Jump to content

CONTROVERSATUL ULEI 5W30 ORIGINAL BMW -LONGLIFE 04


alex.teile

Recommended Posts

ca la noi se vinde ulei contrafacut si ala e bun , normal ca si p-ala scrie tot made in EU si e si mai scump decat in Romania

 

 

la noi totul e contrafacut

nu vezi ca apar topicuri cu volante contrafacute, in curand astept topicuri cu filtre contrafacute , piuliute contrafacute , etc.

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

sa sti ca exista o explicatie foarte simpla...BMW vinde ulei doar pentru schimb(in service), nu pentru revanzare...normal au recomandat orice alt ulei in afara de cel BMW care in mod normal se gaseste doar in service PENTRU SCHIMB si nu pentru revanzare ca si celelalte marci de ulei...ca in Romania se revinde...e alta poveste...

 

 

cele bune

 

Clar :)

Link to comment
Share on other sites

la noi totul e contrafacut

nu vezi ca apar topicuri cu volante contrafacute, in curand astept topicuri cu filtre contrafacute , piuliute contrafacute , etc.

 

de fapt, noi suntem mai rau decat China si Turcia :)

 

Se poate :)

 

Oricum la noi nu am vazut decat cu eticheta de Germania,Belgia/Luxembourg si Austria

 

mai sunt si cu Grecia :)

 

important este sa "se faca dupa reteta"

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

pai la nivel EU piata de uleiuri contrafacute e undeva la 30 %.estimata . De ce ar fi Romania mai cu mot ? banuiesc ca e aliniata treaba cu restul europei, daca nu o sta mai bine chiar..

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Intr-un singur loc am vazut(cred) ulei contrafacut.

 

In targ la Vitan,acolo unde sunt gheretele alea de metal cu piele de Dacia,era la vanzare Castrol cu o eticheta de zici ca era facuta din staniol :LMAO: Am incercat sa trag un pic de ea sa vad ce scrie dedesupt,dar supriza...nu mai era a doua eticheta :hyper:

 

Codul de bare era de Austria 90

Edited by alex 83
Link to comment
Share on other sites

in Vitan toti aduc din Germania mah, cum sa gasesti acolo ulei contrafacut !? turned.png

Sa stii ca mai sunt si unele magazine de incredere (cele de la turnul de control) care aduc piese de la Autonet sau Autotal, locuri de unde multi vanzatori de piese se aprovizioneaza :bigyellowgrin:

Edited by alex 83
Link to comment
Share on other sites

da' si la astia e ulei contrafacut probabil :)

De ce n-ar fi? Nu se fereste nimeni sa faca bani. Faptul ca sunt importatori mai mari nu poate fi adus ca argument al corectitudinii. In niciun caz.

Cu cat miza e mai mare, cu atat creste si tentatia.

 

Firma care exploata reactoarele care acum stau sa sara in aer era cea mai mare firma japoneza in domeniu - Tokyo Electric Power Company. Dar nu s-a sfiit sa falsifice niste inregistrari video ca sa arate ca ar fi facut niste operatii de mentenanta pe care de fapt nu le-a facut. Economisind astfel niste bani.

http://www.heraldsun.com.au/news/special-reports/operator-of-fukushima-nuke-plant-admitted-to-faking-repair-records/story-fn858jk3-1226024977934

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca or sa mai apara topicuri, dar filtre contrafacute, placute si cam orice alte piese sunt contrafacute pe scara larga, nu e nici un mare secret.

 

Au contrafacut chinezii masini cu totul, ce mare scofala niste piese :) .

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca tu nu crezi ca absolut orice se poate contraface?

Si nu numai ca se poate, dar chiar se falsifica?

Se falsifica absolut orice, de la haine, parfumuri, aparatura electronica, telefoane si chiar masini cu totul.

Nu pot sa cred ca nu stii ca si piesele auto se falsifica la greu. Tocmai de aceea nu inteleg de unde provine mirarea asta nefireasca ...

Link to comment
Share on other sites

Ti-am dat mai sus un exmplu cu cea mai mare firma din domeniul nuclear din Japonia. Si vorbim de un domeniu extrem de serios, fata de care importarea unor piese auto contrafacute este o nevinovata gluma.

 

Nu sta in picioare nici un argument de genul ei nu fac asa, ca si-ar da cu firma-n cap si faliment scrie pe ei :) .

Se pare ca toti fac, indiferent de care pot fi consecintele.

Link to comment
Share on other sites

Ti-am dat mai sus un exmplu cu cea mai mare firma din domeniul nuclear din Japonia. Si vorbim de un domeniu extrem de serios, fata de care importarea unor piese auto contrafacute este o nevinovata gluma.

 

Nu sta in picioare nici un argument de genul ei nu fac asa, ca si-ar da cu firma-n cap si faliment scrie pe ei :) .

Se pare ca toti fac, indiferent de care pot fi consecintele.

 

 

e parerea ta

si o respect

asta nu inseamna ca trebuie sa fiu de acord cu ea

 

P.S. ai un argument viabil ca uleiul este contarfacut?

daca il ai, interzice vanzarea uleiul BMW pe forum ca pacalim colegii ( gen vanzarea de elemente usor detasabile )

initiatrorul topicului vinde ulei BMW la pret de pret si este importator direct; deci si el vinde ulei contrafacut nu? ( asta ca sa anticipez raspunsul cu diferenta de pret dintre reprezentantele BMW si restul )

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

Am un argument cat se poate viabil - pretul mai mic decat al oricarui alt ulei similar, indiferent de marca.

 

Nu e mare inginerie sa-ti dai seama ca e ceva in neregula cu un produs al carui pret este prea mic.

Si am depasit faza in care sa inghit pe nemestecate de genul ca e adus direct din Germania sau ca e ieftin ca se cumpara in cantitati mari.

 

Castrol il aduce el direct in Romania, fara niciun intermediar, si la clientul final uleiul tot nu poate avea pretul asa zisului ulei original BMW.

 

E absurd ca crezi ca poate ajunge mai ieftin un ulei care trece prin nu stiu cate alte maini - este vandut in Germania unui unui importator, care-l vinde unui magazin de unde-l cumpara un intreprinaztor roman care in final il vinde in Romania.

 

Ar mai fi o varianta - sa fie furat. Dar nu cred ca e vorba de ulei furat, ca prea se gaseste mereu.

Ramane doar varianta ca renumitul ulei original BMW este acest ulei.

 

Dear Sir,

Thank you very much for your inquiry.

I am Sarah^^ from Guanghzou Chunhua Auto Part Co., Ltd .

We can provide auto parts for MERCEDES BENZ&BMW and motor oil for many cars

The Engine Oil for BMW (8321 9407 782), if you can sure you need 1000 litre , i would offer 19RMB for one Litre.

If you want to know more about our products, pls feel free to contact with me.

I am looking forward to hearing from you.

Best Reugards

Sarah^^

 

 

19RMB inseamna 3$, deci 10 lei litru, daca ii adaugi vama si TVA, transport si un adaos comercial, cam la 30 lei se vinde. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

da exact ce ma asteptam

pretul e argumentul de baza

foarte tare argumentul ce sa zic

cam cat crezi ca cheltuieste pe marketing BMW sa promoveze uleiul destinat pentru service si cam cat cheltuieste Castrol?

 

ma repet

interzice vanzarea uleiul BMW pe forum ca pacalim colegii ( gen vanzarea de elemente usor detasabile )

initiatrorul topicului vinde ulei BMW la pret de pret si este importator direct; deci si el vinde ulei contrafacut nu? ( asta ca sa anticipez raspunsul cu diferenta de pret dintre reprezentantele BMW si restul )

am mai spus intr-un post ca parerile sunt ferme referitor la ulei; nu le schimba nimeni indiferent de argumente

 

P.S. asa ca chestie de imagine

in reclama BMW de pe forum este un baiat care toarna in motor ghici ce? ... ulei BMW :bashwall:

 

P.S. 2 exista uleiuri; de exemplu 5w30; mult mai ieftine decat uleiul BMW - ex - 105 lei/5 litri FORD adica 21 lei/litru; LIQUI MOLY - 27 lei/litru etc

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.