Jump to content

Statie radio CB pe BMW - utilitate


laf_c

Statie radio  

335 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

am vazut foarte multi cu antene pe x5, x6, q7 ,daca pana si ei au... e bine sa fii informat din timp, nu stii ce e in trafic

 

Cum adica, daca pana si ei au ? Ce crezi, sunt profesori universitari, doctori docenti in masinile alea de trebuie sa ne luam dupa ei ?

Link to comment
Share on other sites

Zicea un coleg ca nu arata bine pe masina,de parka ne luam de cum arata sau ne luam de cat de utila este? cand dai bani sa ti recuperezi permisul sau sa ti achiti amenzile te gandesti ce bine ar fi fost daca aveam si eu ...

 

Zicea un coleg ca nu arata bine pe masina,de parka ne luam de cum arata sau ne luam de cat de utila este? cand dai bani sa ti recuperezi permisul sau sa ti achiti amenzile te gandesti ce bine ar fi fost daca aveam si eu ...

 

Zicea un coleg ca nu arata bine pe masina,de parka ne luam de cum arata sau ne luam de cat de utila este? cand dai bani sa ti recuperezi permisul sau sa ti achiti amenzile te gandesti ce bine ar fi fost daca aveam si eu ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

am vazut foarte multi cu antene pe x5, x6, q7 ,daca pana si ei au... e bine sa fii informat din timp, nu stii ce e in trafic

 

Cum adica, daca pana si ei au ? Ce crezi, sunt profesori universitari, doctori docenti in masinile alea de trebuie sa ne luam dupa ei ?

eu am pus statii radio pe tot felul de masini si au cumparat tot felul de oameni de la mine...nu exista nicun criteriu de selectie :)

singurul lucru de care se tine cont este locul unde va trebui amplasata statia in masina si viteza maxima cu care se circula cu respectiva masina... iar de chestiile astea depinde alegerea echipamentelor: statie, antena si talpa magnetica.

 

personal, de ceva timp plec linistit la drum lasand acasa detectorul de radar pe care am dat aproape 1000 ron.. chiar nu mai are sens sa am si grija lui!!

Link to comment
Share on other sites

E buna statia , nu numai radarele se anunta ci si gropi sau santuri nesemnalizate , sau obiecte pe carosabil care nu pot fi evitate pe ceata de exemplu , paote nu stii cum sa ajungi undeva si te ajuta un 'coleg'.....pt mine si-a dovedit utilitatea.
Link to comment
Share on other sites

Eu din pacate n-am, dar o sa-mi iau cu mare placere cand o sa am bani :). Sa mergi cu ea in oras, e cam aiurea/penibil, dar in afara localitatii este extraordinara. Avea unu` pe un S500, Pit-Craiova am ajuns imediat, in spatele lui. Ma rog, in spatele lui pe curbe...ca-n linie dreapta aveam 210 km/h si abia-l mai vedeam:). Intr-o localitate, ala mergea cu 50 km/h ...eu dupa el, doar nu eram nebun sa-l depasesc (avea si statie si eram si jenant, eu cu 320d sa-l fac ca sa ma faca iar in linie dreapta:) ) ...si mai in fata, politia. Dupa aia, da-i iar:).

 

Asta era vara trecuta cred. Acum vreo 3 sapt am fost acasa la Sev (Buc-Sev) si am luat cu mine un prieten care avea statie. El imi era copilot, vorbea cu aia de pe tiruri. Statie + detector radar = riscuri mult mai reduse de amenda/politie. Desi, la Slatina, n-am mai intrebat de politie si cand am coborat panta aia in oras, fiind coada la semafor, iar banda pentru stanga libera, m-am bagat pe ea. Stiam ca politaii stau de obicei undeva mai in fata, pe dreapta. Ai dracu, erau pe stanga :) Dar mai eram eu si inca unul in spatele meu, 50 + 50 ron, au fost prea baieti :)

 

Si asta cu statie + detector (dar nu erau cu radar)...o poti musca si cu statie daca nu intrebi mai des. :) Ca-n filmele cu prosti :)

 

Deci reduci cu mult riscurile de a lua amenda, dar creste riscul sa faci accident, daca esti tampit si inconstient, cum era unul cu un Ford (la acelasi drum), pe centura Craiovei, omu` alerga si-a intrat in curul unuia care vroia sa faca stanga de pe centura Craiovei, pe un drum "de tara" :) Si era linie discontinua, avea dreptul. Praf ambele masini, am oprit, noroc ca nu era nimeni ranit. Dupa ce-am plecat, am vorbit prin statie cu aia de pe tir-uri, zicea unu` c-a intrat ala cu Fordu` intr-o curba, de-a crezut ala de pe TIR ca nu mai iese :)

 

Daca ai statie, nu inseamna ca tre` s-o tii in 150 - 200 ...

 

Ma rog, avantaje si dezavantaje :)

 

Eu zic ca se merita, face toti banii, indiferent ca-i 6 sau 12 mil una (nu stiu, zic :) ).

 

Ah, uitasem sa adaug ca mai poti face si cate-o combinatie daca vrei, nebunu` asta de prieten al meu a vorbit cu una prin statie, am oprit mai in fata, era unu` cu in Cielo, ducea 3 tipe din Pitesti, dansatoare in Corabia :)

 

Am luat nr tipelor, le-am zis ca poate vin si-n Severin sa danseze la cel mai tare club de acolo, gagicile ca ar vrea, ca nu stiu ce. Bine, n-aveau corp de clubul ala, dar rele nu erau. Pentru una mica, scurta, in trecere prin Pitesti, mergeau :))

 

Asta un exemplu, prietenul mi-a zis c-a mai agatat o tipa pe soselele patriei.

 

Dar principalul ei scop e sa nu dai in radare, astea-s mai putin importante:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Toate statiile fac aceasi treaba, ia un INTEK ca-si face treaba foarte bine. Am mers sambata seara pe DN1 si doar unul singur mi-a raspuns tot drumul. Deci sambata seara si duminica e cam inutila, trebuie neaparat un detector pe langa statie. AM antena de 1,80m, e urata e de taximetrist dar m-a salvat de atatea ori. E cu magnet Sirtec de 16cm. Bune amandoua.
Link to comment
Share on other sites

@hornetb: Tu ai evidentiat mult prea mult aspectele negative ale utilizarii unei statii... adica treaba cu "pitzi.." si cu 210km/h nu pun deloc intr-o lumina pozitiva si nu sunt caracteristice pt utilizatorii de statii CB. Eu de ex utilizez de f mult timp statie CB si nu am auzit niciodata astfel de discutii pe statie (in fine.. poate datorita faptului ca drumurile mele in afara orasului se fac cel mai des pe DN1 intre Bucuresti-Ploiesti-Brasov si destul de rar.. iar pe aici nu sunt f multe astfel de specimene sau prea multi "amatori" pt ele... habar n-am!) .. dar cert este ca nu am auzit pe nimeni sa discute chestii f deocheate niciodata.. sau poate nu am fost eu la locul potrivit si in momentul potrivit.. f posibil.

 

Pe de alta parte, daca ai statie si stii in principiu unde sunt asezate radarele.. asta nu iti da dreptul sa o calici cu astfel de viteze... eventual sa mergi un 20-30-40 km/h peste viteza legala ca sa nu iei amenzi "prostesti" ca nu ai mers cu 50km/h in localitate si cu 90km/h afara.

 

In fine... poate asa suntem unii dintre noi.. daca capatam un deget luam toata mana!!

 

 

@Sedan: Eu de ex, dupa ce aflu ce am in urmatorii 50-100km in fata mea, las statia mai incet si doar mai trag cu urechea la ea.. iar cand imi dau seama ca se transmit alte informatii utile sau cand cere cineva o informatie atunci o dau mai tare ca sa aud sau sa vorbesc cu altcineva.

Nu trebuie sa stie nevasta si mai ales copilul in permanenta ce se discuta la statie.. la mine nevasta si fii-miu de ex stau in spate iar statia e in fata, muzica merge in permanenta, etc.

Edited by meghitz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Exceptionala statia CB, m-a ajutat de zeci de ori pe drumurile patriei, o folosesc tot timpul cand parasesc judetul, ceea ce se intampla in fiecare saptamana, nu mai zic de cate amenzi si posibile accidente am scapat datorita "chat-ului in eter" dupa cum zicea si @meghitz. In concluzie se merita o statie CB te ajuta enorm de mult aceasta fiind doar o parere personala. Edited by skorpyon
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

pai ce detector??

 

la radarele astea noi e apa de ploaie,nu le vede decat prea tarziu

 

si pe mine ma bate gandul sa mi pun radio...am vazut la prieteni cat de folositor este

 

stau astia in ultima vreme pe noi cu ochii ca pe butelie :huh:

Link to comment
Share on other sites

pai ce detector??

 

la radarele astea noi e apa de ploaie,nu le vede decat prea tarziu

 

si pe mine ma bate gandul sa mi pun radio...am vazut la prieteni cat de folositor este

 

stau astia in ultima vreme pe noi cu ochii ca pe butelie :huh:

 

este o alegere buna,nu o sa iti para rau,eu unul o folosesc la toate iesirile din Bucuresti si m-a ajutat intotdeauna sa evit radarele,a nu se intelege ca daca ai statie rupi soseaua,nu in nici-un caz,in afara localitatilor merg cu 130,iar in loc 80-90

Link to comment
Share on other sites

O singura data n am luat o pe dn1 si m a oprit ca uitasem sa aprind farurile... si mi a parut rau k n am luat o... deci subliniez foarte utila.

 

+1

 

Cu detectorul n ai ce face... eu il tin in torpedou si cred ca are vreun an de cand sta acolo... nu mai e folositor la nimik.

Edited by serban78
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.