Jump to content

Scoala de pilotaj


Ovidiu Ghitan

Recommended Posts

Mai cunosti si alte link-uri de scoli de pilotaj?

Astia au o dacie nova de grupa A. Ma interesa o scoala care au masini  cu propulsie sau tractiune integrala.

vezi aici:

Federatia Romana de Automobilism si Karting

Adresa: Strada Banu Manta nr. 21,

Sector 1, 011226 Bucuresti

Tel.: 021 222 41 24

Fax: 021 222 41 23

E-mail: frak@dnt.ro

 

poti afla o lista a tuturor celor care sunt acreditati

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mai cunosti si alte link-uri de scoli de pilotaj?

Astia au o dacie nova de grupa A. Ma interesa o scoala care au masini  cu propulsie sau tractiune integrala.

12914[/snapback]

 

:blink:

 

Ai zis propulsie de parca ai vrea sa conduci un avion supersonic 4x4 :)

Link to comment
Share on other sites

F.R.A.K. este pilaf. mai precis este angrenata in niste mari scandaluri si (cred) procese. nu mai este recunoscuta de nimeni, si nu mai reprezinta romania in fata FIA si nici invers. este pe cale de construire Federatia Romana de Automobilism, care o va inlocui si care se spera a fi facuta cu mult mai mult cap. asteptam cu mare interes rezultatele.
Link to comment
Share on other sites

F.R.A.K. este pilaf. mai precis este angrenata in niste mari scandaluri si (cred) procese. nu mai este recunoscuta de nimeni, si nu mai reprezinta romania in fata FIA si nici invers. este pe cale de construire Federatia Romana de Automobilism, care o va inlocui si care se spera a fi facuta cu mult mai mult cap. asteptam cu mare interes rezultatele.

pana una alta ei (FRAK-ul) sunt cei care au acreditare FIA pana in 2014 si sunt si cei care pot acredita scoli de pilotaj si elibera brevete de piloti...

 

si eu astept cu interes FRA-ul dar cum si la FRM (aia de motociclism) au aparut discutii... ma indoiesc ca cineva sa faca ceva calumea in Romania, atata timp cat are de-a face cu bani multi... mai ales daca este facuta de persoane care nu i-au avut pana in acel moment... :blink:

Edited by mike
Link to comment
Share on other sites

...asta-i termenul tehnic pentru ce numim noi in mod eronat tractiune spate :blink: ...tractiunea-i numai fata...actionarea pe puntea spate se cheama...propulsie... :) ...iar am iesit din topic...sorry

 

 

:)

 

Ai zis propulsie de parca ai vrea sa conduci un avion supersonic 4x4 :)

12922[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

...asta-i termenul tehnic pentru ce numim noi in mod eronat tractiune spate :blink: ...tractiunea-i numai fata...actionarea pe puntea spate se cheama...propulsie... :) ...iar am iesit din topic...sorry

12949[/snapback]

 

Eu am fost offtopic cand am glumit.

 

Ma gandeam ce avantaje iti confera brevetul ala.Ca dupa 4 zile oricum nu ai ce mare pilot sa devii.Doar asa sa platesti o taxa,sa iei o hartie fara valoare si sa fii la fel de nestiutor ca la inceput,mi se pare pierdere de vreme.

 

Mi-ar place ceva de genul urmator.Te inscrii la scoala.Normal ca pe masinile lor,nu pe a ta.Iti dai toata silinta sa fii cel mai bun si ca motivatie,ei sa faca la sfarsit o selectie si sa te puna un fel de pilot de incercare la raliurile care se organizeaza.Sa fii la inceput din ala care deschide traseul,face recunoastere,ajuta la organizare etc.

Ca si la vanatoare,esti haitas la inceput si asa treptat ajungi si tu sa impusti un lup.

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa ma inham la ceva de performanta...vreau doar sa simt cum e la limita...si nu-mi permit cu masina mea...dac-o dau de pereti ma doare la inima...dar ajutat de un pilot adevarat si pe masinile lor poate se poate...

 

Eu am fost offtopic cand am glumit.

 

Ma gandeam ce avantaje iti confera brevetul ala.Ca dupa 4 zile oricum nu ai ce mare pilot sa devii.Doar asa sa platesti o taxa,sa iei o hartie fara valoare si sa fii la fel de nestiutor ca la inceput,mi se pare pierdere de vreme.

 

Mi-ar place ceva de genul urmator.Te inscrii la scoala.Normal ca pe masinile lor,nu pe a ta.Iti dai toata silinta sa fii cel mai bun si ca motivatie,ei sa faca la sfarsit o selectie si sa te puna un fel de pilot de incercare la raliurile care se organizeaza.Sa fii la inceput din ala care deschide traseul,face recunoastere,ajuta la organizare etc.

Ca si la vanatoare,esti haitas la inceput si asa treptat ajungi si tu sa impusti un lup.

12957[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Copiii, va ia tata sub aripa lui pt ca vad ca va doare.

Am mai vorbit cu Romulus subiectul. Am un prieten care are o scoala din acestea.

Ca si la scoala de soferi, si la scoala de pilotaj te duci cu masina ta sau cu a scolii. Problema este ca masinile cu propulsie (sau tractiune spate - este atat de des folosit, incat este acceptat) nu au nici o sansa pe aderente scazute, de aceea scolile de pilotaj nu prea dispun de ele. (Tractiunea fata, spate sau integrala sunt oarecum egale numai pe circuit - asfalt uscat)

Pe (cine pana mea?!?) l-am mai ascultat. Luati-l in seama, pentru ca in teorie cam stie cum e.

Revenind la scoala:

- se incepe pe aderente scazute pentru a afla repede ce se intampla dincolo de ce aflam la scoala de soferi.

- lucrurile evolueaza incet, de la mic la mare, pentru a nu distruge tehnica din dotare, fie ca este a scolii, fie ca este a voastra.

- apoi o iei de la mare la mic pentru a incepe reglajele mici la lucrurile pe care le-ai invatat "in mare".

- toate scolile acreditate(fie de noua federatie, fie de vechea) dau o licenta care iti permite sa participi la concursuri.

- licenta nu te face mai pilot cum carnetul nu te face mai sofer. Practica iti cizeleaza cunostintele.

-daca dupa teri zile esti pilot, inseamna ca erai si inainte. La scoala inveti numai niste reguli si, in functie de scoala, le practici mai mult sau mai putin.

Scoala acestui prieten dureaza 4 weekend-uri, dar nu are nimic cu propulsie. Nu cred ca este o problema sa ia un "ursulet" neinmatriculat, dar eu am facut cu Stefan Vasile si cu Ionel Malaut cu 320-ul meu rechin si am invatat acelasi lucru cu cei cu tractiuni. Si ne-am batut de la egal la egal in concursuri.

Hotarati-va si tinem legatura.

O sa vin si eu la cursuri, cel mai probabil. Cred ca ma cheama pentru ca am fost prieteni, colegi etc si pentru ca sunt "un nume". Eu speram sa ma cheme pentru ca ma pricep. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.