Jump to content

Detalii legate de latimea si offset_ul(ET) jantelor la BMW


zeky

Recommended Posts

Suspensia se va schimba cu reglabila! ma interesa strict daca cu jantele astea ar fi prea mult 25mm. Urmeaza si alte jante, astea sa le tin doar de iarna, dar dupa ce o sa gasesc o solutie ok sa mai cresc un pic puterea motorului.. momentan nu imi vine sa pun jante de 18 pe ea.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pentru F10 520D pentru jante de 18" in specificatii am gasit ca ET ar trebui sa fie 30 si 8J , am gasit jante care-mi plac dar au ET35 si 8,5J , credeti ca e o problema ?

 

intra spre interior si este foarte posibil sa atinga de etrier sau de amortizor in special pe fata , cel mai bine faci o proba ... pui o roata pe fata si daca nu atinge si iti place cum se vede atunci este ok !

Link to comment
Share on other sites

intra spre interior si este foarte posibil sa atinga de etrier sau de amortizor in special pe fata , cel mai bine faci o proba ... pui o roata pe fata si daca nu atinge si iti place cum se vede atunci este ok !

 

Multumesc pentru raspuns , din pacate tipul care vinde jantele e la o distanta mare si nu le pot proba , o sa caut exact ce trebuie sa nu fie probleme

Edited by Doggfather
Link to comment
Share on other sites

Salutare !

As vrea sa iau un set de jante de aliaj pt anvelopele de vara r17 225/45r17.Masina e un 116i/2004.

Am avut Mak 8jx17 et 40 cu acele anvelope.

Am o oferta pt acestea :

http://www.bmwstylewheels.com/bmw/96

Am vazut cum arata 225/45 r17 pe acele jante(erau la "dezmembrat" cu anvelope cu aceleasi dimensiuni si stateau ok).

Ati mai intalnit E87 cu acel model?

credeti ca Et47 poate fi o problema?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Buna tuturor as dorii sa achizitionez un set de jante pe 18 ptr un E90 LCI cu specificatiile urmatoare: 8.5 j et 20 fata si 9.5 j et 20 spate precizez ca suspensia este standard...as vrea sa stiu daca potrivesc si cam ce cauciucuri ar merge pe ele?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...
Salut. Detin un bmw x3 e83 din 2005. Am cumparat jante in 2 latimi respectiv style 114. Am cumparat anvelope noi cu dimensiunile scrise pe stalpul de la sofer 235 50 18 fata si 255 45 18 spate.anvelopele sunt mai ieftine. Dupa ce le am montat masina trepida in viteza 1 si dadea socuri in cutia de transfer in treptele 2 si 3. S a mai intalnit cineva cu aceasta problema? Am mai vorbit pe farcebook cu niste baieti care ziceau ca anvelopele ieftine ar fii cu pricina. Acum am montat jantele originale cu anvelope de iarna..au disparut socurile si trepidatiile
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

20 pe un x5/x6 e cel maj bun compromis...ce i peste deja va arata ca o roata de caruta, nu te vei mai bucura de comfortul dat de balonul mai mare, vei simti TOATE denivelarile, gropile, pietricelele de pe drum...

In plus, masina va trage mult mai greu...uitat te la x5/x6M ce se opresc la 20/21, tu vrei de 22...ceva nu se leaga

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Salut! Am un x5, F15, 3.0d, tractiune integrala. Am jante pe 18, cu anvelope 255 55 r18. Vreau sa.mi pun jante pe 20. Unele persoane imi recomanda sa.mi pun jante identice fata-spate, alte persoane sa.mi pun jante mai late pe spate. Ce jante ar trebui sa.mi pun pt a nu avea probleme la cutia de transfer sau alte diferentiale?
Link to comment
Share on other sites

Ceau

As vrea sa stiu daca se potrivesc jantele R20 style 128 replica pe BMW F01 fara a pune flanse,distantieri ?

ET 24 (replica ) - ET 25 (OE) = fata

ET 14 (replica) - ET 41 (OE) = spate

Originale ele vin doar R21,dar nu as vrea sa pun asa mari.

Va multumesc frumos

Edited by Flavius D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.