Jump to content

CONTROVERSATUL ULEI 5W30 ORIGINAL BMW -LONGLIFE 04


alex.teile

Recommended Posts

La 320d e90 am bagat Motul x-clean 8100 5w30 si nici o schimbare fata de 5w30 castrol edge, a mancat mai mult cu 400g la 10 000 km.

 

Vreau sa bag Liqui Moly toptec 4200 5w30, ce pareri aveti cei care au incercat acest ulei? Gen zgomot motor, consum ulei

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kenbobo parca a bagat ultima oara Liqui Moly...eu urmeaza sa fac revizia la masina mea si nici nu mai stiu ce sa cred si ce sa bag, atatea pareri impartite in toate directile de nici nu mai stii ce sa crezi, mai bine nu mai citesti subiecte de genu.
Link to comment
Share on other sites

Kenbobo parca a bagat ultima oara Liqui Moly...eu urmeaza sa fac revizia la masina mea si nici nu mai stiu ce sa cred si ce sa bag, atatea pareri impartite in toate directile de nici nu mai stii ce sa crezi, mai bine nu mai citesti subiecte de genu.

La care dintre ele? Nu ne prezinti si noua una?

Edited by lucianWRC
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca nu prea conteaza ce brand de ulei folosesti atata timp cat uleiul are specificatiile de care ai nevoie si este aprobat de producator.

Motoru meu are ACEA C3 si LL04 .. Folosesc Liqui Moly Longtime HT cu aceleasi specificatii. Specificatiile sunt importante , nu brandul ... bine nici nu zic ca e ok sa folosesti ulei de kaufland sau petrotel , sa fie acolo un brand care totusi le are cu uleiu :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Cu Faimosul Motul 5w30 mi-a mancat aproape 1 litru de ulei la 10 000 km cand inainte cu ulei castrol edge 5w30 nu a mancat deloc. O sa pun liqui moly la urmatorul schimb pt ca nu am fost impresionsat de Motul.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aproape ca s-a ajuns in situatia sa se planga dupa vechiul ulei Bmw care numai bun nu era!

Si masina mea e defecta....merge mai bine cu noul ulei Shell,dar stati asa ca am descoperit misterul.....masina este buna ,uleiul este prost...eu am Shell Helix Ultra 5W-30 Ect in masina care are normele de Bmw LL 04 ,MB(adica Mercedes) 229.51,VW 504.00/507.00,Porche C30 care este de fapt vechiul ulei Shell pentru ca a fost inlocuit cu Helix Ultra 5W-30 ECT C3 care a fost poluat si cu norma Dexos pentru Opel si chiar pentru Chrysler are norma.

Cred ca o sa bag de acum inainte Helix Ultra Professional AM-L 5W-30 care are norma BMW LL-04,MB 229.51 si Maserati aproved.....ca Maserati e misto.

 

Lasand gluma deoparte cu asta Shell Helix Ultra 5W-30 Ect masina mea merge mai bine(rotund) decat cu vechiul ulei BMW si uleiul Motul.Cu restul de 2 uleiuri Shell nu stiu.

 

Helix ultra professional am-l 5w30 am si eu, in 523i se consuma 0.5-1ltr intre schimburi, in 320d nfl nu se consuma deloc....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Uleiul 5W30 TWIN POWER TURBO Longlife-04 este facut de SHELL in colaborare cu BMW , eu am in motor asa ceva si la cald pare a fi foarte subtire, adica cand iei putin cu degetul de pe joja aproape ca e volatil , nu ramane mare lucru pe degete, nici vorba de unsoare. Il dau jos si pun CASTROL Edge 5w30 LL01. NU degeaba scrie pe capacul de la ulei CASTROL <_< Edited by cray
  • Like 1
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

salut rsp la intrebare ta daca este sau nu castrol in gasesti mai jos. Daca sti si germana o sa intelegi da este castrol ulei longlife de la bmw :).

Mit der Stärke von Titanium FST™. Ăbertrifft die hĂśchsten Anforderungen der Premiumhersteller. Erreicht durch hervorragende FlieĂeigenschaften schnell die empfindlichen Motorbauteile, insbesondere beim Kaltstart.

API SN; ACEA C3; VW 502 00/ 505 00; MB-Freigabe 229.31/ 229.51; BMW Longlife-04; dexos2®; Renault RN0700/ RN0710

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Cu Faimosul Motul 5w30 mi-a mancat aproape 1 litru de ulei la 10 000 km cand inainte cu ulei castrol edge 5w30 nu a mancat deloc. O sa pun liqui moly la urmatorul schimb pt ca nu am fost impresionsat de Motul.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Eu cand am trecut de la Castrol 5w40 la Motul 5w40 mi-a scazut consumul de ulei de la 400ml/1000km la 200-250ml/1000km. In ambele situatii s-a mers agresiv si a fost tinut motorul turat foarte mult timp. Ma indoiesc ca tu aveai cu Castrol consum 0 de ulei, nici macar nu exista asa ceva. Nu exista masina care sa nu consume deloc ulei si dupa deodata sa consume 100ml/1000km...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eu am bagat ulei oem ll life 5w-30 pt un f 10 528i 2.0 l 245 hp luat de pe emag ce intermedia cel mai bun distribuitor din bucuresti . Litru a fost 35 ron,, am 4000 km nu a papat nimic, insa tineti cont ca este rece afara. Cand va fi cald vreau sa vad diferentele fata de uleiul reprezentantei- 700 ml la 15.000 km- care il da cu 120 ron/l. Argumentul pretului , dat de distribuitor- noi facem pretul deoarece cumparam sute de tone, fata de reprezentante care nu cumpara nici 1t. Nu stiu ce sa cred, dar la 10 mii il schimb mereu Edited by ion2310
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut ,

Ămi poate spune și mie cineva care este diferența ĂŽntre Castrol Edge turbo diesel titanium Fst și Castrol Edge titanium fst (cel care nu scrie turbo diesel )

AmândouĂŁ sunt Bmw LL04 și de unde diferența de pret ?

Primul cu turbo costa 30 de lei iar celĂŁlalt 40 .

E mai bun cel de al doilea ?

Ms.

Mie unul ĂŽmi este frica sa pun Shell , am auzit ca spalĂŁ foarte bine motorul Și mi e sa N am depuneri mari prin motor care sa plece și sa dau de alte alea cu toate ca ultimele 3 schimburi le am fĂŁcut la 8000 k.

Poate sunt tâmpit ca spun asta dar ..... asta sunt .

Edited by emitzu
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 2 years later...
  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.