Jump to content

Detalii legate de latimea si offset_ul(ET) jantelor la BMW


zeky

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

cel mai probabil are suspensii sport...ma intreb daca coupe-urile vin din fabrica cu suspensii sport!!...ai idee?

 

defineste "suspensie sport"...a devenit deja un cliseu. e36 din fabrica a avut M sport suspension (ce a avut si a mea) si parca Motorsport sport suspension-Avus series.

 

eu inteleg prin "suspensie sport", arcuri mai scurte si mai rigide+amortizoare cursa scurta si rigide+flanse+bari stabilizatoare, cu garda la sol de cel putin -40mm, nu 20, nu 30 etc...

 

acum pe masina am arcuri HR 60/40, amortizoare Monroe reflex, si jante aliaj pe 17, 8.5J et 27 fata si 10j et 30 spate. cu gume 215/45/ZR17 fata si 235/40/ZR17 spate, nu atinge nimic cu 4 persoane in masina (coupe).

 

"suspensii sport" in acceptiunea mea, sunt KW variant 2, reglabile, sau D2 Racing.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Salut.

Am si eu o intrebare. Am jante Styling 66 (17") 8J respectiv 9J, cauciucurile sunt uzate deci trebuiesc schimbate. Pot sa le pun pe E36 coupe cu M Sport Suspension? Am avut Styling 42 pe 16'' cu 225 pe spate si erau ok.

 

Multumesc.

cu et20 fata si et26 spate nu e chiar asa grav, poti incerca un 215/40 fata si 225/40 spate

Link to comment
Share on other sites

Pe E36 ai avut o latime de 7,5" cu Et 41. Crezi ca intra latimea de 9" cu ET 26? E o diferenta cam mare. Si, daca ai aripile originale, nu vad cum ar intra fara sa atinga!

 

sef, eu pe e36 am 8.5j cu ET 27 fata si 10j ET 30 spate, cu arcuri drop 60/40, si amortizoare monroe reflex, 1.5cm buza aripii de profilul anvelopei (215/45/17 fata si 235/40/17 spate), si nu ating in aripa, doar dupa ce ammortizoarele s-au dus, in appx 6 luni (drumuri romanesti) si cu 4 persoane in masina, in curbe si la denivelari.

 

In rest (2 persoane) nu atinge nimic, si fara aripi roluite.

Link to comment
Share on other sites

Am jante Styling 66 (17") 8J respectiv 9J, cauciucurile sunt uzate deci trebuiesc schimbate. Pot sa le pun pe E36 coupe cu M

Fara sa ai aripi roluite merge sa le pui cu anvelope 205/40./17. Pe spate iti merg si 215/40/17 dar s-ar putea ca atunci cand e plina masina sa frece putin.

Link to comment
Share on other sites

Fara sa ai aripi roluite merge sa le pui cu anvelope 205/40./17. Pe spate iti merg si 215/40/17 dar s-ar putea ca atunci cand e plina masina sa frece putin.

Vazusem ca la alea de pe spate trebuie minim 235 si la alea de fata minim 215 la modelul asta de jante. P0t sa pun din astea de care ai zis tu? Iti multumesc frumos, acum am vazut ca ai avut un set de jante modelul meu preferat, sau poate il mai ai deja. Asa se intampla aproape intotdeauna, gasesti ce vroiai dupa ce ai facut alta alegere.

Link to comment
Share on other sites

Vazusem ca la alea de pe spate trebuie minim 235 si la alea de fata minim 215 la modelul asta de jante. P0t sa pun din astea de care ai zis tu?

Dimensiunile minim recomandate alea sunt, dar asta nu inseamna ca nu se poate merge si cu alte anvelope. Am avut 215/40/17 pe 10j pe care pot spune ca le-am abuzat destul de rau, nu mi-au sarit anvelopele/nu s-au dezumflat niciodata.

 

(Alexandre, ce pana mea de inginer esti tu?)

Dala modern, adica inca inexistent :p

 

 

 

Ca sa elucidam odata toata treaba asta. POTI monta jante cu ET mic pe seria 3 cu anvelope mai inguste decat cele recomandate de producator. Cat timp menti o presiune corecta in ele, nu se intampla nimic. Dar ca sa arate si bine pe masina trebuie sa fie destul de coborata, de asta tot zice Mircea "masina de show". Poti sa mergi cu ele linistit, repet nu se intampla nimic, dar trebuie sa fii mai atent la gropi ca deh. Sunt o gramada care au asemenea configuratii ( de foarte mult timp), nu reinventam roata aici :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

deci din cate am inteles ET ul influenteaza cat de inauntru sau afara va iesi roata , am o intrebare daca e cineva amabil sa-mi raspunda :)

 

se apropie primavara si trebuie sa-mi caut niste jante frumoase de vara

 

am inteles ca pe Seria 3 E46 maxim care il poti pune este ET 35 sa nu iasa si sa nu atinga in aripa spate la suspensia stock ,

eu am o fixatie doar pe 2 modele de jante care imi plac la nebunie si din pacate nu le gasesc decat pe 17" dezavantaj pt drumurile noastre .... + ca am niste Continental 205/55/16 in balcon

 

M6 Black 17" 5x120 , ET 35 J8 astea se potrivesc perfect dar is scumpe rau

si

Modelele Hollywood Black 17" 5x120 , J8 iar ET nu gasesc decat 20 pt ele asta ar insemna ca iese cu 1,5 cm in afara nu se poate face nimic sa le pun ? distantierele sunt doar pt a scoate inafara sa inteleg ? flansele si inele de centrare pt ce sunt ?

Edited by AndreiXXL
Link to comment
Share on other sites

flansele fac acelasi lucru ca si distantierele, iar inelele de centrare sunt pt a pune o janta cu diametrul mare de prindere in butuc pe un butuc cu diametru mai mic(ex. de pe seria 5 e39 pe seria 3 e36)

 

aha ok ms , am inteles ce rol au si alea cum ar veni daca sunt 5x 100 -110 sa le pui pe 5x120 sau invers

 

inseamna ca la E46 alta solutie pt jante ET 20 nu e decat roluirea aripilor

 

a mai pus cineva ET 20 pe E46 cum arata ? ati roluit si aripile fata sau doar spate ? si cat ar costa totalul pt o roluire toate 4 aripi ?

Link to comment
Share on other sites

inca ceva de care sunt nelamurit ,ar fi daca merg jante de seria 5 pe seria 3

 

diferentele sunt :

seria 5 - 5x120 / ET 20

seria 3 - 5x120 / ET 35

(cu roluire ar merge)

si am mai gasit pe un forum in engleza cum ca mai exista o masura C.B. care inseamna cylinder bore (cilindri suportati) la seria 5 e 74 iar la seria 3 e 72.5 ce reprezinta diametru la filetul prezonului sau ce ?

Edited by AndreiXXL
Link to comment
Share on other sites

C.B este central bore(butuul pe care se aseza janta). Doar e39 are de 74.1mm, e46 il are de 72.6mm.

8j ET20 17" cu cauciucuri 215/45/17 nu iti freaca. Daca vrei dimesniuni mai mari, pe spate o sa iti atinga fara sa roluiesti. Cu fata nu ai probleme.

 

ok deci central bore daca e diferit am vreun dezavantaj sau ma incurca sa pun jante de seria 5 pe seria 3 ?

 

mai mari de 17 nu as pune nici sa fie la jumate de pret , eu as fi vrut 16 dar nu gasesc modelul meu preferat pe 16

, daca zici ca nu atinge (esti 100% sigur de asta ?) ar fi perfect nu trebuie sa roluiesc , dar totusi de ce spune ca limita e de ET 35 la E46 ...

 

nu as vrea sa cumpar ceva sa nu mi se potriveasca apoi sa ma uit la ele ca odata le cumpar

ms fain mare domn

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.