Jump to content

E90 nu are roata de rezerva si nici spatiu pt ea


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Spuse soferul de dizel.... :))) Daca n-ai bani de BMW pe benzina, iti iei logan,nu ?

 

Comparatia ta e lipsita de sens si premise. Am diesel pentru ca locuiesc in afara orasului si ma avantajeaza. Daca stateam in oras probabil ca luam benzina. Si clar ramanea benzina, nici nu imi trecea prin cap sa pun gaz.

Edited by Radu I
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am gaz,dar dintr-un buton pot sa comut pe benzina si sa imi sara cheltuielile lunare de 800 de lei pe luna. Tu te poti lauda cu asa ceva?

 

Eu ma laud cu un consum de 6.5% si putere suficienta pentru ce am eu nevoie. Motorul meu este perfect pentru nevoile mele. Drumurile mele zilnice sunt in afara orasului, mers pe tempomat. E90-ul ala pe gaz e o tiganie.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, o masina de 272 de cai pentru care proprietarul plateste 300 de lei pe luna ca sa o miste e o tiganie. Eu consider ca dizelu tau obosit care omoara planeta e tiganie,dar e o lume libera si putem sa bagam in plamani ce vrem noi.

 

Daca ai masina de 272 cai, o lasi asa cum e, nu o pui pe gaz. Daca o pui pe gaz, inseamna ca nu iti permiti sa ai masina aia, si esti un fel de doua feluri (tiganie). Nu stiu cum ai ajuns tu sa spui ca masina mea (care este asa cum a iesit pe portile fabricii) este o tiganie. Bine ca masina ta cu instalatii si furtune si bomba atomica in portbagaj nu e o tiganie. Te faci de ras. N-ai bani de benzina si iti consolezi amarul cu o instalatie pe gaz.

 

Ma opresc aici ca gandirea unor oameni este peste capacitatea mea de intelegere.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

hai sa pun si eu o intrebare aici:

ultimele mele doua masini bmw ,ambele bmw e92 de 2000 diesel

 

1. e92 320d 177 cp af 10.2007 co2 128g/km Euro 4 taxa 500 de euro

2. e92 320d 184 cp af 10.2010 co2 156g/km Euro 5 taxa 140 de euro

 

intrebare era de ce masina mult mai noua dar care polueaza mult mai mult(156g/km) are euro5 ? iar masina care are emisii mai mici (128) are euro4 si taxa de 3 ori mai mare ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

hai sa pun si eu o intrebare aici:

ultimele mele doua masini bmw ,ambele bmw e92 de 2000 diesel

 

1. e92 320d 177 cp af 10.2007 co2 128g/km Euro 4 taxa 500 de euro

2. e92 320d 184 cp af 10.2010 co2 156g/km Euro 5 taxa 140 de euro

 

intrebare era de ce masina mult mai noua dar care polueaza mult mai mult(156g/km) are euro5 ? iar masina care are emisii mai mici (128) are euro4 si taxa de 3 ori mai mare ?

Mai lipsește un element folosit la calculul taxei de timbru: numĂŁrul kilometrilor.

Cel puțin la mașina mea știu cĂŁ a fost urmĂŁtoarea formulĂŁ dupĂŁ care s-a calculat: an-CO2-km.

Probabil la stabilirea valorii taxei nu se ține seama exclusiv de noxe, ci și de EURO, an și, poate, km.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

"Prietenas", atunci de ce timbrul de mediu se calculeaza in functie de coeficientul de CO2?

 

Daca tot ai coborat nivelul discutiilor asa rau, vrei sa explici juriului de ce la varianta diesel a unei masini e timbrul de mediu de aproape 2 ori mai mare decat la varianta pe benzina/GPL? acelasi an, aceeasi capacitate cilindrica, aceeasi valoare CO2. Sau de ce unele guverne subventioneaza conversia pe GPL, relaxeaza taxele pt masini convertite sau de ce au convenit sa nu accizeze GPL tzshpe ani.

 

Puteti sa conduceti ce masina vreti, dar cand aud de la cineva cu diesel ca huleste GPL, ma ia durerea de cap :) constientizati macar ca super masinile voastre diesel nu scot pe evacuare doar CO2, ci si alte substante care intamplator sunt in cantitati muuult mai mari decat la benzina si mai ales GPL?

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.