Jump to content

bujie rupta in chiulasa 320d


edos320

Recommended Posts

va salut pe toti membrii acestui club am si eu o problema am incercat sa schimb bujiile astazi la masina (bmw 320 din 2002 e46) si mi s-a rupt bujia stie cineva un service bun unde sa pot schimba bujiile si sa imi scoata bujia care sa rupt am auzit ca ar fi un kit special pt asa ceva multumesc :twoup:
Link to comment
Share on other sites

grozadan cam are dreptate, din pacate pt utilizatorii normali de service, avertizarea e valabila de cele mai multe ori, iti vin cu o replica..."...v-am spus eu ca se poate rupe...era fisurata, a fost stransa gresit de cine a umblat inainte, nu-i vina noastra "...nenorocirea e ca, sunt si situatii exact asa dar reale.
Link to comment
Share on other sites

grozadan cam are dreptate, din pacate pt utilizatorii normali de service, avertizarea e valabila de cele mai multe ori, iti vin cu o replica..."...v-am spus eu ca se poate rupe...era fisurata, a fost stransa gresit de cine a umblat inainte, nu-i vina noastra "...nenorocirea e ca, sunt si situatii exact asa dar reale.

 

da?

sunt curios ce zic aia de la RAR dac reclami si aia o dau cu "v-am spus eu ca se poate rupe "

Link to comment
Share on other sites

stim amandoi cat de bine "mananca" RAR de pe urma service-urilor....

aia de la service or sa-i faca o mentiune pe comanda, dupa ce pleaca clientul si evident a semnat comanda fara sa ceara un exemplar identic cu originalul...

poti sa faci un test pe forum sa vezi cati au cerut copie la comanda initiala cand baga / lasa masina in service...

Link to comment
Share on other sites

Deci la bujii depinde de ce noroc ai. Eu le-am schimbat acum joi pe toate 4 pentru ca le aveam pe toate arse. Totul a durat jumatate de ora pentru ca s-au desfacut instant, doar ce i-a dat cu putin spray la inceput. Nu am fost la service am fost la un baiat in curte. Asa ca tu ai avut ghinion.
Link to comment
Share on other sites

dupa noroc si dupa cum au fost montate / stranse.

 

nu neaparat cat de tare au fost stanse ele se pot suda daca nau fost schimbate de foarte mult timp in plus se scot foarte greu trebuie data gaura cu un burghiu cu filet invers pt ca ina celasi timp sa se desfileteze:)

Link to comment
Share on other sites

va salut pe toti membrii acestui club am si eu o problema am incercat sa schimb bujiile astazi la masina (bmw 320 din 2002 e46) si mi s-a rupt bujia stie cineva un service bun unde sa pot schimba bujiile si sa imi scoata bujia care sa rupt am auzit ca ar fi un kit special pt asa ceva multumesc :twoup:

salut! daca esti interesat stiu pe cineva in TM (mecanicul meu) care mi-a scos si mie bujia cu 100 euro

fara sa dea jos capacul de _chiulasa_

Link to comment
Share on other sites

va salut pe toti membrii acestui club am si eu o problema am incercat sa schimb bujiile astazi la masina (bmw 320 din 2002 e46) si mi s-a rupt bujia stie cineva un service bun unde sa pot schimba bujiile si sa imi scoata bujia care sa rupt am auzit ca ar fi un kit special pt asa ceva multumesc :twoup:

salut! daca esti interesat stiu pe cineva in TM (mecanicul meu) care mi-a scos si mie bujia cu 100 euro

fara sa dea jos capacul de _chiulasa_

 

chiar nu avea de ce sa dea capacul de chiulasa jos.....

Link to comment
Share on other sites

salut revin cu bujia rupta in chiulasa problema sa rezolvat . o sa va explic pe scurt cam ce am patit eu astazi la service am ajuns pe la ora 10,00 si dupa 10 minute am intrat in service tin sa va anunt ca s-au mai rupt inca doua bujii doar una singura a iesit fara probleme deci se poate intampla si la service bun acum una dintre bujii sa rupt la fel ca cea pe care am rupto eu adica electrodul a ramas in chiulasa si cu putin degripant a iesit prin miscari stanga dreapta sus jos dar acum vine partea cea mai tare a treia bujie sa rupt toata inauntru am zis ca gata trebuie sa dau chiulasa jos dar surpriza nu afost nevoie au rupt din bujie si dupa vreo 5-6 incercari de a suda o piulita mai mare cu argon au reusit sa sudeze bine acum cum au sudat au pus piulita pe gaura chiar pe mijlocul bujiei adica perfect pe centru si au sudat cu argon piulita de electrod (se scoate borna atentie mare dca nu o scoti iti face scurt si bulesti toata inst. electrica) si se lasa cam o ora sa se raceasca si cu degripant dat pe linga piulita au sudat o piulita mai mare care se potriveste la cheia de 17 cam asta a fost procedeul pe scurt daca aveti nelamuriri mai intru pe forum am plecat pe la 15..30 ce v-am povestit este real 100% service se numeste raiman din targoviste jud dambovita a uitam sa va spun cat m-a costat 448ron ieftin nu mi-au luat 200ron pt. cea care in jur de trei ore ca timp adica cea rupta toata in chiulasa 200ron pt cele doua cu elctrodul ramas in chiulasa si 48 ron pt cea care a iesit fara probleme sper ca nu v-am plictisit dar cred ca este important bafta la cei care trebuie sa schimbe bujii :twoup: :) :)
Link to comment
Share on other sites

bine ca ai scapat !

 

aici " au sudat cu argon piulita de electrod " ai vrut sa spui ca au sudat piulita de partea centrala, acolo unde se leaga firul de alimentare care vine de la releu ?

 

la bujia la care spui ca au miscat de electrod, sa inteleg ca a iesit corpul filetat al bujiei si a ramas firul / sarma centrala care se leaga cu bobina din varful / teaca bujiei ? de ala au miscat " stanga dreapta sus jos " ?

 

am pus o sectiune cu o bujie ca sa discutam la obiect.

 

post-5642-1292490425_thumb.jpg

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

scuze ca nu am putut sa mai stau pe forum paul am pus bosch , au pus pe filetul bujiei vaselina siliconata si vreu sa spun ca de cand am schimbat bujiile merge altfel motorul mult mai bine

 

shark scuze ca nu am putut sa mai stau , da si la mine au sudat cu argon exact cum spui tu si doua din ele a iesit partea filetata si a ramas electrodul cum am spus au dat cu degripant si dupa 10 min. a iesit imediat orcum am avut noroc dar am stat langa mecanic ,in cazul in care se intampla ceva cel putin vedeam eu cu ochii mei ce a facut si daca era vina lui se descurca service-ul sa repare

 

daca mai aveti intrebai lasati un mesaj si cand intru va raspund cu cea mai mare placere

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Salutare. Ieri am fost sa schimb si eu releul si bujiile la un e91 din 2008. 2 au iesit si 2 s au rupt (s a desurubat de tot insa a ramas electrodul acolo). Imi poti spune unde ai reusit sa remediezi problema? Miltumesc

 

salut revin cu bujia rupta in chiulasa problema sa rezolvat . o sa va explic pe scurt cam ce am patit eu astazi la service am ajuns pe la ora 10,00 si dupa 10 minute am intrat in service tin sa va anunt ca s-au mai rupt inca doua bujii doar una singura a iesit fara probleme deci se poate intampla si la service bun acum una dintre bujii sa rupt la fel ca cea pe care am rupto eu adica electrodul a ramas in chiulasa si cu putin degripant a iesit prin miscari stanga dreapta sus jos dar acum vine partea cea mai tare a treia bujie sa rupt toata inauntru am zis ca gata trebuie sa dau chiulasa jos dar surpriza nu afost nevoie au rupt din bujie si dupa vreo 5-6 incercari de a suda o piulita mai mare cu argon au reusit sa sudeze bine acum cum au sudat au pus piulita pe gaura chiar pe mijlocul bujiei adica perfect pe centru si au sudat cu argon piulita de electrod (se scoate borna atentie mare dca nu o scoti iti face scurt si bulesti toata inst. electrica) si se lasa cam o ora sa se raceasca si cu degripant dat pe linga piulita au sudat o piulita mai mare care se potriveste la cheia de 17 cam asta a fost procedeul pe scurt daca aveti nelamuriri mai intru pe forum am plecat pe la 15..30 ce v-am povestit este real 100% service se numeste raiman din targoviste jud dambovita a uitam sa va spun cat m-a costat 448ron ieftin nu mi-au luat 200ron pt. cea care in jur de trei ore ca timp adica cea rupta toata in chiulasa 200ron pt cele doua cu elctrodul ramas in chiulasa si 48 ron pt cea care a iesit fara probleme sper ca nu v-am plictisit dar cred ca este important bafta la cei care trebuie sa schimbe bujii :twoup: :) :)

 

 

Edos320 la ce service ai reusit sa scoti electrozii bujiilor din _chiulasa_?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.