Jump to content

Detalii legate de latimea si offset_ul(ET) jantelor la BMW


zeky

Recommended Posts

Salut! Am gasit sa cumpar jantele din poza pentru e46 al meu 320D 136cp NFL, proprietarul spune ca sunt Style 72 cu urmatoarele marimi:

 

Fata 8J ET 47 R18

Spate 8.5J ET 50 R18

 

Intrebarea mea este: le pot pune e masina mea fara sa am probleme?

 

Eventual le pot asocia cu marimile astea la anvelope? sau ceva asemanator...

 

225/45/R18 sau 225/35/R18

245/45/R18 sau 245/35/R18

 

Multumesc!

post-96759-0-98672700-1573316111_thumb.jpg

post-96759-0-13543000-1573316219_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Style 72M sunt acestea: 3584-ml.jpg

Front Wheels: 8Jx18 ET47 (p/n 36112229145)

Rear Wheels: 8.5Jx18 ET50 (p/n 36112229155)

front: 225/40R18

rear: 255/35R18

 

Am incurcat pozele, cea de-a doua poza cu jantele inchise la culoare sunt style 72 despre care intrebam, multumesc pentru raspuns, sa inteleg ca se potrivesc pe masina mea cu marimile respective?

 

Tocmai incercam sa editez postul dar nu am permisiunea, in prima poza sunt jantele pe 8J ET 35 R19 toate 4 si vroiam sa intreb si despre acestea daca se potrivesc si cu ce gume ar merge.

 

Multumesc si imi cer scuze pentru incurcatura.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Salutare,

 

Am un f36 din 2016 și as vrea sa imi iau a doua serie de jante pentru rotile de vara. Nu o sa schimb dimensiunea anvelopelor și o sa rĂŁmân pe cele din talon, 225/50/r17. Pentru asta am și eu câteva nelĂŁmuriri:

 

1) am gĂŁsit jante 7.5jx17 et34. Actualele sunt et37. E o diferența mare și risc sa nu se potriveascĂŁ? Cam care sunt diferențele acceptate?

 

2) recomandați jante BMW sh sau afternarket noi? Sunt afon in astea dar m-ar interesa niște producĂŁtori buni cu prețul jantei sub 600 lei.

Care e riscul celor sh? La ce sa fiu atent?

 

3) trebuie sa iau ceva in calcul pentru a monta alți senzori de presiune ca sa fie recunoscuți de mașina?

 

Mulțumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

1. Nu e nici o proglema, nu conteazĂŁ diferenta aia, se potrivesc perfect.

 

2. SH originale, noi aftermarket e posibil sa fie bune sau foarte proaste din orice punct de vedere. Cele SH sa fii atent sa nu fie strâmbe/sudate/sparte/aftermarket, recomandat ar fi sa le poți vedea/verifica ĂŽnainte sa le cumperi, eventual din același oras si nu prin curier, daca le iei prin curier sa le iei cu verificare sa le poți verifica la ochi mĂŁcar.

 

3.daca ai senzori pe jantele acestea vor trebui inca 4 senzori montati pe alte jante.

Link to comment
Share on other sites

La Ford au niste baterii interne, daca nu sunt folosiți un an de ex e posibil sa nu mai mearga. Noi avem un aparat special cu care se citesc si se initializeaza DupĂŁ montare. Te apropii cu aparatul de roata si ĂŽl inițializezi.

 

La Bmw nu știu daca merg direct sa i pui si Dup sa resetezi din idrive, aici trebuie sa rĂŁspundĂŁ altcineva.

Link to comment
Share on other sites

Si la BMW e la fel au o baterie interna care atunci cand se consuma e gata senzorul, din ce stiu eu e bun de aruncat nu am auzit pe undeva sa se schimbe bateria.

Nu e nevoie de nici o interventie, o data montati pe jante/sau montate alte jante cu alti senzori, in cateva minute se imperecheaza in mers cu sistemul idrive.

 

bodanelu@ Senzorii sa nu fie mai vechi de 2014 pentru ca s-a schimbat frecventa atunci, marca parca e VDO la cei care iti trebuie tie.

Edited by raduron10
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.