Jump to content

Termostat M47N (320D) E46


Recommended Posts

O sa aiba o culoare inchisa spre violet.. ai grija ce tip de termostat comanzi. Eu am un 318d de 85kw 116cp din 2004 si am primit un termostat care merge la motoarele de 136 de cp si nu sa potrivit cu toate ca cei de pe site-ul respectiv mi-au cerut seria de caroserie si au zis ca merge si la mine. Comanda-l de la cineva de care sa fi sigur ca iti trimite exact ce ai nevoie. E mai bine daca te uiti tu exact ce tip de termostat ai ca sa stii sa comanzi. Te salut.

Multumesc pentru informatie,o sa fiu atent cand il comand,mie imi trebuie pentru motorul de 136cp.

Cred ca il comand prin magazin,poate asa imi aduce ce trebuie sau daca nu pot sa-l returnez.

Nu are nimeni o poza cu termostatul? Sa vad ce model ar fi,pe masina se vede cam greu.

Edited by Alexandru30
Link to comment
Share on other sites

salut Alex, ti-am trimis un PM cu un link ca nu stiu sigur daca puteam sa-l postez aici, poate se considera reclama pentru site-ul respectiv.. te salut si ne auzim dupa ce schimbi termostatul si antigelul... poate reusesti sa faci si ceva poze din timpul operatiuni si poze cu piesele vechi si cele noi.
Link to comment
Share on other sites

salut Alex, ti-am trimis un PM cu un link ca nu stiu sigur daca puteam sa-l postez aici, poate se considera reclama pentru site-ul respectiv.. te salut si ne auzim dupa ce schimbi termostatul si antigelul... poate reusesti sa faci si ceva poze din timpul operatiuni si poze cu piesele vechi si cele noi.

Multumesc pentru PM,cand o sa schimb termostatul o sa fac si poze,o sa le pun pe forum,poate ajuta si pe altii in situatia mea. :thumbsup:

Edited by Alexandru30
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

am schimbat si eu recent termostatul, si din prima zi am constatat ca apa se raceste in mers.

 

termostat nou firma gates,

 

credeti ca s-au rupt clemele din prima zi? sau ce altceava sa fie?

 

Gates nu cred ca este OEM ... si nu cred ca NU ma insel daca spun ca NU sunt prea multi care sa NU recomande producatorul original/"autorizat"... Hella si cred ca si Vierol AG.

 

Probabil cel pus (de tine) nu a trecut de CTC...

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am schimbat si eu recent termostatul, si din prima zi am constatat ca apa se raceste in mers.

 

termostat nou firma gates,

 

credeti ca s-au rupt clemele din prima zi? sau ce altceava sa fie?

 

Incearca sa desfaci din nou si doar asa poti afla ce s-a intamplat, si ar fi bine sa ne comunici si noua ce ai gasit , pe viitor sa ne ferim de (poate)aceasta firma.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
In functie de temperatura minima din zona respectiva se face si concentratia de antigel, de obicei se pune 50/50, dar pentru alte detalii citi si voi eticheta la bidonul ala de antigel ca scrie foarte clar temperatura de inghet si concentratia necesara. Peste 60% antigel incepe sa scada randamentul.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

In functie de temperatura minima din zona respectiva se face si concentratia de antigel, de obicei se pune 50/50, dar pentru alte detalii citi si voi eticheta la bidonul ala de antigel ca scrie foarte clar temperatura de inghet si concentratia necesara. Peste 60% antigel incepe sa scada randamentul.

 

+1.

 

http://www.performanceoilsltd.co.uk/antifreeze_amsoil.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Gates nu cred ca este OEM ... si nu cred ca NU ma insel daca spun ca NU sunt prea multi care sa NU recomande producatorul original/"autorizat"... Hella si cred ca si Vierol AG.

 

Probabil cel pus (de tine) nu a trecut de CTC...

 

salut, ai dreptate marca Gates nu e OEM la BMW dar si eu am montat de vreo aproape 2 ani termostat marca Gates si nu am avut probleme. singura recomandare a mea e sa montezi ganitura celui original (eu asa am facut) daca nu e uzata.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.