Jump to content

Conteaza marca masinii pt ceilalti participanti la trafic?


r0n1n

  

584 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Hai ca dezgrop topicul.

 

Conteaza, chiar destul de mult. Pai in 5 ani si ceva cat am condus BMW nu s-a dat nimeni jos din masina sa imi faca garagatii si amenintari. De asta vara circul si cu un polo 6r, iar de o saptamana exclusiv doar cu polo. Cu masina asta nu pot depasi nimic ca in 50% din situatii ala vrea sau ma depaseste la randul lui numai ca sa imi treaca in fata.

 

In concluzie pana in vara sau cel tarziu toamna revin la BMW, rosu sau ce culoare o fi.

 

Problema e masina ca e mica. La fel patesc si eu cu un Lupo, cand sunt cu el, toti imi taie calea, ma depasesc, au gura mare (mai ales ca nici nu are numere de CJ). Cand sunt cu BMW-ul (fie eu, fie sotia) faze de genul nu se intampla.

 

Nu cred ca e importanta marca pe cat conteaza dimensiunea.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Conteaza .Daca ai bmw toti incearca sa te depaseasca, nu conteaza cum sau daca se poate ,ei incearca.Si daca indraznesti sa mergi regulamentar, sau mai incet ,cei care te depasesc ,se uita la tine ca si cum ai avea vreo boala rara.
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Confirm si eu am patit-o si inca o mai patesc, dar ce mi se pare culmea, e ca pe masina scrie clar 320D, nu e vre-un bolid cu care sa incerci sa te iei la intrecere. Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

Asta e cea mai tare,

 

cea mai urata faza de pana acum am avut-o cu unul cu un Golf IV, care m-a depasit, si imediat dupa a franat si a virat la stanga intr-o curte

Si sa nu mai zic ca statea numai pe mijlocul drumului.

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

din experienta mea proprie, de cate ori conduc o alta masina mai "inferioara" cum ar fi opel astra g alu tata, sau logan, etc,,,,nu prea imi da nimeni prioritate, si imi claxoneaza , si fac pe misoginii atunci cand comit o greseala, sau ma bag la tupeu......dar de cate ori conduc pisica....niciodata nu mi-a claxonat nimeni, si merg cam "fitzos" cu ea in traffic, merg incet, iar atunci cand intampin o portiune de drum cu gropi, reduc,opresc daca este nevoie si imi efectuez in liniste manevrele,de evitare a unei gropi etc...si nimeni nu zice nimic, ....(probabil ca ceilalti participanti observa ca masina e joasa si ma inteleg)

 

2, imi ofera prioritate de multe ori. ma bag la tupeu, pe o sectiune de drum ingustat, dau flash-uri si ma bag eu ca "taranu"...si nu zice nimeni nimic(asta in caz ca ma grabesc,sa nu credeti altceva, deobicei ofer prioritate in proportie de 80%, pt ca eu merg incet)

 

cand mai conduc e60-ul, a unui prieten, nici politia nu zice nimic atunci cand fac unele "magari" in traffic.

  • Downvote 20
Link to comment
Share on other sites

Eu astept pareri de la colegi, nu pot s-o iau de buna din prima.

 

Deci ii rog pe toti cei cu E60 si disponibilitatea de a scrie vreun rand p-aici sa raspunda simplu:

 

Indraznesc politistii sa va opreasca atunci cand va vad in E60? In completare puteti sa adaugati si un motiv, subiectiv, oricum ar fi. (daca doriti, evident)

 

bmw3er, am o nelamurire. Cum adica pe misoginii cu tine?

 

 

am vrut sa zic, mitocan ....nu stiu de ce am scris misogin...in fine, scuze

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

si nu numai, eu am cam patito cu audi, cu mb nu am patito, cei cu audi cam vor sa iti arate ca au masina, ori cine stie, e doar impresia mea, conduc mai batraneste E90-ul...

 

Astia cu MB sunt rari, dar exista. Mergeam dinpre Orastie spre Alba Iulia, era unul cu un E220 CDI de prin 2009, mergea mai incet, cand sa il depasesc pe el si pe ala din fata lui (presupun ca deasta mergea mai incet), s-a bagat si el in depasire in fata mea si s-a dus mult...si bine.

 

Trebuie sa mentionez soferii de Logan. Daca mergi in limitele de viteza, te depasesc si se uita la tine la ca felul 4. Mai sunt si cate unii cu 1.2, 5 in masina, drumul prost si numai ca nu scot checker flag sa iti arate ca "te-au facut".

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

din experienta mea proprie, de cate ori conduc o alta masina mai "inferioara" cum ar fi opel astra g alu tata, sau logan, etc,,,,nu prea imi da nimeni prioritate, si imi claxoneaza , si fac pe misoginii atunci cand comit o greseala, sau ma bag la tupeu......dar de cate ori conduc pisica....niciodata nu mi-a claxonat nimeni, si merg cam "fitzos" cu ea in traffic, merg incet, iar atunci cand intampin o portiune de drum cu gropi, reduc,opresc daca este nevoie si imi efectuez in liniste manevrele,de evitare a unei gropi etc...si nimeni nu zice nimic, ....(probabil ca ceilalti participanti observa ca masina e joasa si ma inteleg)

 

2, imi ofera prioritate de multe ori. ma bag la tupeu, pe o sectiune de drum ingustat, dau flash-uri si ma bag eu ca "taranu"...si nu zice nimeni nimic(asta in caz ca ma grabesc,sa nu credeti altceva, deobicei ofer prioritate in proportie de 80%, pt ca eu merg incet)

 

cand mai conduc e60-ul, a unui prieten, nici politia nu zice nimic atunci cand fac unele "magari" in traffic.

 

Pai ce ai vrea sa faca, sa vina sa vomite pe tine pentru ca incurci traficul? Probabil se gandesc ca ai facut pana de benzina sau te-a lasat masina in drum daca tu opresti complet la gropi.

 

Da. Stai cumva intr-o comuna? Daca politia e de fapt un sef de post, poate spui adevarul. Si cum faci magari? Nastere naturala sau cezariana?

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Din 2010 cand a fost creat topicul cred ca s-a mai schimbat putin treaba.

Adica eu ma tem de daciile vechi, de bulgaroaice, sau intr-un cuvant de masinile ieftine si neingrijite.sweat.gif

Daca acestea mai sunt conduse si de un sofer cu caciula in cap, pufoaica pe el, care sta cocotat pe volan si mai are si peste 50 de ani.. e clara treaba, virez pe prima la dreapta.pinch.png

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca unii sufera de scenarita, au impresia ca toata lumea e impotriva lor sau ca se plimba cu "Enterprise" pe strazile patriei. Eu circul in Bucuresti cu BMW-ul din dotare care iese destul de mult in evidenta si cu un Ford Fiesta din 2001 ca masina de "tavaleala" , cam neingrijit la exterior. Pot spune ca este fix acelas lucru, se schimba problema daca mergi "fitzos" cu BMW-ul si kamikaze cu "tigaia".
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta e modul TARAN nu fitze, fitze e sa mergi cu muzica la maxim si cu cel putin 2 pizde in masina sumar imbracate care sa dea din toate alea si sa se mai si sarute intre ele :)))))))) Edited by Butzy
  • Like 2
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.