Jump to content

Detalii legate de latimea si offset_ul(ET) jantelor la BMW


zeky

Recommended Posts

Cred ca suntem multi pe forum care ne-am dori sa stim exact intre ce J si ET trebuie sa aiba jantele pe care dorim sa le cumparam fara a face nicio modificare la masina...cat si care sunt dimensiunile anvelopelor potrivite pentru a rula fara nicio problema si masina sa aibe un aspect cat mai placut...

 

Spre exemplu:

 

Eu stiu ca style 44 oem cu et47 si 8j, pe e36 cu suspensie sport ating in amortizoarele fata...

 

Mai stiu ca cu azev care au et17 spate si 10j nu ai nicio sansa sa mergi cu ele daca nu tragi sanatos de aripi.....

 

Mai stiu ca jantele de tabla pe 15 cu et 20 (seria 5) cu gume 195/65 15 intra perfect pe e36..

 

Insa nu stiu daca niste jante cu et25 pe 16 si 9j cu gume 225/45 16 ating sau nu pe spate (ma refer la e36).... :twoup:

 

P.S. Toate aceste exemple au fost pentru e36 coupe

 

Orice detalii tehnice sau poze legate de jante (ET; J) si anvelope sunt bine venite........

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

Am facut topicul pinned ca sa fie unul si bun.

 

Atasez un tabel cu dimensiunile de anvelope recomandate pentru diferite J-uri.

 

 

Merita aruncat un ochi si pe topicul asta.

 

Daca vreti sa montati jante de seria 5/7 pe seria 3, atunci aveti nevoie de cauciucuri intinse ( si in functie de dimensiunea jantei, de aripi roluite/trase). Puteti sa va faceti o parere despre diferite configuratii AICI.

 

 

Pentru jante originale BMW puteti verifica diferite dimensiuni si modele AICI.

 

 

 

Zeky: Tinand cont ca ai suspensie sport, nu cred ca o sa ai probleme cu jantele

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

La un 318i din fabrica jantele de 16'' au 7J si ET47 .

Credeti ca ar fi vreo problema daca se pun jante tot de 16'' cu 7,5J si ET18 ?

In afara de faptul ca vor iesi mai in afara este posibil sa mai atinga in etrier,aripa,telescop,etc...

Din cate stiu problemele acestea apar cand pui un ET mai mare decat a fost ET-ul jantei originale.

Astept cateva pareri.Merci

Link to comment
Share on other sites

La un 318i din fabrica jantele de 16'' au 7J si ET47 .

Credeti ca ar fi vreo problema daca se pun jante tot de 16'' cu 7,5J si ET18 ?

In afara de faptul ca vor iesi mai in afara este posibil sa mai atinga in etrier,aripa,telescop,etc...

Din cate stiu problemele acestea apar cand pui un ET mai mare decat a fost ET-ul jantei originale.

Astept cateva pareri.Merci

O sa fii cu rotile ....in afara masinii!! Fa un calcul simplu si vei vedea: dif de 3 cm (din offset) si o jumatate de tol (inch) din latimea jantei.

Mai esti cu roata sub aripa?

Link to comment
Share on other sites

Am facut acest calcul si era clar ca ies cu atata in afara.Am mai avut iesite cu 15mm,acestea vin cu 29mm,la ce ar deranja?Doar ca ies rotile de sub aripa nu ar fi o problema.

Pai, in rest, totul e ok! Daca nu-i problema ca o sa "cada" aripa masinii direct pe roata, schimba rotile! :LMAO:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
salut..am pe un 320 ci din 2002 jante de 525... respectiv: 8j 20ET 215 45 r17 fata si 245 35 r17 spate!!1...treaba e ca tremura dupa 80 km / h dar dupa o verificare la autosoft s-a constatat ca atat jantele cat si anvelopele sunt usor deformate!!! Credeti ca diferenta de et care duce jantele in afara masiniii ar fi o problema?...merita sa le roluiesc/indrept si sa schimb anvelopele pe fata?
Link to comment
Share on other sites

Nici inele de centrare nu au ...am fost surprins sa constat acest lucru!!!...ma bucur ca intervii pe acest post...Nelamurirea mea este : afecteaza et-ul jantei? 20 in loc de 47 ?...aceste jante fiind iesite mai inafara aduc modificari tinutei de drum?..ce repercursiuni au asupra bucselor, bratelor?....daca e in regula cu aceste dimensiuni sunt hotarat sa cumpar inele de centrare si sa le reconditionez !!! Tot ce ma intreb este daca merita !!!
Link to comment
Share on other sites

Iti trebuiesc neaparat inele de centrare, asta daca jantele sunt de e39. Altfel oricat de noi sunt cauciucurile si oricat de drepte sunt jantele tot o sa iti vibreze.

Ai stabilitate mai mare cu jantele de 5-ar, o uzura putin mai rapida a articulatiilor, dar nu ceva drastic.

Daca iti place modelul jantelor, atunci merita.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am facut topicul pinned ca sa fie unul si bun.

 

Atasez un tabel cu dimensiunile de anvelope recomandate pentru diferite J-uri.

 

 

Merita aruncat un ochi si pe topicul asta.

 

Daca vreti sa montati jante de seria 5/7 pe seria 3, atunci aveti nevoie de cauciucuri intinse ( si in functie de dimensiunea jantei, de aripi roluite/trase). Puteti sa va faceti o parere despre diferite configuratii AICI.

 

 

Pentru jante originale BMW puteti verifica diferite dimensiuni si modele AICI.

 

 

 

Zeky: Tinand cont ca ai suspensie sport, nu cred ca o sa ai probleme cu jantele

 

Foarte folositor ce ai postat aici !!!

din partea mea - aplauze !

o intrebare totusi : stii cumva unde pot gasi o roata de rezerva din aia ingusta ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.