Jump to content

Conteaza marca masinii pt ceilalti participanti la trafic?


r0n1n

  

584 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

chestia cu ambulanta sau smurd mi se pare cel putin fortata...

 

nu ma exprim pt bucuresti,si nici nu ma prea intereseaza,dar pe unde am umblat cam toti participantii acordau prioritate indiferent de sensul din care venea

 

trebuie sa fii beat sau idiot sa nu faci loc ambulantei

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

serios?

sunt "pustioaice" care ... iti dau clasa la condus... bmw si alte marci... _cu roti de 17"_

ai lasat-o... ca deh... daca nu poti, mergi la farmacie, praf de PUTUT, dimineata o lingurita pe stomacul gol... si merge(POTI!) ... :yahoo:

 

 

p.s.

la 150 km la ora ...daca ai rabbdarea sa vezi "fantele-pasager" din opelul care te depaseste ... inseamna ca nu stii ce poate un cazan de bmw in linie dreapta pe A1.

 

 

la 150 ... timida? :winkcool:

ce legatura are varsta cu masina pe care o conduci(sau modelul de bmw :popcorn: )?

la 150 km/h, la varsta, la experienta ta ... regulile de circulatie nu prea isi au rostul.

 

 

 

 

personal prefer "fanta". nu pot sa cred ca poti remmarca "fantele(masculin)" la osutacincizecidekilometriilaora. :pirate:

 

Mda! Nu inteleg ce ...nu intelegi! Daca mergi CONSTANT cu 150 si trece pe langa tine un Opel Corsa cu un plus de max 10 km/h, nu vezi pasagerul din dreapta? Mai ales ca era mai inalt decat Lettyy :LMAO:(doar nu veneam din sensuri OPUSE!!).

Apoi, eu STIU ce poate "cazanul" in linie dreapta, dar eu NU alerg pe autostrada! Am incercat ce poate in mod LEGAL, pe autostrada. Insa, nu ma entuziasmeaza viteza pe autostrazi.

In rest, era DOAR o relatare a unui moment in trafic! Atat!

 

 

 

 

 

Edited by c.sainz
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
cum zicea si cineva mai sus, conteaza mai mult cum arata masina decat ce marca e sau cat e de noua...am avut un VEnto GT si mare diferenta intre bmw-ul de acum, din partea celorlalti participanti la trafic , nu este...unu te lasa, altu'ba...te bagi, mai lasi...cred ca mai mult depinde zona din care esti..sud, nord..ardeal, moldova, oltenia...depinde foarte mult si de buna creste si conduita vecinului de trafic...sincer...mare diferenta eu nu am vazut de cand am BMW-u...parerea mea...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eu am vazut o diferenta de cand mi-am pus numere de Bulgaria. Sunt o gramada care mi se baga in fata, chiar la limita cateodata, merg parca la intimidare cateodata. Nu mi se intampla asta cu E34 cu numere de Ro.

Eu ma asteptam tocmai ca numerele de Bulgaria sa faca traficul cum facea Moise cu apele... sa le fie frica de bulgari ca sa n-aiba probleme cu RCA, chestii... da' de unde. Multa ura. Multa, multa ura.

Link to comment
Share on other sites

multi "tarani" si multi melteni...din partea soferilor de BMW (BG sau RO) n-am avut niciodata probleme, dimpotriva...dar eu am impresia ca posesorii de Loganuri au impresia ca stapanesc cel putin un 599 GTB Fiorano...si le-au cumparat mamele lor sosea :super:

 

raspuns : nu conteaza/sau n-ar trebui sa conteze, marca/starea/valoarea in coco/prestanta masinii, ci doar bunul simt in trafic si regulile de circulatie.restu "e" manele.

Link to comment
Share on other sites

Adevar graieste "max83" .. justificat sau nu, eu personal nu sufar soferii de logan! Dar tragand linie, cand parchez masina intr-o parcare publica (gen auchan, mall etc) din 5 masini parcate prost, 3 sunt BMW-uri.

 

un motiv in plus ar fi xenonul pe farurile de Logan fara lupa!!! :geek: :geek: :geek:

 

 

on: mi se pare absurd ca eu, fiind la volan, sa nu-l las pe unu sa se bage, doar ptr ca are masina prafuita si rugina la aripi...wtf? in schimb ar trebui sa il respect pe unul care are masina "shiny as a motha focka"...NOT! e vorba doar de bun simt si cai verzi pe pereti.

 

legat de parcari, acum cateva zile am ajuns de la munca pe strada unde locuiesc, am gasit un loc de paracare lateral, m-am incadrat sa o bag cu spatele, cu avariile puse si asteptam sa treaca masinile din spate ca sa pot parca...trec 2, mai era una...Logan...incep sa dau cu spatele si cand...ce crezi?! BAGA ALA CU FATA!!! m-am c...t pe mine..de spume desigur, am oesit frumos la el, i-am explicat cu frumosul ca e nesimtit (avea vre-o 35a ani) si dupa ce mi-a servit-o ca "nu si-a dat seama ca vroiam sa parchez acolo", (desi eu aveam avariile, eram deja in miscare cu spatele si becurile de la marsarier erau aprinse) nu am mai putut decat sa ii servesc o masca faciala "saliva flavour".PAI CAT DE NESIMTIT SA FII????

Link to comment
Share on other sites

conteaza f mult marca. in primul rand pentru ca romanii sunt majoritatea niste tarani parveniti si plini de ei. ma refer la toti care se ajung la un moment dat si chiar si cei care nu s-au "ajuns" inca, daca vor ajunge si ei "cineva" vor fi la fel de ingamfati si plini de ei.

 

in topul ierarhiei ar fi cei cu suv-uri, gen range rover, q7 sau x5. aia sunt taranii supremi si implicit cei mai scarbosi.

 

+ 1

sustin

sunt cate unii nici nu semnalizeaza sa nu se arda becul.

e mare, tabla tare ... cap de guma.

Link to comment
Share on other sites

+ 1

sustin

sunt cate unii nici nu semnalizeaza sa nu se arda becul.

e mare, tabla tare ... cap de guma.

:LMAO: :LMAO: :LMAO:

 

sau aia care depasesc cate trei masini ca sa fie primii la semaor (desi e rosu)...hamilton&button&alonso sunt mici copii.

 

sau aia care depasesc coloana si se baga si ei sa se incadreze dupa ce se termina banda...stai frate la coada ca nu esti handicapat!!!!

Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai de aia depasesc coloana. :laugh:

 

Din categoria:

 

http://9gag.com/gag/29255

 

exact.

 

tocmai ce m-am intors de la munca, si pe bvd timisoara se escaveaza asfaltul...pana sa trec de pe asfalt pe portiunea aia escavata, am incetinit de la vre o 60 asa, ca sa nu mi sara dintii prin nas, si apoi mers usor pe...zgura aia sau ce dreaq e...in spatele meu flashuri...Logan...da da, stai linistit, numai cu a2a am mers, cand m-a depasit, sa vezi forta tata...calc-o direct intr-un pom, bine ca nu mi-a sarit dreaq vre-o piatra pe vopsea.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

din pacate nu prea mai conteaza marca masinii... aceiasi oameni care traiesc zi de zi pe langa noi, se urca si la volan.

 

deci chiar nu mai conteaza... am vazut sofer de bmw amabil, care sa te lase sa iesi de pe o straduta, tot asa cum am vazut sofer de clio dand flash-uri ca de ce franezi cand treci peste liniile de tramvai (in iasi asta e o provocare).

 

in principiu, cel putin in iasi, soferii cei mai grabiti si indisciplinati sunt (cred ca in ordinea asta) soferii de maxitaxi/dube si cei de taxiuri.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Anul asta, prin Ploiesti, pana sa faci sensul giratoriu sa intrii pe DN, coloana de masini pe ambele benzi, se mergea bara la bara.

In spate un E39 cu flash, eu ... nimic, banda 1 ocupata, banda 2 pe care eram ocupata.

M-a depasit pe contrasens s-a bagat in fata mea, parca ar fi vrut sa-l pocnesc in portierele de pe partea dreapta sau in una din aripi, am oprit masina sa-l las sa intre.

Bineinteles ca omul s-a oprit 15 metrii mai sus, in fata unei case de pa partea dreapta, ba chiar a facut o gluma cu niste cetateni postati in fata acesteia cum ca ar intra cu masina in ei.

 

Atunci eu conduceam o masina autohtona din 2001.

Edited by ioan314
Link to comment
Share on other sites

Eu am vazut o diferenta de cand mi-am pus numere de Bulgaria. Sunt o gramada care mi se baga in fata, chiar la limita cateodata, merg parca la intimidare cateodata. Nu mi se intampla asta cu E34 cu numere de Ro.

Eu ma asteptam tocmai ca numerele de Bulgaria sa faca traficul cum facea Moise cu apele... sa le fie frica de bulgari ca sa n-aiba probleme cu RCA, chestii... da' de unde. Multa ura. Multa, multa ura.

interesant aspect, eu, cu toate ca am casco, ma feresc ca de ciuma de numerele de bulgaria, in cel mai rau caz trag o injuratura in barba, ca sa zic asa, si-l las sa se duca ...

 

 

un motiv in plus ar fi xenonul pe farurile de Logan fara lupa!!! :geek: :geek: :geek:

 

 

on: mi se pare absurd ca eu, fiind la volan, sa nu-l las pe unu sa se bage, doar ptr ca are masina prafuita si rugina la aripi...wtf? in schimb ar trebui sa il respect pe unul care are masina "shiny as a motha focka"...NOT! e vorba doar de bun simt si cai verzi pe pereti.

singurii soferi pe care nu-i las veci sa se bage sunt taximeTRISTII. in rest live and let live, marca nu are nici o valoare din punctul meu de vedere

Edited by mecea
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca ai si avantaje si dezavantaje cand conduci un bmw, si nu numai. dezavantaje...ii ca esti injurat in toate felurile chiar daca nu ai gresit cu nimica in trafic. pur si simplu pt ca ai BMW, si orice s-ar intampla, tu esti vinovatul.

Avantaje: mi se acorda mai repede prioritate cand ies dintr-o parcare/strada laturalnica, se dau la o parte cand vin din spate fara sa le dau eu flash-uri dar tot timpul ii semnalizez cu avariile in semn de multumire. am mai intalnit neghiobi care nici in ruptul capului n-au vrut sa se mute din cale si a trebuit sa-i iau pe dreapta (femeile in mod special si bosorogii). La benzinarii, cum s-a mai precizat, nu exista data in care sa nu fiu "ajutat". Dar ii privesc ca si angajati ai benzinariei care de aia sunt pusi acolo sa ajute clientul, deci platiti sa faca asta, nu sa-i platesc eu. si ar mai fi multe de zis :)

Link to comment
Share on other sites

Hmmm... amplu subiect.. sunt sofer de BMW de scurta vreme(1 luna si ceva) si nici macar nu e vre-o noutate de masina, e un E36. Singura chestie diferita fata de alte masini pe care le-am avut mi se pare faza aia dubioasa la semafor.. se opreste cate unu langa mine si imi face semne daca ma dau cu el sau nu(mi s-a intamplat de 3 ori pana acum). In rest "respectul" in trafic depinde de la om la om de la sofer la sofer. Mi se pare o idiotenie totala sa nu il las pe unu sa se bage in fata mea daca are dacia 1300, sau sa tai fata cuiva aiurea. Am condus multe tipuri de masini.. de la dacie chiar 1300 :yahoo: la logan si alti producatori inclusiv SUV uri. Eu unul prefer sa ii las pe aia care se cred destepti sa se bage, decat sa ma trezesc a doua zi pe la stiri ca am murit din prostia vreunui jmecher(exemple avem destule). In concluzie parerea mea este ca marca masinii nu conteaza, ci doar gradul de educatie, care din pacate in Romania.. e destul de scazut.

P.s. totusi sincer sa fiu, nu suport taximetristii :D:)

Edited by Blueeyes21
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest poleposition

Cu cat e mai mare masina, cu atat e mai mare nesimtirea, nici macar nu conteaza ce marca e sau daca e un jungi ori ba. M-am lamurit de treaba asta de prea multe ori. Zilele trecute eu eram cu seria 1 a sotiei si un labagiu cu Gip Gip m-a spulberat de pe carosabil ca sa treaca el, pe o strada unde se circula pe un singur sens, greu, din cauza zapezii. Normal era sa se bage el ca avea loc fix pe partea lui, insa nuuuu, a venit fara nici un stres si cu flashuri iar eu a trebuit sa asaltez nametii , unde, de altfel am si ramas intepenit.

 

Ma jur, daca aveam posibilitatea sa il prind ii rupeam o lopata in muie sa ma tina minte de fiecare data cand se priveste in oglinda.. 'tu-i rasa in cur de onanist infect, l-am blestemat oricum, posibil sa fi murit deja. :pirate:

 

Nu inteleg bai frate sindromul asta, am avut si eu si Cayenne si M6 etc. insa nu s-a intamplat brusc sa traiesc cu impresia ca sunt un soi de rege si restul sunt supusii mei care nu au drepturi si tre' scuipati in gura cum ai ocazia. Plm de jartele imputite.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Nu prea mai au, au saracit, ca si mine ca nu mai aveau de un' sa fure si le-au vandut, altii au infundat puscaria si le-au sechestrat, ma rog, pe mine m-au lasat mai la urma ca am furat mai putin ca altii :)
Link to comment
Share on other sites

Cu cat e mai mare masina, cu atat e mai mare nesimtirea, nici macar nu conteaza ce marca e sau daca e un jungi ori ba. M-am lamurit de treaba asta de prea multe ori. Zilele trecute eu eram cu seria 1 a sotiei si un labagiu cu Gip Gip m-a spulberat de pe carosabil ca sa treaca el, pe o strada unde se circula pe un singur sens, greu, din cauza zapezii. Normal era sa se bage el ca avea loc fix pe partea lui, insa nuuuu, a venit fara nici un stres si cu flashuri iar eu a trebuit sa asaltez nametii , unde, de altfel am si ramas intepenit.

Se aplica in trafic din pacate, circul frecvent pe Bld. Timisoara spre Cet Vest si acolo cei cu tiruri se cred la ei pe tarla, iti ies in fata de pe proprietati alaturate drumului public ca si cand ar fi pe un drum prioritar, singura solutie este sa opresti(uneori brusc) pana ce elibereaza drumul.

Am vazut o faza naspa undeva pe Viilor cu un tir care a fortat masina din fata mea sa-l lase(la modul ala a franat sa nu faca accident).Masina respectiva, un Golf V a ramas in fata mea in banda 1 iar tirul a ajuns dupa ce a iesit pe banda 2 langa masina respectiva. La intersectie Golful mergea in fata mea linistit si cel cu tirul a fandat intentionat in el si la sters pe partea stanga destul de urat. Golful s-a luat dupa ala cu tirul si aici s-a terminat povestea pentru ca am schimbat directia de mers. Chiar nu stiu ce putea sa faca, eventual sa sune la politie si sa anunte accident cu victime pentru ca altfel nu vad de ce ala cu tirul ar fi oprit.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.