BMWClub: CONTROVERSATUL ULEI 5W30 ORIGINAL BMW -LONGLIFE 04 - BMWClub

Jump to content

• 23 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

CONTROVERSATUL ULEI 5W30 ORIGINAL BMW -LONGLIFE 04 PARERI Rate Topic: ***-- 5 Votes

#41 User is offline   Ciupanezu 

• Group: Members

Posted 23 December 2010 - 23:07

View Postgrozadan, on 23/Dec/2010, 22:37, said:

atunci nu compara mere cu pere :twoup: 5w30-ul asta nu e recomandat pt motorul tau din ce stiu eu

Nu compar, doar sesizez că apărut o problemă anormală.

Este recomandat și pentru 535i.
0

#42 User is offline   mihai_antony 

• Începător

Posted 23 December 2010 - 23:15

in acest moment in piata sunt cel putin 2-3 variante bune de ulei pe care merita sa le folosesti cu incredere
sunt persoane care accepta sa fie conduse de catre mirajul masinariei de mkt si aleg dupa reclame TV sau etichete frumos colorate si persoane care decid sa preia conducerea in viata, folosind produse corecte.

Legat de polemica nascuta: am cumparat piese de la Claudiu si sunt multumit, am cumparat piese de la Dan (lucruri serioase, esapament complet cu kat sau lucruri mai rare - aparatori noroi oem) la fel sunt multumit. Cu alex.teile am avut discutii si este foarte posibil sa achizitionez dupa Sarbatori arcuri spate oem si vacuum box daca imi face o oferta buna. Cand cumpar pretul este un aspect important dar nu este conditia definitorie, conteaza si seriozitatea, timpul de livrare, cum se discuta etc. In concluzie, fiecare este liber sa aleaga furnuzorul si piata este pentru toti. Cat de mare? Atat de mare cat fiecare furnizor va sti sa si-o faca singur, si sa-si fidelizeze clientii. (pentru unii va fi din ce in ce mai mare iar pentru altii, din ce in ce mai mica)

This post has been edited by mihai_antony: 23 December 2010 - 23:17

0

#43 User is offline   KIP 

• ...................
  • Group: Banned

Posted 23 December 2010 - 23:38

View Postpaul, on 23/Dec/2010, 23:07, said:

Uleiul original BMW LL04 5W30 mi se pare mult prea ieftin ca sa fie original.

+1
0

#44 User is offline   grozadan 

• Fan

Posted 23 December 2010 - 23:57

View PostMihaiC, on 23/Dec/2010, 23:01, said:

Din propria experienta: am fost sa fac schimbul de ulei ai am luat, evident, ulei BMW 5W30. Nimic ciudat pana acum. La service, se facuse schimbul inaintea mea tot unui BMW si se folosise acelasi ulei iar bidoanele erau inca acolo, goale. Am scos bidoanele mele si parca mi s-a parut ceva ciudat, asa ca am luat unul gol si le-am comparat. Era vorba de acelasi ulei, 5W30 BMW, doar ca etichetele aveau unele diferente: culori usori diferite, informatii mai multe si usor diferite pe unul dintre bidoane dar uleiul era, se presupune, acelasi in ambele bidoane. Eu cred ca ambele erau contrafacute. Increderea mea in uleiul BMW de pe piata noastra, zero !

romanii sunt obsedati de contrafaceri,sa sti ca in vara acestui an s-a schimbat eticheta,in curand nu o sa vezi decat cu eticheta mai deschisa :twoup: ; ce te faci daca si castrolul sau ce ulei folosesti tu ti-l dau la pret f mic? vezi,nicicum nu e bine :)
vand de exemplu acum ca e la promo,mi-a ajuns in tara desi nu aveam nevoie de ea o baterie noua oe,primele intrebari e de ce e asa ieftina.. ok,o scumpim sa fie la pret care sa nu para prea ieftin

This post has been edited by grozadan: 24 December 2010 - 00:00

0

#45 User is offline   paul 

• Member

Posted 24 December 2010 - 00:11

Un ulei Castrol Edge 5W30 cat costa? Tot 30-35 de lei?
0

#46 User is offline   alex.teile 

• Începător

Posted 24 December 2010 - 00:19

View Postpaul, on 24/Dec/2010, 00:11, said:

din pacate nu am un pret grozav pentru 5w30 castrol edge 55 ron e cam mult dupa mine , in schimb iti pot oferi la aceeasi bani 10w60
0

#47 User is offline   grozadan 

• Fan

Posted 24 December 2010 - 00:20

View Postpaul, on 24/Dec/2010, 00:11, said:

da,la mine tot pe acolo :twoup:
0

#48 User is offline   paul 

• Member

Posted 24 December 2010 - 00:34

Mama lui de ulei, e mai ieftin decat la importator :twoup: .
Eu mi-am pus ultima data un ulei Castrol din gama professional, cea care nu se vinde in magazine ci doar in reteaua de service-uri. M-am gandit ca e mai putin probabil sa fie contrafacut, fiind mai rar la vanzare.
0

#49 User is offline   Rhaziel 

• Raspopit

Posted 24 December 2010 - 00:40

de ce nu va indreptati spre alte marci? ...mai putin probabil contrafacute
0

#50 User is offline   gogu258 

• Începător

Posted 24 December 2010 - 01:19

@paul, nu am evitat, am spus exact ceea ce era de spus, si ca o informatie asa....gama professional poate se distribuie la noi doar in service, insa pe la Austria/Germania il gasesti in toate benzinariile sau apropae toate (treaba facuta personal). Doar pe la noi se poarta fita asta ...domne...e ceva special se da doar in locuri profi. Ceva mai demult mai citisem ceva despre acest ulei "made by BMW" cum ca in Germania cind se face schimbul se face utilizind Castrol si nicidecum sticlutele noastre argintii. Repet este treaba citita nu traita, insa mergind pe ideea ca auzind din x surse acelasi lucru...se poate trage si o concluzie. Oricum, clar nu este ulei facut de BMW la ei in bucatarie, cum nici piesele nu le fabrica ei in atelier. Acum ca este facut de Castrol sub indrumarea si dupa specificatiile celor de la BMW deja este alta poveste.
0

#51 User is offline   Donaco 

• Membru

Posted 24 December 2010 - 01:36

Afara, Castrol Edge 5w-30, in magazine specializate costa in jur de 24e.,...tara cu tva 19%! De ce in RO. e 55 ron?

This post has been edited by Donaco: 24 December 2010 - 01:37

0

#52 User is offline   paul 

• Member

Posted 24 December 2010 - 01:36

Este evident ca uleiul nu e facut de BMW ci ca e cumparat de la un alt producator, posibil Castrol sau poate o alta firma cu sediul in Gemania, ca nemtii sunt destul de nationalisti :twoup: .
Daca as fi sigur ca uleiul pe care scrie BMW este intr-adevar acela pe care il comecializeaza firma BMW, nu as avea nicio ezitare sa-l folosesc.

Tare mi-e ca uleiul care se vinde pe la noi ca fiind original BMW este un ulei facut in China.
Un astfel de ulei poate fi cumparat de aici :
http://www.alibaba.com/product-gs/31173863...il_for_BMW.html

Este evident ca uleiul asta nu are nicio legatura nici cu BMW si nici cu Castrol.
Producatorul este foarte amabil :
"Packaging Detail: We can provide package according to customers' requirements "

Poate sa-l amabaleze oricum doreste clientul. Daca vrei sa fie sticla ca de cola si pe eticheta sa scrie BMW, nu cred ca ar fi o problema :) .
0

#53 User is offline   cristimm 

• -

Posted 24 December 2010 - 01:38

View PostRhaziel, on 24/Dec/2010, 00:40, said:

de ce nu va indreptati spre alte marci? ...mai putin probabil contrafacute

Buna intrebare. Ai pus punctul pe i.
0

#54 User is offline   paul 

• Member

Posted 24 December 2010 - 01:55

Intrebarea este cam supreflua, deoarece se pare ca deja multi s-au indreptat spre alte tipuri de ulei :twoup: . Tocmai din cauza lipsei credibilitatii. La reprezentanta uleiul este prea scump si nu iti garanteaza nimeni ca este intr-adevar original, iar in alte magazine este neverosimil de ieftin.
0

#55 User is offline   Adryan Star 

• Nou venit
  • Pip

Posted 24 December 2010 - 02:41

Hai sa va spun si eu cate ceva, asa ca de la obraz.In primul rand stiu ca o sa sariti ca arsi ca deh asa sunteti obisnuiti( nu toti), doar aia care va stiti .Cum faceti cu forumurile astea BMW nu exista multe topicuri in care sa se vb cat decat la obiect si fara sa se lase cu ceva polemici.Oare de ce ? va spun eu: incepand cu moderatoru"" sunteti cam toti cunoscuti (pe felie) iar daca apare un "intrus" l-ati eliminat.Acum sa va spun si cum e cu Dezbaterea Asta a Uleiului.Am cumparat 5 litri de ulei BMW de la Banat Car Timisoara(reprezentanta BMW), doar 5 litri deoarece nu mai aveam bani din Patrie"(lei), eram in drum spre Germanica si un exchange era destul de departe,iar tipul de la piese nu a vrut Euro.In fine eu aveam bani de 6 litri desi stiam ca imi trebuie 7, (ma gandisem ca daca iy dau 20 de euro ptr al 7-lea litru nu refuza, gresit) , dat fiind faptul ca in motorul bavarezului meu intra 6,5.Si i-am spus tipului sa imi de-a 6 litri.Ok pana aici. Iau plasa si plec, ma uit in plasa dar nu pare nimic in a nu fi in ordine . Ajung in Germanica acasa si ma uit in plasa STUPOARE sunt doar 5 litri nu 6( am platit 6 litri).A sa nu uit : am luat uleiul ca si voi in speranta ca oi iesi mai ieftin dat fiind ca a costat un litru 72lei iar in Germanica 27 euro, din nou gresit, nu am castigat aproape nimic ( doar faptul ca sunt sigur ca , din Romania nu mai cumpar numai cu 4 ochi cascati :twoup:, nu asa mult ptr bani cat ptr faptul ca esti furat pe fata ) Acum trebuie sa recunosc ca aici am si eu o parte din vina ca nu am verificat mai atent , dar avand in vedere ca locuiesc intr-o alta tara civilizata, m-am gandit ca e ok doar o vizualizare scurta , din nou gresit.Uitasem ca sunt in Romania, pacat..Nu-i nimic ca nu moare nimeni din atat,merg la BMW in GERMANIA sa schimbe uleiul , le-am spus ca in portbagaj se afla 5 litri de ulei marca Bmw si restul cat mai trebuie sa il completeze de la ei.Cu ce crede-ti ca au complectat...??? Sunte-ti curiosi >>>>>>>>>>>>>>>>>? ? ? Cu ulei"" MOBIL"" au complectat ,1,5 litri si a costat 38 euro. Acum ia sa vad ce comentati ,tare-s curios. Cred ca ceva de genul , de fapt va las pe voi. :)
0

#56 User is offline   Viper05 

• admin

Posted 24 December 2010 - 04:58

ai facut o tampenie, ai pus 2 uleiuri diferite, nu ca ar conta foarte mult , dar daca tot schimbi uleiul macar pune-l tot la fel

This post has been edited by Viper05: 24 December 2010 - 04:59

0

#57 User is offline   grozadan 

• Fan

Posted 24 December 2010 - 05:22

View Postpaul, on 24/Dec/2010, 00:34, said:

Mama lui de ulei, e mai ieftin decat la importator :twoup: .
Eu mi-am pus ultima data un ulei Castrol din gama professional, cea care nu se vinde in magazine ci doar in reteaua de service-uri. M-am gandit ca e mai putin probabil sa fie contrafacut, fiind mai rar la vanzare.

care importator? si eu sunt importator; fi sigur ca si de unde l-ai cumparat depinde de pe care usa il cumperi; degeaba il cumperi de la importator daca ti-l vinde la pret de retail

View PostDonaco, on 24/Dec/2010, 01:36, said:

Afara, Castrol Edge 5w-30, in magazine specializate costa in jur de 24e.,...tara cu tva 19%! De ce in RO. e 55 ron?

glumesti,cum ziceam depinde cati bani ai si cat vrei sa dai pe el; pe germania e sub 40 lei/litru,evident daca cumperi cativa mii de litrii; pentru ca acolo neamtul are anagajati destui oameni care trebuie sa-i plateasca decent,taxe .iar la noi pentru toata treaba asta se poate ocupa un singur om care sa castige mai putin decat un singur angajat al magazinul sepcializat. Im momentul in care ajunge pe raft clar e mai scump,chitia magazinului doar gandeste-te..

This post has been edited by grozadan: 24 December 2010 - 05:26

0

#58 User is offline   grozadan 

• Fan

Posted 24 December 2010 - 05:35

View Postpaul, on 24/Dec/2010, 01:55, said:

Intrebarea este cam supreflua, deoarece se pare ca deja multi s-au indreptat spre alte tipuri de ulei :twoup: . Tocmai din cauza lipsei credibilitatii. La reprezentanta uleiul este prea scump si nu iti garanteaza nimeni ca este intr-adevar original, iar in alte magazine este neverosimil de ieftin.

hai sa luam alt produs,de exemplu un produs din gama de cosmetica sonax; pe afara,de la austria incolo aceleasi produs costa fata de site-ul meu cam dublu cel putin. Sper ca nu incepeti sa credeti ca si astea sunt contrafacute. E o gama cu peste 100 de produse si ambalaje. E mai ieftin pt ca afara se practica adaousuri de peste 100% iar in romania ne multumim cu mai putin si din cauza puterii de cumparare scazute. Acuma daca esti snob poti dai pe acelasi produs si de 10 ori pretul.
De ce Lemforder sau sachs e mai ieftin in Ro sau aproape orice piesa auto?
0

#59 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 24 December 2010 - 08:05

mai prost e ca si vanztorii de la magazine sufera de concurenta si imprastie zvonuri , am luat de la unii care-mi faceau capul mare ca peste drum se vinde ulei Castrol facut la Iasi , la altii ca ar fi din Turcia . Evident daca-i intrebi toti sunt direct importatori , distribuitori , ei au cel mai bun pret . Cum apare unul cu 5 ron /L mai jos ca pret e direct contrafacut . E un fel de Urban Legends cu uleiurile astea . De ex pe o strada cu magazine piese auto , cam 7 la nr , nu exista pret identic , incepe de la 58 ron si scade pana la 40 . Toti spun ca la vecinul e clar contrafacut :twoup: dar e normal ca cel cu pretul mai mic vinde cel mai mult si atunci trebuie sa-i arunce pisica moarta in curte
0

#60 User is offline   alex230ro 

• Fan dependent

Posted 24 December 2010 - 08:11

pana la urma toata lumea se uita la pret,personal nu cred ca mai iau 5W40 nu sunt deloc multumit de el,comparat cu 0W40 de ex :twoup:.Si zic asta dupa ce am avut si OEM si aftermarket 5W40,asta e M54-ului meu nu ai place :) so inapoi la OEM 0W40.PS:oricum si cu asta original sau contrafacut,daca mi se pare ceva suspect nu mai iau de la persoana care il vinde :)

This post has been edited by alex230ro: 24 December 2010 - 08:17

0

Share this topic:

• 23 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic