Jump to content

Detalii legate de latimea si offset_ul(ET) jantelor la BMW


zeky

Recommended Posts

Salut. cer si eu ajutorul unui coleg cu experienta : as dori sa stiu daca se pot pune pe seria 5, f10 lci, urmatoarele :

(am gasit un pachet pe net la un pret bun si ma incantam la ele)

 

Fata 235/35 ZR19Y

Spate 265/35 ZR19W

 

pentru jante et-urile sunt

 

Front et 37

Back et 39

 

Am tot citit pe acest forum insa nu gasesc pentru f10. Multumesc si sarbatori fericite !

Link to comment
Share on other sites

Referitor la cauciucuri, dimensiunea corecta o gasesti pe caroseria masinii, cum deschizi usa pe partea soferului. Abaterea maxima e plus/minus 2,5%. Exista un calculator pe net unde poti sa verifici.

F10 are ET 30 din ce stiu, nu cred ca sunt bune. Vor atinge pe interior

 

Trimis de pe al meu SM-T315 folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

f10 are pentru 19" oficial trecut

et 33 fata, et 44 spate

anvelope 245/40 fata cu 275/35 spate

j : 8.5 fata cu 9 in spate

 

nu cred ca ating ceva cele de mai sus.. dar nu inteleg daca este vre-o problema in mers, la viteza mai mare .. si mi-e teama sa le iau .. :wacko:

nu inteleg pe deplin aceste j-uri si et-uri, desi m-am uitat pe tot felul de wiki si altele, nu ma pricep.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am un e46 coupe si am ASA Wheels

Model:JH8 18" pe spate le am mai late 255/35R18 si imi atinge aripa la denivelari pe autobanda sau daca o calc tare in linie are momente cand atinge aripa. Si jantele sunt omologate pe masina iar pe spate am suspenie Turbo BOGE pe gaz. Precizez ca de 2 saptamani imi atinge aripa ce poate fi oare?

Link to comment
Share on other sites

Salutare. Sunt mandru posesor de un f20 din 2011. La cumparare masina a venit doar cu jante tabla pe 16 cu gume de iarna si acum m-ar interesa sa cumpar niste jante pe 17. Dilema mea este ca de pe net am inteles ca ETul la mine ar fi 40 iar acele jante pe 17 au ET47. Jantele cica au fost pe un E46. Voi ce parere aveti? Ar fi probleme, nu am de ce sa imi fac griji? Precizez ca fac destui km +ma asteapta 4 drumuri Romania-danemarca in vara cu acele jante daca le achizitionez :)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 5 months later...
  • 3 months later...

Am o intrebare legata de montarea unor jante de 19" BBS pe un E92 335i suspensie sport.

 

E legata de exact aceste jante.

 

http://www.ebay.com/itm/142259417170?_trksid=p2055359.m2763.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Am citit pe forumuri straine ca 10J e cam mult pe spate si ca e posibil sa atinga aripa.

O parere avizata se poate?

Le pot monta?

Link to comment
Share on other sites

 

din anunt inteleg asa:

janta fata J8,5 cu ET 35

janta spate J10 cu ET 20

 

pe fata sigur nu vei avea probleme.pe spate, tinand cont ca pe 10J trebie anvelope minim 255 si asta cam tras de par dupa parerea mea...deci recomand 275...atunci cred ca vor trebui roluite aripile.

Link to comment
Share on other sites

Salut, ce parere aveti pentru un e90, de jante et30, j8, r18? Ce cauciucuri sa folosesc?

225/40

Dar s.ar potrivi? Ar fi probleme la viraj?

daca citesti, intelegi exact ce am inteles si eu....intrebi ce anvelope sa folosesti...iti raspund, apoi ma intrebi daca s-ar potrivi.

pai logic ca se potrivesc, din moment ce ti-am dat dimensiunea recomandata de producator.

 

referitor la intrebarea legata de "probleme la viraj"...daca urmeaza un viraj si tu tii volanul drept, da...ar fi probleme!

daca vrei raspunsuri mai clare, intreaba mai clar si lasa ironiile "inteligente" si "experte"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Las aici un tabel cu date despre Bolth Tread (diametrul ext. al "butucului" pe care intra janta, daca ma exprim bine) numarul de prezoane, diametrul cercului format de centrul axelor prezoanelor, si faimosul ET pentru mai toate seriile de BMW

Asa toata lumea poate sti mai usor ce jante poate monta.Spor la citit!

1 Series E81/82/87/88 = PCD 5x120, centre bore 72.5mm and M12x1.5 bolt thread. ET 35-45

3 Series E90/91/92/93 = PCD 5x120, Centre bore 72.5mm and M12x1.5 bolt thread. ET 30-45

Salutare!

Fac si eu o intrebare:

Doresc sa caut un set de jante pt E87-ul meu(116i/2004) pe 17 inchi.Am deja anvelope(4) 225/45R17.Am avut un set 8Jx17 ET40 care veneau bine(zic eu),nici in afara,nici inauntru,nu atingeau nimic indiferent de incarcare,erau ok.Stateau ok si ca latime(8J se preteaza la fix vad pe 225/235)

Masina a venit cu table 6.5j x 16et42

Setul de aliaj,repet era 8jx17et40.

Caut tot un set 8jx17 dar ce et?

Am citit tot topicul cap-coada si din ce posteaza colegul FlorinE_36 inteleg ca ar trebui sa caut un Et35-45 ca sa fie ok pt R17,zic bine?

 

edit :

Pe catalogul masinii(pe seria de sasiu) mai este bifata o echipare pe jante de aliaj : 7jx17ET47(ca idee).

Multumesc :) !

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

Am gasit un set de jante styling 141 tot de pe un 116i/2005 de Anglia ,numai ca sunt 7J x 17 ET47.Pe catalogul BMW vad ca vin pe acest model,deci sunt compatibile.Problema e sunt sceptic ca anvelopele 225/45R17(care le am) vor veni bine,cred ca vor fi prea late(vechile jante erau 8Jx17ET40 ! )

Un sfat?

2. 1100 ron pt cele 4 buc e un pret fair?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
salut. stiu ca e forum dedicat bmw, dar am o nedumerire si am nevoie de o parere. As vrea sa pastrez jantele OEM ale masinii care sunt pe 16 si sa le pun niste flanse distantiere. Am gasit asa: https://www.bestride.ro/street-ro/flanse-distantiere-roti/volkswagen-152402848 ; de 15mm si de 25.. ar fi prea iesite cu cele de 25mm ? Merci!

post-62693-0-82620200-1515601746_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.