Jump to content

Cauciucuri de vara - TOP


laf_c

Top anvelope vara  

321 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Salut,

 

Stiu ca abia a venit iarna, dar eu zic ca e bine sa cauti din timp. Deci, ce cauciucuri de vara "recomandati"/folositi. Am facut un POLL cu cele mai cunoscute marci, le-am pus doar pe cele mai populare. Personal as merge pe Pirelli, dar astept si alte recomandari pentru 17".

 

Legat de Z-uri are sens sa platesc diferenta? Am vazut ca suporta viteze de peste 240, 270, 300! Eu mai mult de 200 nici nu am mers si nici nu o sa merg. De obicei pe autostrada merg 150-170 (daca se poate :twoup: ).

 

Un test pentru cauciucuri de vara am gasit aici.

Link to comment
Share on other sites

Ăsta e un site ok dacă vrei să-ţi comanzi: http://www.cauciucuridirect.ro/

 

Eu am Dunlop SP Sport, sunt foarte mulţumit de ele pentru că au aderenţă şi pe ud.

 

Am avut Pirelli P Zero Rosso şi erau praf pe ud, se aprindea DSC-ul la cea mai uşoară apăsare de acceleraţie.

 

Am mai avut Michelin pe o maşină şi au fost foarte bune.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am gasit Pirelli Cinturato la un pret f bun, dar doar 2 bucati. Daca pun 2 Pirelli si inca 2 Continental sau Bridgestone ce parere aveti? O sa "mearga aiurea"?

 

eu am 2 Dunlop si 2 Pirelli si e perfect.... am votat Dunlop sant foarte bune dupa parerea mea...., am vazut si un test facut de ADAC si au iesit pe primul loc

Link to comment
Share on other sites

Eu am o marca no name (habar n-am cum se numesc),le-am luat de noi 198€ toate 4. Sunt destul de multumit de ele,insa nu le recomand pt ca masina mea e destul de veche si m-am gandit ca nu se merita sa bag mii de € in anvelope(mai mult decat pretul masinii) :twoup:
Link to comment
Share on other sites

trebuie sa cumpar si eu in viitorul apropiat 2 gume pe spate , 245/40/17 ( vara ) , acum am Michelin Pilot Sport PS2 , foarte multumit de ele dar s-au tocit cam repede , nu le-am folosit la extrem , nu sunt adeptul liniutelor sau drifturilor , mai mult de 140-150 nu au vazut .

 

ce recomandari aveti ? O sa fie puse pe 325i .

Link to comment
Share on other sites

Michelin Pilot Sport PS2 sau din ce am vazut au mai scos PS3 acum.

 

Nu am avut nici o problema cu ele, sta masina lipita de sosea si pe uscat si pe ploaie. Foarte bune dar si pretul pe masura. Singura problema este ca nu aveti ce cauta cu ele pe zapada. Cand am mers sa mi le pun pe cele de iarna, am oprit vis-a-vis de vulcanizarea unde le-am pus si nu mai pleca masina de pe loc, am reusit doar impinsa sa o misc.

Link to comment
Share on other sites

se tocesc extraordinar d repede ca si good year f1. recomndarea mea e bridgestone potenza 050A pentru aderenta foarte mare ud/uscat si undeva la 40-50mii km sau michelin pilot sport pt undeva la 70 mii km dar mai scapa uneori DSC-ul cu ele...

eu am bridgestone pe spate pt aderenta crescuta dar din motive financiare imi voi pune michelin..:twoup:

Link to comment
Share on other sites

Pana acum am folosit Dunlop Sport 9000 SP (225/50/16)si pot sa spun ca au fost exceptionale,atat pe uscat cat si pe ud insa a venit vremea sa le schimb si, ,pentru ca modelul mentionat nu l-am gasit sub 625 ron/buc,am optat pentru Dunlop SP Sport Maxx(225/50/16).

Inca nu pot spune cum se comporta deoarece abia le-am achizitionat insa la primavara revin cu impresii(bune,sper :twoup:)

 

In acest moment am pe masina anvelope de iarna Good Year Ultra Grip 7+(195/65/15) si va pot spune ca se comporta EXTRAORDINAR(indiferent ca pe drum este zapada,sleafita,noroi sau asfalt umed ori uscat),atat la capitolul tractiune ,cat si la capitolele franare si directie.Personal ,le recomand cu caldura !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.