Jump to content

CONTROVERSATUL ULEI 5W30 ORIGINAL BMW -LONGLIFE 04


alex.teile

Recommended Posts

cam cat crezi ca cheltuieste pe marketing BMW sa promoveze uleiul destinat pentru service si cam cat cheltuieste Castrol?

Acesta este un argument pueril :) .

BMW probabil cheltuieste pe reclama la ulei exact atat cat cheltuieste pentru toate accesoriile ce poarta eticheta BMW - biciclete, tricouri, sepci, ceasuri, ochelari, etc., accesorii care au totusi preturi mult mai mari decat articole similare care nu poarta sigla BMW.

 

 

P.S. asa ca chestie de imagine

in reclama BMW de pe forum este un baiat care toarna in motor ghici ce? ... ulei BMW :bashwall:

Acesta e un non-argument. Faptul ca exista ulei contrafacut nu inseamna ca nu exista totusi si ulei BMW chiar original. Doar ca nu e vorba de cel care se vinde cu 35 de lei.

 

 

P.S. 2 exista uleiuri; de exemplu 5w30; mult mai ieftine decat uleiul BMW - ex - 105 lei/5 litri FORD adica 21 lei/litru; LIQUI MOLY - 27 lei/litru etc

Nicunul nu afirma insa ca este certificat BMW LL04, asa cum scrie pe bidoanele ce poarta eticheta BMW.

Sa vorbim despre uleiuri similare, sa nu comparam mere cu pere. Si uleiul Castrol 5W30 magnatec este mai ieftin ca cel edge, insa are si o alta calitate trecuta pe eticheta.

Link to comment
Share on other sites

Nicunul nu afirma insa ca este certificat BMW LL04, asa cum scrie pe bidoanele ce poarta eticheta BMW.

Sa vorbim despre uleiuri similare, sa nu comparam mere cu pere. Si uleiul Castrol 5W30 magnatec este mai ieftin ca cel edge, insa are si o alta calitate trecuta pe eticheta.

 

 

eu ti-am dat exemple de uleiuri care au certificarea BMW LL04

daca vrei iti mai dau ESSO la 34lei/litru

non argumement este chetia cu pretul

in decembrie Filaret vindea uleiul cu 49 lei/litru iar la Otopeni era 63 lei/litru

dupa logica preturilor inseamna ca Filaret vindea ulei contrafacut, nu?

asa ca chestie reprezentantele BMW au pret impus la ulei ( poti vorbi cu toti deal-rii prezenti pe forum si iti vor confirma ) ;)

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

Pai vad ca asta costa 45lei/l, nu 27!

Uite aici un exemplu, dar peste tot e cam la fel.

http://www.autokarma...panume=5W%2D30

 

eu ti-am spus cat e la mine cu discount pentru mebmri bmwclub ; cat e la autokarma chiar nu ma intereseaza ( e oferta momentan la el ) si e 40 lei/litru la ei al bidon de 5l litri :p

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

Aici spui cu totul altceva :

da e acelasi pret

LIQUI MOLY 0W40 - 225 lei/5 litri

LIQUI MOLY 5W30 TOP TECH 4200 LONGLIFE - 285 lei/5 litri

LIQUI MOLY 5W30 - 155 lei/5 litri

daca ai un part number la parasolar te ajut cu placere

Uitasem, e promotie, si a scazut pretul.

Link to comment
Share on other sites

stiu ca aici este vorba de ulei dar am si eu o intrebare: piesele pentru directie si articulatii,suspensie,frane,etc produse sub marca Delphi si vandute de marii importatori in reteaua de retail si service unde sunt facute? Stie cineva cu exactitate? Sunt curios la exemplul asta ce vor spune cei din bransa,asta ca exemplu fata de marii importatori.(eu am vazut un ambalaj pe care scria mare India).Asa cum cred ca se pot aduce si de prin Asia destule piese,de ce nu si ulei?
Link to comment
Share on other sites

Problema nu este unde isi fabrica producatorul produsele. Calitatea poate fi la fel de buna chiar sunt produse in Germania sau in Romania.

 

Problema este legata de produsele contrafacute, care nu au nimic in comun cu originalul in afara de aspectul ambalajului.

Link to comment
Share on other sites

Asta e perfect adevarat. Uite, am un prieten la Delphi asta de langa mine care e ceva sefuletz de sectie. Mai imi aduce tot felul de benzi izolatoare, tot felul de cleme, mufe, tuburi termocontractibile chiar si instalatii electrice complete care nu au trecut testele.

Pot sa va spun ca folosesc materiale excelente. Nu veti gasi de ex. banda izolatoare ca si aceea la vreun magazin.

Link to comment
Share on other sites

Dar, e destul de simplu: daca nu aveti incredere in uleiurile de pe net (din cauza pretului sau a altor factori), cumparati ulei Castrol, ORIGINAL, cu aceleasi specificatii ca si cel .."BMW". In cazul asta veti fi siguri ca nu ati bagat prostii in motor!
Link to comment
Share on other sites

Dar, e destul de simplu: daca nu aveti incredere in uleiurile de pe net (din cauza pretului sau a altor factori), cumparati ulei Castrol, ORIGINAL, cu aceleasi specificatii ca si cel .."BMW". In cazul asta veti fi siguri ca nu ati bagat prostii in motor!

 

Si unde gasim acest ulei original ?:)

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca este! Chiar nu mai poti gasi un produs ORIGINAL in Romania? EU nu cred! Dar, luate de pe anunturi din mica publicitate, ai sanse mari sa cumperi ...cine stie, ce! Indiferent care e produsul achizitionat ( de la uleiuri, placute frana si pana la ...medicamente!)
Link to comment
Share on other sites

Si au am inceput sa folosesc Castrol din gama Professional.

In principiu acest ulei nu se vinde in magazine, ci doar in service-uri. Cel putin pentru asa ar vrea Castrol :) .

Teoretic, fiind mai putin raspandit, este mai putin probabil sa fie falsificat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.