Jump to content

Detalii legate de latimea si offset_ul(ET) jantelor la BMW


zeky

Recommended Posts

Salut! Am nevoie de un sfat! Am un e 36 si pe puntea spate am niste jante cu cauciucurile de dimensiunea de 205/55 R16 si as vrea sa pun pe aceleasi jante cauciucuri cu dimensiune de 225/55R16

Se poate ? Stiu ca se poate pune 225 , dar nu stiu daca se poate pune pe aceiasi janta pe care am acuma 205.

:rolleyes: specifica si ce latime au jantele ,presupun ca sunt 7,5 si in cazul asta merg daca sunt mai mici merg dar o sa arate ceva mai urat

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am nevoie de un sfat! Am un e 36 si pe puntea spate am niste jante cu cauciucurile de dimensiunea de 205/55 R16 si as vrea sa pun pe aceleasi jante cauciucuri cu dimensiune de 225/55R16

Se poate ? Stiu ca se poate pune 225 , dar nu stiu daca se poate pune pe aceiasi janta pe care am acuma 205.

In primul rand dimensiunea corecta este 225/50R16 iar janta ar trebui sa aiba 8j.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
salut,vreau si eu un sfat din partea cuiva care se pricepe. Vreau sa comand un set de jante AEZ Antigua Dark pe 18 8j cu et 20 la care sa pun anvelope 275/35/18 ,intrebarea mea e urmatoarea: am gasit aceleas jante cu et 14,se potrivesc,merg cu anvelopa de mai sus,ma gandesc sa nu imi atinga fiind et-ul mai mic? ps.ce parere aveti de jantele AEZ?
Link to comment
Share on other sites

275 latime este prea mult pentru janta de 8j latime. 235 este maxim recomandat pt janta de 8, 255 pt 9, tie iti trebie 10 latime pt acele anvelope.

Are un prieten pe 8j si nu a intampinat nici un fel de pb,eu nu stiu cum e treaba cu et 14 ca pe et 20 e cam la limita

Link to comment
Share on other sites

inseamna ca eu cu jantele de 9j in loc de 255 cat este latimea recomandata pot pune 295? este periculos sa faci treaba asta, mie mi s-a dejantat o roata pe spate la un viraj puternic deoarece avea 235 pe janta de 9j, un pic mai ingusta; daca este prea lata anvelopa nu se mai aseaza cum trebuie talonul pe janta, nu mai ajunge pana unde trebuie.

 

PS: http://www.bmwe34.net/E34main/Upgrade/wheels_upgrade.htm

Edited by DYC88
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o mica intrebare. Vreau sa imi cumpar jantele acestea http://www.okazii.ro...-bmw-a113524711 adica Rial Salerno 16" cu urmatoarele specificatii 7x16 5x120 et 30. Eu am un E46 318i nFL. Vreau sa le incalt cu anvelope 225/50/17 Stiu ca normal ET pentru masina mea este 47 si asta vreau sa stiu. Este vreo problema adica atinge ceva sau schimba cumva comportamentul masinii?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

buna, o intrebare pentru cunoscatori pt. ca am citit pe forum si nu am gasit o rezolvare exacta...

am un e39 si mi-am luat jante pe 18" cu ET 30, nu mai stiu J-ul si mi-am pus distantiere de 10mm in proba de la o cunostinta insa si cu acestea rotile sunt mai in interior fata de cum ar trebui...

vreau sa-mi comand de 20mm insa nu vreau sa risc sa nu-mi fie ok nici astea...

deci... ce grosime ar trebui sa aibe distantierele pe care le cumpar...?

Link to comment
Share on other sites

Pai acum am 225/40/18 fata si 245/45/18 pe spate... Cu anvelopele mai pot jongla pe urma iar J-ul este de 8 cred, o sa revin cand stiu sigur...problema e ca rotile sunt pre sub masina(in interior) iar cu distantiere de 10mm nu rezolv mare lucru si daca comand de 20mm mi-e frica sa nu fie tot prea in interior...
Link to comment
Share on other sites

Chestia e ca nu stiu daca mai unde sa tragi de ele fara zboare vopseaua . Acum la 9j et 15 mai am inca loc ....dar la 10j ....

O poti pacali si altfel ca sa nu mai tragi mult de aripi, pui 245/35 sa stea msi tras pe janta.

 

ca vreau sa le scot in afara cat se poate...!

Da, 20mm sunt ok.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.