BMWClub: Conteaza marca masinii pt ceilalti participanti la trafic? - BMWClub

Jump to content

• 14 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Conteaza marca masinii pt ceilalti participanti la trafic?

Poll: Conteaza marca masinii pt ceilalti participanti la trafic? (552 member(s) have cast votes)

Care este cea mai respectata marca in trafic?

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.

Conteaza marca masinii pt ceilalti participanti la trafic?

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.

Conteaza marimea masini?

Vote Guests cannot vote

#21 User is offline   filon 

• Filozoful de serviciu
  • Group: Contributors

Posted 09 December 2010 - 12:09

Eu am observat ca sunt lasat sa ies de pe stradute sau sa schimb banda mai repede cu E34 decat cu masini mai comune (Logan, Clio). Am acelasi stil de condus, semnalizez din timp si chiar cand ma bag incet incet sa fac dreapta. Cu E34 trec maxim 3 masini si a 4-a ma lasa sa intru, in timp ce cu Loganul sau Clio stau si astept pana trec toti... chiar daca ma bag mai aproape, trec toti la 2 centimetri de bara mea, dar nu ma lasa.

Din punctul asta de vedere e bine sa ai masina "de cocalar". :twoup:
Imi imaginez ca daca ai si numere de Bulgaria esti si mai "respectat".
1

#22 User is offline   Myx 

• Veteran
  • Group: Members

Posted 09 December 2010 - 18:17

mda ,deci , daca E34 prezinta atatea figuri , probabil ca E36 nu respira la volan , E46 e king of the road si deja la X6 e un soi de nirvana a soferilor , cand apare lumea se inchina la el . :twoup:
0

#23 User is offline   EdY D 

• Membru
  • Interests:Fotografie, imagine , automobile , calatorii , alpinism

Posted 09 December 2010 - 18:25

View PostCiupanezu, on 8/Dec/2010, 19:04, said:

Nu există o cea mai respectată marcă, sunt respectate în general maşinile scumpe, indiferent de marcă.
Există oricum o doză de exagerare în topicul ăsta din câte văd.

+1

Subiectivitatea forumului nu e surprinzatoare. La primul poll, as adauga o a-4-a varianta :
Mercedes, Bmw + alte marci de prestigiu.

Mas, fara suparare dar consider un pic extremist exemplul tau .
Hai, inteleg prioritate E39 in fata unui Golf 3, dar totusi parca ai adus vorba si de un Golf 5 pe acolo :twoup:
Conteaza probabil si pe cine intalnesti in trafic. Un om cu valori corect asimilate iti va ceda trecerea indiferent
daca esti la volanul unui E90 sau intr-o Dacie.

This post has been edited by EdY D: 09 December 2010 - 18:26

0

#24 User is offline   THX-1 

• Pasionat

Posted 09 December 2010 - 19:04

Din cate am observat la noi la romani din pacate chiar conteaza marca in trafic si nu numai.De exemplu cand merg cu VW-ul la orice benzinarie nu vine nici dracu' sa-mi alimenteze masina in schimb cand vin cu bmw-ul ii vad cum vin de la distanta.Uneori stau si ii studiez asa cata minte au pompangii astia,stau la coada la pompa sa alimentez,in fata mea 2-3 masini si pompangii stau si se uita apoi cand urmez eu imediat se apropie si iau pistolul in mana sa alimenteze ei.Binenteles ca-i refuz sau nu le dau nimic din ambitie.La parcari la fel iar la semafor cersetorii sunt cu ochii-n patru dupa masinile mai scumpe.Asta e mentalitate tipic de roman,daca ai masina mai rasarita inseamna ca ai si bani multi de dat bacsis.Romanii inca asociaza masina cu bunastarea sau statutul social ceea ce in RO e cam tocmai invers.
De multe ori in trafic majoritatea participantilor asociaza marcile scumpe nemtesti gen Mercedes,Audi,Bmw cu masini ale unor oameni de calitate indoielnica sau dubioasa lucru pe care nu prea-l pot nega in totalitate;poate tocmai din acest motiv sunt mai retinuti in a nu te lasa sa te bagi in fata lor.
Cam asa sta treaba in majoritatea tarilor sarace din blocul ex-comunist.
Noi aici suntem o comunitate mica restransa formata din oameni acceptabili insa din ce vad pe strazi dau dreptate multora in privinta imaginii proaste de care "se bucura" marca bmw si nu numai.In perceptia multora aceste marci sunt masini de interlopi,smenari,tigani,mafioti,dubiosi,etc...
De multe ori mi-a fost dat sa vad seara in fata vreunei sawormerii cate-o masina din marcile enumerate mai sus cu manele la maxim si cate-un grup galagios de cocalari de cartier infulecand saworma in jurul masinii parcate pe jumatate de drum si aruncand resturile pe jos.Cam asa stau lucrurile in RO.

This post has been edited by THX-1: 09 December 2010 - 19:05

0

#25 User is offline   EdY D 

• Membru
  • Interests:Fotografie, imagine , automobile , calatorii , alpinism

Posted 09 December 2010 - 20:31

OK, am prins ideea Mas, scuze ! :twoup:
Daca treci constant prin asemena experiente, inseamna ca ai de-a face cu cunoscatori.
Le creezi disconfort psihic doar vazandu-te ca te-aproprii in retrovizoare :)

View PostTHX-1, on 9/Dec/2010, 17:04, said:

Din cate am observat la noi la romani din pacate chiar conteaza marca in trafic si nu numai.De exemplu cand merg cu VW-ul la orice benzinarie nu vine nici dracu' sa-mi alimenteze masina in schimb cand vin cu bmw-ul ii vad cum vin de la distanta. [...]Romanii inca asociaza masina cu bunastarea sau statutul social ceea ce in RO e cam tocmai invers.
De multe ori in trafic majoritatea participantilor asociaza marcile scumpe nemtesti gen Mercedes,Audi,Bmw cu masini ale unor oameni de calitate indoielnica [...]
De multe ori mi-a fost dat sa vad seara in fata vreunei sawormerii cate-o masina din marcile enumerate mai sus cu manele la maxim si cate-un grup galagios de cocalari de cartier infulecand saworma in jurul masinii parcate pe jumatate de drum si aruncand resturile pe jos.Cam asa stau lucrurile in RO.

Trist, dar adevarat ! Bine punctat !

Se mai intampla sa acord prioritate cate unei Dacii sau altor masini de genul.
De obicei, o fac cu " flash-uri" , astfel incat omul se sesizeaza si zbugheste cum poate.
Totusi, remarc in majoritatea cazurilor expresia celor de la volan : usor nedumeriti, parca nu le vine sa creada!
Asta ma face sa cred ca majoritatea soferilor ce conduc marci de renume sunt asimilati ca avand prea putin in comun cu bunul-simt si fair-play-ul.
Oamenii se asteapta in general de la respectivii conducatori sa faca manevre interzise, sa taie calea sau sa turbeze in retrovizoare cautand orice secunda sa depasasca decat sa acorde prioritate in situatii de genul.

This post has been edited by EdY D: 09 December 2010 - 20:33

0

#26 User is offline   mik15 

• Fan

Posted 09 December 2010 - 20:43

+1 pentru ceea ce a zis THX-1
0

#27 User is offline   Ciupanezu 

Posted 09 December 2010 - 21:11

View Postalexandru_83, on 9/Dec/2010, 09:52, said:

Pt mine nu conteaza.Taranu la volan e acelasi chiar daca conduce BMW,Mercedes,Audi,Tico,Logan sau Dacia 1310...

Comportamentul e acelasi:linie de tramvai(chiar daca soseaua e libera)depasit coloana de masini si intrat inapoi cu japca,oprit in mijlocul drumului sa isi cumpere tigari,daca e coloana la semafor pt stanga el depaseste tot si se pune primul la rand(dupa semafor) si cand se face verde blocheaza tot pt ca nu vede semaforul...si exemplele sunt n+1

Foarte corect!

-----

Legat de presupusul respect/frică faţa de posesorii de E34 / E36 sau alte maşini de genul acesta, mai degrabă e precauţie, nicidecum de respect.
Mai exact, este vorba de faptul că pe străzile din România există foarte multe E36 şi E34 în stare proastă, maşini fără ITP, fără asigurare, maşini cu care chiar nu vrei să faci accident, aşa că preferi să te dai din calea lor, nu e nicidecum vorba de respect sau frică.

Să nu o ia vreun posesor de E36 / E34 ca pe o jignire, ştiu foarte bine că există şi maşini întreţinute, însă majoritatea nu sunt.

Mai mult din cauza asta îţi dă lumea mai mult voie să treci când ai o maşină de genul ăsta, se aşteaptă ca maşina respectivă sa se dezintegreze la o frânare mai puternică.

Eu chiar aşa fac.
Dacă văd o maşină care arată ca un cazan, indiferent că e o Dacia 1310, vreun Wartburg rupt, vreo Lada sau vreo coajă de E36/E34/Golf 3, mă dau din calea excitatului de la volan, n-am chef să am de-a face cu ei în caz de accident, mai ales că ăştia au prostul obicei să-ţi dea în spate chiar dacă au loc să te depăşească.
Dacă eşti nevoit să frânezi rapid, sunt şanse mari să se urce pe tine.

Dacă faci accident cu o maşină condusă de un astfel de specimen, în mod sigur dintre ITP, RCA şi permis valabil va fi lipsă cel puţin una dintre ele, iar maşina va fi în acte a vreunui moş sau bătrâne din cine ştie ce sat uitat de lume. Mă rog, poate fi chiar pe numele lui, însă dacă e un amărât şi nu are RCA, situaţia nu e roz deloc.

This post has been edited by Ciupanezu: 09 December 2010 - 21:17

0

#28 User is offline   Stefan_e46 

• Pasionat
  • Interests:racing

Posted 09 December 2010 - 22:26

Eu am vazut ca sunt foarte respectati cei cu Hummer prin oras . :twoup:

O avea oare legatura cu dimensiunile considerabile si mult fier? :)

Cand eram cu bmwu coupe la fel toti cereau un pic de drag, :)
0

#29 User is offline   filon 

• Filozoful de serviciu

Posted 10 December 2010 - 09:56

View PostMyx, on 9/Dec/2010, 18:17, said:

mda ,deci , daca E34 prezinta atatea figuri , probabil ca E36 nu respira la volan , E46 e king of the road si deja la X6 e un soi de nirvana a soferilor , cand apare lumea se inchina la el . :twoup:

N-ai inteles nimic. Nu e vorba ca prezinta figuri. E exact ce zice si Ciupanezu... teama sa nu ai probleme cu vreun dubios. De aia am si pus "respect" in ghilimele.

Si eu ma cam feresc de masini vechi de care iti dai seama de la o posta ca n-au ITP-ul luat. Daca am pe unde le depasesc sa stiu ca am scapat de o grija. Daca le am in spate am grija sa franez din timp si lin.

E34, E30 si E36 sunt vazute ca masini de golanasi. Nu stii ce frane are, daca i se dezmembreaza masina pe drum sau pur si simplu daca are toate actele in ordine. Plus ca "golanasii" sunt si tupeisti si nesimtiti si nu acorda prioritate. Asa ca mai bine il lasi sa iasa de pe straduta, te dai la o parte din calea lui, cand il vezi in trafic te pregatesti sa faca vreo tampenie (gen sa-ti ia fata) si cand greseste nu te pui la mintea lui ca a lui e mai odihnita.

Nu zic ca se intampla tot timpul si ca absolut toata lumea te trateaza ca pe un pahar de cristal. Mai sunt si unii care vor sa "te invete minte", dar din ce am observat eu pana acum per total oamenii sunt mai intelegatori cand esti in masina considerata de cocalar decat intr-una normala.

Si asta vorbeam mai mult de mersul in oras. Pe afara intr-adevar beneficiez de mai putin respect si nu de putine ori ma trezesc cu Skode si Passat-uri TDI care incearca sa-mi arate mie ce masina au ei si ca nu am ce cauta pe banda de viteza. Unii cu BMW-uri mai noi cred ca dau mai repede la o parte adormitii de pe banda 2. Eu cu becurile astea chioare de pe E34 nu prea ma fac observat.

Apropo, @MAS: ai xenoane, nu? De aia se da lumea la o parte.
0

#30 User is offline   Bala 

• resistance is futile
  • Group: Moderators

Posted 10 December 2010 - 10:03

View Postfilon, on 10/Dec/2010, 09:56, said:

Pe afara intr-adevar beneficiez de mai putin respect si nu de putine ori ma trezesc cu Skode si Passat-uri TDI care incearca sa-mi arate mie ce masina au ei si ca nu am ce cauta pe banda de viteza.

Nu e de ce masina au ei, insa chiar nu ai ce cauta pe banda 2-a daca mergi incet...

#31 User is offline   alex 83 

• Nou venit

Posted 10 December 2010 - 10:10

View PostTHX-1, on 9/Dec/2010, 19:04, said:

De exemplu cand merg cu VW-ul la orice benzinarie nu vine nici dracu' sa-mi alimenteze masina in schimb cand vin cu bmw-ul ii vad cum vin de la distanta.Uneori stau si ii studiez asa cata minte au pompangii astia,stau la coada la pompa sa alimentez,in fata mea 2-3 masini si pompangii stau si se uita apoi cand urmez eu imediat se apropie si iau pistolul in mana sa alimenteze ei.Binenteles ca-i refuz sau nu le dau nimic din ambitie

Da,la fel patesc si eu cand alimentez :)
Cand sunt cu E46 nu ma baga nimeni in seama.In schimb cand vin cu E92 nici nu opresc bine masina ca ala e cu mana pe pompa :twoup: Dupa ce ii zic ca nu e nevoie,ma descurc si singur,ma ia cu intrebari de genu:spalam geamurile,farurile,facem presiunea?
0

#32 User is offline   ionut_marius 

• Fan

Posted 10 December 2010 - 11:12

conduceam golf V,fara geamuri negre,se intampla cand puneam semnal sa schimb banda ca idiotul de langa sa accelereze apoi sa claxoneze,uneori sa se ajunga si la altercatii verbale;la fel se mai gasea cate unul sa claxoneze cand abia se punea verde

conduceam/conduc q7,x6 cu geamuri negre de fabrica deja aceste mici probleme nu mai exista;

conduceam a4 nergu,geamuri f negre fata/spate,masina lasata,etc etc puteam sa incalec si taximetristii nimeni nu avea ceva de obiectat;

conteaza marca,marimea si culoarea geamului,asta pt ca traim intr-o tara unde educatia rutiera nu exista.
2

#33 User is offline   Ciupanezu 

Posted 10 December 2010 - 13:17

Nu trebuie să ai neapărat folii, mai mult depinde de fața pe care o ai.
1

#34 User is offline   strees 

• Senior

Posted 10 December 2010 - 13:43

Din pacate faza cu benzinariile este adevarata!
Spre ex la OMV,cand ma duc si vreau sa`i trag un jet de apa,mereu vine un baiat: "stai boss ca`ti dau eu spuma" si deschide aparatul ala face ceva acolo,iar dupa aceea imi spune,gata o puteti spala si chiar vine spuma...da da la OMV,unde mai niciodata nu o poti spala bine,din lipsa spumei!
Cat despre alimentat...o singura daca cred ca am pus mana pe pompa aia!
In trafic am observat,ca imi este destul de greu sa ma bag,sa schimb benzile cand este aglomerat,nu prea ma lasa nimeni cu toate ca sunt politicos!
Era unu cu un Logan cu toba ieri,sa moara mama lui,daca puteam sa ma bag pe banda din dreapta,cred ca o tinea blana....pana la urma am calcat`o putin si m`am bagat,dar mi`a dat 2 flash`uri...probabil era frustrat!
In concluzie cei mai respecati in trafic sunt cei cu masini mari si scumpe,gen jeep...X`uri,Touareg,Q7...etc!
0

#35 User is offline   filon 

• Filozoful de serviciu

Posted 10 December 2010 - 13:51

View PostBala, on 10/Dec/2010, 10:03, said:

View Postfilon, on 10/Dec/2010, 09:56, said:

Pe afara intr-adevar beneficiez de mai putin respect si nu de putine ori ma trezesc cu Skode si Passat-uri TDI care incearca sa-mi arate mie ce masina au ei si ca nu am ce cauta pe banda de viteza.

Nu e de ce masina au ei, insa chiar nu ai ce cauta pe banda 2-a daca mergi incet...

Rulam deja cu mai mult decat viteza legala si de abia ii depasisem (mergeau pe banda 1 pana sa trec eu). Si nu imi dadeau flash-uri ca vor sa depaseasca, ci doar se puneau in fundul meu in ideea ca ma dau ei la o parte ca masina lor poate mai mult.
0

#36 User is offline   r0n1n 

• Fan
  • Interests:Masini cu personalitate.

Posted 10 December 2010 - 14:13

View Postfilon, on 10/Dec/2010, 13:51, said:

Rulam deja cu mai mult decat viteza legala

Asta nu e o scuza

This post has been edited by r0n1n: 10 December 2010 - 14:18

0

#37 User is offline   filon 

• Filozoful de serviciu

Posted 10 December 2010 - 14:45

Asta nu e scuza ca mergeam pe banda 2? Cu banda 1 plina cu dacii vechi si tiruri care mergeau cu 80 pe ora si eu rulam cu 130-140 pe banda 2... ce trebuia sa fac? Sa franez pana la 80 ca sa ma bag pe prima banda sa las passat-ul sa se tarasca pe langa mine sau ce am si facut de altfel si anume sa-i dau a 4-a si sa-l las in urma?

Unii din voi aveti o logica uneori... :twoup:

This post has been edited by filon: 10 December 2010 - 14:46

1

#38 User is offline   r0n1n 

• Fan
  • Interests:Masini cu personalitate.

Posted 10 December 2010 - 15:02

Omule calmeaza-te.
M-am referit in situatia in care tu mergi cu 140, si vine unu tare din spate cu 180, franezi te bagi pe prima banda si ii faci loc, iar apoi poti din nou sa mergi pe banda a 2-a.
Cu toate ca in mod normal banda a 2-a e doar pt depasiri.

LE: Fiecare face ce vrea, pana se urca cineva pe el....

This post has been edited by r0n1n: 10 December 2010 - 15:03

0

#39 User is offline   filon 

• Filozoful de serviciu

Posted 10 December 2010 - 15:18

Pai prima banda era ocupata deja. Unde sa ma duc? Alegeam vreunu' cu o dacie mai amarata si-l impingeam in sant sau trebuia sa ma bag sub un tir Fast&Furious style? :twoup:

EDIT: si nu venea cu 180, avea maxim 160 ca m-a prins destul de greu din urma... daca avea 180 nu aveam timp sa retrogradez si sa ma distantez de el.

This post has been edited by filon: 10 December 2010 - 15:19

0

#40 User is offline   DOMI 

• Fan dependent

Posted 10 December 2010 - 17:26

nu am vazut multe e34 in Romania, sunt chiar rare fata de alte modele.
Si sar si din fata lui e34 cand vad ladoiul in retrovizoare..
Conteaza mult marca, am un coleg care vine odata le 3 ani poate acasa. Ma intreba si pe mine daca e normal ce se intampla, mergea cu o dacie a fratelui, masina lui era la o revizie ceva, are un volvo V70. In localitate, printr-un sat dinala de pe langa Ploiesti de nu se mai termina , cu 60-70 toti flashuri, nervosi nu mai stiau cum sa il depaseasca mai repede, desi era coloana in fata. A doua zi, pe acealsi drum, acealeasi conditii de trafic, cu volvo, liniste si pace..
0

Share this topic:

• 14 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users