Jump to content

ce tip de silicon se folosete la foliile izolatoare din usi?


p3tric

Recommended Posts

Salut. Imi poate spune un nume de silicon si de unde se poate procura pentru a lipi acele izolatii. Doresc sa folosesc silicon cat se poate de original ( ma refer sa nu se intareasca de tot , sa isi pastreze proprietatile de lipici asa cum este cel original). Va multumesc.
Link to comment
Share on other sites

OFF topic: usile (izolatiile) de la un e46 din 99 se potrivesc la un e46 din 2002.

 

 

Cel mai indicat (si e foarte indicat) sa folosesti izolatii noi... masticul se poate da jos de pe tabla foarte usor si in proportie de 99%, pe cand de pe izolatii nu se poate indeparta.

Link to comment
Share on other sites

Folii din alea se gasesc de cumparat?

Sau se poate pune o folie de plastic? :twoup:

 

 

Se gasesc de cumparat... nu recomand sa pui altceva cu toate ca am auzit si stiu ca se practica astfel "carpeli" prin service-uri.

Stii cumva cum se numesc, sau ce ar trebui sa cer?

 

Folii din alea se gasesc de cumparat?

Sau se poate pune o folie de plastic? :)

 

 

Se gasesc de cumparat... nu recomand sa pui altceva cu toate ca am auzit si stiu ca se practica astfel "carpeli" prin service-uri.

Stii cumva cum se numesc, sau ce ar trebui sa cer?

Link to comment
Share on other sites

ASs - asta e versiunea pt reparatii, in service, in linia de montaj sunt niste cartuse profi, pt pistolul actionat cu aer comprimat.

se poate folosi foare bine si banda adeziva lata de 5 cm armata cu fibre, neagra sau silver, asa numita "duct tape". e mult mai practica, daca stii sa faci barierele cum trb, totul e curatat bine, in varianta "duct tape" poti sa mai si desfaci / demontezi, apoi lipesti la loc.

Link to comment
Share on other sites

ASs - asta e versiunea pt reparatii, in service, in linia de montaj sunt niste cartuse profi, pt pistolul actionat cu aer comprimat.

se poate folosi foare bine si banda adeziva lata de 5 cm armata cu fibre, neagra sau silver, asa numita "duct tape". e mult mai practica, daca stii sa faci barierele cum trb, totul e curatat bine, in varianta "duct tape" poti sa mai si desfaci / demontezi, apoi lipesti la loc.

 

Dupa schimbarea macaralei la usa stg. fata, aveam helesteu inauntru de fiecare data cand ploua... mie mi-a fost folositor si cu bune rezultate ulterioare, acel banal silicon negru la tub...parca era facut de bison :twoup: ...cel alb si cel transparent nu au fost chiar ok...cel negru in schimb si-a meritat putinii bani dati pe el...

Si da, ca o masura de protectie suplimentara, acel duct tape argintiu a fost valabil si pentru mine

Link to comment
Share on other sites

incercati sa faceti diferenta intre "SILICON" care are acetat in compozitie si e acid, corodeaza in timp si "MASTIC" care e cu totul altceva si e ok pt domeniul auto. BMW, totusi nu-i acvariu...ma rog, macar unele...

 

ASs - cat au costat izolatiile si cat a costat masticul ? pret pt 4 usi sau pt 1 ?

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

Solutia originala e Terokal. Dar puteti folosi linistit si mastic din ala cu care se lipesc parbrizele sau geamurile termopan.

 

Asa este, si Calin are dreptate si chiar s-a mai discutat asta aici

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=40894

Tot Terokal (dar transparent PN 83190153050 sau 81 22 9 407 576)se foloseste si la remedieri facute la luneta plasata pe softtop la Z-uri

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Un topic vechi, dar poate mai intereseaza pe cineva.

Am cautat la multe magazine ceva asemanator masticului original de la portiere. Am gasit ceva de la Wurth dar venea pe baza de comanda in trei zile. Nu am avut de ales decat sa ma duc la reprezentanta unde am gasit produsul original care se vinde la metru (este ambalat la rola de 20 de metri). Intr-un metru de fapt sunt sase cordoane de 6mm diametru. Suficient sa-ti echipezi complet trei portiere. Produsul este facut de Teroson, se numeste Terostat si are part number 831 900 005 37.

 

http://img11.imageshack.us/img11/8495/20120303102615.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.