Jump to content

consum mare bmw 320d e90?


DraculiQ

Recommended Posts

Am tot cautat pe forum si nu am gasit....am cumparat un 320d e90 diesel din 2006 si am un consum in oras de 10-11% ,schimb cat e rece in 2000rpm si cand e calda pana in 3500rpm si afara intre 7.5-8.5% mers cu 100-120 km/h....credeti e mare si daca da de la ce ar putea sa fie?....acuma o luna s-au schimbat toate consumabilele
Link to comment
Share on other sites

e ok.cam asa e si la mine,doar ca eu in afara o calc putin mai sus,insa depinde si cum schimbi,si unde in afara...ca spre exemplu cluj - satumare(drum putin aglomerat) am consum 6,5-7 % insa pe un tronson gen sebes pitesti foarte aglomerat am 9 .depinde si in perioada asta la temperaturi mici simt consistent diferenta fata de temperaturile mai ridicate ale anului
Link to comment
Share on other sites

deci pentru oras e ok consumu.....??

 

Stefan_e46

 

filtru de combustibil a fost schimbate in 09.07.2010 acuma am vazut pe ultima revizie.....sa-l schimb sau mai merge o luna doua?

 

SM07PRM

 

pai eu am facut consumu asta pe un drum timisoara-arad si nu era mai nimeni pe drum.....

 

 

 

 

alte bube inafara de filtru motorina ce ar mai putea fi ??

Edited by DraculiQ
Link to comment
Share on other sites

Internul este OK, exteriorul f.mare, eu in Germania mers 150-180km/h am scos 6,9l/100km. La 100-120km/h am incercat eu si mai jos de 5,8l/100km nu am scos.Incearca sa mergi cu treapta a 5-a, 100km/h ceea ce inseamna cam 2100 rot/min si a 6-a la 120km/h care are cam tot 2100 rot/min.BAFTA
Link to comment
Share on other sites

Internul este OK, exteriorul f.mare, eu in Germania mers 150-180km/h am scos 6,9l/100km. La 100-120km/h am incercat eu si mai jos de 5,8l/100km nu am scos.Incearca sa mergi cu treapta a 5-a, 100km/h ceea ce inseamna cam 2100 rot/min si a 6-a la 120km/h care are cam tot 2100 rot/min.BAFTA

 

pai asa am si facut....dar tot consumu ala mare e:(

Link to comment
Share on other sites

sincer eu am observat diferenta ff mare in functie de temperatura,iarna imi lua 12 vara 10...mari problema nu cred ca ar trebui sa-ti faci .tre sa ajungi sa cunosti mai intai masina ca fiecare a fost "invatata" intr-un stil de condus...e diferenta de consum ,chiar daca motorizarea e aceeasi,de la o masina la alta..

 

Internul este OK, exteriorul f.mare, eu in Germania mers 150-180km/h am scos 6,9l/100km. La 100-120km/h am incercat eu si mai jos de 5,8l/100km nu am scos.Incearca sa mergi cu treapta a 5-a, 100km/h ceea ce inseamna cam 2100 rot/min si a 6-a la 120km/h care are cam tot 2100 rot/min.BAFTA

 

pai asa am si facut....dar tot consumu ala mare e:(

 

parerea mea e sa o conduci dupa cum o simti ca teoria nu se imbina cu practica,eu am luat-o la 0 km de la autotransilvania si pe fluturasii aia imi dadeau niste cifre la consum total diferite cu realitatea...

Link to comment
Share on other sites

doar prin schimbarea filtrului ai redus tu consumul cu 2-3 litri... :twoup:, mergi mai mult si fa consumul la pompa, sigur nu a scazut cu atat, poate ai citit pana sa iei masina pe aici pe forum ca 320d consuma 4%, sunt destui care asa sustin, si e normal sa ti se para mare acum, insa un consum de 11-12% in Bucuresti e ceva normal la un 320d, SM07PRM are dreptate in ceea ce priveste consumul, e oricum arhidiscutata problema iar consumuri de 4-5% extern si 7% urban sunt extrem de greu spre imposibil de realizat ca se nu le spun ireale. Edited by mik15
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am un 330cd din 2004 si, in 3 luni de zile, condus doar in Bucuresti (dimineata in ora de varf, seara in ora de varf) am un consum aratat pe bord de 10.6. Nu merg la consum, cand am chef si posibilitate (eventual noaptea sau in week-end) alerg cu ea......

Nu stiu ce greutate are un e90 320 dar a mea are 1,650 kg deci cred ca sunt comparabile....

 

Edit: a mea este steptronic deci ar trebui sa am un consum mai mare cu 1-2% decat manuala

 

Edit 2: filtrul de motorina, filtrul de aer si uleiul trebuie sa le schimb pentru ca este deja cazul

Edited by ntdone
Link to comment
Share on other sites

azi am schimbat filtru de motorina cu toate ca nu era asa vechi si a scazut consumu de la 11-12% in oras la 8.0-9.5 depinde de aglomeratie si stilu de condus...maine ies cu ea si afara din oras si revin cu informatii ..:twoup:

Consumul depinde de stilul tau de condus ...... daca faci accelarari bruste chiar si la viteze mici si pt o perioada scurta consumul iti creste ..... incearca sa accelerezi treptat si incet si consumul o sa iti scada .... drum caransebesi - timisoara eu am scos un consum de 5.7 ... in oras in tm nu pot sa iti spun pt ca merg ff putin cu masina ..

Link to comment
Share on other sites

azi am schimbat filtru de motorina cu toate ca nu era asa vechi si a scazut consumu de la 11-12% in oras la 8.0-9.5 depinde de aglomeratie si stilu de condus...maine ies cu ea si afara din oras si revin cu informatii ..:)

Consumul depinde de stilul tau de condus ...... daca faci accelarari bruste chiar si la viteze mici si pt o perioada scurta consumul iti creste ..... incearca sa accelerezi treptat si incet si consumul o sa iti scada .... drum caransebesi - timisoara eu am scos un consum de 5.7 ... in oras in tm nu pot sa iti spun pt ca merg ff putin cu masina ..

Mr Google spune ca cica ar fi mai bine sa accelerezi brusc si scurt decat lin si lung :twoup:

Nu am testat personal dar cam asta ar fi "trendul"....

Link to comment
Share on other sites

circulati cu un e90 si nu numai care au acul respectiv pentru consumul instant si veti ramane surprinsi de cum consuma o masina in functie de multe chestii.ca e in rampa,ca e rece motorul ca e la liber.acolo iti dai seama cum ar trebui sa conduci sa reduci consumul.insa sunt de parere ca o masina (si aici ma refer la BMW) nu ar trebui condusa la consum,ca asa in primul rand nu te bucuri de ea si in al doilea rand O OMORI!!!!!!! :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Si la mine in ultimul timp incepuse E90-ul 320d sa consume mai mult decat de obicei, in Constanta imi consuma 10.5-10.7l/100km iar in afara cam 8l/100, mers lejer.

Reviziile le faceam la 10.000km, deci nu era vorba de filtre.

Dar mai aveam vreo 15.000km pana la schimbarea filtrului de particule, ma gandesc ca poate de acolo venea consumul marit, poate se regenera mai mult decat de obicei.

Link to comment
Share on other sites

azi am schimbat filtru de motorina cu toate ca nu era asa vechi si a scazut consumu de la 11-12% in oras la 8.0-9.5 depinde de aglomeratie si stilu de condus...maine ies cu ea si afara din oras si revin cu informatii ..:)

Consumul depinde de stilul tau de condus ...... daca faci accelarari bruste chiar si la viteze mici si pt o perioada scurta consumul iti creste ..... incearca sa accelerezi treptat si incet si consumul o sa iti scada .... drum caransebesi - timisoara eu am scos un consum de 5.7 ... in oras in tm nu pot sa iti spun pt ca merg ff putin cu masina ..

 

te minte frumos BC-ul :twoup:

Link to comment
Share on other sites

azi am schimbat filtru de motorina cu toate ca nu era asa vechi si a scazut consumu de la 11-12% in oras la 8.0-9.5 depinde de aglomeratie si stilu de condus...maine ies cu ea si afara din oras si revin cu informatii ..:)

Consumul depinde de stilul tau de condus ...... daca faci accelarari bruste chiar si la viteze mici si pt o perioada scurta consumul iti creste ..... incearca sa accelerezi treptat si incet si consumul o sa iti scada .... drum caransebesi - timisoara eu am scos un consum de 5.7 ... in oras in tm nu pot sa iti spun pt ca merg ff putin cu masina ..

Mr Google spune ca cica ar fi mai bine sa accelerezi brusc si scurt decat lin si lung :)

Nu am testat personal dar cam asta ar fi "trendul"....

Unde am zis eu sa accelereze brusc si scurt ? ... sau cum ti-ai dat u seama ca asta am vrut eu sa spun ?

 

 

azi am schimbat filtru de motorina cu toate ca nu era asa vechi si a scazut consumu de la 11-12% in oras la 8.0-9.5 depinde de aglomeratie si stilu de condus...maine ies cu ea si afara din oras si revin cu informatii ..:twoup:

Consumul depinde de stilul tau de condus ...... daca faci accelarari bruste chiar si la viteze mici si pt o perioada scurta consumul iti creste ..... incearca sa accelerezi treptat si incet si consumul o sa iti scada .... drum caransebesi - timisoara eu am scos un consum de 5.7 ... in oras in tm nu pot sa iti spun pt ca merg ff putin cu masina ..

 

te minte frumos BC-ul :twoup:

 

Daca asa zice BC-ul sa zicem ca il credem ....

Link to comment
Share on other sites

@BUtaru: cred ca nu ai inteles ce am scris. Mr google = www.google.com :twoup:

Ceea ce am vrut sa spun este ca din ceea ce am citit pe net am ajuns la concluzia ca majoritatea oamenilor sunt de parere ca ar fi mai bine sa accelerezi scurt si putin mai agresiv iar apoi sa mergi cursiv decat sa accelerezi usor si pe o durata mai lunga pana ajungi la viteza de croaziera.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.