Jump to content

consum exagerat


Recommended Posts

salut ,am un e46 318i si mi se pare ca ar consuma mult,asta brusc deodata.am bagat 20 de litri si am mers in jur de 130km si mi s-a aprins becul de la benzina.consumul este facut numai in bucuresti,ce parere aveti?care ar fi cauzele care ar face sa consume atat?
Link to comment
Share on other sites

salut ,am un e46 318i si mi se pare ca ar consuma mult,asta brusc deodata.am bagat 20 de litri si am mers in jur de 130km si mi s-a aprins becul de la benzina.consumul este facut numai in bucuresti,ce parere aveti?care ar fi cauzele care ar face sa consume atat?

Depinde si cum mergi cu masina, mie de exemplu imi ia in oras 10-11 L/100km (in Constanta). Bag-o pe terter sa aflii cel mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Ar fi bine sa o duci la cineva care are tester si se si pricepe, altfel ii platesti aluia degeaba. Daca nu sunt erori memorate, in special erori de amestec, atunci trebuie verificate adaptarile si din valorile lor iti poti da seama daca este ceva in neregula. Atata timp cat adaptarile nu depasesc anumite praguri nu o sa ti se aprinda check engine-ul chiar daca exista o problema la sistemul de injectie.

 

@darius_x: vad ca nu mai ai incredere in testere :twoup: , stiu cum e ca am patit-o si eu cu check engine-u ca tine. Si m-am plimbat pe la testere prin cluj de m-am saturat. Totusi testerul o foarte util, daca il foloseste cine trebuie.

Link to comment
Share on other sites

poate doar iti face figuri sonda din rezervor si nu mai indica bine, mie imi facea intr-o vreme asa, cand arata prea mult(am ramas si in pana prostului) cand arata prea putin...si-a revenit ulterior dupa cateva plinuri. Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

poate doar iti face figuri sonda din rezervor si nu mai indica bine, mie imi facea intr-o vreme asa, cand arata prea mult(am ramas si in pana prostului) cand arata prea putin...si-a revenit ulterior dupa cateva plinuri.

aceeasi prob si la mine dar si-a revenit mie imi consuma cand e frig afara si 12% in oras si iarna trecuta mi-a consumat si 13.2 ca era filtu de aer varza si e normal iarna sa consume asa mai ales daca mergi pe distante mici

Link to comment
Share on other sites

Dupa calculele mele ar iesi un consum de 15%, cei drept exagerat, dar normal in conditiile de trafic din Bucuresti si dc o mai si calci deja e ok.

 

LE: Acum am vazut ca dintr-o data iti consuma asa mult, inainte cat consuma?

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

verifica lambda! fara ea consuma cu 1-2 mai mult, cu ea defecta consuma si dublu!!

 

care dintre sondele lamda este pentru consum sau care dintre ele are treaba cu consumul?inainte aveam un consum in jur de 12%.pe tester nu am avut erori legate de amestec.

Link to comment
Share on other sites

si eu pe care sa cred?va hotarati?mai astept pareri si mai ales sfaturi de la cei patiti cu aceasta problema...

 

Cea dinainte de catalizator. Ea are rol in reglarea amestecului. Daca problema ta e de la o sonda lambda numai de la prima poate fi. Sonda a doua, dupa catalizator, are doar rol de monitorizare a eficientei catalizatorului.

Link to comment
Share on other sites

salut ,am un e46 318i si mi se pare ca ar consuma mult,asta brusc deodata.am bagat 20 de litri si am mers in jur de 130km si mi s-a aprins becul de la benzina.consumul este facut numai in bucuresti,ce parere aveti?care ar fi cauzele care ar face sa consume atat?

mie imi da un consum de 15% in bucuresti, in aglomeratie, frane, accelerari, schimbari frecvente de viteza, temperaturi scazute, aer conditionat, inccalzire, dezaburire, etc.

E un consum normal. Parerea mea.

ai bagat 20 de litri cand era becul aprins? pentru ca daca ai mai mers cu el pana sa bagi cei 20, iar acum ti s-a aprins iarasi, posibil s anu iesi fix pe 20de litri, ci undeva la 17-18. astfel, iti iese un consum de 12-13%, in conditiile descrise mai sus...te astepti la mai putin...?

Link to comment
Share on other sites

Viteza medie 33.2 km, dar eu catalizatorul cam praf si pe tester imi da erorare la sonda dupa catalizator la catalizator si amestec prea sarac.

De unde stiu ca e catalizatorul praf (imi zdrangane sitele cand plec usor dupa loc) plus ca scapa pe undeva gaze.

In primavara o sa rezolv cu asta.

 

Masina trage excelent debitmetru pus de 1 an de zile (Bosch).

 

Cu toate astea consumul nu mi-a urcat pana la 11% oras vara cu clima sau iarna cu caldura pe CB oricum stiu ca poate nu e real (dar am verificat prin metoda plinului care e 99% sigura, depinde de pompa)

Link to comment
Share on other sites

Viteza medie 33.2 km, dar eu catalizatorul cam praf si pe tester imi da erorare la sonda dupa catalizator la catalizator si amestec prea sarac.

De unde stiu ca e catalizatorul praf (imi zdrangane sitele cand plec usor dupa loc) plus ca scapa pe undeva gaze.

In primavara o sa rezolv cu asta.

 

Masina trage excelent debitmetru pus de 1 an de zile (Bosch).

 

Cu toate astea consumul nu mi-a urcat pana la 11% oras vara cu clima sau iarna cu caldura pe CB oricum stiu ca poate nu e real (dar am verificat prin metoda plinului care e 99% sigura, depinde de pompa)

 

asa da si mie la viteza medie de 32,2, cand a fost cazul, imi arata consum mediu de 8,8%, acum imi arata 13,5%(dupa calc si mai mare) la o viteza medie de 17,4km\h :twoup: la viteza asta creca fac mai putin pe jos in perioada asta:)))

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate de cand am schimbat si eu sonda cu una universala parca masina consuma mai mult.

asa am avut si io asa am cumparat masina :) am schimbato cu una noua bosch si am ramas stupefiat ca numi mai scade acul de la benzina asa repede :twoup: trebuie sa o rezolv si cu debitmetru k face ceva figuri kand e rece 2 minute dupa care merge ca noua DECI BAI BAIETI BOSCHU FACE LEGEA E CLAR!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.