Jump to content

Se merita jante pe 19" in Romania?


bimmer-boy

Recommended Posts

Salut! Saptamana viitoare voi fi posesorul unui E92, dar marea mea dilema sunt jantele cu care este echipat...sunt de 19"... sunt superbe, nu am ce zice, dar intreb si eu lumea care are asa ceva, imi vor rupe creierii sau nu??? Ideea este ca masina nu va circula doar prin Bucuresti... :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Nu e nici o problema :twoup:

 

Am avut 18' si acum 19'.Sincer nu e nici o diferenta.Daca vrei ca masina sa fie mai comfortabila,pune pe 17...

 

 

O sa am si jante pe 17" cu cauciucuri de iarna...cel mai bine incerc sa plec cu masina din Germania cu astea de 19" (asta doar in caz ca nu incep ninsorile pe la noi) sa vad care e treaba prin Romanica noastra.... Sunt speriat pt ca fratemiu are pe 18" cu suspensie sport si mi se pare FOARTE rigida...

Link to comment
Share on other sites

O sa am si jante pe 17" cu cauciucuri de iarna...cel mai bine incerc sa plec cu masina din Germania cu astea de 19" (asta doar in caz ca nu incep ninsorile pe la noi) sa vad care e treaba prin Romanica noastra.... Sunt speriat pt ca fratemiu are pe 18" cu suspensie sport si mi se pare FOARTE rigida...

 

va fi la fel daca ai si tu suspensie sport .

Link to comment
Share on other sites

O sa am si jante pe 17" cu cauciucuri de iarna...cel mai bine incerc sa plec cu masina din Germania cu astea de 19" (asta doar in caz ca nu incep ninsorile pe la noi) sa vad care e treaba prin Romanica noastra.... Sunt speriat pt ca fratemiu are pe 18" cu suspensie sport si mi se pare FOARTE rigida...

 

va fi la fel daca ai si tu suspensie sport .

 

 

el are un A6... coupe-ul nu are suspensia sport

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca in Germania si Austria sunt obligatorii rotile de iarna incepand din noiembrie.Mai bine vii cu cele de 19 in masina(daca incap :twoup: )

 

 

 

Parca auzisem ceva de chestia asta cand erau astia pe la tv cu scandalul cauciucurilor de iarna... cel mai bine ii intreb pe nemtii de la autohaus daca e adevarat sau nu..

Edited by bimmer-boy
Link to comment
Share on other sites

eu am rotile originale de la coupe pe 17 si merg extrem de atent si tot le'am indreptat de vreo 2 ori ... nu era grav.... dar pe ici pe colo. am un amic care are pe 19 ..... si'a schimbat cateva cauciucuri pana acum si el merge cu atentie... poate a fost ghinion. Eu personal as renunta si la run-flaturi, dar mi'e groaza de ideea ca nu am roata de rezerva.
Link to comment
Share on other sites

dupa ce am distrus 3 randuri de brate,bucse defat toata articulatia fata/spate,am indoit jantele de cateva ori si am stricat caseta de directie..in 3 ani,am renuntat la 17 si am trecut la 15.e super comoda masina.amortizeaza mult mai bine gropile.a pierdut putin din stabilitate dar oricum eu nu o folosesc la intreceri sau curse.

poate as mai pune pe 17 dar numai dupa ce se mai aranjeaza drumurile frecvent circulate de mine dar mai mare de 17 in nici un caz.

ai mai multe dezavantaje decat avantaje la jantele de 19

avanataje -arata super

-stabilitate mai buna

 

dezavantaje -cost mult mai mare la achizitionarea de cauciucuri

-pe drumuri rele comfort 0(zgomot in masina,zdruncinaturi de te apuca foamea)

-distrugi articulatia mai repede

-risc mare sa le indoi

-risc sa faci galme in cauciucuri sau sa crape

-si poate mai sant dar nu imi vin acum in minte

 

cel mai bine ai vinde acele jante si ti-ai lua mai mici si un set de pneuri noi

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc iarna un set pe 16" pentru ca sunt gropi foarte multe din cauza utilajelor si solutiilor pentru dezapezire. Primavara, odata cu incalzirea vremii, incep baietii sa "peticeasca" drumurile, asa ca pot pune setul de 17". Mai mari de 17", nu cred ca se merita in Romania.
Link to comment
Share on other sites

Salut! Saptamana viitoare voi fi posesorul unui E92, dar marea mea dilema sunt jantele cu care este echipat...sunt de 19"... sunt superbe, nu am ce zice, dar intreb si eu lumea care are asa ceva, imi vor rupe creierii sau nu??? Ideea este ca masina nu va circula doar prin Bucuresti... :twoup:

Am condus astazi B-144-BMW, un E 92 cu kit Performance si roti pe 19 cu anvelope 225/35 si run flat!

Imi zornaiau monedele in buzunare, simteam si chistoacele de tigari de pe sosea si imi clantaneau dintii in gura!! Dar arata ....cool! :)

Nu cred ca nici in 2020 nu vom avea sosele de 19"! Dar, poti incerca! Fii cool!!!

Link to comment
Share on other sites

Salut! Saptamana viitoare voi fi posesorul unui E92, dar marea mea dilema sunt jantele cu care este echipat...sunt de 19"... sunt superbe, nu am ce zice, dar intreb si eu lumea care are asa ceva, imi vor rupe creierii sau nu??? Ideea este ca masina nu va circula doar prin Bucuresti... :)

Am condus astazi B-144-BMW, un E 92 cu kit Performance si roti pe 19 cu anvelope 225/35 si run flat!

Imi zornaiau monedele in buzunare, simteam si chistoacele de tigari de pe sosea si imi clantaneau dintii in gura!! Dar arata ....cool! :)

Nu cred ca nici in 2020 nu vom avea sosele de 19"! Dar, poti incerca! Fii cool!!!

 

 

 

Imi zornaiau monedele in buzunare, simteam si chistoacele de tigari de pe sosea si imi clantaneau dintii in gura!! :twoup: :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Salut! Saptamana viitoare voi fi posesorul unui E92, dar marea mea dilema sunt jantele cu care este echipat...sunt de 19"... sunt superbe, nu am ce zice, dar intreb si eu lumea care are asa ceva, imi vor rupe creierii sau nu??? Ideea este ca masina nu va circula doar prin Bucuresti... :twoup:

Am condus astazi B-144-BMW, un E 92 cu kit Performance si roti pe 19 cu anvelope 225/35 si run flat!

Imi zornaiau monedele in buzunare, simteam si chistoacele de tigari de pe sosea si imi clantaneau dintii in gura!! Dar arata ....cool! :twoup:

Nu cred ca nici in 2020 nu vom avea sosele de 19"! Dar, poti incerca! Fii cool!!!

Tare asta cu monezile :) cand te dai jos din masina iti dai seama ca e mai placut mersul pe jos decat intr-un BMW .........

 

Salut! Saptamana viitoare voi fi posesorul unui E92, dar marea mea dilema sunt jantele cu care este echipat...sunt de 19"... sunt superbe, nu am ce zice, dar intreb si eu lumea care are asa ceva, imi vor rupe creierii sau nu??? Ideea este ca masina nu va circula doar prin Bucuresti... :)

Am condus astazi B-144-BMW, un E 92 cu kit Performance si roti pe 19 cu anvelope 225/35 si run flat!

Imi zornaiau monedele in buzunare, simteam si chistoacele de tigari de pe sosea si imi clantaneau dintii in gura!! Dar arata ....cool! :twoup:

Nu cred ca nici in 2020 nu vom avea sosele de 19"! Dar, poti incerca! Fii cool!!!

Tare asta cu monezile :twoup: cand te dai jos din masina iti dai seama ca e mai placut mersul pe jos decat intr-un BMW .........

Link to comment
Share on other sites

E clar....incerc sa le marit pe astea de 19" cat mai repede... va multumesc mult pentru pareri!!! Chiar daca arata jantele intr-un mare fel, mai bine scap de ele decat sa ma doara inima cand le voi vedea cu vopseaua sarita si indoite... :twoup:

 

Din pĂŁcate, mulĂži dintre cei care au postat pĂŁreri contra n-au avut ĂŽn viaĂža lor nici mĂŁcar jante pe 18 pe maÂşinĂŁ, darĂŁmite pe 19.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.