Jump to content

Statie radio CB pe BMW - utilitate


laf_c

Statie radio  

335 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 5 months later...
Alan 42 Multi + ML 165. Statia e modificata in 5W. Asta e max ce se poate scoate din ea. Singurul neajuns e ca nu are ASQ iar in oras e cam obositoare insa in afara orasului e okei. Raport Cost/Calitate - excelent. Am vrut neaparat portabila.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salutare,

Zilele astea vreau sa imi iau si eu o statie. Am un prieten care si-a luat de ceva vreme un Storm Turboextreme si e foarte multumit.

Are cineva o astfel de statie? Vreau sa mai aud o parere despre acest Storm.

Zi buna si fara incidente.

Salut!

 

Eu am statie STORM TurboExplorer de 10W. cu antena ML145. Am avut multa vreme aceasta combinatie pe fosta masina. Acum am un seria 3 Touring si ma gandesc sa imi schimb antena sa imi iau ceva mai mic (asta arata ca masina teleghidata); iti recomand o antena de 1m "little will" !

In rest mare atentie sa nu lasi statia in masina nesupravegheata (ramai fara ea)

Parerea mea despre noul model de Storm Turbo Explorere este foarte buna mai ales ca ai putere marita si tonuri de roger beep ....

RECOMAND celor care merg mult in afara orasului!

 

O zi buna!

Florin.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Eu am statie STORM TurboExplorer de 10W. cu antena ML145. Am avut multa vreme aceasta combinatie pe fosta masina. Acum am un seria 3 Touring si ma gandesc sa imi schimb antena sa imi iau ceva mai mic (asta arata ca masina teleghidata); iti recomand o antena de 1m "little will" !

In rest mare atentie sa nu lasi statia in masina nesupravegheata (ramai fara ea)

Parerea mea despre noul model de Storm Turbo Explorere este foarte buna mai ales ca ai putere marita si tonuri de roger beep ....

RECOMAND celor care merg mult in afara orasului!

 

O zi buna!

Florin.

 

 

Merci mult pentru raspuns.

Ai putea sa imi recomanzi o antena de 1 m?

Sunt "bata" pe domeniul statii si antene...

Merci anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Wilson Little Wil e cam cea mai recomandata de 1m, din asta am si eu si e perfecta - o bagi usor in portbagaj, e discreta pe masina, iar performantele sunt decente.

 

Cat despre Turboextreme, am vb cu cineva care are modelul asta si era multumit de ea.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Merci mult pentru raspuns.

Ai putea sa imi recomanzi o antena de 1 m?

Sunt "bata" pe domeniul statii si antene...

Merci anticipat.

 

 

Antena CB auto Wilson Little Wil - Stiu cativa utilizatori incantati de aceasta antena. Si pe mine ma bate gandul sa imi dau ML 145 de la MIDLAND pe una Little Will.

Performatnte foartte bune obtii cu o antena cu spicul cat mai lung. Din pacate pe BMW nu arata bine o antena mai lunga de 1m. Cum spuneam si in postul de mai sus, masina arata ca un trolebuz sau masinuta teleghidata.

Discutii contradictorii despre antene gasesti la tot pasul. Referitor la ML145 stiu o persoana care recomanda ML 145 de la MIDLAND ca cea mai buna in raport: pret/calitate/performante/lungime spic (evident in CB conteaza o antena cat mai lunga)

Despre Antena CB auto Wilson Little Wil stiu ca e un compromis bun pentru lungimea spicului.

O seara frumoasa!

Florin

Edited by Florin Dragusin
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Discutiile de genu' "nu arata bine pe BMW" mi se par chiar funny. Dar ce e bmw pana la urma? Vreo nava spatiala? O masina ca oricare alta plina de probleme si de vinylin pe scaune. Iti iei statie pentru ca ai nevoie de ea, nu pentru fashion. Indiferent ca e 640d M-Pachet sau 116i idea e aceeasi.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Wilson Little Wil e cam cea mai recomandata de 1m, din asta am si eu si e perfecta

Dar ca performante in comparatie cu ML145 sau ML160?

 

De la Wilson n-am testat niciuna dar din ce am observat pana acum se pare ca cea cu inaltimea de minim 140cm e cea mai performanta.

Link to comment
Share on other sites

Normal ca n-o poti compara ca si performanta cu una de 160 sau mai mare. Vorbeam strict de cele de 1m.

Mie nu-mi place sa stau cu 2m de sarma prin porbagaj, sa nu mai zic pe masina. Asta de 1m e perfecta pt ce am eu nevoie.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor, in ultima vreme am avut multe incidente datorare vitezei de deplasare. Nu sunt vitezoman dar sunt zile in care ma grabesc. Datorita numarului mare de km pe care ii parcurg zilnic m-am hotarat sa-mi cumpar o statie de emisie receptie. Nu am cunostinte in acest domeniu asa ca o sa va rog sa imi dati un sfat pentru achizitionarea unei astfel de statii.Mentionez ca dispun de un buget de 450 de lei( statie+ antena).
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

BunĂŁ ziua, vin și eu cu o ĂŽntrebare, mai mult sau mai puțin, tâmpitĂŁ, anume: am un 316d E90 din 2010, doresc sĂŁ ĂŽmi pun stație dar am nevoie de pĂŁrerea dumneavoastrĂŁ cu privire la locul de amplasare, cu scopul de a arĂŁta cât mai frumos.

Cu stimĂŁ și mulțumiri.

Link to comment
Share on other sites

eu am intek m100 plus ... e cat o caseta video mare (cum erau pe vremuri).

o tin intre scaun si consola.... sta fixa acolo si am access la butonul de volum si SQ (mi se pare destul de important sa fie aproape controlul statiei).

doar cand o folosesc o tin acolo, in rest nu o las in masina degeaba.

ca si antena am o sirio supercarbonium 27 de 140cm

o consider cea mai buna chiar daca e cam mare ...

 

am o intrebare .... am inteles de la cineva ca o antena de acest gen cu talpa mare magnetica, ar radia destul de mult sub amplasarea ei ... si ma sfatuieste sa o plasez pe plafon in zone in care nu am pasageri sub ....

asa e sau sunt doar vorbe ?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Eu am de 5 luni o statie portabila Storm Turbo Extreme cu antena Wilson Little Wil si sunt multumit de ea (nu am avut experienta cu alta ca sa fac o comparatie).

O folosesc doar la drumuri mai lungi, in rest o tin in porbagaj ca nu ocupa spatiu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.