Jump to content

Conteaza marca masinii pt ceilalti participanti la trafic?


r0n1n

  

584 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

La prima am pus BMW ca deh...suntem pe un frum dedicat, iar la restul DA ,conteaza marimea si marca. Cand merg cu peugeout-ul nu ma lasa nimeni sa ma bag. Daca sunt cu X-ul am momente in care parca ar cobori din masina sa opreasca traficul :twoup: si nu e nici macar E70 sau mai nou....Nu stiu, asta e impresia mea cateodata
Link to comment
Share on other sites

N-am putut vota pentru că nu pot alege una dintre acele mărci.

 

Nu există o cea mai respectată marcă, sunt respectate ĂŽn general maşinile scumpe, indiferent de marcă.

 

Nu contează marca maşinii pentru ceilalţi participanţi la trafic ci valoarea maşinii, nu neapărat realistă ci aparentă.

 

Ideea de bază este că majoritatea ĂŽncuiaţilor din trafic au impresia că dacă sunt obraznici cu unul care are o maşină pe care o consideră dubioasă sau scumpă, sunt şanse mari să iasă un conflict pe care astfel ĂŽncearcă să-l evite.

Pe de altă parte, au impresia eronată că dacă ai o maşină mai ieftină, automat eşti un lake sau un fătălău patentat.

 

E un alt aspect prin care se demonstrează lipsa de civilizaţie şi de respect pentru cei din jur.

 

Există oricum o doză de exagerare ĂŽn topicul ăsta din câte văd.

 

Cand is cu bmw-ul, se schimba radical treaba... adica maneta de semnal nu este folosita decat la schimbarea reala a directiei de mers, ca in rest sar de pe drum ca potarnichile din calea vajului, cat despre flash nici nu s epune problema (aproape c-am uitat ca am faza lunga)... in bucuresti chiar nu ma intereseaza: fie ca intru cu 10 secunde mai devreme sau mai tarziu, tot acelasi timp imi ia deplasarea, deci nu ma intereseaza

 

ªtiu despre cine e vorba când eºti cu MAS-ul ºi vor sã nu fie sodomizaÞi. :twoup:

Edited by Ciupanezu
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu există o cea mai respectată marcă, sunt respectate ĂŽn general maşinile scumpe, indiferent de marcă.

Nu contează marca maşinii pentru ceilalţi participanţi la trafic ci valoarea maşinii, nu neapărat realistă ci aparentă.

Ideea de bază este că majoritatea ĂŽncuiaţilor din trafic au impresia că dacă sunt obraznici cu unul care are o maşină pe care o consideră dubioasă sau scumpă, sunt şanse mari să iasă un conflict pe care astfel ĂŽncearcă să-l evite.

Pe de altă parte, au impresia eronată că dacă ai o maşină mai ieftină, automat eşti un lake sau un fătălău patentat.

E un alt aspect prin care se demonstrează lipsa de civilizaţie şi de respect pentru cei din jur.

 

de acord!

e unul dintre cele mai inteligente posturi pe care le-am citit

Edited by mirceaddd
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

N-am putut vota pentru cĂŁ nu pot alege una dintre acele mĂŁrci.

 

Nu existĂŁ o cea mai respectatĂŁ marcĂŁ, sunt respectate ĂŽn general maÂşinile scumpe, indiferent de marcĂŁ.

 

Nu conteazĂŁ marca maÂşinii pentru ceilalĂži participanĂži la trafic ci valoarea maÂşinii, nu neapĂŁrat realistĂŁ ci aparentĂŁ.

 

Ideea de bazĂŁ este cĂŁ majoritatea ĂŽncuiaĂžilor din trafic au impresia cĂŁ dacĂŁ sunt obraznici cu unul care are o maÂşinĂŁ pe care o considerĂŁ dubioasĂŁ sau scumpĂŁ, sunt Âşanse mari sĂŁ iasĂŁ un conflict pe care astfel ĂŽncearcĂŁ sĂŁ-l evite.

Pe de altĂŁ parte, au impresia eronatĂŁ cĂŁ dacĂŁ ai o maÂşinĂŁ mai ieftinĂŁ, automat eÂşti un lake sau un fĂŁtĂŁlĂŁu patentat.

+ 1

 

 

Conteaza foarte mult marimea masinii ! Am observat de cand am E39 .

 

Cand aveam Hyundai coupe toti fraierii se luau la intrecere cu mine . Vedeau masina sport si gata , concurs ..Sa nu mai zic nimic de cei pe care ii depaseam , parca vedeu pe dracul ...

Link to comment
Share on other sites

conteaza f mult marca. in primul rand pentru ca romanii sunt majoritatea niste tarani parveniti si plini de ei. ma refer la toti care se ajung la un moment dat si chiar si cei care nu s-au "ajuns" inca, daca vor ajunge si ei "cineva" vor fi la fel de ingamfati si plini de ei.

 

in topul ierarhiei ar fi cei cu suv-uri, gen range rover, q7 sau x5. aia sunt taranii supremi si implicit cei mai scarbosi.

Edited by B.M.W.
Link to comment
Share on other sites

la fel de ''rai'' daca nu chiar mai ''rai'' mi se par unii dintre cei cu Hyunday SantaFe sau alte genuri de wannabe SUV-uri, am un vecin(asta e, nu-i poti alege din pacate) care are un Hoover, o chinezarie din aia de doi bani pe care nici de pomana cred ca nu as lua-o sa merg cu ea, bai nene zici ca are cel putin ML AMG(nu ca ar trebui sa aiba in cazul asta o astfel de atitudine), e un tip gras si nu prea inalt care tot timpul poarta trening iar vara tricou tip maiou dar din ala stramt de ii iese burta de sub el, e penibil tipul, normal, mereu vine in viteza in parcare si cu muzica(manele) data tare si geamul lasat desi ar putea si fara ca la cat de prost antifonata e coaja la fel s-ar auzi si cu el ridicat si cu mana asa flegmatic pe geam, cred ca ar putea lejer castiga titlul de cocalarul anului, de fapt ar putea lua chiar un mandat pe 2-3 ani in functia asta, e greu de depasit. Acum sa fiu si on topic, din pacate la noi si nu numai, conteaza ce masina conduci, insa cu siguranta la noi lumea tine sa si arate acest lucru, chestie de mentalitate care cu greu se va schimba, in lipsa altor valori, altele decat cele materiale, majoritatea au impresia ca masina sau haina, la care daca se vede eticheta cu atat mai bine, sunt valorile supreme si ei sunt deci deasupra celorlalti. Cea mai respectata masina sau mai bine zis masina care impune un respect mai mare, desi chiar mi se pare ca suna aiurea, respectul trebuie castigat iar o masina nu prea vad cum sa faca asta, il face numele pentru ea, dar ma rog, cred ca ramane Mercedes-ul prin prisma brand-ului si clasei sociale careia i se adresa inainte, pentru ca azi oricum nu mai are mare importanta acest aspect(mai ales la noi), iar la Mercedes nu conteaza ca e SUV sau clasa medie, iar apoi cred ca ar urma X5/X6, Q7, Range, Touareg, Land Cruiser, X3, Q5, nu neaparat in ordinea asta, am pus-o nu chiar aleatoriu insa cam asa in vin in minte cand ma gandesc la ele, cred ca din cauza dimensiunilor. In concluzie, nu ar trebui deloc sa conteze pe sosea marca sau dimensiunea masinii pe care o conduci, bunul simt si respectul ar trebui sa primeze, nu inseamna daca X are Q7 el are mai multe drepturi ca Y care merge cu Logan si ar trebuie sa ii faca aluia loc(cand nu ii permite situatia) sau sa il lase sa se bage in fata la semafor(ca a depasit el ca un ''smecher'' coloana pe linia de tramvai) ori mai stiu eu ce alt gen de ''favor'', mi se pare normal sa il lase daca iese intr-o intersectie aglomerata unde i-ar fi greu sa patrunda sau sa incetineasca daca vede ca nu are ala timp cand vine din sens opus si e intr-o depasire fara sa mai dea atatea flash-uri, astea sunt chestii de bun simt si fairplay in trafic care ar trebui facute de toti, nu numai de aia ''mici''. Ma dispera aia care iti dau flash, desi tu ai destul timp sa te repliezi pe banda ta, sau chiar daca l-ai facut sa incetineasca un pic nu trebuie sa te dispere sau sa iti arate semnul, vezi domne l-ai facut sa isi piarda elanul, daca poti sa faci lucrurile astea fa-le, nu ii scoate apoi ochii ca la fel de bine poti fi si tu in aceeasi situatie. Hai ca m-am intins...:twoup: Edited by mik15
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

pentru unii conteaza si marca si marimea,pentru altii nu,dar cum la noi sunt multi tarani conteaza

 

cand esti in trafic cu un logan si vrei sa depasesti un bmw parca tii rusine sa il depasesti sau sa te bagi in fata,ca stii ce s-ar putea intampla,ori te depaseste inapoi,ori te scuipa sau te injura

 

pentru mine conteaza in primul rand motoru de sub capota daca e mare il respect,bineinteles sa fie si o marca consacrata cum au fost cele enumerate mai sus bmw audi mercedes........ca daca vad un tucson de 3L nu ma incanta cu nimic ca e motoru mare ca il strica masina

Link to comment
Share on other sites

Nu conteaza. Singurele momente cand conteaza este daca ma duc la un sat ceva si se uita aia (pietoni sau soferi) de parca a venit un OZN. Dar le trece dupa o zi doua...

 

In rest nu este diferenta. Nu mi s-a facut loc de mai multe ori in trafic cand eram cu BMW vs. cand eram cu masiniile firmei. Mai mult, daca sunt cu BMW-ul si ma mai cert cu unii tarani, ma iau cu "ce eu am BMW si ma cred smecher..."

 

Legat de a iti fi rusine sa depasesti un BMW mi se pare extrem de exagerata afirmatia. Sunt unele cazane de BMW de curg tabliile de pe ele mai rau decat pe 1310.

Link to comment
Share on other sites

Pt mine nu conteaza.Taranu la volan e acelasi chiar daca conduce BMW,Mercedes,Audi,Tico,Logan sau Dacia 1310...

 

Comportamentul e acelasi:linie de tramvai(chiar daca soseaua e libera)depasit coloana de masini si intrat inapoi cu japca,oprit in mijlocul drumului sa isi cumpere tigari,daca e coloana la semafor pt stanga el depaseste tot si se pune primul la rand(dupa semafor) si cand se face verde blocheaza tot pt ca nu vede semaforul...si exemplele sunt n+1

Link to comment
Share on other sites

Eu am observat ca sunt lasat sa ies de pe stradute sau sa schimb banda mai repede cu E34 decat cu masini mai comune (Logan, Clio). Am acelasi stil de condus, semnalizez din timp si chiar cand ma bag incet incet sa fac dreapta. Cu E34 trec maxim 3 masini si a 4-a ma lasa sa intru, in timp ce cu Loganul sau Clio stau si astept pana trec toti... chiar daca ma bag mai aproape, trec toti la 2 centimetri de bara mea, dar nu ma lasa.

 

Din punctul asta de vedere e bine sa ai masina "de cocalar". :twoup:

Imi imaginez ca daca ai si numere de Bulgaria esti si mai "respectat".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu există o cea mai respectată marcă, sunt respectate ĂŽn general maşinile scumpe, indiferent de marcă.

Există oricum o doză de exagerare ĂŽn topicul ăsta din câte văd.

 

+1

 

Subiectivitatea forumului nu e surprinzatoare. La primul poll, as adauga o a-4-a varianta :

Mercedes, Bmw + alte marci de prestigiu.

 

Mas, fara suparare dar consider un pic extremist exemplul tau .

Hai, inteleg prioritate E39 in fata unui Golf 3, dar totusi parca ai adus vorba si de un Golf 5 pe acolo :twoup:

Conteaza probabil si pe cine intalnesti in trafic. Un om cu valori corect asimilate iti va ceda trecerea indiferent

daca esti la volanul unui E90 sau intr-o Dacie.

Edited by EdY D
Link to comment
Share on other sites

Din cate am observat la noi la romani din pacate chiar conteaza marca in trafic si nu numai.De exemplu cand merg cu VW-ul la orice benzinarie nu vine nici dracu' sa-mi alimenteze masina in schimb cand vin cu bmw-ul ii vad cum vin de la distanta.Uneori stau si ii studiez asa cata minte au pompangii astia,stau la coada la pompa sa alimentez,in fata mea 2-3 masini si pompangii stau si se uita apoi cand urmez eu imediat se apropie si iau pistolul in mana sa alimenteze ei.Binenteles ca-i refuz sau nu le dau nimic din ambitie.La parcari la fel iar la semafor cersetorii sunt cu ochii-n patru dupa masinile mai scumpe.Asta e mentalitate tipic de roman,daca ai masina mai rasarita inseamna ca ai si bani multi de dat bacsis.Romanii inca asociaza masina cu bunastarea sau statutul social ceea ce in RO e cam tocmai invers.

De multe ori in trafic majoritatea participantilor asociaza marcile scumpe nemtesti gen Mercedes,Audi,Bmw cu masini ale unor oameni de calitate indoielnica sau dubioasa lucru pe care nu prea-l pot nega in totalitate;poate tocmai din acest motiv sunt mai retinuti in a nu te lasa sa te bagi in fata lor.

Cam asa sta treaba in majoritatea tarilor sarace din blocul ex-comunist.

Noi aici suntem o comunitate mica restransa formata din oameni acceptabili insa din ce vad pe strazi dau dreptate multora in privinta imaginii proaste de care "se bucura" marca bmw si nu numai.In perceptia multora aceste marci sunt masini de interlopi,smenari,tigani,mafioti,dubiosi,etc...

De multe ori mi-a fost dat sa vad seara in fata vreunei sawormerii cate-o masina din marcile enumerate mai sus cu manele la maxim si cate-un grup galagios de cocalari de cartier infulecand saworma in jurul masinii parcate pe jumatate de drum si aruncand resturile pe jos.Cam asa stau lucrurile in RO.

Edited by THX-1
Link to comment
Share on other sites

OK, am prins ideea Mas, scuze ! :twoup:

Daca treci constant prin asemena experiente, inseamna ca ai de-a face cu cunoscatori.

Le creezi disconfort psihic doar vazandu-te ca te-aproprii in retrovizoare :)

 

Din cate am observat la noi la romani din pacate chiar conteaza marca in trafic si nu numai.De exemplu cand merg cu VW-ul la orice benzinarie nu vine nici dracu' sa-mi alimenteze masina in schimb cand vin cu bmw-ul ii vad cum vin de la distanta. [...]Romanii inca asociaza masina cu bunastarea sau statutul social ceea ce in RO e cam tocmai invers.

De multe ori in trafic majoritatea participantilor asociaza marcile scumpe nemtesti gen Mercedes,Audi,Bmw cu masini ale unor oameni de calitate indoielnica [...]

De multe ori mi-a fost dat sa vad seara in fata vreunei sawormerii cate-o masina din marcile enumerate mai sus cu manele la maxim si cate-un grup galagios de cocalari de cartier infulecand saworma in jurul masinii parcate pe jumatate de drum si aruncand resturile pe jos.Cam asa stau lucrurile in RO.

 

Trist, dar adevarat ! Bine punctat !

 

Se mai intampla sa acord prioritate cate unei Dacii sau altor masini de genul.

De obicei, o fac cu " flash-uri" , astfel incat omul se sesizeaza si zbugheste cum poate.

Totusi, remarc in majoritatea cazurilor expresia celor de la volan : usor nedumeriti, parca nu le vine sa creada!

Asta ma face sa cred ca majoritatea soferilor ce conduc marci de renume sunt asimilati ca avand prea putin in comun cu bunul-simt si fair-play-ul.

Oamenii se asteapta in general de la respectivii conducatori sa faca manevre interzise, sa taie calea sau sa turbeze in retrovizoare cautand orice secunda sa depasasca decat sa acorde prioritate in situatii de genul.

Edited by EdY D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.