Jump to content

Detalii legate de latimea si offset_ul(ET) jantelor la BMW


zeky

Recommended Posts

Daca jantele au 74.1 iti trebuiesc inele de centrare altfel o sa iti vibreze. In functie de ce suspensie ai nu iti freaca. Acum conteaza si ce anvelope vrei sa pui :)

 

sa zicem ca pe 17" pun anvelope 215/45 ating cu ET 20 ? ma intereseaza pe spate cu suspensia stock de 318d ca la fata nu e problema

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca o sa cam strici tot! E 46 pleaca de la un offset de 47-50 (fata-spate, parca). Daca treci la 35, deja arata bine pe masina si sunt , sprox, la linia aripilor.

Daca vrei sa ajungi la ET 20, deja este prea mult! Daca vrei masina pentru expozitie si show, nu conteaza prea mult; dar, daca o vrei pentru a circula fara probleme, zilnic, nu as face incercari cu ET 20 si anvelope strech!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Diferenta intre et 35 si et 20 e de 1,5 cm ? Sincer nu pare o diferenta prea mare .

 

 

e enorma!! 3 cm pe osie...si 35 e minimul acceptabil, de la et 47 sau 50 cum e pe spate la e46 la et 20, e diferenta 6 cm pe osie!!...vad multe carutze de genu asta prin oras cu jante de seria 5 pe e46, nu stiu cum poate sa le placa la unii sa umble cu jantele iesite din aripi, sa le taie anvelopele..

Link to comment
Share on other sites

vad multe carutze de genu asta prin oras cu jante de seria 5 pe e46, nu stiu cum poate sa le placa la unii sa umble cu jantele iesite din aripi, sa le taie anvelopele..

 

 

daca ti-e nu iti place, asta e...unora poate le place, sa mearga in "carute" :faceless: :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

lol,da ma, asa e,sunt de cacat astia cu stanced urile lor.

 

sunt de caca rau, cucauciucurile lor intinse si rotile alea cracanate :laugh: mie-mi place cum stau jantele de tabla, intrate jum de metru sub aripa in interior :laugh: :wacko:

 

pfffff

post-30886-0-95260100-1330255665_thumb.jpg

post-30886-0-18790200-1330255674_thumb.jpg

post-30886-0-29394200-1330255684_thumb.jpg

post-30886-0-60179500-1330255695_thumb.jpg

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

cunoscatorii,

 

se poate pune (fara probleme prea mari) 215/45 pe 10J? de putut se poate (vezi link), dar trebuie facuta treaba special cu incalzit/flacara etc, sau merge normal, la orice vulcanizare?

 

http://www.tyrestretch.com/10_215_45_R17/

 

 

le: darius, vezi ca in pozele alea nu toate au aripile roluite, si nici nu e obligatoriu (depinde de janta, J, ET, anvelope, suspensii etc).

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Cat de curand urmeaza sa achizitionez un set de anvelope dar nu sunt hotarat.

 

Jantele sunt ac schnitzer pe 17,8.5j ET43,acum ma gandesc care ar fi anvelopele indicate...eu ma gandeam sa iau 225/45/17 toate patru.Ceva recomandari ?!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.