Jump to content

Conteaza marca masinii pt ceilalti participanti la trafic?


r0n1n

  

584 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Pt mine nu conteaza.Taranu la volan e acelasi chiar daca conduce BMW,Mercedes,Audi,Tico,Logan sau Dacia 1310...

 

Comportamentul e acelasi:linie de tramvai(chiar daca soseaua e libera)depasit coloana de masini si intrat inapoi cu japca,oprit in mijlocul drumului sa isi cumpere tigari,daca e coloana la semafor pt stanga el depaseste tot si se pune primul la rand(dupa semafor) si cand se face verde blocheaza tot pt ca nu vede semaforul...si exemplele sunt n+1

 

Foarte corect!

 

-----

 

Legat de presupusul respect/frică faţa de posesorii de E34 / E36 sau alte maşini de genul acesta, mai degrabă e precauţie, nicidecum de respect.

Mai exact, este vorba de faptul că pe străzile din România există foarte multe E36 şi E34 ĂŽn stare proastă, maşini fără ITP, fără asigurare, maşini cu care chiar nu vrei să faci accident, aşa că preferi să te dai din calea lor, nu e nicidecum vorba de respect sau frică.

 

Să nu o ia vreun posesor de E36 / E34 ca pe o jignire, ştiu foarte bine că există şi maşini ĂŽntreţinute, ĂŽnsă majoritatea nu sunt.

 

Mai mult din cauza asta ĂŽţi dă lumea mai mult voie să treci când ai o maşină de genul ăsta, se aşteaptă ca maşina respectivă sa se dezintegreze la o frânare mai puternică.

 

Eu chiar aşa fac.

Dacă văd o maşină care arată ca un cazan, indiferent că e o Dacia 1310, vreun Wartburg rupt, vreo Lada sau vreo coajă de E36/E34/Golf 3, mă dau din calea excitatului de la volan, n-am chef să am de-a face cu ei ĂŽn caz de accident, mai ales că ăştia au prostul obicei să-ţi dea ĂŽn spate chiar dacă au loc să te depăşească.

Dacă eşti nevoit să frânezi rapid, sunt şanse mari să se urce pe tine.

 

Dacă faci accident cu o maşină condusă de un astfel de specimen, ĂŽn mod sigur dintre ITP, RCA şi permis valabil va fi lipsă cel puţin una dintre ele, iar maşina va fi ĂŽn acte a vreunui moş sau bătrâne din cine ştie ce sat uitat de lume. Mă rog, poate fi chiar pe numele lui, ĂŽnsă dacă e un amărât şi nu are RCA, situaţia nu e roz deloc.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

mda ,deci , daca E34 prezinta atatea figuri , probabil ca E36 nu respira la volan , E46 e king of the road si deja la X6 e un soi de nirvana a soferilor , cand apare lumea se inchina la el . :twoup:

N-ai inteles nimic. Nu e vorba ca prezinta figuri. E exact ce zice si Ciupanezu... teama sa nu ai probleme cu vreun dubios. De aia am si pus "respect" in ghilimele.

 

Si eu ma cam feresc de masini vechi de care iti dai seama de la o posta ca n-au ITP-ul luat. Daca am pe unde le depasesc sa stiu ca am scapat de o grija. Daca le am in spate am grija sa franez din timp si lin.

 

E34, E30 si E36 sunt vazute ca masini de golanasi. Nu stii ce frane are, daca i se dezmembreaza masina pe drum sau pur si simplu daca are toate actele in ordine. Plus ca "golanasii" sunt si tupeisti si nesimtiti si nu acorda prioritate. Asa ca mai bine il lasi sa iasa de pe straduta, te dai la o parte din calea lui, cand il vezi in trafic te pregatesti sa faca vreo tampenie (gen sa-ti ia fata) si cand greseste nu te pui la mintea lui ca a lui e mai odihnita.

 

Nu zic ca se intampla tot timpul si ca absolut toata lumea te trateaza ca pe un pahar de cristal. Mai sunt si unii care vor sa "te invete minte", dar din ce am observat eu pana acum per total oamenii sunt mai intelegatori cand esti in masina considerata de cocalar decat intr-una normala.

 

 

Si asta vorbeam mai mult de mersul in oras. Pe afara intr-adevar beneficiez de mai putin respect si nu de putine ori ma trezesc cu Skode si Passat-uri TDI care incearca sa-mi arate mie ce masina au ei si ca nu am ce cauta pe banda de viteza. Unii cu BMW-uri mai noi cred ca dau mai repede la o parte adormitii de pe banda 2. Eu cu becurile astea chioare de pe E34 nu prea ma fac observat.

 

Apropo, @MAS: ai xenoane, nu? De aia se da lumea la o parte.

Link to comment
Share on other sites

Pe afara intr-adevar beneficiez de mai putin respect si nu de putine ori ma trezesc cu Skode si Passat-uri TDI care incearca sa-mi arate mie ce masina au ei si ca nu am ce cauta pe banda de viteza.

 

Nu e de ce masina au ei, insa chiar nu ai ce cauta pe banda 2-a daca mergi incet...

Link to comment
Share on other sites

De exemplu cand merg cu VW-ul la orice benzinarie nu vine nici dracu' sa-mi alimenteze masina in schimb cand vin cu bmw-ul ii vad cum vin de la distanta.Uneori stau si ii studiez asa cata minte au pompangii astia,stau la coada la pompa sa alimentez,in fata mea 2-3 masini si pompangii stau si se uita apoi cand urmez eu imediat se apropie si iau pistolul in mana sa alimenteze ei.Binenteles ca-i refuz sau nu le dau nimic din ambitie

Da,la fel patesc si eu cand alimentez :)

Cand sunt cu E46 nu ma baga nimeni in seama.In schimb cand vin cu E92 nici nu opresc bine masina ca ala e cu mana pe pompa :twoup: Dupa ce ii zic ca nu e nevoie,ma descurc si singur,ma ia cu intrebari de genu:spalam geamurile,farurile,facem presiunea?

Link to comment
Share on other sites

conduceam golf V,fara geamuri negre,se intampla cand puneam semnal sa schimb banda ca idiotul de langa sa accelereze apoi sa claxoneze,uneori sa se ajunga si la altercatii verbale;la fel se mai gasea cate unul sa claxoneze cand abia se punea verde

 

conduceam/conduc q7,x6 cu geamuri negre de fabrica deja aceste mici probleme nu mai exista;

 

conduceam a4 nergu,geamuri f negre fata/spate,masina lasata,etc etc puteam sa incalec si taximetristii nimeni nu avea ceva de obiectat;

 

conteaza marca,marimea si culoarea geamului,asta pt ca traim intr-o tara unde educatia rutiera nu exista.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Din pacate faza cu benzinariile este adevarata!

Spre ex la OMV,cand ma duc si vreau sa`i trag un jet de apa,mereu vine un baiat: "stai boss ca`ti dau eu spuma" si deschide aparatul ala face ceva acolo,iar dupa aceea imi spune,gata o puteti spala si chiar vine spuma...da da la OMV,unde mai niciodata nu o poti spala bine,din lipsa spumei!

Cat despre alimentat...o singura daca cred ca am pus mana pe pompa aia!

In trafic am observat,ca imi este destul de greu sa ma bag,sa schimb benzile cand este aglomerat,nu prea ma lasa nimeni cu toate ca sunt politicos!

Era unu cu un Logan cu toba ieri,sa moara mama lui,daca puteam sa ma bag pe banda din dreapta,cred ca o tinea blana....pana la urma am calcat`o putin si m`am bagat,dar mi`a dat 2 flash`uri...probabil era frustrat!

In concluzie cei mai respecati in trafic sunt cei cu masini mari si scumpe,gen jeep...X`uri,Touareg,Q7...etc!

Link to comment
Share on other sites

Pe afara intr-adevar beneficiez de mai putin respect si nu de putine ori ma trezesc cu Skode si Passat-uri TDI care incearca sa-mi arate mie ce masina au ei si ca nu am ce cauta pe banda de viteza.

 

Nu e de ce masina au ei, insa chiar nu ai ce cauta pe banda 2-a daca mergi incet...

Rulam deja cu mai mult decat viteza legala si de abia ii depasisem (mergeau pe banda 1 pana sa trec eu). Si nu imi dadeau flash-uri ca vor sa depaseasca, ci doar se puneau in fundul meu in ideea ca ma dau ei la o parte ca masina lor poate mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Asta nu e scuza ca mergeam pe banda 2? Cu banda 1 plina cu dacii vechi si tiruri care mergeau cu 80 pe ora si eu rulam cu 130-140 pe banda 2... ce trebuia sa fac? Sa franez pana la 80 ca sa ma bag pe prima banda sa las passat-ul sa se tarasca pe langa mine sau ce am si facut de altfel si anume sa-i dau a 4-a si sa-l las in urma?

 

Unii din voi aveti o logica uneori... :twoup:

Edited by filon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Omule calmeaza-te.

M-am referit in situatia in care tu mergi cu 140, si vine unu tare din spate cu 180, franezi te bagi pe prima banda si ii faci loc, iar apoi poti din nou sa mergi pe banda a 2-a.

Cu toate ca in mod normal banda a 2-a e doar pt depasiri.

 

LE: Fiecare face ce vrea, pana se urca cineva pe el....

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Pai prima banda era ocupata deja. Unde sa ma duc? Alegeam vreunu' cu o dacie mai amarata si-l impingeam in sant sau trebuia sa ma bag sub un tir Fast&Furious style? :twoup:

 

EDIT: si nu venea cu 180, avea maxim 160 ca m-a prins destul de greu din urma... daca avea 180 nu aveam timp sa retrogradez si sa ma distantez de el.

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

nu am vazut multe e34 in Romania, sunt chiar rare fata de alte modele.

Si sar si din fata lui e34 cand vad ladoiul in retrovizoare..

Conteaza mult marca, am un coleg care vine odata le 3 ani poate acasa. Ma intreba si pe mine daca e normal ce se intampla, mergea cu o dacie a fratelui, masina lui era la o revizie ceva, are un volvo V70. In localitate, printr-un sat dinala de pe langa Ploiesti de nu se mai termina , cu 60-70 toti flashuri, nervosi nu mai stiau cum sa il depaseasca mai repede, desi era coloana in fata. A doua zi, pe acealsi drum, acealeasi conditii de trafic, cu volvo, liniste si pace..

Link to comment
Share on other sites

nu am vazut multe e34 in Romania, sunt chiar rare fata de alte modele.

Si sar si din fata lui e34 cand vad ladoiul in retrovizoare..

Conteaza mult marca, am un coleg care vine odata le 3 ani poate acasa. Ma intreba si pe mine daca e normal ce se intampla, mergea cu o dacie a fratelui, masina lui era la o revizie ceva, are un volvo V70. In localitate, printr-un sat dinala de pe langa Ploiesti de nu se mai termina , cu 60-70 toti flashuri, nervosi nu mai stiau cum sa il depaseasca mai repede, desi era coloana in fata. A doua zi, pe acealsi drum, acealeasi conditii de trafic, cu volvo, liniste si pace..

 

Intamplarile de genul asta nu se baga in seama!

Il lasi sa`ti dea flashuri pana il apuca spumele,daca tu mergi regulamentar si in fata da e coloana,sa fie sanatos!

Este valabil chiar daca nu ai coloana in fata...eu unu merg legal in localitati,sate etc...daca nu le convine sa ma depaseasca,nu are cum sa ma oblige sa merg mai repede,ca asa vrea el!

Am patit si eu,pe undeva la Radauti...de la 60 am redus la 20,ca ma tot stresa cu flash`uri si claxoane!

Era un taran prost la vre`o 50 ani cu o Octavia,care ulterior a intrat dupa mine la benzinarie...mai departe...i`a parut cam rau!:twoup:)

Edited by strees
Link to comment
Share on other sites

nu am vazut multe e34 in Romania, sunt chiar rare fata de alte modele.

Si sar si din fata lui e34 cand vad ladoiul in retrovizoare..

Conteaza mult marca, am un coleg care vine odata le 3 ani poate acasa. Ma intreba si pe mine daca e normal ce se intampla, mergea cu o dacie a fratelui, masina lui era la o revizie ceva, are un volvo V70. In localitate, printr-un sat dinala de pe langa Ploiesti de nu se mai termina , cu 60-70 toti flashuri, nervosi nu mai stiau cum sa il depaseasca mai repede, desi era coloana in fata. A doua zi, pe acealsi drum, acealeasi conditii de trafic, cu volvo, liniste si pace..

 

din pacate asta este tara in care traim;

 

daca mergeam cu golful la 80 pe banda 2 ma flesuiau toti,cu q7 ma ocoleau toti;

 

ajungeam bizonu cu golful si ii dadeam flash sa treaca pe banda 1,pt ca era liber,nimic,cu q7 sau x6 nici nu-i nevoie sa dau flash,se dau singuri;

Link to comment
Share on other sites

Revenind la topic, parerea mea e ca cei mai respectati in trafic sunt cei cu mercedes, daca sunt modele noi.

La bmw problema e ca tot taranul/interlopul/valutistul si-a luat bmw, pt ca e masina tare, nu ca ar avea idee despre ce inseamna bmw.

In strainatate e cu totul alta poveste. Fiecare isi stie locul pe sosea.

Legat de dat la o parte, in general se cam da lumea cand vede bmw mai repede decat cu alte marci.

Link to comment
Share on other sites

, parerea mea e ca cei mai respectati in trafic sunt cei cu mercedes, daca sunt modele noi.

La bmw problema e ca tot taranul/interlopul/valutistul si-a luat bmw, pt ca e masina tare, nu ca ar avea idee despre ce inseamna bmw.

I

 

S-a mai mentionat in posturile anterioare, firmele de renume in general se impun altfel in trafic.

Marimea autovehiculelor este direct-proportionala cu " doza " de respect acordata de ceilalti participanti la trafic.

 

Imagineaza-ti ca intr-o intersectie de dimensiuni considerabile dar nesemaforizata se intalnesc mai multi prosti care se zapacesc si uita pe moment cum se acorda prioritatea in astfel de cazuri. Si incep sa-si dea prioritate unul altuia dupa marime, ca altfel n-ar stii cum. Printre masini mediocre si medii se afla si un Lexus LS, un S-Klasse si un E65. Nu ca se va inchina nimeni in fata Mercedes-ului dar in schimb va indrazni sa taie calea 7-arului sau Lexus-ului cu nonsalanta.

 

Nu trebuie uitat ca oamenii obijnuiti nu fac din automobil o pasiune, prea putin fac diferenta intre marci, modele si motorizari.

Adeseori tot ceea ce constientizeaza e ca sunt masini scumpe, peste posibilitatile lor.

Link to comment
Share on other sites

Cu o duba m-am dat si a fost senzatie prin buc :twoup: Dai semnal pun toti frana :twoup:) mai ales ca era dinaia cu platforma (si incarcata cu rigips) :twoup:

intr-adevar masina conteaza in trafic... dar depinde si de situatie :)

nici nu m-as sa fie altfel:))) poti verifica asta oriunde..nu numai in iasi...

FELICiTARI PT ACEST SUBIECT....foarte tari raspunsurile :))

 

Cu o duba m-am dat si a fost senzatie prin buc :angry: Dai semnal pun toti frana :twoup:) mai ales ca era dinaia cu platforma (si incarcata cu rigips) :lol:

intr-adevar masina conteaza in trafic... dar depinde si de situatie :twoup:

nici nu m-as sa fie altfel:))) poti verifica asta oriunde..nu numai in B.

FELICiTARI PT ACEST SUBIECT....foarte tari raspunsurile :twoup:)

Link to comment
Share on other sites

Nu e mai respectat BMW-ul, Merc-ul sau hAudi. Doar ca marca conteaza pt ceilalti.

Cei mai multi zic ia uite un BMW,Merc,Audi ia sa ma dau eu la o parte ca asta e un taran prost cu bani si da peste mine. Din pacate asta e mentalitatea romanilor fata de cei care avem marcile astea de masini. Problema e ca in multe cazuri au dreptate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am ce sa votez la mine conteaza "moaca" participantilor la trafic, daca are lantu gros la gat si ochelari de soare nu il las poate sa imi fac semn un politist si nu opresc, sunt patit de multe ori, odata un specimen din asta mi-a facut semn ca nu ma lasa si a mai miscat masina 1m numai ca sa nu ma bag.
Link to comment
Share on other sites

Cand mai merg cu un Seat Ibiza, care mai e si galben, ma claxoneaza, nu au loc de mine, etc. Culmea e ca, merg la fel cum merg si cu celelalte masini, mai mari si mai scumpe, cand nu aud niciun claxon, adica regulamentar !

 

Deci, din experienta mea, conteaza marca si tipul masinii pentru o buna parte din restul participantilor la trafic !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.