Jump to content

Conteaza marca masinii pt ceilalti participanti la trafic?


r0n1n

  

584 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Exista, fireste si reversul!! Mergeam pe A1 saptamana trecuta, constant, cu 150 km/h (pilot automat). Din spate, se apropia timid, dar sigur, o Corsa, neagra. Cand am vazut ca vrea sa treaca de mine, am lasat-o. La volan, o tanara domnita si un ...fante in dreapta! Tinea mortis sa treaca de BMW-ul din fata! Voia sa-mi arate ce iute si ce soferita este! Iar fantele din dreapta, tolanit in scaun, zambea mandru!! Era sa-mi pun mitea cu pustoaica? Am lasat-o sa se duca, chiar daca scosese pistoanele din micul Opel! :LMAO:

Dar, SIGUR au dormit fericti in noaptea aia: "ma facusera"!!!! :thumbsup:

 

Ca si concluzie: nici pic de ...respect!! :LMAO: Generatia tanara, domnule!!

Edited by c.sainz
Link to comment
Share on other sites

Ca cam asa este, cum zice c.sainz.

 

Eu patesc alt lucru. Cum ma vede unul cu E, parca zici ca-i surescitat la vederea X3-ului meu. Si imediat ii da talpa... si ce si-o iaaaaaaaaaa. Cand ajung la urmatoarea intersectie (semafosr) are ala o mutra neinteleasa... cate unul ma mai intreaba, ce motor ai pe ea? Zic de doua mii... si ala, nu se poate donle. Zic ba da, dar are cipcirip si asa este beemveurili astea, fugacioase rau, nu ca merc, masina de pensionari :D Infantilisme din astea :LMAO:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Q7 alb cu folii negre si jante bling.

bineinteles salam in boxe la maxim :hairy:

 

mai respectat de atat n ai cum sa fii in trafic

 

Îți dai seama... Atitudine, prestanțĂŁ, valoare... SĂŁ moarĂŁ toți dușmanii de ciudĂŁ cĂŁ ei "are"... :LMAO: :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Ei are doar 4 stele. Cacoloneii.

Generalii cu X5 are cinci steli... ca generalii.

 

De unde și vorba "21-22, o pișcă generalii, o pișcăm (sau chișcăm, după caz) și noi"... :LMAO: :D :D

Edited by Letty
Link to comment
Share on other sites

Exista, fireste si reversul!! Mergeam pe A1 saptamana trecuta, constant, cu 150 km/h (pilot automat). Din spate, se apropia timid, dar sigur, o Corsa, neagra. Cand am vazut ca vrea sa treaca de mine, am lasat-o. La volan, o tanara domnita si un ...fante in dreapta! Tinea mortis sa treaca de BMW-ul din fata! Voia sa-mi arate ce iute si ce soferita este! Iar fantele din dreapta, tolanit in scaun, zambea mandru!! Era sa-mi pun mitea cu pustoaica? Am lasat-o sa se duca, chiar daca scosese pistoanele din micul Opel! :LMAO:

Dar, SIGUR au dormit fericti in noaptea aia: "ma facusera"!!!! :thumbsup:

 

Ca si concluzie: nici pic de ...respect!! :LMAO: Generatia tanara, domnule!!

 

 

serios?

sunt "pustioaice" care ... iti dau clasa la condus... bmw si alte marci... _cu roti de 17"_

ai lasat-o... ca deh... daca nu poti, mergi la farmacie, praf de PUTUT, dimineata o lingurita pe stomacul gol... si merge(POTI!) ... :yahoo:

 

 

p.s.

la 150 km la ora ...daca ai rabbdarea sa vezi "fantele-pasager" din opelul care te depaseste ... inseamna ca nu stii ce poate un cazan de bmw in linie dreapta pe A1.

 

 

la 150 ... timida? :winkcool:

ce legatura are varsta cu masina pe care o conduci(sau modelul de bmw :popcorn: )?

la 150 km/h, la varsta, la experienta ta ... regulile de circulatie nu prea isi au rostul.

 

 

personal prefer "fanta". nu pot sa cred ca poti remmarca "fantele(masculin)" la osutacincizecidekilometriilaora. :pirate:

Edited by unvicont
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

serios?

sunt "pustioaice" care ... iti dau clasa la condus... bmw si alte marci... _cu roti de 17"_

ai lasat-o... ca deh... daca nu poti, mergi la farmacie, praf de PUTUT, dimineata o lingurita pe stomacul gol... si merge(POTI!) ... :yahoo:

 

 

p.s.

la 150 km la ora ...daca ai rabbdarea sa vezi "fantele-pasager" din opelul care te depaseste ... inseamna ca nu stii ce poate un cazan de bmw in linie dreapta pe A1.

 

 

la 150 ... timida? :winkcool:

ce legatura are varsta cu masina pe care o conduci(sau modelul de bmw :popcorn: )?

la 150 km/h, la varsta, la experienta ta ... regulile de circulatie nu prea isi au rostul.

 

 

personal prefer "fanta". nu pot sa cred ca poti remmarca "fantele(masculin)" la osutacincizecidekilometriilaora. :pirate:

 

Dap, good point. Cum îl vezi? :popcorn: Era tuns gen "American soldier" sau avea coadă ca Pepex 999-PLM, pe vremuri ? :LMAO:

 

Nu văd de ce unii privesc depăşirea ca pe o lipsă de respect.

 

Poate că unii pur şi simplu se grăbesc mai mult, poate că au chef să meargă tare, ce treabă are respectul aici?

Chiar așa, Ciupa are dreptate. Totul e, vorba lui sly, să nu intre în fața ta brusc și, eventual, să mai și frâneze or smth... :wacko:

 

daca trece unul de tine si ti intra in fata la 2 metri cam miroase a nesimtire..

 

Corect. Chestie care se întâmplă, de altfel... :frantics:

Edited by Letty
Link to comment
Share on other sites

Una e sĂŁ iei faĂža Âşi alta e sĂŁ depĂŁÂşeÂşti pur Âşi simplu.

 

De exemplu, la faza aia cu Corsa care mergea cu 150 km/h, eu mi-aº fi vãzut de treabã, nici mãcar n-aº fi Þinut minte, ce importanÞã are?

 

Iar dacĂŁ aveam chef sĂŁ merg tare ĂŽn momentul ĂŁla, i-aÂş fi lĂŁsat sĂŁ mĂŁ depĂŁseascĂŁ, iar apoi m-aÂş fi distanĂžat.

 

Sã stai sã-Þi aminteºti cã X te-a depãºit, cã nu ºtiu ce dobitoc din maºinã râdea mi se pare o risipã mare de energie.

Gunoaiele nu meritĂŁ bĂŁgate ĂŽn seamĂŁ, nu trebuie sĂŁ plecĂŁm urechea la gurile de canal.

Link to comment
Share on other sites

cand eram mai tanar si nelinistit faceam curse cu unii pe zeci de km

ba ma depasea el,ba eu...bineineinteles nu mergeam cu 80.prin localitati.

 

chestii de teribilism,acum ca te depaseste unul cu masina de 60 de cai care e faza?poate omul chiar are motive

 

cat despre mersul pe autostrada,aproape intotdeauna gasesti cate unul dornic de distractie.ramane la latitudinea ta daca ti pui mintea sau nu.eu unul recunosc,cateodata mai cedez :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am citit si eu topicul acesta si observ multe greseli in gandirea/atitudinea unor colegi de pe forum. Ce anume va face pe voi sa credeti ca un mitocan in trafic ( exemple sunt cu carul) este "taran"? Sau, dur dar realist, stiti semnificatia acestui cuvant? Sau doar jigniti o clasa de oameni doar pentru ca voi traiti la oras in "civilizatie"? Din putina mea experienta cu oamenii si participantii in trafic ( atat in mediu urban cat si rural) pot afirma fara nici o retinere ca acei tarani de care se vorbea la un moment dat sunt de 10 ori mai educati si respectuosi ( vag dar intelegeti voi la ce ma refer) in trafic. Eu nu am vazut nici un taran sa-mi dea 20 de flash-uri si 40 de urlaturi pentru ca mi-am permis sa gresesc banda de incadrare la un semafor ( sunt intr-un oras mare si nou pentru mine, nu cunosc toate rutele si mai gresesc...). Am rugamintea sa nu mai asociati termenul de taran cu mitocanul tipic (care este prezent in orice mediu), cu cocalarul prost crescut.

Parerea mea, repet, din mica mea experienta in trafic ( aproximativ 50000 km facuti cu diverse masini) este ca, conteaza in Romania masina pe care o conduci. Cu cat mai scumpa si mai mare masina, cu atat mai "mult respect" primesti ( nu elaborez prea mult pentru ca s-a discutat destul de mult pe tema asta).

Va rog sa nu va simtiti atacati de acest post, este o opinie personala si atat.

Va doresc o duminica placuta si numa-i bine!

Edited by Rzww
Link to comment
Share on other sites

a fi țăran expr. (vulg.) a fi bădăran / mojic

 

Cand zice cineva ca esti taran, nu se refera ca te-ai nascut in sat cu bunicii.

Exemplul cu incadradul prost pe banda e unul de bun simt.

"tarani" is aia care-ti blocheaza de exemplu masina si stai dupa curu lui sa-si faca cumparaturile.

 

Iar treaba cu masina cat mai scumpa, hai sa-i dau prioritate ca are mertzan gl, o consider o semi pupincureala

Link to comment
Share on other sites

1. Cea mai respectata in trafic este masina "organului" de Politie...orice marca ar fi ea. Toi franeaza ca apucatii cand vad "radaru'", chiar daca nu e cazul...

2. Urmeaza simpatiile personale legate de modelul pe care il detine "celalalt participant la trafic", insotita de remarca "uite e ca a noastra" !!!

3. Un loc codas care nu il merita il detine masina care salveaza vieti, inscriptionata "SMURD" sau "AMBULANTA", cu toate ca e doata cu sirena puternica, multi nu catadicsesc sa incerce macar sa ii faca loc dacat cant s-a lipit de ei.

4. Mai jalnica dar si mult mai noua atitudinea legata de "masinile economice", de oras, cele dotate cu motor de scuter cel mult sau cele cu cilendree foarte mica, "uite si la saracu' asta".

5. Personal acord mai mult respect unui sofer care acorda prioritate unui autobuz care iese din statie decat unei limuzine care forteaza o manevra oarecare si pune in dificultate o coloana intreaga.

 

Respectul se castiga nu se mosteneste!!!

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Pentru mine nu conteaza foarte mult marca masinii, ci atitudinea soferului in trafic :thumbsup: Il las cu placere sa intre in coloana pe unul cu vreun X6 GL Cayenne sau alt bolid atunci cand imi face semn si ma roaga frumos, dar nu cand el se baga insistent si la milimetru doar pentru ca e la volanul unui "monstru". Cei de genul asta sunt "multimea vida" pentru mine! :good:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.