Jump to content

montaj lumini e46 - lumini comfort


jo's

Recommended Posts

lol , nici nu stiam de functia asta..in plus nu stiam ca cineva mai citeste carti acum de cand cu tablete si smartphoneuri si pe timp de noapte..

 

de apreciat efortul insa nu m-as chinui :)..mie unu nu-mi trebuie functia asta, cand imi trebuie ceva aprind toata lumina si gata :D...

 

chiar , zilele trecute am vazut o chestie in gen la o octavia 2 , avea inca o plafoniera in spate pe care o aprinsese separat cineva in masina...m-am minunat initial ca era separata de lumina din fata, deci asta era

 

hahaha, ce caterinca, acum ca mi-am luat plafon care are treaba asta , caut ca disperatu sa le activez :LMAO: :LMAO: :LMAO: desigur , nu le voi folosi

 

 

merci pt diy , este foarte simplu de executat

 

 

Link to comment
Share on other sites

merci , am rezolvat si eu :)

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/83675-iata-si-troaca-mea/page__view__findpost__p__1830919

 

 

ce mi s-a parut foarte tare a fost ca eu am taiat firul de la siguranta 49 (care este si pt lumina si pt alarma) ,iar in acel moment a inceput sa chiraie ca toate cele :) m-am dus de graba sa scot borna de la baterie..canci..tot piuiaaaa...in fine pana la urma s-a oprit dupa 5-6 cicluri de piuit fara baterie..am rafacut legaturi si tot iar cand am pus borna iar piuit :))) a trebuit sa inchid usile si tot ca sa o dezarmez ..mi s-a parut amuzant episodul

in rest super simplu de facut , eu am preferat sa fac cu pini .

Link to comment
Share on other sites

sall am cumparat azi de la dezmembrari setu de lumini interior pt e46 ...am luminile care se aprind toate din fata si am vrut pachetul cu lumini individual sau cum s-o numi cu buton separat pt spate sau dreapta stanga sa nu mai le aprind pe toate ...dar cand le-am montat nu se potriveau deloc ..nu mergeau becurile spate separat sa le aprind sau fata doar toate odata ..am observat ca am decat 2 pini pe mufa si soclul are 3 pini ...cele montate le-am luat dupa un model 2001 non-facelift ..al meu e 2004, e posibil sa nu se potrivesca din cauza ca e model mai vechi sau daca vreau lumini individuale pt interior trebuie sa tai si sa izolez pe acolo chiar daca le iau dupa un model facelift sau cumpar de la bmw???!!
Link to comment
Share on other sites

nu cred ca ai inteles: functia pe care o doresti tu (cu lumini de citit - cu buton individual) necesita un anume tip de instalatie electrica, pe care masina ta nu o are pt simplul motiv ca nu a fost dotata cu asa ceva din fabricatie...

 

mufele existente pe masina insa iti permit sa faci upgrade-ul asta fara prea mare bataie de cap: tragi cate un fir (cu pini in capete) de la fiecare lampa de citit spre panoul de sigurante si gata... ai lumini de citit!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

legat de modificare am o intrebare :

in loc sa tragi firele din fata nu poti sa te intapi direct in firul aferent fiecarei lampi cu o bucatica si sa il conectezi in locasul liber?

exact ca in poza

 

daca faci asta,vei putea aprinde spotul de citit doar cand celelalte lampi vor fi aprinse.....de aia am tras un plus separat,pt a avea curent indiferent daca lampile sunt aprinse sau nu!

Link to comment
Share on other sites

daca faci asta,vei putea aprinde spotul de citit doar cand celelalte lampi vor fi aprinse.....de aia am tras un plus separat,pt a avea curent indiferent daca lampile sunt aprinse sau nu!

 

am intales acum

dar daca totusi aleg sa le leg conform variantei mele.. vreu sa ma asigur ca nu afecteaza nimik instalatia ...sigurantele ...adica e ok si asa

sau...

Link to comment
Share on other sites

am intales acum

dar daca totusi aleg sa le leg conform variantei mele.. vreu sa ma asigur ca nu afecteaza nimik instalatia ...sigurantele ...adica e ok si asa

sau...

 

nu afecteaza cu nimic daor ca,personal,nu vad rostul......daca tot vei aprinde lampile in toata masina(in caz ca ai nevoie de lumina in spate) la ce iti mai trebuie 2 becuri in plus?ideea era sa poti folosi spoturile acelea fara a aprinde toate lampile din masina(inclusiv plafoniera care pe timp de noapte e deranjanta).tot ce trebuie sa faci e sa aduci un plus continuu la intrerupatorul acela si ai rezolvat enigma.bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...
  • 7 months later...

Vreau sa montez o plafoniera de e46 cu 8 fire.

 

Din ce m-am uitat,schema ar fi urmatoarea:

 

Pinul 1- BUTON 1 +

Pinul 2- BUTON 1 -

Pinul 3- BUTON 2 +

Pinul 4- BUTON 2 -

Pinul 5- AMBIENTAL +

Pinul 6- AMBIENTAL -

Pinul 7- BUTON 3 +

Pinul 8- BUTON 3-

 

Este corect?La led-urile ambientale tensiunea este tot de 12 V ?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
as vrea sa se aprinda toate becurile si am vazut ca daca leg + de pe mufa la pinul 6 functioneaza asa cum vreau eu,dar vreau sa se aprinda si independent.as putea sa leg pinul 6 si la + de pe mufa si la panoul de sigurante unde este specificat in tutorial?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.