Jump to content

Angel eyes facuti acasa


Sedan

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

eu am cumparat tub transparent, de la un magazin de perdele :twoup:, am facut si eu angeleyes`uri, dar ziua nu se vad deloc, nopatea sunt ok

 

eu am cumparat tub transparent, de la un magazin de perdele :), am facut si eu angeleyes`uri, dar ziua nu se vad deloc, nopatea sunt ok

Link to comment
Share on other sites

Ai o poza nemodificata pe zi si pe seara?

 

Deci omu si-a facut Angel in microunde .... nu-i poate zice nimeni ca-s Chinezarii :twoup: :) :)

 

BAravo mah foarte tare....

Sa mai zica vreo natie ca nu ne descurcam in situatii de criza....

 

Voie buna sa ai....

Edited by 81rgl
Link to comment
Share on other sites

eu am cumparat tub transparent, de la un magazin de perdele :), am facut si eu angeleyes`uri, dar ziua nu se vad deloc, nopatea sunt ok

 

eu am cumparat tub transparent, de la un magazin de perdele :), am facut si eu angeleyes`uri, dar ziua nu se vad deloc, nopatea sunt ok

 

Fa upgrade la led-uri.

 

Fa upgrade la led-uri. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

la ele reflectorul e de metal si intre sticla si reflector este ceva de tip silicon...

acuma ma intreb daca astea se pot pune in cuptor pentu a le desface si daca da, pe cat timp

apoi cind se asamleaza inapoi ce treuie de folosit pentru a lipi la loc sticla si reflectorul...

Daca cineva stie cum se face scrieti va rog.

Link to comment
Share on other sites

la ele reflectorul e de metal si intre sticla si reflector este ceva de tip silicon...

acuma ma intreb daca astea se pot pune in cuptor pentu a le desface si daca da, pe cat timp

apoi cind se asamleaza inapoi ce treuie de folosit pentru a lipi la loc sticla si reflectorul...

Daca cineva stie cum se face scrieti va rog.

cu feonul...asa a facut si un prieten de-al meu si la lipire un silicon normal.numai ca trebuie sa ai grija se poate sparge sticla usor

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

are cineva idee ce diametru sau lungime au angel eyesurile de e36? eu am masurat prin exteriorul farului, si mi-a iesit un diametru de 13cm, adica o circumferinta a cercului de 13xpi(3.14)=41cm (rotunjit), si mi se par cam mari...dupa ochii mei, un diametru de 10-11cm ar fi suficient...

multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

are cineva idee ce diametru sau lungime au angel eyesurile de e36? eu am masurat prin exteriorul farului, si mi-a iesit un diametru de 13cm, adica o circumferinta a cercului de 13xpi(3.14)=41cm (rotunjit), si mi se par cam mari...dupa ochii mei, un diametru de 10-11cm ar fi suficient...

multumesc

 

 

salut. 33-34 cm tre sa aive bara dreapta k sa-ti iasa perfect pt far.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

eu am cumparat tub transparent, de la un magazin de perdele :twoup:, am facut si eu angeleyes`uri, dar ziua nu se vad deloc, nopatea sunt ok

 

eu am cumparat tub transparent, de la un magazin de perdele :), am facut si eu angeleyes`uri, dar ziua nu se vad deloc, nopatea sunt ok

 

 

da mai multe detalii ,lungimea "tubului" cum le-ai indoit si ce fel de leduri ai folosit si ce si cum trebuie legate diodele(sper ca asa se numesc, nu?)pune si niste poze , am si eu e46 fl cu xenon fabrica si as fi tentat sa incerc si eu metoda asta.

multumesc si felicitari.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
baghetele se gasesc in practiker la amenajari, draperii... cel mai bn este sa desfaceti farurul masurati interiorul oglinzii (oglinda de la faza scurta este mai mare ca cea de la faza lunga) si gasiti ceva rotund aprozimativ cat oglinda (eu am folosit un suport de CDuri, pt faza scurta mi se pare ca este exact iar pt faza lunga am folosit acelasi suport si inainte ca baghetele sa se raceasca am scos suportu si am mai strans putin bagheta si sa racit asa), pentru a incalzi baghetele trebuie sa incalziti cuptoru de la aragaz si tineti bagheta aproximativ 5 min( cuptorul sa fie deja incalzit), daca nu se potrivesc perfect se pot incalzi la flacara (nu foarte aproape, se arde plasticu) si se ajusteaza apoi se taie surplusu, se fac striatii cu o panza de bomfaier ( adancime aproz 2-3mm si intre striatii in in functie de preferinte intre 2-4mm), se dau gauri pentru leduri su un spiral si o bormasina(preferabil pe bateri), ledurile se fixeaza cu lac de unghii, am folosit leduri de 5mm 3V cu rezistente, dioda nu este neaparat necesara, eu am puso in speranta ca nu se mai aprinde in bord eroarea de bec ars, pentru aceasta problema am legat in paralel cate o bobina de releu(orice bobina de 12v cu tot cu miezu de fier, nu conteaza marimea, eu am folosit una cat un deget), spor la treaba!!

post-46475-0-55093900-1299438273_thumb.jpg

post-46475-0-50712600-1299438279_thumb.jpg

post-46475-0-20924300-1299438287_thumb.jpg

post-46475-0-00623100-1299438303_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

baghetele se gasesc in practiker la amenajari, draperii... cel mai bn este sa desfaceti farurul masurati interiorul oglinzii (oglinda de la faza scurta este mai mare ca cea de la faza lunga) si gasiti ceva rotund aprozimativ cat oglinda (eu am folosit un suport de CDuri, pt faza scurta mi se pare ca este exact iar pt faza lunga am folosit acelasi suport si inainte ca baghetele sa se raceasca am scos suportu si am mai strans putin bagheta si sa racit asa), pentru a incalzi baghetele trebuie sa incalziti cuptoru de la aragaz si tineti bagheta aproximativ 5 min( cuptorul sa fie deja incalzit), daca nu se potrivesc perfect se pot incalzi la flacara (nu foarte aproape, se arde plasticu) si se ajusteaza apoi se taie surplusu, se fac striatii cu o panza de bomfaier ( adancime aproz 2-3mm si intre striatii in in functie de preferinte intre 2-4mm), se dau gauri pentru leduri su un spiral si o bormasina(preferabil pe bateri), ledurile se fixeaza cu lac de unghii, am folosit leduri de 5mm 3V cu rezistente, dioda nu este neaparat necesara, eu am puso in speranta ca nu se mai aprinde in bord eroarea de bec ars, pentru aceasta problema am legat in paralel cate o bobina de releu(orice bobina de 12v cu tot cu miezu de fier, nu conteaza marimea, eu am folosit una cat un deget), spor la treaba!!

 

in primul rand felicitari.

 

Dioda nu este neaparat necesara, eu am puso in speranta ca nu se mai aprinde in bord eroarea de bec ars, pentru aceasta problema am legat in paralel cate o bobina de releu(orice bobina de 12v cu tot cu miezu de fier, nu conteaza marimea, eu am folosit una cat un deget.

 

Fraza de mai sus, nu am inteles ce ai facut? Nu era de ajuns o rezistenta (poate ne zici si valoarea folosita de tine) si o dioda (ce tip de dioda 4N4001, sau cum era!) pentru a nu mai avea eroare in bord?

 

Cu ce le-ai lipit, cum, si de unde (in far)?

Edited by Munteanu
Link to comment
Share on other sites

ziua nu se vad deloc, mie la e46 imi apare eroare in bord ca am becurile arse si am pus acele bobine de releu in circuit sa nu-mi mai apara ca am becuri arse in bord, dioda nu trebuie pusa,eu pusesem diode dar nu am scapat de eroare (deci puneti degeaba diode), mai multe poze nu am pentru ca nu am facut, daca nu intelegeti ceva ma intrebati

 

toata lucrarea a costat maxim 40 lei

Edited by nutu 18
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 11 months later...
  • 1 month later...

Spuneti-mi si mie va rog ce leduri ati folosit? Eu am folosit cele mai puternice leduri pe care le-am gasit. Sunt de 3.7 v si am pus 2 in serie cu o rezistenta de 390 ohm. Insa cand le-am alimentat de proba la baterie am constat ca se vad foarte slab. Mai mult se vad liniile pe care le-am facut de pe cercuri. Pentru cei care au reusit sa le faca sa lumineze puternic dati-mi va rog o sugestie legata de leduri.

 

Am pus lac de unghii in gaurile in care vin becurile, am pus staniol pe spatele cercului si tot nu lumineaza cine stie ce.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.