Jump to content

Se merita jante pe 19" in Romania?


bimmer-boy

Recommended Posts

Daca n-ai ce face cu banii si iti place sa suferi , rotile pe 19" pe seria 3 , sunt super. :twoup:. Faci si galme mai repede avand balon cat degetul mic de la picior

Pe 17 zic eu ca sunt ok. Daca rulezi in alta tara civilizata e altceva.

Edited by ak_47
Link to comment
Share on other sites

Daca n-ai ce face cu banii si iti place sa suferi , rotile pe 19" pe seria 3 , sunt super. :twoup:. Faci si galme mai repede avand balon cat degetul mic de la picior

Pe 17 zic eu ca sunt ok. Daca rulezi in alta tara civilizata e altceva.

 

Deah, hai sa vindem bmw si sa ne luam Aro/ IMS motoare mari si nu mai facem galme.

Sau sa migram in tarii civilizate gen Franta Sarkozy.. unde in parcare ti se impinge masina mai infata sa-si faca omu' loc de parcare (am vazut live), acolo nu ne mai facem griji de galme ...ca doar e o tara civilizata.

 

 

 

Este un lucru evident cĂŁ e greu sĂŁ mergi pe drumuri proaste cu jante mari cu talon mic, ĂŽnsĂŁ eu oricum cred cĂŁ nu are rost sĂŁ mergi pe astfel de drumuri cu un BMW.

 

Nici eu nu merg cu vitezĂŁ micĂŁ, ĂŽnsĂŁ sunt foarte atent.

 

Eram in dubiu cu jantele 18/19 nu stiam ce sa aleg dar zic ca 18 sunt de ajuns.. pana la vara mai vedem..

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=89960&hl=

 

Voie buna.

Link to comment
Share on other sites

Este un lucru evident cĂŁ e greu sĂŁ mergi pe drumuri proaste cu jante mari cu talon mic, ĂŽnsĂŁ eu oricum cred cĂŁ nu are rost sĂŁ mergi pe astfel de drumuri cu un BMW.

 

Nici eu nu merg cu vitezĂŁ micĂŁ, ĂŽnsĂŁ sunt foarte atent.

 

si acum daca avem bmw-uri ar trebui sa ocolim drumurile proaste ?

Link to comment
Share on other sites

Ionut vezi drumul Pitesti-Campulung si spune-mi daca ti-ar conveni sa bagi bijuteria pe care ai dat o gramada de bani .

 

Eu am avut treaba prin zona aia cu concursurile ca nu as fi bagat masina in ruptul capului. :twoup:

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=954XdI74uTs...feature=related

 

Mai e transfagarasnu care era la fel de spart nu stiu cat au mai reparat din el.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

cam asa ceva,chiar daca e bmw

 

mi se pare absurd sa dai o caruta de bani pe o masina si sa nu te poti folosi de ea,dar ajungem iar concluzia ca fiecare alege in functie de necesitati

 

Te poĂži folosi de ea, ĂŽnsĂŁ nu peste tot.

 

Orice lucru are dezavantajele sale.

 

Jantele mai mici sunt mai puĂžin stabile, de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

Vin si eu cu o completare.

 

O janta mica cu implicit o latime mai mica va avea o stabilitate mai mica la viteza mare.

 

De aici rezulta ca limitele sunt aflate la viteze mai mici. gen140-150 sa spunem

 

O janta mare cu implicit cauciuc mai lat, va avea o stabilitate mai mare , dar la limita va rupe aderenta necontrolat pentru ca tine tine si cand rupe, se duce.adica ai viteze mai mari pe viraje dar datorita si vitezei mult mai mare este mult mai greu de tinut cand pleaca.

 

Dar tot ce am spus se intampla la o rulare care nu se preteaza mersului stradal.

 

Ori e un loc foarte putin circulat.

 

Oricum stabilitate mult mai mare iti da o suspensie mai stiff decat un balon mai mare corolat cu o suspensie stock.

 

Eu merg pe suspensie stiff corolat cu janta pe 16-17. Dar ..asa merg eu ca imi place mie.

Edited by Stefan_e46
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cam asa ceva,chiar daca e bmw

 

mi se pare absurd sa dai o caruta de bani pe o masina si sa nu te poti folosi de ea,dar ajungem iar concluzia ca fiecare alege in functie de necesitati

 

Te poĂži folosi de ea, ĂŽnsĂŁ nu peste tot.

 

Orice lucru are dezavantajele sale.

 

Jantele mai mici sunt mai puĂžin stabile, de exemplu.

 

sunt tronsoane de drum de genul toplita-gheorgheni-bicaz;borsa (pasul prisol),pitesti-c-lung,tr severin-orsova,etc pe care ajung sa merg si de cateva ori pe an,doar nu o sa merg cu 20km/h si cu multa grija sau sa fac ocol chiar si de cateva sute de km pt ca mi-am luat bmw; l-am configurat pt romania si gata

 

da,asa este,jantele mai mici nu oferata ac stabilitate,dar ce conteaza un mic plus de stabilitate pt cate neplaceri,disconfort creaza.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 9 years later...

Hai ca m-am distrat citind postul asta.

 

Eu nu ii inteleg pe astia care viseaza la BMW, dar pun roti de 16 pe ea :)). Fratilor, de ce nu va luati Logan?

Nu concep la un BMW Sedan/Coupe jante mai mici de 18. Arata ca dracu, n-are nicio estetica. Mai bine merg cu tramvaiul.

 

Am jante pe 19 pentru vara si 18 pentru iarna, nu imi clantane nimic in gura si nici monezile prin buzunare. Si nici probleme cu articulatia nu am.

Dar, na, ma gandesc ca unii de pe-aici nu prea tin cont de gropi si merg si cu 90kmh peste liniile de tramvai.

  • Like 1
  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

Nu as pune jante pe 19 la ce hal de drumuri avem prin tara nici sa-mi dai bani. Eu cred ca tu ai un benzinar din 2000 si mai iesi cu el doar sambata pana la mall ca altfel nu imi explic cum poti sa aberezi in halu asta.

am eu 19 pt iarna , 20 pt vara , nu e nici o aberatie . Se poate merge daca nu esti berbec sa alergi ca bezmeticul , e risc sa tai o anvelopa in cratere am patit-o recent noaptea , mare crater langa emag , mi-am asumat , comandat anvelopa noua si asta e , inainte .

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Topic bun pentru vremea lui, care era raportat la masinile de atunci, nu vad sens ca unii sa se umfle in pene cu jantele de 16 si altii cu cele de 19.

 

Puneti voi jante de 18/19 pe e36(majoritatea in 2010) sau 20 pe e46, normal ca pe un seria 3 sau 5 sau 6 de acum poti sa pui 19 si 20 fara probleme pentru ca dimesiunile rotilor au crescut in diametru de la generatie la generatie, iar balonul anvelopei este si el mai mare. Se poate adauga in ecuatie si partea de suspensie care este gandita total diferit, iar inovatia si-a spus cuvantul si in acest domeniu.

 

In concluzie pe unele masini se merita jante de 19, dar pe altele NU.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Topic bun pentru vremea lui, care era raportat la masinile de atunci, nu vad sens ca unii sa se umfle in pene cu jantele de 16 si altii cu cele de 19.

 

Puneti voi jante de 18/19 pe e36(majoritatea in 2010) sau 20 pe e46, normal ca pe un seria 3 sau 5 sau 6 de acum poti sa pui 19 si 20 fara probleme pentru ca dimesiunile rotilor au crescut in diametru de la generatie la generatie, iar balonul anvelopei este si el mai mare. Se poate adauga in ecuatie si partea de suspensie care este gandita total diferit, iar inovatia si-a spus cuvantul si in acest domeniu.

 

In concluzie pe unele masini se merita jante de 19, dar pe altele NU.

 

Indiferent de vechimea postului, mentalitatea multora e aceeasi, si dupa 10 ani....

Isi iau BMW model 2016 sau mai nou, cu roti de 19 din fabrica, le vand si pun roti de 17/16, invocand motive pur teoretice si din auzite.

Edited by Claudiu F
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.