Jump to content

Ce parere aveti?


Cipy

Recommended Posts

Rover e vestit pentru devalorizarea rapida, egala cu viteza cu care pica piesele :blink:

de altfel Rover nu mai exista, fabrica a fost inchisa in 2005, din motive contabilicesti - datorii mari la bugetul Angliei. deci piese de origine nu cred ca mai sunt asa usor de gasit, ramanand doar cele de "producator".

Link to comment
Share on other sites

Astept pareri din patea celor care au mers si au "simtzit" ambele masini...  diesel ambele, de aceeiasi varsta....

134816[/snapback]

sport versus limuzina...

320 fara discutii

poate roverul e mai aratos dintr/un anumit punct de vedere, dar cam atat...

si in plus esti pe un site bmw club....

rover - bleah

Link to comment
Share on other sites

Cred ca 320 e superior la aproape toate capitolele.

Singurul avantaj pe care l-ar putea avea Rover ar fi acela ca nu e o marca atat de comuna ca si BMW, nu o vezi chiar peste tot.

Altceva.....nimic.

 

P.S. Am avut un prieten care la 2-3 luni de la cumparare a trebuit sa-si schimbe cutia de viteze.

Link to comment
Share on other sites

am avut un rover 420si 150cp din 1996

l-am alergat muult si pana la 145.000.km nu prea am avut probleme

pot sa spun ca am fost multumit de el, dar cu e46 pe care il am acum ,chiar daca are doar 118cp "viata la volan este mult mai buna" :blink:

 

pt rover:

am asteptat 3 saptamani pana mi-au adus un teu de la instalatia de racire

kit-ul de ambreiaj a costat 4.700.000.+1.500.000.manopera la bavaria acum 6 ani

Edited by "ZIGZAG"
Link to comment
Share on other sites

BMW a cumparat in 1994 grupul Rover (care includea fabrici si marci precum Rover, MG, Mini, Austin, Triumph sau Land Rover), cu intentia de a avea in portofoliu niste masini mai “affordable”

Lucrurile nu au mers cum s-au asteptat nemtii, si in 2000, BMW vinde o parte din activele Rover si numele MG catre fostii manageri ai grupului pentru 10 lire (da, ati citit bine). In acelasi timp BMW a vandut pentru 1,8 mld lire marca Land Rover catre Ford si pastreaza in portofoliu marcile Mini si Rover (pentru Rover acorda o licenta de productie, insa proprietatea asupra marcii o pastreaza).

Intre timp Mini este relansata si inregistreaza vanzari record an de an.

 

Vorbim cumva de aceeasi familie ?!!! :blink:

Cititi aici de la anul 1994 sau aici !

Edited by SlowDeath
Link to comment
Share on other sites

sport versus limuzina...

320 fara discutii

poate roverul e mai aratos dintr/un anumit punct de vedere, dar cam atat...

si in plus esti pe un site bmw club....

rover - bleah

134856[/snapback]

 

 

Dar Roverul nu are motor de BMW (cel diesel de 2000cmc)...

Link to comment
Share on other sites

Astept pareri din patea celor care au mers si au "simtzit" ambele masini...  diesel ambele, de aceeiasi varsta....

134816[/snapback]

nu am "simtzit" un rover niciodata, insa am "simtzit" un bmw 320d :blink:

ce pot sa-ti spun este ca intr-adevar, roveru iti ia ochii cu aeru lui de englez elegant si fitzos

insa numai atat, pentru ca am intrebat in stanga si in dreapta (era si pentru mine o optiune acum vreo 2 ani) si am aflat ca este o masina foarte putin fiabila, scumpa ca si piese si care "pica" destul de repede, mai ales la directie, suspensii si nici motorul n-ar fi primavara

nu a avut succes prea mare nici in occident

deci, go for 320d, nu este luxos dar te poti baza pe el

fiindca tot a venit vorba de alte optiuni, o alta optiune a mea era alfa 156, insa din aceleasi considerente de mai sus, am renuntat la ea

Link to comment
Share on other sites

Fostul meu sef avea un Rover 75 , si am mai mers de cateva ori cu ea dar mi s-a parut foarte greoaie, fata de un 320d...e si mai barca masina, dar pentru cineva care vrea confort cu aspect de limuzina..e ok.

Intr-adevar piesele veneau foarte greu, mai ales ca asta obisnuia s-o atinga mereu, si statea mai mult pe la service masina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.