Jump to content

Detalii legate de latimea si offset_ul(ET) jantelor la BMW


zeky

Recommended Posts

Aveti idee daca pot pune jante cu et 20 pe 17 pe un e90? Stiu ca pe e90 intra jante pe 17 cu et 34. Care ar fi minim maxim et pe e90 7-9j pe 17?

Multumesc!

 

Am pus eu pe e90-ul unui amic jante de seria 5 cu et20, 225/45/17 all around si nu au fost probleme. Se vede mult mai bine si se aseaza mai bine .

 

 

Buna ma puteti ajuta careva ce et si J au jantele astea ,momentan am anvelope 205 /55/16 si mi se pare ca jantele sunt mai late decat cauciucurile.

 

Da o roata jos si vezi ce scrie pe butucul acesteia .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Sunt foarte sigur. Ca sa-ti faci o parere uite cum era la mine before/after. Pe spate rotile erau asa cracanate ca marginea exterioara a cauciucului nu atingea asfaltul :)

 

18" 10.5j ET9 255/35 (si masina lasata blana de spate).

 

 

 

 

Chiar daca nu o cobori si lasi suspensia normala, fara aripi trase o sa iti frece in draci cand e incarcata sau cand face balans.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

sal

 

pe e46 nfl vreau sa pun un set de jante pe 18'' 7,5J ET 35 se pupa fara alte modificari adica fara sa atinga pe viraje,drumuri prost asfaltate... ? si ce gume trebuiesc puse minimum pentru jante 7,5J ma refer la latime, si ma int si inaltimea nu vreau s-o latesc mai mult decat tb ca sa nu atinga

Link to comment
Share on other sites

multumesc ptr informatii

 

sunt cam nesigur pentru ca m-am uitat in catalogul cu jante si la e46 toate jantele pe 18'' au et minim 45

 

si daca spre ex la jante am si o hartie in care scrie ca merge pe e46 are vreo valabilitate? sau tb omologate, acum are pe 16'' in CI

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

mersi ptr ajutor, e greu sa ma hotarasc....

 

am gasit un set de dotz las vegas 8j 225/40/18 gume vara prod 2012 martie, vanzatorul ma asigura ca merg fara probleme :good:

 

 

un set de borbet cc 18'' iarna stare ft buna et 35 deasemeni dar pare sa fie mai mult de seria x din ce am vazut me net...

 

si un set de smc pe 18'' ca in poze plus multe altele fara gume, din pacate prea scumpe, pret jante +anvelope separat+manopera .....foarte piperat, mie sincer imi plac alea dotz cel mai mult, ce parere aveti?

se pupa fara suspensie sport si unghiuri modificate?

au doar o urma de corodare pe inbusuri dar date jos decapate si vopsite cred ca nu e asa greu nu?

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

O intrebare am si eu. Sunt ok pt E46 coupe jante cu urmatoarele specificatii?

8j et37 fata, 9j et35 spate. Cauciucurile mai mult ca sigur le voi folosi pe cele care le am acum, 225/40 255/35.

Sunt ok sau o sa atinga? In plan e si un Pro Kit de la Eibach. Multumesc!

Edited by Edi91
Link to comment
Share on other sites

O intrebare am si eu. Sunt ok pt E46 coupe jante cu urmatoarele specificatii?

8j et37 fata, 9j et35 spate. Cauciucurile mai mult ca sigur le voi folosi pe cele care le am acum, 225/40 255/35.

Sunt ok sau o sa atinga? In plan e si un Pro Kit de la Eibach. Multumesc!

Merg fara nici o problema... Eu am pe E46 coupe 9J ET20 + Eibach ProKit si nu atinge aboaolut deloc...

Link to comment
Share on other sites

Merg fara nici o problema... Eu am pe E46 coupe 9J ET20 + Eibach ProKit si nu atinge aboaolut deloc...

 

Pai da, dar intreb daca freaca 255/35 cu janta et35 9j, ca luni primesc cauciucuri noi si nu vreau sa fiu nevoit sa le schimb cu altele mai inguste sau alte batai de cap :)

Edited by Edi91
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Pe jante R15 cu latimea J7 merg montate caucicuri 185/65,fara sa afecteze negativ tinuta de drum? Intentionez sa cumpar anvelope de iarna ,iar dpdv financiar asta ar fi cea mai tentanta dimensiune .

 

Sau ar fi un compromis ?....latimea de 195 nu am trecuta in talon .Urmatoarea dimensiune este 205.

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut cauciucuri de iarna 205/65/R15 pe toate 4 rotile si am fost multumit de stabilitate atat pe asfalt uscat cat si pe ploaie si zapada.

Urmatorul set l-am luat 195/65/R15 si masina se poarta ciudat, parca nu mai este asa de stabila pe asfalt uscat.

Ce este ciudat este ca primele cauciucuri de iarna erau Matador toate 4, iar astea de acum sunt 2 Pirelli si 2 Continental.

Am decis sa nu-mi mai cumpar cauciucuri sub 205 chiar daca sunt de iarna!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.