Jump to content

consum mare bmw 320d e90?


DraculiQ

Recommended Posts

Salut!

320D, automat, 163 CP, 2007. Consum:

- 9% in oras (Constanta)

- 5.5-6% la 120-130 km/ora

- 6-7% la drum lung, 140-160 km/ora

- intre 160-220 km/ora nu mai conteaza, ma concentrez doar la drum :))

mi se pare un consum foarte ok si real.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

La un 320d e90 163 cai automat anul trecut pana in octombrie consumul era super. La 130-140 kmh pot sa merg cu 5,5 % calculat si la pompa. De cand au scazut temperaturile sub 7 grade consuma aproape 1,5 l mai mult la acelasi stil de condus. Pe autostrada nu mai consuma 5,5 la 130-140 acul care indica consumul instant e pe 7 acum.

 

Ma gandeam daca e normal. Masina trage la fel, termostatele si filtrele sunt schimbate, apa sta la 90 grade. Injectoarele sunt in parametrii, filtru de particule se regenereaza regulat. Ma gandeam daca are rost sa schimb MAF avand in vedere ca masina are 318 000 km si nu stiu cand a fost inlocuit. Sau cheltui bani aiurea?

 

Eventual as pune masina pe dyno sa vad cati cai putere mai are si eventual daca scoate mai putin sa vad ce ar trebui schimbat. Pareri?

Link to comment
Share on other sites

Pareri?

E firesc un consum marit in anotimpul rece, cel putin datorita temperaturilor de afara iarna, dureaza putin mai mult pana motorul ajunge la regim, si daca nu ma insel si faptul ca racirea mai puternica a apei prin radiator are o influienta; dar nu am eu raspuns la toate; :lookaround: sa vedem ce mai zic si altii :gathering:

Si eu am un consum mai mare in anotimpuri reci.

Link to comment
Share on other sites

Asta am inteles si eu ca motorul ajunge mai greu la temp de operare dar asta e mai relevant la drumuri pe distanta scurta. Cand fac 300 km de autostrada si motorul e cald ma astept sa consume la fel. Ce conteaza ca afara sunt 2 sau 20 grade daca motorul e la temp de operare?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

E91 M47 cutie automata, spate 255 40 R17 fata 225 45 R17, in Oradea sub 9l/100km nici seara nu afiseaza CB, cand e aglomerat sare peste 10, exact nu stiu cat incerc sa evit aglomeratia.

Exterior in limitele legale cu autostrada aprox 100 km 5.3 l/100km( CB )Oradea Sibiu dus intors. Cu limitele "ilegale" mai mult de 7,8 l/100km nu am reusit.

Latimea, materialul, profilul, presiunea cauciucului poate sa influenteze max 20 % din consum (parerea mea)

 

Are vreun rost curatarea MAF ului? Are influenta deasupra consumului? Astept raspunsurile colegilor care au EXPERIENTA in legatura cu intrebarea mea.

 

Multumesc.

Edited by Lumpi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Hm. Eu incepator, prima masina, merg in suturi ca imi e cam greut sa tin pedala fixa la o viteza anume, am scos acu iarna pe primii 90 km o medie de 12.0 l / 100 km cu Steptronic pe 320d din 2005.

Steptronicul e destul de smart, chiar daca e mai vechi, iar pe mine chiar ma ajuta caci daca aveam manuala as fi scos 20 L lejer.

Link to comment
Share on other sites

Hm. Eu incepator, prima masina, merg in suturi ca imi e cam greut sa tin pedala fixa la o viteza anume, am scos acu iarna pe primii 90 km o medie de 12.0 l / 100 km cu Steptronic pe 320d din 2005.

Steptronicul e destul de smart, chiar daca e mai vechi, iar pe mine chiar ma ajuta caci daca aveam manuala as fi scos 20 L lejer.

E frumos sa iti imaginezi ca masina cu streptonic consuma mai putin decat una ..manuala.

Em un 320d manual iar daca vreodata v-a consuma 8-9 litri in oras indiferent de vremea de afara am scapat de ea! Asta e o definitie nu vreun moft sa tin la asa masina..

Si are acum peste 300k km.

 

Cum consuma de la plin la plin? Cat estimeaza calculatorul si cati km faci in realitate!?

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

He he. M-am exprimat putin prost.

Ce am vrut eu sa zic este ca: la cat prost conduc eu, si la cat de prost as schimba cu o manuala, probabil ca eu ies mai bine cu steptronic ( desi cred ca i-am zapacit fuzzy-logicu-ul de pe ea, de a devenit fuzzy de tot ).

Chiar asa, ZF-ul de 6 trepte are ceva AI basic pentru invatarea soferului, sau e valabil doar pe DSG-uri partea de fuzzy-logic ?

 

Deci, repet, ZF-ul automat nu consuma mai putin decat o manuala ( daca manuala este manevrata corespunzator ); parerea mea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1487369152[/url]' post='2387715']

He he. M-am exprimat putin prost.

Ce am vrut eu sa zic este ca: la cat prost conduc eu, si la cat de prost as schimba cu o manuala, probabil ca eu ies mai bine cu steptronic ( desi cred ca i-am zapacit fuzzy-logicu-ul de pe ea, de a devenit fuzzy de tot ).

Chiar asa, ZF-ul de 6 trepte are ceva AI basic pentru invatarea soferului, sau e valabil doar pe DSG-uri partea de fuzzy-logic ?

 

Deci, repet, ZF-ul automat nu consuma mai putin decat o manuala ( daca manuala este manevrata corespunzator ); parerea mea.

 

zf-ul cu 8 trepte consuma in schimb mai putin decat manuala. Insa probabil ca in timp mersul pe ecopro cu schimbari la 1600 ture infunda egr si dpf.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Cu al meu BMW 320D TOURING E91 163CP-2006, in urma cu doua saptamani am fost intro excursie cu sotia mea avand doua geamantane, la Cazanele Dunarii, pe itinerariul: din jud. Mures - Alba Iulia - Drobeta T.S - Moldova Noua - Timisoara - Deva - Mures, in total: 1100 km.

In urma cu 1 luna am schimbat filtrele(ulei, aer, polen) + 5,5 l ulei Castrol 5W30, si......am inlocuit toate "organele" care sunt in cele 4 injectoare! De ce? Fiindca anul trecut la un drum mai lung realizat in aceeasi formatie :kissing: , dar pana in Germania, am avut un consum mixt de 6,6 litri/100km la 130 km/h(viteza de croaziera-PA), si am zis ca o fi mult. :nea:

Asa ca, dupa "update-tarea" injectoarelor(Test equipment for modern injection systems - Finland)si inlocuirea consumabilelor mai sus-mentionate, masina a scos un consum de 4,7 litri/100km (mixt)!!! Atat a aratat la bord cand am parcat masina in garaj!

Prin urmare, sunt f.f. multumit de consum, precum si de cum se comporta masina; parca si prornirea e alta, mersul in gol, accelerarea si plecarea de pe loc, "tasnirea" la o depasire, ce mai, e super-ok! :goodjob:

Edited by H0MUR0
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci acum iti consuma mai putin decat declara constructorul ca avea consumul cand era noua. Buna treaba.

Mda, ca sa vezi. Interesanta treaba! Ca doar chiar ma intrebam si eu: ce stil de condus or avea astia cu testele de le da un consum mai mare?

Astept un traseu mai lung, si voi vedea.

Stima!

Link to comment
Share on other sites

Eu am scos ieri pe o distanta de 80 km din care 70 km in afara o medie de 6.2L.

Mi se pare putin useless sa verifici prea mult consumul de la un BMW, caci daca iti iei BMW, nu-ti iei BMW sa mergi ca mortul, iti iei BMW sa mergi cum se merge cu un BMW dar respectand in acelasi timp regulile de cirulatie si de bun simt ( viteza, prioritate, semnalizare, asigurare la manevre ).

 

Bine, e ok sa te uiti la consum la modul sa nu ai ceva stricat care sa-ti afecteze consumul si altele pe termen lung, dar cam atit.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Aveti idee cum se poate calibra CB sa se apropie de consumul real?

Intreb pentru ca de la o vreme pe CB am consumuri de 6-6.5% in Bucuresti cu 320d M47 automata. Evident e total eronat deoarece la un calcul la pompa iese undeva la 8.5-9, poate chiar mai mult daca prind si ore de varf.

Tin sa spun ca eroarea apare si la citirea de consum instant de pe bord insa indicatorul de combustibil pare sa indice corect nivelul din rezervor.

La mers in oras cu a 5-a (Drive) la 60kmh indica un consum instant de aprox 3.5%, verificat si pe meniul ascuns.

 

Multumesc,

Link to comment
Share on other sites

318D 2006 M47 90kw. Am masina de o luna(maine face) timp in care am facut aproximativ 4000km prin Ro, 90% extraurban 8% autostrada restul targoviste intern. Vmedie 61kmh consum 5.9%, verificat si la pompa. Foarte interesant consumul pe autostrada la 130-150kmh in jur de 6% aproape de cel extraurban.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

azi am schimbat filtru de motorina cu toate ca nu era asa vechi si a scazut consumu de la 11-12% in oras la 8.0-9.5 depinde de aglomeratie si stilu de condus...maine ies cu ea si afara din oras si revin cu informatii ..:twoup:

Unde se aflĂŁ filtru de motorinĂŁ la e90 320d?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.