Jump to content

vibratie relanti e90 320d 2007....innebunesc


onx_tequila

Recommended Posts

Am luat masina e90 320d cam la 160 mii km,, acum are 180 mii si face d cand am luat-o.

Are pe relanti UNEORI indiferent ca-i cald sau frig, motor cald sau nu unele mici zmucituri, ca o vibratie de la motor cu scaderea turatiei dar nu mult(se vede pe ac).

Am fost la AB Baneasa si mi-au dat aia injectoru 2 UZAT, m-am dus la Brasov la Bosh injectoare unde am pile' ca aia le fac, le repara, le testeaza ....si culmea, n-au nimik, n-am platit nimik, nici testul makar..

Am schimbat senzor ax came ce aparea pe tester, tot face, am schimbat curelele si rolele, tot face, ii pun OMV aia scumpa si metabond, nimik

Cica ar fi volanta, dar daca apas ambreiajul tot face, dar nu e nici o bataie, nici un sunet, nimik, doar zmucituri, am curatat EGR tot face...... ce drq e k innebunesc.

Aaaaa... mai am o eroare : Mod economie energie activat????? stie cineva c e ala???????

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat tampoanele acum 1 luna si ceva. Motorul era zgomotos si vibra la relanti. Dupa ce le-am schimbat, parca e alta masina. Tampoanele sunt consumabile si nu cred ca strica sa le schimbi, mai ales ca este recomandat schimbul lor dupa 130k km.
Link to comment
Share on other sites

@tzucul Ei nu are.... eu spuneam ce sa verifice ca sa scape de vibratiile de la relanti, oricum, nu strica verificate/schimbate tampoanele la 180k cat are. Nu cred ca sta prea bine nicio masina la relanti daca ii "danseaza" motorul pe sub capota...
Link to comment
Share on other sites

si mie imi face la fel vibreaza motorul la relanti si am observat ca si oscileaza putin acul , daca apas putin pe aceleratie nu se mai simte nici o vibratie.Care sunt tampoanele de la motor ca eu am vazut ca e ceva cam uzat acolo ca si cum ar fi ars ceva da nush sigur ce e.Unde sunt tampoanele alea?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

si mie imi face la fel vibreaza motorul la relanti si am observat ca si oscileaza putin acul , daca apas putin pe aceleratie nu se mai simte nici o vibratie.Care sunt tampoanele de la motor ca eu am vazut ca e ceva cam uzat acolo ca si cum ar fi ars ceva da nush sigur ce e.Unde sunt tampoanele alea?

si eu am aceleasi simptome. ceva solutii? Am senzatia ca relantiul sta undeva la 700,750 rpm si daca ating un pic acceleraia si il aduc in preajma 1000rpm motorul se aude normal. Mentionez ca este vorba de un bmw 320d e90.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Acelasi lucru patesc eu in momentul de fata cu un E46 320D NFL. Am reusit sa ii dau o data de cap acum ceva timp, schimband unul din injectoarele mecanice. Acum vad ca face la fel. La relanti se simt vibratii scadate in interiorul masinii si relantiul oscileaza dar foarte putin, doar daca te uiti cu atentie la el. Ma gandeam sa schimb si celelalte doua injectoare mecanice. Voi ce parere aveti? :thumbsup: Edited by LEOZRX
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.