Jump to content

Statie radio CB pe BMW - utilitate


laf_c

Statie radio  

335 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

O singura data n am luat o pe dn1 si m a oprit ca uitasem sa aprind farurile... si mi a parut rau k n am luat o... deci subliniez foarte utila.

 

+1

 

Cu detectorul n ai ce face... eu il tin in torpedou si cred ca are vreun an de cand sta acolo... nu mai e folositor la nimik.

 

Acum depinde si ce detector ai; si eu credeam ca nu mai prinde nimic, dar pana acum de fiecare data m-a salvat; repet 0% miss. E foarte posibil sa nu fi intalnit nici unul din alea noi, dar am mers pe DN1 si pe E85 cu precadere.

Link to comment
Share on other sites

Pai alea noi sunt pe loganurile astea noi MCV , nu ai cum sa le confunzi.

 

Fain, nu stiam asta; si atunci de ce de fiecare data cand am trecut pe langa ele inclusiv pana sa ajung la ele mi-a "tiuit"?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Fara statie nu mai pot pleca la drum de cativa ani buni.

Ma ajuta sa aflu unde sta politia cu radare, la linia continua, treceri de cale ferata, etc

Ma ajuta sa aflu starea drumurilor, in special iarna, sau zonele aglomerate, si sa refac ruta in functie de ambuteiaje.

Folosesc pe BMW un Alan 42 cu o antena de 1m si sunt foarte multumit. Cand e fiica-mea in masina am un hands-free, dar il folosesc rar.

Saptamana viitoare voi monta un Albrecht 6890 cu fata detasabila, pe care o voi monta sub scaun.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

si eu o folosesc tot timpul cand plec la drum si e foarte utila, de multe ori m-a scos din belele

 

Si eu va sfatuiesc sa va luati statie radio. E clar "alta viata" :thumbsup:

Acum ma intreb cum de am putut merge atat de mult timp fara statie B)

Link to comment
Share on other sites

Unii o monteaza intre scaunul soferului si consola.

Altii fixeaza suportul statiei pe partea dreapta a consolei ... cam pe unde ajung genunchii pasagerului.

Altii o prind sub volan ... dar NU recomand. Poate cauza accidente.

Oricum tb pusa intr-un loc in care sa ai acces usor la ea.

Tb sa mai reglezi SQ din cand in cand.

F. important e ce statie iti cumperi si ce antena.

Sunt statii si statii ... antene si antene.

Daca ai timp ar fi bine sa studiezi un forum de specialitate.

OBLIGATORIU antena tb calibrata pe masina.

 

Drumuri bune :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

In 1 maxim 2 ani scoti banii investiti ... adica eviti amenzile si scade consumul prin mersul mult mai constatnt inafara orasului. Nu mai stai cu morcovul ca e militianul dupa prima curba.

Si cel mai important ... salvezi permisul :thumbsup:

Edited by Marius_Is
Link to comment
Share on other sites

anul trecut am facut ~60.000 in romania fara statie. m-au prins de 4 ori dar nimic spectaculos.

 

prefer asa decat sa stau sa pun statia, sa pun antena, sa am grija sa o scot ca sa nu imi sparga hotii masina...

 

in general faceam drumuri peste 3-400km intr-o zi.

 

pot spune ca nu am simtit lipsa unei statii deoarece nu treceau mai mult de 10-20 de km si aparea un iepure dupa care ma tineam minim 50 de km

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce treaba are mersul regulamentar cu statia ?

 

Statia eu o folosesc ca sa merg relaxat si fara stres, sa stiu tot timpul ce ma asteapta in fata cu cativa km, nicidecum nu am cumparat-o ca sa incalc regulile de circulatie ! Cel putin nu mai mult decat o faceam inainte. :D

Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.