Jump to content

Statie radio CB pe BMW - utilitate


laf_c

Statie radio  

335 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 2 months later...

Din pura curiozitate, vreau sa va intreb pe cei care ati instalat antene CB cu antene cu suport magnetic pe autoturisme , pe unde scoateti cablul antenei in exterior fara sa presati/distrugeti chederele ?

 

scoti magnetul exact pe la jumatatea portbagajului daca ai sedan..deschizi portbagajul si pui magnetul cand ai nevoie si nu stresezi nici-un cheder

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

M-am hotarat sa iau si eu o statie, dupa ce m-am interesat vreo 2 zile (prieteni + net) oscilez intre :

 

1.Midland alan 52 + Antena Midland ML145 cu magnet 120/PL

2.Storm turbo extreme + Antena Midland ML145 cu magnet 120/PL

 

Diferenta de putere o stiu, nu stiu cat ma ajuta ca ma poate auzi cineva de mai departe daca posibil ca eu sa nu aud vreun raspuns.

Altii mi-au spus ca Midland e firma mai ok, si ca storm-ul ar fi doar o "copie" dupa midland.

 

Antena mai mica am inteles ca nu exista sa aiba aceleasi performante ca un ML145, iar mai mare de atata nu as pune.

 

In concluzie,ce recomandati ? :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

1.Midland alan 52 + Antena Midland ML145 cu magnet 120/PL

2.Storm turbo extreme + Antena Midland ML145 cu magnet 120/PL

Mergi pe varianta 2, as spune eu. Eu am un Alan52 + antena Wilson Little Will (1m) si am vrut sa iau un Storm, insa am renuntat in ultimul moment, dupa ce mi-am dat seama ca este suficienta (pt mine) si asta de-o am. Am vb cu cineva care doar ce trecuse de pe Alan52 pe Storm si mi-a spus ca este net superioara ce-a de-a doua. Am ascultat-o si eu si se auzea f bine si batea destul (tot cu ML145)

 

Daca nu vrei antena prea mare incearca Little Will. Ca si marime mi se pare perfecta pt masina, nu merg cu ditamai catargul dupa mine, iar performantele sunt mai mult decat decente pt marimea ei (este, insa, sub ML145). Depinde acum de tine, de ce asteptari ai.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Recomand si eu Wilson Little Will - Am folosit antena asta in combinatie cu un Alan 42, e practica lungimea (1m) ei iti perminte totusi sa o pui in porbagajul unei masini fara mari batai de cap. Magnetul este puternic a stat pe touringul meu pana la 200km/h fara probleme. Ca si putere de emisie/receptie se descurca bine.
Link to comment
Share on other sites

eu am alan52 cu ml145 si e excelenta, personal recomand ca fiind cea mai buna combinatie, antena sirio nu o sa aduca nimic util in plus.

 

@LYM cine a comparat stormul cu alan52 a avut statiile cu aceeasi antena si antena calibrata la fiecare din statii ?

 

tu degeaba compari storm-ul cu alan52, pentru ca a ta are antena little will de 1m, si intotdeauna o sa fie diferenta mare de emisie/receptie raportat la o statie cu antena ml145

Link to comment
Share on other sites

eu am alan52 cu ml145 si e excelenta, personal recomand ca fiind cea mai buna combinatie, antena sirio nu o sa aduca nimic util in plus.

 

@LYM cine a comparat stormul cu alan52 a avut statiile cu aceeasi antena si antena calibrata la fiecare din statii ?

 

tu degeaba compari storm-ul cu alan52, pentru ca a ta are antena little will de 1m, si intotdeauna o sa fie diferenta mare de emisie/receptie raportat la o statie cu antena ml145

Cat de mare ii diferenta intre little will si ML145 ? Adevaru' ii ca mi-ar conveni inaltimea mica a antenei, dar nu-mi dau seama de consecinte.

Link to comment
Share on other sites

@LYM cine a comparat stormul cu alan52 a avut statiile cu aceeasi antena si antena calibrata la fiecare din statii ?

Absolut. S-a folosit aceeasi antena, calibrata corect.

Cat de mare ii diferenta intre little will si ML145 ? Adevaru' ii ca mi-ar conveni inaltimea mica a antenei, dar nu-mi dau seama de consecinte.

Daca vrei sa folosesti statia strict pt info-trafic, Alan52+L.Will este suficienta si este un compromis f bun, statia fiind f compacta, iar antena micuta. Daca ai pretentia sa emiti/receptionezi la distante mult mai mari, atunci e recomandata si o antena mai mare, si o statie mai puternica sau un amplificator.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Cat de mare ii diferenta intre little will si ML145 ? Adevaru' ii ca mi-ar conveni inaltimea mica a antenei, dar nu-mi dau seama de consecinte.

 

mare, mai ales pe receptie, si neaparat odata luata statia verificata si calibrarea cu antena

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pt. sfaturi.

 

In final am achizitionat storm turbo extreme + sirio ML145

Zilele urmatoare o sa vad cum se descurca si daca va intereseaza o sa scriu aici concluziile.

Edited by DaveFQA
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.