Jump to content

CONTROVERSATUL ULEI 5W30 ORIGINAL BMW -LONGLIFE 04


alex.teile

Recommended Posts

Luati fratilor si bagati 5w30 daca aveti dpf... nu mai o luati ca ala e mai gros ca ala e mai subtire... daca il tii 10.000 e foarte bine e de ajuns . Daca vrei sa il tii ca in germania 30.000 nu e bine, pt ca la noi e mai praf, e clima diferita putin. Insa oricat de contrafacut este acest ulei oem, fiind facut de castrol, in fabrici no name sa zicem...totusi e respecta cat de cat acele standarde. Poate nu e asa rezistent la multe miii de km, 30.000 dar 10.000 face fata fara probleme...Totusi nu e valvoline sau dacia oil...sau semi sintetic...sa fim seriosi acum ... Eu nu cred ca se aduce din china... credeti ca nu se gasea careva sa ofere o dovada clara ? Poate e facut la turci, sau in alte tari europene, gen cehia polonia austria... sau turcia, totusi e un ulei bun, eu deocamdata sunt multumit. Prea pretentiosi am devenit :)
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca s-a ajuns la o adevarata manie cu aceste uleiuri. Sunt curios pe ce se bazeaza cei care spun ca sunt falsificate, ca un test obiectiv n-a facut nimeni de-aici.

Si nici nu o sa se faca! Totul tine de corectitudinea celor ce il comercializeaza, sunt cativa colegi de aici de pe forum care vand acest ulei,de la care am cumparat si eu,precum si majoritatea celor de aici, iar pana acum nu s-a plans nimeni de calitate...asa ca...go LL04!

Link to comment
Share on other sites

Jonny, dupa cum ziceam mai sus, parerea mea e ca 5w30 protejeaza mai bine filtrul de particule, iar 5w40 protejeaza mai bine motorul.

 

Tot parerea mea e ca 5w30 e mai bun iarna, fiind mai subtire, iar 5w40 e mai bun vara.

 

Pana la urma, sunt bune amandoua. BMW.DE mi-a recomandat ambele uleiuri.

Link to comment
Share on other sites

Insa oricat de contrafacut este acest ulei oem, fiind facut de castrol, in fabrici no name sa zicem...totusi e respecta cat de cat acele standarde. Poate nu e asa rezistent la multe miii de km, 30.000 dar 10.000 face fata fara probleme...Totusi nu e valvoline sau dacia oil...sau semi sintetic.

De unde stii ca e Castrol? :unsure:

Ai vorbit cu chinezii astia care-l imbuteliaza?

http://www.alibaba.com/product-gs/311738631/Engine_Oil_for_BMW.html

Ar fi culmea sa contrafaca cineva un ulei punand in loc altul la fel de bun :) .

Link to comment
Share on other sites

Si au am inceput sa folosesc Castrol din gama Professional.

In principiu acest ulei nu se vinde in magazine, ci doar in service-uri. Cel putin pentru asa ar vrea Castrol :) .

Teoretic, fiind mai putin raspandit, este mai putin probabil sa fie falsificat.

 

Ce-nseamna din gama Professional ? Si din ce service-uri il iei ?

Link to comment
Share on other sites

Ce-nseamna din gama Professional ? Si din ce service-uri il iei ?

Spre exemplu asta Castrol SLX Professional Powerflow LongLife III 5W-30 1L.

 

Aici gasesti.

Edited by wolf
Link to comment
Share on other sites

Baietii aia al caror link il pui a 3-a oara, nu cred ca au permisiunea de la Castrol pentru vanzarea on-line :) .

 

Cred ca are actiuni acolo :) Pe bune, cred ca o sa le scriu celor de la Castrol sa cumpar ulei direct de la ei :)

 

Iau si cantitati mai mari daca e, si-l vand :) Macar sa bag un ulei adevarat, conteaza foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca are actiuni acolo :) Pe bune, cred ca o sa le scriu celor de la Castrol sa cumpar ulei direct de la ei :)

 

Iau si cantitati mai mari daca e, si-l vand :) Macar sa bag un ulei adevarat, conteaza foarte mult.

Nu am actiuni acolo, nu am cumparat de la ei si nici nu ma intereseaza soarta lor. Am dat search pe google pentru acest ulei si acolo l-am gasit, deoarece am fost curios despre el privind faptul ca eu nu am auzit de el pana sa vad acea eticheta de pe masina.Plus de asta am vazut ca foarte putini stiu de el si am pus link catre acel site ca sa arat la ce ma refer.

hornetb' am actiuni in alta parte.

Link to comment
Share on other sites

Tu crezi ca uleiul acela bmw din china e asa ieftin ??? La ei bmw nu e asa accesibil ca la noi, au preturi destul de piperate ! Uleiul e destul de scump si acolo cred... Eu nu cred ca faceau chinezii uleiuri cu etichete made in eu. sau in germany...si sa traverseze jumate de continent sa nu ii ia nimeni la intrebari la vami pt originalitatea marfii, asta ti-o zic in calitate de lucrator in domeniu. Eventual scria clar !!! made in china , made in prc... ca pe anvelope... Eu nu cred ca e chinezesc. mai degraba turcesc :) in cel mai nefericit caz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Glumesti cred. Chinezii copiaza orice si se impiedica de o eticheta?

Vezi ca in link-ul respectiv, chinezul spune ca poate face orice eticheta si orice ambalaj doreste clientul:

We can provide package according to customers' requirements.

 

Ambalajul si eticheta chiar sunt ultimul lucru la care s-ar gandi :) .

Link to comment
Share on other sites

fie...i hate china...cred k daca ma uit pe etichetele electronicelor din casa...nu stiu daca e vreuna altceva decat china :) pacat...totusi sa recunoastem au si anumite produse bune. cat despre ulei...prefer sa ma retrag din discutie, iar pe viitor voi cumpara ulei din reprezentanta si gata. nu din romania, din bulgaria...aici e increderea mai mare, ca ei sunt tinuti in brate de nemti, au chestii mult mai de calitate ca noi. saptamana asta o sa ma uit cat costa uleiul in reprezentanta in bulgaria, si o sa va zic si voua, o seara placuta tuturor
Link to comment
Share on other sites

fie...i hate china...cred k daca ma uit pe etichetele electronicelor din casa...nu stiu daca e vreuna altceva decat china :) pacat...totusi sa recunoastem au si anumite produse bune. cat despre ulei...prefer sa ma retrag din discutie, iar pe viitor voi cumpara ulei din reprezentanta si gata. nu din romania, din bulgaria...aici e increderea mai mare, ca ei sunt tinuti in brate de nemti, au chestii mult mai de calitate ca noi. saptamana asta o sa ma uit cat costa uleiul in reprezentanta in bulgaria, si o sa va zic si voua, o seara placuta tuturor

De ce ? Ce vina au ei ?

Link to comment
Share on other sites

prea copiaza tot !!! datorita faptului ca au mana de lucru ieftina, iar produsele , multe de proasta calitate ! nu poti compara un aparat foto sony made in japan cu unul china, sau panasonik. sau un samsung in korea cu unul in china caruia ii mor pixeli... si multe altele. Si cu toate astea sunt nr 1 la productii...bravo lor...au ajuns cum era romania din punct de vedere agricol pe vremea lu` impuscatu` :D
Link to comment
Share on other sites

Si daca ei copiaza tot ce ? nu te obliga nimeni sa cumperi. Fiecare judeca si procedeaza intocmai, majoritatea nu stiu sa faca diferenta intre Made in China si "chinezarie".

Ai fi surprins sa vezi cate chestii din bmw`ul pe care il conduci sunt fabricate in China.

In Romania la Lugoj exista fabrica de air`baguri pentru masini, dintre care si de provenienta germana (nu stiu daca se fabrica intreg air`bag`ul sau o parte).

Edited by rain
Link to comment
Share on other sites

Exista o multime de topicuri generale legate de uleiuri.

Titul acestui topic este :

CONTROVERSATUL ULEI 5W30 ORIGINAL BMW -LONGLIFE 04 PARERI

 

Atat!

 

!

Toate posturile fara legatura cu uleiul original BMW vor fi sterse.

 

si cu asta cum ramane? ar fi ceva posturi de sters nu? <_<

Link to comment
Share on other sites

pai e vorba de uleiul BMW. Si ma repet, cea mai frecventa metoda de falsificare proneste de la fabricantul original.. nu e calitatea scrisa pe ambalaj in primul rand. ..Si asta e extrem de greu de determinat.

Cum poti sa te pazesti.. lasi deoparte abureala cu Long service interval, incerci sa cauti furnizori autorizati, poti incerca brand-uri de nivelul 2 sa zicem, care au sanse mai mici sa fie contrafacute la modul barbar, adica un cu totul alt ulei si cam atat.

Pentru multi care se agita pe aici discutia e pur teoretica, ca majoriatea faca un 10-12k km pe an (conform unui sodaj de aici de pe forum), multi nu tin o masina mai mult 2-3 ani.. dar pentru altii care au masini mai vechi, tin la ele, fac km foarte multi, subiectul e mai putin teoretic. Eu fac 3 schimburi anual, 30k km/an.. stiu ce ar insemna sa bag un ulei prost tot timpul asta.. in 2 ani termin motorul. .

EU nu am tester de uleiuri.. dar pot obeserva cateva chestii.

 

in primul rand ..diferentele intre uleiuri sintetice de calitate si ceva brand (BMW, CAstrol

Parerea mea e ca diferenta asta vine de la indici de calitate, care nu sunt respectati, si conform studiilor asta e cea mai raspandita forma de contrafacere.

 

Voi aveti impresia ca Castrol, care a investit n-spe bil. $ in marketing si scoate un lot de ulei substandard il arunca ? Cum unde ? cat costa sa arunci 200 de t de ulei de exemplu intr-un mod eco ? ma indoiesc.. eu il zic ca il pune pe piata fara probleme, mai ales unde stie ca poate scapa foarte usor cu asta.

 

 

Si experienta ma invata ca cu cat mai mare e firma, cu atat mai mare probabilitatea sa isi bata joc de clienti, sa incalce orice fel de regulamente si sa scape cu asta..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Fiindca tot s-a discutat aici destul de mult despre uleiuri ,nu vreau sa fiu offtopic dar nici nu cred ca merita sa deschid un topic pentru urmatorul aspect:

-vreau sa stiu daca un termen de 3 ani de la fabricatie pentru un ulei,este o problema?

-asociatul meu a cumparat un service auto si l-a preluat cu tot ce avea fostul proprietar in magazie.Eu am masina la o reparatie mai mare la el,printre care si schimbarea motorului.Are un ulei REPSOL EVOLUCION 5W-40 ce corespunde normei LL-04 BMW(exact asa scrie),care este fabricat in 2008 si datorita unui pret de 70 ron la raft nu s-a vandut.Mie mi-l da gratis, dar vreau sa stiu daca risc ceva cu el fiind vechi si daca cineva stie ceva despre el? Nu vreau sa risc ptr 250 roni cat m-ar costa 5w-30 BMW LL04.

Oricum nu vreau sa-l tin mai mult de 5000 km(pana termin cu reparatiile,vopsit,etc)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.