Jump to content

E90 nu are roata de rezerva si nici spatiu pt ea


Recommended Posts

  • 5 weeks later...

Nici a mea nu are roata de rezerva.

De sub masina privind se pare ca nu e loc de rezerva locul ei bine stiut.

O solutie partiala este kit ul de pana-am inteles ca e recomandat unul original,nu aftermarket.Intentionez sa cumpar unul original.

Daca tai anvelopa nu te ajuta...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Ma poate ajuta cineva...mi-am achizitionat zilele trecute un e90 facelift , in portbagaj am doar locul de depozitare si nu am nici un cric, nici o cheie, nici o trusa de prim ajutor...atat am doar triunghiul care este agatat cu suporti si mai stiu ca am cauciucuri runflat. Este primul meu BMW, sunt fan Audi ! :))))

Poate sa imi faca cineva o poza cu un portbagaj dotat cu de toate...trusa, chei, carlig, etc ca sa stiu ce sa achizitionez din dezmembrari.

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Ma poate ajuta cineva...mi-am achizitionat zilele trecute un e90 facelift , in portbagaj am doar locul de depozitare si nu am nici un cric, nici o cheie, nici o trusa de prim ajutor...atat am doar triunghiul care este agatat cu suporti si mai stiu ca am cauciucuri runflat. Este primul meu BMW, sunt fan Audi ! :))))

Poate sa imi faca cineva o poza cu un portbagaj dotat cu de toate...trusa, chei, carlig, etc ca sa stiu ce sa achizitionez din dezmembrari.

Multumesc !

salut, ce te-a facut sa-ti iei bmw?

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Poate sa imi faca cineva o poza cu un portbagaj dotat cu de toate...trusa, chei, carlig, etc ca sa stiu ce sa achizitionez din dezmembrari.

Multumesc !

Daca vrei sa ai kit de roata de rezerva gasesti de cumparat la dealer.. sau poate altcineva pe aici.

 

Ideea e ca in dezmembrari daca gasesti roti de rezerva de la E46 nu prea se potrivesc in prinderile prezoanelor.. Eu cel putin avand jante de 19 nu am gasit.

 

Daca masina are runflat nu cred ca e cazul sa te alarmezi mult, esti legal sunt prevazute sa te duca pana la prima vulcanizare serioasa..; in schimb daca vrei sa treci la non-runflat e foarte indicat..

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa ai kit de roata de rezerva gasesti de cumparat la dealer.. sau poate altcineva pe aici.

 

Ideea e ca in dezmembrari daca gasesti roti de rezerva de la E46 nu prea se potrivesc in prinderile prezoanelor.. Eu cel putin avand jante de 19 nu am gasit.

 

Daca masina are runflat nu cred ca e cazul sa te alarmezi mult, esti legal sunt prevazute sa te duca pana la prima vulcanizare serioasa..; in schimb daca vrei sa treci la non-runflat e foarte indicat..

 

Am vandut zeci de roti slim pe 16 de E46 la oameni care aveau E90 si nu mi-a venit nici unul macar cu ea inapoi

 

BMW are prinderea 5x120 indiferent de model deci nu stiu ce aberezi....

Edited by ckh
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am vandut zeci de roti slim pe 16 de E46 la oameni care aveau E90 si nu mi-a venit nici unul macar cu ea inapoi

 

BMW are prinderea 5x120 indiferent de model deci nu stiu ce aberezi....

Nu era mai frumos din partea ta sa lasi celor interesati un numar de telefon decat sa te dai stiutor!?

Eu stiu cat am cautat roata de rezerva subtire pentru un E90 cu roti pe 17.

 

Inca o data, am foat in multe dezmembrari unde in portbagajul de E46 ... orice roata de rezerva incercata nu se potrivea. Pana la urma am riscat pe ebay..

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Nu era mai frumos din partea ta sa lasi celor interesati un numar de telefon decat sa te dai stiutor!?

Eu stiu cat am cautat roata de rezerva subtire pentru un E90 cu roti pe 17.

 

Inca o data, am foat in multe dezmembrari unde in portbagajul de E46 ... orice roata de rezerva incercata nu se potrivea. Pana la urma am riscat pe ebay..

 

Regulamentul nu imi permite sa vand piese pe acest forum sau sa las numar de telefon in privinta asta + ca aici nu este un anunt de cumparare.

 

Nu m-am dat "stiutor", am spus din propria experienta, nu am aberat sau spus chestii citite pe net de care nu sunt sigur.

 

Sunt multi aici pe forum care au cumparat roti de rezerva slim pe 16 de pe E46 si le-au folosit pe E90 si poate sa confirme.

 

Asa ca te rog data viitoare daca nu stii nici macar ce prindere in prezoane are un BMW sa nu te mai bagi sa dai sfaturi sau sa te dai cu parerea unde nu stii ceva sigur pentru ca dezinformezi si e pacat ca lumea sa isi faca o idee in cap gresita din cauza ta, si tot tu te agiti intuil pe aici si imi dai raspunsuri acide...nu te mai ataca inutil

Edited by ckh
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ar fi fost bine sa posteze cineva care a trebuit sa foloseasca roata de rezerva de E46 pe E90. Sau care a incercat-o de proba.

Din ce am citit, unii spun ca nu se potriveste din cauza ET-ului. Sau ca ar fi nevoie de distantier si prezoane mai lungi.

Si ca cea mai recomandata, evident in lipsa optiunii rotii originale subtiri de E90, care e foarte rara, ar fi cea de 17" de E60.

 

Oricum caz concret si incercat eu nu am vazut cu roata de E46 si chiar ar fi de mare ajutor, pt ca s-ar incheia odata mitul rotii de rezerva la E90.

Cele de E46 sunt pe toate drumurile..

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

Am probat eu roata de E46 slim pe 16 personal pe E90 si mai stiu un caz concret in care @enders a probat la @roscatu m3 si a fost totul ok.

 

Si cred ca mai sunt multi care au probat/folosit...

Edited by ckh
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am si eu roata de e46 slim pe 16si merge pe e91 2010 fara pb.am pus-o sus si merg si prezoanele la fix.Bogdan,ia-ti o roata,cric si cheie,arunca-le in porbagaj si aia e.Chitul ala de pana imi pare ca face treaba la intepaturi pana in 6 mm,in caz de o taietura,stai si te uiti la masina.
Link to comment
Share on other sites

 

 

Asa ca te rog data viitoare daca nu stii nici macar ce prindere in prezoane are un BMW sa nu te mai bagi sa dai sfaturi sau sa te dai cu parerea unde nu stii ceva sigur pentru ca dezinformezi si e pacat ca lumea sa isi faca o idee in cap gresita din cauza ta, si tot tu te agiti intuil pe aici si imi dai raspunsuri acide...nu te mai ataca inutil.

 

Asa e, nu prea am stiut ce sa spun, in fapt sa ajut cu informatii cat de bine, pe un topic, acum un an si jumatate..

Eu am oferit codul jantei, nu dimensiuni.

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/160260-problema-lipsei-rotii-de-rezerva/

 

Eu zic sa ne limitam in ajuta CUM PUTEM MAI BINE pe cei care intreaba, si sa ne ABTINEM in ai JUDECA PE ALTII.. :pirate:

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Gata nu va certati :D .... am sa imi achizitionez un compresor + spuma inloc de un cric si o roata de rezerva care sa imi fie in portbagaj :D

 

Nu se cearta nimeni, prolema este ca pe multa lume deranjeaza adevarul si cand vad ca nu au dreptate mai rau se agita si se ataca.

 

Iar in legatura cu ajutatul, parerea mea sa ne limitam in a ajuta atunci cand stim despre ce vorbim nu doar asa de ochii lumii si sa vorbim si sa dezbatem un subiect de care oricum nu avem habar.

 

Este alegerea ta in legatura cu compresorul si spuma dar eu nu iti recomand deloc aceasta varianta.

Edited by ckh
Link to comment
Share on other sites

Nu se cearta nimeni, prolema este ca pe multa lume deranjeaza adevarul si cand vad ca nu au dreptate mai rau se agita si se ataca.

 

Iar in legatura cu ajutatul, parerea mea sa ne limitam in a ajuta atunci cand stim despre ce vorbim nu doar asa de ochii lumii si sa vorbim si sa dezbatem un subiect de care oricum nu avem habar.

 

Este alegerea ta in legatura cu compresorul si spuma dar eu nu iti recomand deloc aceasta varianta.

De ce nu recomanzi aceasta varianta? Eu am cauciucuri de vara runflat si de iarna am normale, compresorul+spuma imi trebuie doar pt cauciucurile de iarna

Link to comment
Share on other sites

Am probat eu roata de E46 slim pe 16 personal pe E90 si mai stiu un caz concret in care @enders a probat la @roscatu m3 si a fost totul ok.

 

Si cred ca mai sunt multi care au probat/folosit...

Exact, merge fara probleme...

Probata pe E90 lci si pe e87.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De ce nu recomanzi aceasta varianta? Eu am cauciucuri de vara runflat si de iarna am normale, compresorul+spuma imi trebuie doar pt cauciucurile de iarna

chiar daca ai cauciucuri runflat, asta inseamna doar ca 1: nu pierzi controlul masinii in cazul depresurizarii subite a pneului si 2:ajungi cu masina la vulcanizare fara sa desfaci roata. DAR, in cazul in care rulezi pe un pneu runflat dezumflat o distanta mai mare(gen cativa km), acesta se va distruge pe interior si va trebui sa il schimbi oricum. si BMW recomanda schimbarea pneurilor runflat odata ce au rulat farapresiune, tocmai din aceasta cauza.

Eu am un e90 lci tot fara spatiu de roata de rezerva.

Solutia mea a fost urmatoarea: roata de rezerva slim de 16 de la e46 in portbagaj cu cric si cheie, pneuri vara de 19 non runflat, pneuri iarna runflat de 16 pt ca mai bine schimb o roata vara decat iarna la -20 de grade.

Edited by Rico24
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

chiar daca ai cauciucuri runflat, asta inseamna doar ca 1: nu pierzi controlul masinii in cazul depresurizarii subite a pneului si 2:ajungi cu masina la vulcanizare fara sa desfaci roata. DAR, in cazul in care rulezi pe un pneu runflat dezumflat o distanta mai mare(gen cativa km), acesta se va distruge pe interior si va trebui sa il schimbi oricum. si BMW recomanda schimbarea pneurilor runflat odata ce au rulat farapresiune, tocmai din aceasta cauza.

Eu am un e90 lci tot fara spatiu de roata de rezerva.

Solutia mea a fost urmatoarea: roata de rezerva slim de 16 de la e46 in portbagaj cu cric si cheie, pneuri vara de 19 non runflat, pneuri iarna runflat de 16 pt ca mai bine schimb o roata vara decat iarna la -20 de grade.

 

Ti-a explicat foarte bine Rico24 + ca acea spuma nu rezolva chiar orice taietura sau orice fel de problema...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

chiar daca ai cauciucuri runflat, asta inseamna doar ca 1: nu pierzi controlul masinii in cazul depresurizarii subite a pneului si 2:ajungi cu masina la vulcanizare fara sa desfaci roata. DAR, in cazul in care rulezi pe un pneu runflat dezumflat o distanta mai mare(gen cativa km), acesta se va distruge pe interior si va trebui sa il schimbi oricum. si BMW recomanda schimbarea pneurilor runflat odata ce au rulat farapresiune, tocmai din aceasta cauza.

Eu am un e90 lci tot fara spatiu de roata de rezerva.

Solutia mea a fost urmatoarea: roata de rezerva slim de 16 de la e46 in portbagaj cu cric si cheie, pneuri vara de 19 non runflat, pneuri iarna runflat de 16 pt ca mai bine schimb o roata vara decat iarna la -20 de grade.

Ms de sfat :D numai sa incapa roata de rezerva slim de 16 in locul de depozitare din portbagaj.

Link to comment
Share on other sites

cand am cumparat masina anul trecu, avea pneuri de vara de 19 runflat si am facut pana. am mers cu ea asa cativa km prin oras in cautarea unui alt pneu iar cand am dat jos pneul vechi, inauntru, peretele lateral era macinat chiar daca e gros de 1 cm si in pneu se formasera niste bilute din cauza caldurii emise de rulajul fara presiune si a cauciucului care se desprinsese de pe pereti.

si eu am oscilat intre roata de rezerva si spuma dar dupa ce am mai citit si am mai vb cu oameni care se ocupa de vulcanizari, m-am decis ca cea mai buna solutie este o roata de rezerva.

spuma e utila dar e limitata la gauri relativ mici si care sunt doar pe banda de rulare. daca agati o bordura si tai pneul pe lateral nu o sa ai ce face cu spuma si o sa incepi sa suni prieteni sa iti aduca o roata, asta daca esti in tara.

de incaput in portbagaj iti zic de pe acum ca nu o sa incapa in locasul de sub podea. o sa fie in portbagaj efectiv. eu am cumparat o husa de pe net, ceva mai mare decat rezerva in ideea ca daca fac pana cu astea de vara, sa imi incapa roata de 19 in husa respectiva, sa nu faca mizerie in portbagaj.

Edited by Rico24
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.