jante chiar si pe 21". Pitesti-Brasov... pfff.... canale, denivelari peste denivelari, gropi unde iti intra toata roata daca nu esti atent (chiar pe Rucar-Bran). Brasov-Onesti drum bun, merg si pe 21". Onesti-Bacau multe denivelari, chiar si gropile au gropile lor! Bacau-Iasi drum bun, merg si pe 21". Cum ziceam si in alte dati, depinde si pe unde mergi cu masina. In cazul meu, trebuie sa fiu pregatit pentru orice fel de drumuri, asa ca am ales 16" pe iarna si 17" pe vara.

 

Eu am jante pe 18 de 2 ani, n-am făcut până acum nici o gâlmă deşi am luat destule gropi.

Poate că ai avut şi ghinion.

Jantele strâmbe sunt irelevante, am strâmbat şi jante originale BMW pe 16.

 

Te cred ca nu ai facut. Am prieteni care au pe 19" si n-au facut, dar fac km intr-un an, cati fac eu in 2 luni maxim.

In ultimii 2 ani, nu cred ca este drum european in Romania, pe care sa nu-l fi parcurs in intregime. Sunt DJ si sunt invitat la petreceri in cluburile din toata tara. Ca sa tin evenimentul, trebuie sa ajung la o ora anume, asa ca, nu-mi permit sa merg de Craiova la Iasi cu 50km/h. Si asa, plec dimineata la 10 si ajung seara la 8-9...

Daca as face numai Bucuresti-Brasov, Bucuresti-Iasi, Bucuresti-Constanta, atunci nu mi-as face griji cu jante pe 18" sau 19".... dar la mine nu este cazul. Inca odata, lucrurile sunt relative, discutii putem avea la nesfarsit, difera de la caz la caz. In cazul Romaniei, jantele pe 17" mi se par un compromis ideal aspect-confort.

 

Weekend fain tuturor!

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.