Jump to content

Micutza mea E90


Cristian.O

Recommended Posts

Zilele trecute am iesit la o plimbare cu prietena mea pe traseul tg. mures - alba iulia - deva - hunedoara - sarmisegetuza - timisoara.

 

Am ramas impresionat de modul in care arata si este intretinuta Cetatea Alba Iulia, recomand. Masina s-a comportat bine, si in cei

 

aproape 900 km facuti a consumat 5,6 l, la un mers lejer, viteza medie fiind de doar 61 km/h cu fataiala din timisoara.

 

Am incercat sa testez max speed, dar nu a vrut sa treaca de 230, nu cunosc motivul.

 

Astazi i-am montat tips nou, avand dimensiuni identice si aceeasi distanta dintre tevi cu ce e montat pe f-uri.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Astazi, 196484 km, i-am facut revizia, ulei BMW 5W30 si cele 4 filtre ( aer, ulei, polen, motorina ) MANN.

 

Au fost verificate si elementele de suspensie,directie, si in ciuda faptului ca merg cu jante pe 19 de doi ani, nu am nimic de schimbat.Am masurat si antigelul, -30 grade.

 

Dupa revizie, am profitat de faptul ca a iesit soarele si i-am facut o baie ca era cam jegoasa dupa ploile din zilele trecute.

post-29666-0-52505100-1411574951_thumb.jpg

post-29666-0-17284300-1411574964_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Mă duceam să las mașina la prietenii ca să schimb galeria de evacuare, dar până am ajuns eu la atelier mi-au schimbat-o ei.

În realitate e chiar mai frumoasă decât în poze.

Edited by Rcc-67
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Iesind zilele trecute la un drum in exterior,am zis sa verific din meniul secret incalzirea motorului,si hop,nu trecea de 70 de grade.desi acum 2 ani am schimbat ambele termostate,se pare ca iar trebuie unul nou. In urma discutiei avute cu mecanicii la care umblu,si anume daca in sarcina mai puternica,respectiv la urcarea unui deal,temperatura creste 2-3 grade,atunci buba e termostatul egr,pe care l-am si cumparat,behr. Il montez zilele urmatoare,sper sa fie ok.
Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca e de la termostatul de la egr

si eu l-am schimbat acu 2 ani si a murit iar

e consumabil cred ca ar trebui schimbat la fiecare revizie

de data asta am luat behr la 60 de lei de la autokarma n-am mai dat 180 de lei pe original

si acolo unde trebuia sa fie stanta bmw are o stersatura in plastic

deci tot dracu ala e

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.