Jump to content

Pacanituri punte spate


Recommended Posts

De vreo 1 luna am inceput sa aud niste pacanituri la puntea spate cand folsoesc marsarierul .

Daca merg foarte domol cu spatele nu se aude nimic.Daca maresc un pic turatia si dau drumul

la ambreiaj un pic mai agresiv aud aceste pacanituri.

Am deschis usa si din afara masinii se aud destul de bine aceste pacanituri..

A mai patiti cineva asa ceva ? Sa fie probleme cu ambreiajul sau cu puntea spate/transmisie?

Link to comment
Share on other sites

Nu a mai intalnit nimeni problema asta?..nimic?

Si eu am aceasta problema,dar la un e46 si mi s-a spus ca zgomotul provine de la unul din cei doi rulmenti care se afla montati pe cardan.

 

Mersi de info.O sa ma duc cu masina la verificat saptamana viitoare cel mai probabil ,dar ma interesa sa am idee de problema

ca sa stiu cum sa tratez la service..

Edited by alexnos
Link to comment
Share on other sites

Am luat de pe realoem schema si la tine se pare ca este un singur rulment si nu 2 ca la e 46,este vorba despre piesa 8.Mi s-a spus ca acel rulment are in interior ace si nu bile si acestea se pot sparge si dau acest zgomot.Eu am acest zgomot de aproximativ un an si nu s-a intensificat si masina merge ok,dar cand o sa am timp o sa merg sa-i schimb.

post-29115-1291827950_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

ti-as recomanda sa ridici masina pe elevator, si cu o lampa puternica sa verifici prinderile puntii spate si starea caroseriei in zona aia.

sper sa n-am dreptate...

 

 

In octombrie i-am facut masinii o verificare amanuntita(cu ocazia schimbului de consumabile) ,cu ridicat pe elvator si multe alte si baietii la

service nu au observat nimic neinregula pe sub masina.

O sa mai fac o vizita saptamana viitoare sa vad care e problema.

Multumesc pt pareri/sfaturi...

Link to comment
Share on other sites

lasa-i pe baieti, uita-te tu bine, eventual iei si un levier sa incerci daca se misca ceva, ochiul stapanului....

 

bine ar fi sa o poti spala la jet cu pres / temp maxime si sa o poti lasa sa se usuce bine, apoi sa o urci p elevator.

 

Am inteles.Cand o sa ajung la service o sa stau si eu pe acolo si o sa ma uit la punte si sa vedem ce problema

este...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Am rezolvat problema: bucsile la bara stabilizatoare fata.A fost ridicata pe elevator au tras de punte spate au incercat la cardan ..nimic.Probe de drum ,iarasi nimic. Au descoperit problema dupa ce 4 flacai au inceput sa o clatine puternic si am auzit in zgomot familiar in fata. Edited by alexnos
Link to comment
Share on other sites

Pai cum in fata ? Mentionai initial ca pacaniturile vin de la puntea spate, doar atunci cand folosesti marsarierul.

Sau asa ti s-au parut la momentul respectiv ?

 

Asa mi se parea mie ca se aude...Am incercat la service 1h pe acolo sa o facem sa pacane in vre-un fel si nu a vrut...

Au tras aia de ea au batut ,umblat la diferential nimic.Diferentialul nu are joc.Singura pacanitura s-a auzit in fata la bara stabilizatoare.

Acum nu stiu ce sa zic...

Link to comment
Share on other sites

Masina a fost suspendata pe elevator (puntile in aer) sau pe platforma-elevator (sta pe propriile roti) ?

Daca a fost suspendata, dar sta pe propriile roti - nu poti detecta zgomotele puntii spate corect.

 

Prima operatiune a fost sa fie ridicata pe elevator(puntile in aer).Acolo au umblat la direfential si tras

de punte spate si roti.Apoi a fost pusa pe canal unde cineva statea sub masina si prima data cu frana de mana trasa

a fost accelerata sa se faca balans fata spate.Apoi 4 baieti i-au facut balans stanga drepta.

Singurul zgomot s-a auzit cumva din fata ,localizat la o busa de la bara stabilizatoare.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 6 months later...
  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.