Jump to content

Cauciucuri de vara - TOP


laf_c

Top anvelope vara  

321 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 1 month later...

ce parere aveti de Dunlop SP Maxx ? am gasit la un pret foarte bun marimea pe care o caut eu 245/40/17 ( 483 ron bucata )

 

 

Nu lua Dunlop SP Sport Maxx simplu.. acestea sunt modele invechite si pot spune ca chiar depasite..

ia TT-uri sau poti lua chiat GT-uri la dimensiunea care iti trebuie tie

 

uita-te si tu AICI ca GT-urile sunt pe locul 3 iar SportMaxx-urile simple sunt abia pe 13

 

aici sunt prezentate TT-urile, in comparatie cu alte 3 modele:

http://www.youtube.com/watch?v=A4gycRGkMBk&feature=player_embedded

 

eu am pt vara Dunlop SP Sport Maxx pe un Audi A3 si sunt cam pe duca... si ma gandesc sa le inlocuiesc ori cu Dunlop SP Sport Maxx TT ori cu GoodYear Asymmetrical sau poate cu Bridgestone Potenza RE050A Pole Position (putin probabil pt ca se duc cam repede!!)

 

GT-urile sunt disponibile doar de la 245 latime in sus iar mie imi trebuie 225/45/R17

Edited by meghitz
Link to comment
Share on other sites

anvelopele alea sunt niste anvelope economice care se tocesc greu si sunt clasate alaturi de Toyo si Nexen

dupa cum se stie, o anvelopa care se toceste greu este una dura, deci va avea o "priza" destul de scazuta la asfalt

 

eu am avut niste GoodYear NCT5 care s-au comportat similar si care m-au tinut 80 000 km.. vreau sa zic ca daca vroiam le puteam face in fiecare curba sa scartaie.. deci pierdeau aderenta.. au fost realmente execrabile

cand am trecut acum vreo 3 ani de la ele la GoodYear Eagle F1 GSD3 mi se parea ca am magneti la roti :)

Edited by meghitz
Link to comment
Share on other sites

In acest moment am pe masina anvelope de iarna Good Year Ultra Grip 7+(195/65/15) si va pot spune ca se comporta EXTRAORDINAR(indiferent ca pe drum este zapada,sleafita,noroi sau asfalt umed ori uscat),atat la capitolul tractiune ,cat si la capitolele franare si directie.Personal ,le recomand cu caldura !

+1 Acelasi model, difera doar masura: 205/55/16.

Link to comment
Share on other sites

stie careva ceva de falken-urile astea ? FK-452.

ma gandesc sa schimb brandul, trebuie sa iau 2 bucati. Am niste Unyroyal momentan, exceptionale mai ales pe ud, dar s-au dus dracului in 20k km. Nu am pretentii sa tina 80k niste gume dar sper macar la 2 veri sa tina..

 

 

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=80957340.139.11126&typ=R-125539&ranzahl=4&Breite=225&Quer=55&Felge=16&Speed=H&weiter=45&kategorie=6&Ang_pro_Seite=15&sort_by=preis&Transport=P&dsco=139&sowigan=So

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

stie careva ceva de falken-urile astea ? FK-452.

ma gandesc sa schimb brandul, trebuie sa iau 2 bucati. Am niste Unyroyal momentan, exceptionale mai ales pe ud, dar s-au dus dracului in 20k km. Nu am pretentii sa tina 80k niste gume dar sper macar la 2 veri sa tina..

http://www.falken.com.au/images/FK452-graph.jpg

Mi-am facut un cont pe un forum italian si cauciucurile Falken sunt foarte apreciate. Este firma japoneza. Au facut review-uri la ele, toata lumea multumita. Si eu o sa-mi pun urmatoarele cauciucuri Falken.

Edited by Ice_man
Link to comment
Share on other sites

ce parere aveti de anvelopele BF Goodrich? is bune de ceva? mai bune ca bridgestone sau michelin?

 

eu am pe zet de iarna si sunt super ok ... foarte bune ... zgomot mic la rulare , aderenta buna ... franare buna ... per total calitate !

Link to comment
Share on other sites

si lamborghini e cu audi :LMAO:

Da, dar lambo e mai scump ca audi.

 

E mai buna skoda ca audi?

 

Cred ca ai prins ideea. Ceva facut de altcineva, dar mai ieftin, nu va fi mai bun.

 

Un cauciuc BF-G este mai ieftin ca unul Michelin. Daca vroiau sa-l faca mai bun, il faceau mai scump.

 

Si nu era motiv sa razi ca lesinatul.

Edited by Ice_man
Link to comment
Share on other sites

polemica ... gume bune bf vs gume bune michelin = same shit ... in teste pe anumite modele bf e peste ... de ex la cele de teren ... so

 

si nokian sunt f bune ... si ventus si goodyear ... depinde ce vrei ... ce dimensiuni etc ...

 

sunt o gramada de review-uri ... care difera pe dimensiuni ... la 195 pot fi bune michelin , la 205 dunlop ... deci diferente si diferente

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.