Jump to content

CONTROVERSATUL ULEI 5W30 ORIGINAL BMW -LONGLIFE 04


alex.teile

Recommended Posts

Este evident ca uleiul nu e facut de BMW ci ca e cumparat de la un alt producator, posibil Castrol sau poate o alta firma cu sediul in Gemania, ca nemtii sunt destul de nationalisti :twoup: .

Daca as fi sigur ca uleiul pe care scrie BMW este intr-adevar acela pe care il comecializeaza firma BMW, nu as avea nicio ezitare sa-l folosesc.

 

Tare mi-e ca uleiul care se vinde pe la noi ca fiind original BMW este un ulei facut in China.

Un astfel de ulei poate fi cumparat de aici :

http://www.alibaba.com/product-gs/31173863...il_for_BMW.html

 

Este evident ca uleiul asta nu are nicio legatura nici cu BMW si nici cu Castrol.

Producatorul este foarte amabil :

"Packaging Detail: We can provide package according to customers' requirements "

 

Poate sa-l amabaleze oricum doreste clientul. Daca vrei sa fie sticla ca de cola si pe eticheta sa scrie BMW, nu cred ca ar fi o problema :) .

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea este cam supreflua, deoarece se pare ca deja multi s-au indreptat spre alte tipuri de ulei :twoup: . Tocmai din cauza lipsei credibilitatii. La reprezentanta uleiul este prea scump si nu iti garanteaza nimeni ca este intr-adevar original, iar in alte magazine este neverosimil de ieftin.
Link to comment
Share on other sites

Hai sa va spun si eu cate ceva, asa ca de la obraz.In primul rand stiu ca o sa sariti ca arsi ca deh asa sunteti obisnuiti( nu toti), doar aia care va stiti .Cum faceti cu forumurile astea BMW nu exista multe topicuri in care sa se vb cat decat la obiect si fara sa se lase cu ceva polemici.Oare de ce ? va spun eu: incepand cu moderatoru"" sunteti cam toti cunoscuti (pe felie) iar daca apare un "intrus" l-ati eliminat.Acum sa va spun si cum e cu Dezbaterea Asta a Uleiului.Am cumparat 5 litri de ulei BMW de la Banat Car Timisoara(reprezentanta BMW), doar 5 litri deoarece nu mai aveam bani din Patrie"(lei), eram in drum spre Germanica si un exchange era destul de departe,iar tipul de la piese nu a vrut Euro.In fine eu aveam bani de 6 litri desi stiam ca imi trebuie 7, (ma gandisem ca daca iy dau 20 de euro ptr al 7-lea litru nu refuza, gresit) , dat fiind faptul ca in motorul bavarezului meu intra 6,5.Si i-am spus tipului sa imi de-a 6 litri.Ok pana aici. Iau plasa si plec, ma uit in plasa dar nu pare nimic in a nu fi in ordine . Ajung in Germanica acasa si ma uit in plasa STUPOARE sunt doar 5 litri nu 6( am platit 6 litri).A sa nu uit : am luat uleiul ca si voi in speranta ca oi iesi mai ieftin dat fiind ca a costat un litru 72lei iar in Germanica 27 euro, din nou gresit, nu am castigat aproape nimic ( doar faptul ca sunt sigur ca , din Romania nu mai cumpar numai cu 4 ochi cascati :twoup:, nu asa mult ptr bani cat ptr faptul ca esti furat pe fata ) Acum trebuie sa recunosc ca aici am si eu o parte din vina ca nu am verificat mai atent , dar avand in vedere ca locuiesc intr-o alta tara civilizata, m-am gandit ca e ok doar o vizualizare scurta , din nou gresit.Uitasem ca sunt in Romania, pacat..Nu-i nimic ca nu moare nimeni din atat,merg la BMW in GERMANIA sa schimbe uleiul , le-am spus ca in portbagaj se afla 5 litri de ulei marca Bmw si restul cat mai trebuie sa il completeze de la ei.Cu ce crede-ti ca au complectat...??? Sunte-ti curiosi >>>>>>>>>>>>>>>>>? ? ? Cu ulei"" MOBIL"" au complectat ,1,5 litri si a costat 38 euro. Acum ia sa vad ce comentati ,tare-s curios. Cred ca ceva de genul , de fapt va las pe voi. :)
Link to comment
Share on other sites

Mama lui de ulei, e mai ieftin decat la importator :twoup: .

Eu mi-am pus ultima data un ulei Castrol din gama professional, cea care nu se vinde in magazine ci doar in reteaua de service-uri. M-am gandit ca e mai putin probabil sa fie contrafacut, fiind mai rar la vanzare.

care importator? si eu sunt importator; fi sigur ca si de unde l-ai cumparat depinde de pe care usa il cumperi; degeaba il cumperi de la importator daca ti-l vinde la pret de retail

 

Afara, Castrol Edge 5w-30, in magazine specializate costa in jur de 24e.,...tara cu tva 19%! De ce in RO. e 55 ron?

glumesti,cum ziceam depinde cati bani ai si cat vrei sa dai pe el; pe germania e sub 40 lei/litru,evident daca cumperi cativa mii de litrii; pentru ca acolo neamtul are anagajati destui oameni care trebuie sa-i plateasca decent,taxe .iar la noi pentru toata treaba asta se poate ocupa un singur om care sa castige mai putin decat un singur angajat al magazinul sepcializat. Im momentul in care ajunge pe raft clar e mai scump,chitia magazinului doar gandeste-te..

Edited by grozadan
Link to comment
Share on other sites

Intrebarea este cam supreflua, deoarece se pare ca deja multi s-au indreptat spre alte tipuri de ulei :twoup: . Tocmai din cauza lipsei credibilitatii. La reprezentanta uleiul este prea scump si nu iti garanteaza nimeni ca este intr-adevar original, iar in alte magazine este neverosimil de ieftin.

hai sa luam alt produs,de exemplu un produs din gama de cosmetica sonax; pe afara,de la austria incolo aceleasi produs costa fata de site-ul meu cam dublu cel putin. Sper ca nu incepeti sa credeti ca si astea sunt contrafacute. E o gama cu peste 100 de produse si ambalaje. E mai ieftin pt ca afara se practica adaousuri de peste 100% iar in romania ne multumim cu mai putin si din cauza puterii de cumparare scazute. Acuma daca esti snob poti dai pe acelasi produs si de 10 ori pretul.

De ce Lemforder sau sachs e mai ieftin in Ro sau aproape orice piesa auto?

Link to comment
Share on other sites

mai prost e ca si vanztorii de la magazine sufera de concurenta si imprastie zvonuri , am luat de la unii care-mi faceau capul mare ca peste drum se vinde ulei Castrol facut la Iasi , la altii ca ar fi din Turcia . Evident daca-i intrebi toti sunt direct importatori , distribuitori , ei au cel mai bun pret . Cum apare unul cu 5 ron /L mai jos ca pret e direct contrafacut . E un fel de Urban Legends cu uleiurile astea . De ex pe o strada cu magazine piese auto , cam 7 la nr , nu exista pret identic , incepe de la 58 ron si scade pana la 40 . Toti spun ca la vecinul e clar contrafacut :twoup: dar e normal ca cel cu pretul mai mic vinde cel mai mult si atunci trebuie sa-i arunce pisica moarta in curte
Link to comment
Share on other sites

pana la urma toata lumea se uita la pret,personal nu cred ca mai iau 5W40 nu sunt deloc multumit de el,comparat cu 0W40 de ex :twoup:.Si zic asta dupa ce am avut si OEM si aftermarket 5W40,asta e M54-ului meu nu ai place :) so inapoi la OEM 0W40.PS:oricum si cu asta original sau contrafacut,daca mi se pare ceva suspect nu mai iau de la persoana care il vinde :) Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Afara, Castrol Edge 5w-30, in magazine specializate costa in jur de 24e.,...tara cu tva 19%! De ce in RO. e 55 ron?

Ieri am cumparat castrol edge 5w30 de la augsburg si am dat 39,ceva pe litru.

Apropo de mobil, sigurul ulei bun mobil pt bmw este 0w40 care e oarecum similar cu 5w30 de la castrol, dar mai scump, asa ca nu are sens.

Iar chestia cu un dealeri bmw care vand ulei mobil...sunt firme private, independente, au diverse acorduri comerciale cu diverse firme, cumpara de unde e mai avantajos pentru ei. Avantajos nu inseamna ca e cel mai ieftin pe litru, pot avea diverse alte avantaje...de exemplu, in echipamente de service.

 

Rog un moderator sa stearga posturile si frazele care nu au legatura cu topicul. Prostiile alea nu intereseaza pe nimeni, doar ca in loc sa citesti on topic, pierzi vremea cu discutii fara sens.

Edited by valllentin
Link to comment
Share on other sites

de ce nu va indreptati spre alte marci? ...mai putin probabil contrafacute

 

Pentru că e marca de ulei recomandată de BMW.

 

Ăn uleiul de la grozadan am ĂŽncredere pentru că am ĂŽncredere ĂŽn el ca persoană, ĂŽnsă n-aş avea curaj să cumpăr ulei de la orice magazin din colţul străzii, de acolo orice ulei ar putea fi contrafăcut.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

sa-ti arat factura de la bmw?

Multumesc, nu e cazul, e doar o parere personala!

poate te ajut :twoup:

uite un print screen luat din server de la bmw,cine lucreaza in reprezentata poae sa-ti confirme; nu am lasat tote datele pt ca e normal,nici un furnizor nu o sa-si spuna complet de unde ia marfa si la ce pret,e o exceptie,e pret fara tva

ca sa iti spun complet pretul a fost modificat ulterior in 6.2+mwst asta inseamna cam 32 lei/litru,eu il dau cam cu 37 mi se pare f rezonabil..

Oil.JPG

Edited by grozadan
Link to comment
Share on other sites

sa-ti arat factura de la bmw?

Multumesc, nu e cazul, e doar o parere personala!

iti mai dau exemple,ulei cu 24 euro cum zici tu

http://www.atu.de/online-shop/oele-5532/sa..._1l-CT0108.html la un foarte cunoscut retailer in de sau acelasi ulei la mai mult de jumatate din pret,e suficent sa cauti google.de :

http://www.amazon.de/gp/product/B002BZFTYY...43H0P323Q876AW4

sau http://www.preissuchmaschine.de/in-Autozub...-5W-30-1-l.html

 

in rest fiecare face ce vrea cu banii lui :twoup:

Link to comment
Share on other sites

sa-ti arat factura de la bmw?

Multumesc, nu e cazul, e doar o parere personala!

 

 

Salut

 

Ceea ce iti arata dan groza este corect, imaginea albastra este un program bmw care functioneaza simultan cu etk. acolo dealerul bmw vede care este stocul , are alocat conturi de clienti , calculeaza discounturi, , face mai multe lucruri.

noi nu avem acces pe acest program deoarece este intranet , deci ceea ce iti arata acolo este ceva autentic

Link to comment
Share on other sites

sa-ti arat factura de la bmw?

Multumesc, nu e cazul, e doar o parere personala!

poate te ajut :twoup:

uite un print screen luat din server de la bmw,cine lucreaza in reprezentata poae sa-ti confirme; nu am lasat tote datele pt ca e normal,nici un furnizor nu o sa-si spuna complet de unde ia marfa si la ce pret,e o exceptie,e pret fara tva

ca sa iti spun complet pretul a fost modificat ulterior in 6.2+mwst asta inseamna cam 32 lei/litru,eu il dau cam cu 37 mi se pare f rezonabil..

Ms mult! Nu inteleg de unde vine diferenta asa mare intre unele magazine de afara, care vand uleiul si peste 20e si pretul din RO unde e f ieftin!? Sa aibe chiar asa mari adausuri afara, iar romanul sa se multumeasca cu putin?! :)

Link to comment
Share on other sites

vreau sa corectez ce am zis mai devreme 5W30 oem nu placut(am scris 5W40) 5W40 Motul LL04 nu placut ,0W40 OEM placut la cazan.AL dracu merge numai cu din astea scumpe ca sa imi faca mie in ciuda .Asta asa ca sa mai distrugem si mitul ala cu Motul ulei jmecher :twoup:

 

ce intelegi prin "placut"? mananca la el mai cu placere?

 

 

explica-le si la 80% din participantii la rally cum e cu mitul ala cu Motul ulei jmecher :)

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

sa-ti arat factura de la bmw?

Multumesc, nu e cazul, e doar o parere personala!

poate te ajut :twoup:

uite un print screen luat din server de la bmw,cine lucreaza in reprezentata poae sa-ti confirme; nu am lasat tote datele pt ca e normal,nici un furnizor nu o sa-si spuna complet de unde ia marfa si la ce pret,e o exceptie,e pret fara tva

ca sa iti spun complet pretul a fost modificat ulterior in 6.2+mwst asta inseamna cam 32 lei/litru,eu il dau cam cu 37 mi se pare f rezonabil..

Ms mult! Nu inteleg de unde vine diferenta asa mare intre unele magazine de afara, care vand uleiul si peste 20e si pretul din RO unde e f ieftin!? Sa aibe chiar asa mari adausuri afara, iar romanul sa se multumeasca cu putin?! :)

 

 

este o explicatie cat se poate de pertinenta , dar atrag atentia asupra unui lucru : daca mergi tu un client care intra pt prima data in reprezentanta bmw , platesti uleiul 21 eur , dar daca esti clientul casei , atunci te bucuri de anumite privilegii. nu vreau sa iau apararea nimanui , nici macara a mea , deoarece nici unul dintre noi nu este filantrop , in schimb pot spune ca in Romania de marea majoritate sunt practicate adaosuri comerciale destul de mari, deoarece produsele trec prin mai multe maini , dar mai sunt si altii care practica un adaos mai mic deoarece au alte posibilitati de achizitie, sarind peste marii importatori de piese , facand in nume propriu import de anumite produse.

Link to comment
Share on other sites

nu numai adaosurile sunt mai mici,desi daca cauti bine in germania si acolo o sa gasesti ieftin (mai ieftin decat la noi ,e si normal) dar nu daca intri in primul magazin. Cine are o retea gen,cum e si la noi,Autonet nu isi poate permite sa mearga cu adaos de 10% sa zicem,ai angajati,sedii,credite etc . In mod normal tot timpul in mediul virtual vei gasi mai ieftin,de aceea s-a si inventat comertul electronic pt ca scuteste chiriile + multe altele.

La alte produse e invers,de exemplu detergentul de haine e mai ieftin la nemti in aldi versus kauflandul de la noi,depinde mult si de industrie..

Link to comment
Share on other sites

vreau sa corectez ce am zis mai devreme 5W30 oem nu placut(am scris 5W40) 5W40 Motul LL04 nu placut ,0W40 OEM placut la cazan.AL dracu merge numai cu din astea scumpe ca sa imi faca mie in ciuda .Asta asa ca sa mai distrugem si mitul ala cu Motul ulei jmecher :twoup:

 

ce intelegi prin "placut"? mananca la el mai cu placere?

 

 

explica-le si la 80% din participantii la rally cum e cu mitul ala cu Motul ulei jmecher :)

 

nu,cazanu e cuminte nu haleste,e mai zgomotos cu ambele uleiuri de mers merge la fel,uite ca nu am apucat sa imi salvezi niste loguri cu temperatura de la ulei de cu 0W40 ca sa compar :twoup:

cat despre pret e clar ca cei care au putini angajati si nu au magazine (pentru care platesti chirie ,pentru care iti trebuie vanzatori) clar vor putea pune un adaos mai mic,chelt mai putine poti pune pret mai mic :)

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.