Jump to content

Conteaza marca masinii pt ceilalti participanti la trafic?


r0n1n

  

584 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

E46 e un fel de naveta spatiala,toti ar trebui sa se fereasca din calea ta, mai ales daca dai semnal.

Te invit la un drive test cu un Logan, Tico, Matiz si o sa vezi cata "atentie" ti se va acorda cand vrei sa depasesti (nimeni nu se va da de pe banda a 2-a sa treci), iar apoi mai poti vorbi. Plus ca toti pe care ii vei depasi, te vor depasi din nou, doar sa iti arate ca pot si ei sa conduca cu 120 km/h...ma refer la condus extraurban...in oras nu prea are importanta marca deoarece ai unde sa depasesti sau sa mergi peste 30-40 km/h.

Si spre uimirea ta, E46 (320d ca asta am eu) in mintile lui, e naveta spatiala fata de Matiz sau Logan (in caz ca nu stiai asta).

Edited by Ciobanu George
  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

la iesirea de pe o straduta laturalnica, indiferent cu ce masina as fi, se intampla cam asa:

 

-din 100 de barbati - 50 ma lasa sa ies, 50 nu

-din 100 de famei - 1 poate ma lasa sa ies, 99 nu

 

sa mor daca le inteleg, prefera sa blocheze intersectia decat sa ma lase sa ma bag in fata lor. intr-o zi mergeam in masina cu o tipa, iar un barbat cu un x1 cobora cu greu de pe o bordura inalta si voia sa se incadreze pe banda 1. ea a inceput sa accelereze si tipa : NU TE LAS! NU TE LAS! l-a claxonat de la vreo 30 de metri pana s-a suit omul inapoi pe bordura. poveste adevarata!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eu am avut o faza cand conduceam opelul astra G din dotare pe cernavoda - constanta drumul vechi. Ma grabeam tare tare si mergeam 130-150 pe unde puteam si eu. Un destept cu un audi a6 nu a vrut sa se dea la oparte de pe banda 2 desi mergea cu 90-100km, si cand i-am dat un flash scurt s-a ofuscat maxim. Restul drumul am mers la fel de tare si idiotu m-a depasit de vreo doua ori la limita, odata mai mai sa intre sub rotile unui tir. Noroc ca am franat eu si l-am lasat sa intre in fata mea. La primul semafor in constanta mai mai sa ne luam la bataie pe motivul ca de ce ii dau eu flashuri cu rabla mea ca oricum masina lui merge mai tare :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Si eu am observat ca unii au un oarecare complex fata de marca bmw si tind sa dea prioritate chiar si cand nu o au. Dar de asemenea am intalnit si frustrati care ar fi facut orice numai sa nu iti dea prioritate. Probabil tot din complexul ca ei nu conduc un bmw. Dar oricum, am intalnit o gramada de obositi care s-au vazut intr-un bmw si se credeau regii soselelor...pentru ei bmw are doar acceleratie! Astia fac "firma" de ras.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Si eu am observat ca unii au un oarecare complex fata de marca bmw si tind sa dea prioritate chiar si cand nu o au. Dar de asemenea am intalnit si frustrati care ar fi facut orice numai sa nu iti dea prioritate. Probabil tot din complexul ca ei nu conduc un bmw. Dar oricum, am intalnit o gramada de obositi care s-au vazut intr-un bmw si se credeau regii soselelor...pentru ei bmw are doar acceleratie! Astia fac "firma" de ras.

Cam asa e... :thumbsup:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

In 2015 am avut ocazia sa circul, inclusiv naveta Bucuresti Ploiesti, cu 4 masini diferite: hyundai i10, ford mondeo d-asta nou si masinile mele un f45 si un e84.

 

I10 - toata lumea imi taia calea si ma sicana in trafic, nimeni nu se dadea pe banda mai lenta cand circulam cu 100-110...nasol pt posesorii de masini mici.

Mondeo - cea mai placuta experienta cred...mai ales in Buc...desi e o balena de masina...in Buc lumea iti da prioritate...farurile cu led atrag atentia in afara...si cel mai important, nu vroia nimeni sa se ia la intrecere cu mine indiferent cat de agresiv sofam

F45 si E84...in linii mari impun respect in trafic, adica primesti prioritate si nu auzi claxoane...dar sigur, sigur se ia cineva la intrecere cu tine cand tu iti vezi de treaba ta, chiar daca un pic mai grabit, automat trezesti orgolii...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Observatii dupa 6 luni cu 320D, anterior 8 ani cu Honda Accord.

- in traficul urban, prea putina lume imi da prioritate de „curtoazie” (iesiri de pe strazi laterale, intrat stil fermoar, iesiri din parcare, schimbat banda etc) ... ba chiar de cele mai multe ori remarc o oarecare agresivitate

- soferii de BMW nu prea se respecta intre ei :(

- la drum lung, ceilalti soferi evita sa intre in fata, daca au masina pe banda lor, asteapta sa trec mult mai frecvent ca inainte

- nu mi-a facut nimeni „flash-uri” de cand am masina, ce e drept nici nu prea dau ocazia...Nici cu Accordul nu prea se intampla, insa mai erau cazuri

- pe autostrada, mai ales daca vin tare, masinile din fata se retrag pe banda de viteza inferioara mult mai repede...mai ales noaptea, probabil LED-urile sunt mai „agresive„ ca lumina

- „provocarile” sunt mai rare...adica genul de condus agresiv, ca sa stea unul lipit de bara din spate

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bineinteles ca va conta intotdeauna marca masinii pentru ceilalti conducatori, in trafic, deoarece in Romania imaginea reusitei, succesului, puterii si a unui statut social sunt legate de reusita financiara,indiferent de modul obtinerii acestei reusite.

O alta particularitate a romanilor este frustrarea acumulata in perioada comunista, in care accesul la un autoturism, mai ales strain era limitata, si ulterior, dupa schimbarea regimului limitari de ordin financiar au facut si fac autoturismul un obiect de lux.

 

Cred ca este important de mentionat si faptul ca parcul auto din Romania este in mare parte de provenienta second hand, in special marci germane, ceea ce face ca statistic, aceste automobile sa se regaseasca in posesia persoanelor certate cu legea, educatia si bunul simt, si devin vizibile, fata de cei care conduc marci ca si suzuki, de exemplu.

 

Cele mai cool masini mi se par "lupii in blana de oare", clio RS, megane RS, etc, astea care la prima vedere nu spun nimic dpvd marca/putere, dar care pe drum stranesc uimirea si frustrarea posesorilor de diesel remapat.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Cred ca este important de mentionat si faptul ca parcul auto din Romania este in mare parte de provenienta second hand, in special marci germane, ceea ce face ca statistic, aceste automobile sa se regaseasca in posesia persoanelor certate cu legea, educatia si bunul simt, si devin vizibile, fata de cei care conduc marci ca si suzuki, de exemplu.

 

 

Cine a facut statisticile despre care vorbesti?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

217.000 sh si 71.000 noi s-au inmatriculat in primele 6 luni din 2019.

se gaseste pe net

 

ca tot scria Eugen B acum jumatate de an...daca ai clio RS si e trafic pe autostrada, nu scapi de el nici cu lamborghini

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Chiar nu cred ca masina reflecta mai mult decat suma de bani pe care si-o permite o persoana pt achizitie . Nu cred ca tre sa umbli in slapi daca iti permiti pantofi . Iar la noi statutul social nu mai e o referinta . Si Ginel si sandel si dorel pot avea o masina ca a mea sau ca a ta samd . Asta nu ins ca are o vila cu piscina si de 3 ori suma masinii ca bani de buzunar . Imi par niste constrangeri tot comuniste asta cu judecatul si socotitul . Fiecare conduce ce-i e necesar sau placut . Diferenta o face omul si calitatea umana .
Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat rotile pe spate si le-am marit de la 225 la 255, cu et micsorat si atunci cand sunt nevoit sa merg mai incet nu ma mai claxoneaza, flasuieste nimeni etc, asa ca da, chiar si cum te imbraci conteaza.

Lucrurile de aparenta intotdeauna vor conta.

AdicĂŁ și lĂŁțimea cauciucului conteaza?😂hai maaa....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.