BMWClub: Conteaza marca masinii pt ceilalti participanti la trafic? - BMWClub

Jump to content

• 14 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Conteaza marca masinii pt ceilalti participanti la trafic?

Poll: Conteaza marca masinii pt ceilalti participanti la trafic? (552 member(s) have cast votes)

Care este cea mai respectata marca in trafic?

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.

Conteaza marimea masini?

Vote Guests cannot vote

#1 User is offline   r0n1n 

• Fan
  • Group: Members
  • Interests:Masini cu personalitate.

Posted 08 December 2010 - 17:09

Care este cea mai respectata marca?

Sa-si dea fiecare cu parerea sa vedem ce iese.

This post has been edited by r0n1n: 08 December 2010 - 17:15

0

#2 User is offline   MaQ 

• ...........

Posted 08 December 2010 - 17:38

Pai de unde sa stiu eu ce conteaza pentru "ceilalti participanti la trafic" ?
:twoup:
0

#3 User is offline   r0n1n 

• Fan
  • Interests:Masini cu personalitate.

Posted 08 December 2010 - 17:48

Din experienta personala.
Eu de exemplu cand merg cu un Chevrolet nu imi da nimeni prioritate se baga toti in fata mea si imi iau claxoane la greu.
Ceea ce nu se intampla cu BMW.
0

#4 User is offline   Similea 

• MUS
  • Group: Banned
  • Interests:Ilknur Pintilie

Posted 08 December 2010 - 17:50

View PostMaQ, on 8/Dec/2010, 17:38, said:

Pai de unde sa stiu eu ce conteaza pentru "ceilalti participanti la trafic" ?
:twoup:

Hehe, bun raspuns :)
0

#5 User is offline   paco_wonderboy 

• novice
  • Interests:masini

Posted 08 December 2010 - 19:15

La prima am pus BMW ca deh...suntem pe un frum dedicat, iar la restul DA ,conteaza marimea si marca. Cand merg cu peugeout-ul nu ma lasa nimeni sa ma bag. Daca sunt cu X-ul am momente in care parca ar cobori din masina sa opreasca traficul :twoup: si nu e nici macar E70 sau mai nou....Nu stiu, asta e impresia mea cateodata
0

#6 User is offline   Dan_316i 

• Securist
  • Group: Contributors
  • Interests:BMW e36

Posted 08 December 2010 - 19:57

BMW, da, da.

Asta e ca si raspunsul la intrebarea, ce masina vrei BMW ? BMW, da, da ... :twoup:

Daca raspunzi la prima intrebare automat DA la intrebarea 2 altfel e un fel de contrazicere
0

#7 User is offline   bmwbreaker 

• Începător

Posted 08 December 2010 - 20:00

conteaza, conduc un logan de firma, corsa-ul prietenei mele, am acelasi stil de mers ca si cu bmw-ul, cu celelalte masini daca depases o masina mai serioasa lumea incearca sa se tina dupa mine, cu bmw-ul niciodata
0

#8 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 08 December 2010 - 20:39

nu stiu cu restul , dar marimea tot timpul conteaza
2

#9 User is offline   Ciupanezu 

Posted 08 December 2010 - 21:04

N-am putut vota pentru că nu pot alege una dintre acele mărci.

Nu există o cea mai respectată marcă, sunt respectate în general maşinile scumpe, indiferent de marcă.

Nu contează marca maşinii pentru ceilalţi participanţi la trafic ci valoarea maşinii, nu neapărat realistă ci aparentă.

Ideea de bază este că majoritatea încuiaţilor din trafic au impresia că dacă sunt obraznici cu unul care are o maşină pe care o consideră dubioasă sau scumpă, sunt şanse mari să iasă un conflict pe care astfel încearcă să-l evite.
Pe de altă parte, au impresia eronată că dacă ai o maşină mai ieftină, automat eşti un lake sau un fătălău patentat.

E un alt aspect prin care se demonstrează lipsa de civilizaţie şi de respect pentru cei din jur.

Există oricum o doză de exagerare în topicul ăsta din câte văd.

View PostMAS, on 8/Dec/2010, 19:19, said:

Cand is cu bmw-ul, se schimba radical treaba... adica maneta de semnal nu este folosita decat la schimbarea reala a directiei de mers, ca in rest sar de pe drum ca potarnichile din calea vajului, cat despre flash nici nu s epune problema (aproape c-am uitat ca am faza lunga)... in bucuresti chiar nu ma intereseaza: fie ca intru cu 10 secunde mai devreme sau mai tarziu, tot acelasi timp imi ia deplasarea, deci nu ma intereseaza

Știu despre cine e vorba când ești cu MAS-ul și vor să nu fie sodomizați. :twoup:

This post has been edited by Ciupanezu: 08 December 2010 - 21:03

1

#10 User is offline   bitz 

• white out

Posted 08 December 2010 - 21:10

Am mers cu cam toate marcile de masini , dar nu am observat diferente de respect in functie de marca.Am vazut in schimb ca batranii si femeile nu respecta pe nimeni ,sunt cei mai batuti in cap soferi.
1

#11 User is offline   Dan_316i 

• Securist
  • Interests:BMW e36

Posted 08 December 2010 - 21:19

View Postbitz, on 8/Dec/2010, 21:10, said:

Am vazut in schimb ca batranii si femeile nu respecta pe nimeni ,sunt cei mai batuti in cap soferi.

si asta merita un +1, astia de pe vremea lui ceasca in special care sunt mari soferi de nush cati ani, numai ca pe vremea lor circulau 5 masini ...
1

#12 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 08 December 2010 - 21:32

mai sunt cei cu masinile de servici care merg la sinucidere , taxiurile care ,,,strada lor da-te la o parte , masinile de scoala pe care le-am busi toti si incepatorii pe care nu-i sufera nimeni
0

#13 User is offline   mirceaddd 

• Nou venit
  • Pip

Posted 08 December 2010 - 22:24

View PostCiupanezu, on 8/Dec/2010, 21:04, said:

Nu există o cea mai respectată marcă, sunt respectate în general maşinile scumpe, indiferent de marcă.
Nu contează marca maşinii pentru ceilalţi participanţi la trafic ci valoarea maşinii, nu neapărat realistă ci aparentă.
Ideea de bază este că majoritatea încuiaţilor din trafic au impresia că dacă sunt obraznici cu unul care are o maşină pe care o consideră dubioasă sau scumpă, sunt şanse mari să iasă un conflict pe care astfel încearcă să-l evite.
Pe de altă parte, au impresia eronată că dacă ai o maşină mai ieftină, automat eşti un lake sau un fătălău patentat.
E un alt aspect prin care se demonstrează lipsa de civilizaţie şi de respect pentru cei din jur.

de acord!
e unul dintre cele mai inteligente posturi pe care le-am citit

This post has been edited by mirceaddd: 08 December 2010 - 22:26

1

#14 User is offline   sax1987 

• "PaSiOnAt"

Posted 09 December 2010 - 00:01

View PostCiupanezu, on 8/Dec/2010, 21:04, said:

N-am putut vota pentru că nu pot alege una dintre acele mărci.

Nu există o cea mai respectată marcă, sunt respectate în general mașinile scumpe, indiferent de marcă.

Nu contează marca mașinii pentru ceilalți participanți la trafic ci valoarea mașinii, nu neapărat realistă ci aparentă.

Ideea de bază este că majoritatea încuiaților din trafic au impresia că dacă sunt obraznici cu unul care are o mașină pe care o consideră dubioasă sau scumpă, sunt șanse mari să iasă un conflict pe care astfel încearcă să-l evite.
Pe de altă parte, au impresia eronată că dacă ai o mașină mai ieftină, automat ești un lake sau un fătălău patentat.

+ 1

Conteaza foarte mult marimea masinii ! Am observat de cand am E39 .

Cand aveam Hyundai coupe toti fraierii se luau la intrecere cu mine . Vedeau masina sport si gata , concurs ..Sa nu mai zic nimic de cei pe care ii depaseam , parca vedeu pe dracul ...
0

#15 User is offline   B.M.W. 

• Senior

Posted 09 December 2010 - 02:10

conteaza f mult marca. in primul rand pentru ca romanii sunt majoritatea niste tarani parveniti si plini de ei. ma refer la toti care se ajung la un moment dat si chiar si cei care nu s-au "ajuns" inca, daca vor ajunge si ei "cineva" vor fi la fel de ingamfati si plini de ei.

in topul ierarhiei ar fi cei cu suv-uri, gen range rover, q7 sau x5. aia sunt taranii supremi si implicit cei mai scarbosi.

This post has been edited by B.M.W.: 09 December 2010 - 02:12

0

#16 User is offline   mik15 

• Fan

Posted 09 December 2010 - 07:42

la fel de ''rai'' daca nu chiar mai ''rai'' mi se par unii dintre cei cu Hyunday SantaFe sau alte genuri de wannabe SUV-uri, am un vecin(asta e, nu-i poti alege din pacate) care are un Hoover, o chinezarie din aia de doi bani pe care nici de pomana cred ca nu as lua-o sa merg cu ea, bai nene zici ca are cel putin ML AMG(nu ca ar trebui sa aiba in cazul asta o astfel de atitudine), e un tip gras si nu prea inalt care tot timpul poarta trening iar vara tricou tip maiou dar din ala stramt de ii iese burta de sub el, e penibil tipul, normal, mereu vine in viteza in parcare si cu muzica(manele) data tare si geamul lasat desi ar putea si fara ca la cat de prost antifonata e coaja la fel s-ar auzi si cu el ridicat si cu mana asa flegmatic pe geam, cred ca ar putea lejer castiga titlul de cocalarul anului, de fapt ar putea lua chiar un mandat pe 2-3 ani in functia asta, e greu de depasit. Acum sa fiu si on topic, din pacate la noi si nu numai, conteaza ce masina conduci, insa cu siguranta la noi lumea tine sa si arate acest lucru, chestie de mentalitate care cu greu se va schimba, in lipsa altor valori, altele decat cele materiale, majoritatea au impresia ca masina sau haina, la care daca se vede eticheta cu atat mai bine, sunt valorile supreme si ei sunt deci deasupra celorlalti. Cea mai respectata masina sau mai bine zis masina care impune un respect mai mare, desi chiar mi se pare ca suna aiurea, respectul trebuie castigat iar o masina nu prea vad cum sa faca asta, il face numele pentru ea, dar ma rog, cred ca ramane Mercedes-ul prin prisma brand-ului si clasei sociale careia i se adresa inainte, pentru ca azi oricum nu mai are mare importanta acest aspect(mai ales la noi), iar la Mercedes nu conteaza ca e SUV sau clasa medie, iar apoi cred ca ar urma X5/X6, Q7, Range, Touareg, Land Cruiser, X3, Q5, nu neaparat in ordinea asta, am pus-o nu chiar aleatoriu insa cam asa in vin in minte cand ma gandesc la ele, cred ca din cauza dimensiunilor. In concluzie, nu ar trebui deloc sa conteze pe sosea marca sau dimensiunea masinii pe care o conduci, bunul simt si respectul ar trebui sa primeze, nu inseamna daca X are Q7 el are mai multe drepturi ca Y care merge cu Logan si ar trebuie sa ii faca aluia loc(cand nu ii permite situatia) sau sa il lase sa se bage in fata la semafor(ca a depasit el ca un ''smecher'' coloana pe linia de tramvai) ori mai stiu eu ce alt gen de ''favor'', mi se pare normal sa il lase daca iese intr-o intersectie aglomerata unde i-ar fi greu sa patrunda sau sa incetineasca daca vede ca nu are ala timp cand vine din sens opus si e intr-o depasire fara sa mai dea atatea flash-uri, astea sunt chestii de bun simt si fairplay in trafic care ar trebui facute de toti, nu numai de aia ''mici''. Ma dispera aia care iti dau flash, desi tu ai destul timp sa te repliezi pe banda ta, sau chiar daca l-ai facut sa incetineasca un pic nu trebuie sa te dispere sau sa iti arate semnul, vezi domne l-ai facut sa isi piarda elanul, daca poti sa faci lucrurile astea fa-le, nu ii scoate apoi ochii ca la fel de bine poti fi si tu in aceeasi situatie. Hai ca m-am intins...:twoup:

This post has been edited by mik15: 09 December 2010 - 07:54

4

#17 User is offline   vali23b 

• Membru

Posted 09 December 2010 - 09:15

pentru unii conteaza si marca si marimea,pentru altii nu,dar cum la noi sunt multi tarani conteaza

cand esti in trafic cu un logan si vrei sa depasesti un bmw parca tii rusine sa il depasesti sau sa te bagi in fata,ca stii ce s-ar putea intampla,ori te depaseste inapoi,ori te scuipa sau te injura

pentru mine conteaza in primul rand motoru de sub capota daca e mare il respect,bineinteles sa fie si o marca consacrata cum au fost cele enumerate mai sus bmw audi mercedes........ca daca vad un tucson de 3L nu ma incanta cu nimic ca e motoru mare ca il strica masina
0

#18 User is offline   Bala 

• resistance is futile
  • Group: Moderators

Posted 09 December 2010 - 09:32

Nu conteaza. Singurele momente cand conteaza este daca ma duc la un sat ceva si se uita aia (pietoni sau soferi) de parca a venit un OZN. Dar le trece dupa o zi doua...

In rest nu este diferenta. Nu mi s-a facut loc de mai multe ori in trafic cand eram cu BMW vs. cand eram cu masiniile firmei. Mai mult, daca sunt cu BMW-ul si ma mai cert cu unii tarani, ma iau cu "ce eu am BMW si ma cred smecher..."

Legat de a iti fi rusine sa depasesti un BMW mi se pare extrem de exagerata afirmatia. Sunt unele cazane de BMW de curg tabliile de pe ele mai rau decat pe 1310.

#19 User is offline   alex_ag 

• Începător

Posted 09 December 2010 - 09:32

Cu o duba m-am dat si a fost senzatie prin buc :) Dai semnal pun toti frana :twoup:) mai ales ca era dinaia cu platforma (si incarcata cu rigips) :twoup:
intr-adevar masina conteaza in trafic... dar depinde si de situatie :)
0

#20 User is offline   alex 83 

• Nou venit

Posted 09 December 2010 - 09:52

Pt mine nu conteaza.Taranu la volan e acelasi chiar daca conduce BMW,Mercedes,Audi,Tico,Logan sau Dacia 1310...

Comportamentul e acelasi:linie de tramvai(chiar daca soseaua e libera)depasit coloana de masini si intrat inapoi cu japca,oprit in mijlocul drumului sa isi cumpere tigari,daca e coloana la semafor pt stanga el depaseste tot si se pune primul la rand(dupa semafor) si cand se face verde blocheaza tot pt ca nu vede semaforul...si exemplele sunt n+1
0

Share this topic:

• 14 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro