Jump to content

Impozit 2011


Catalin Ciumag

Recommended Posts

Din cate stiu eu pentru 2.5 ramane neschimbat. Se dubleaza pentru motoarele mai mari de 2.5. Chiar si pentru semestrul 2 din 2010 trebuie platit impozitul majorat. In cazul in care ati platit impozitul integral la inceputul anului trebuie sa platiti diferenta.
Link to comment
Share on other sites

Asta e Âşi o formĂŁ de manipulare.

 

Sperii populaÞia cu niºte impozite enorme, iar apoi când cresc doar puÞin, oamenii chiar sunt mulÞumiÞi cã nu au crescut chiar atât de mult.

 

Statul are de câºtigat pentru cã populaÞia preia fãrã prea multe comentarii niºte taxe mai mari, televiziunile au ce ºtiri sã difuzuze, doar noi avem de pierdut.

Link to comment
Share on other sites

La 3.0 este 4300 lei. Ala care a facut articolul e retardat. Nici nu imi dau seama cum s-a gandit la un X3 cu motor 2.5 ca exemplificare, cand la noi majoritatea sunt 2.0 sau 3.0 diesel.

 

Pardon, nici la 3.0 nu e atata, e 2100.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Dragilor,prost nu este cel care cere este cel care da.

Intrebarea mea este simpla " Eu ce primesc in schimb de la ei? ",noi platim impozit ca-n Germania dar mergem pe hartoape si pe drumuri inguste.....asa ca fraierii suntem noi ca platim ( oricum nu ar putea sa ne faca nimik daca nu ar plati nimeni ...) dar Romanul este bou si isi merita soarta ca nu face nimik s-o schimbe.Cand o sa ne faca drumuri platim si noi fara nici o problema si 2000 de Euro daca trebuie dar atunci vad pe ce platesc si e OK.Pai noi in contextul actual platim conditii de 4-5 stele dar stam in cort si nu e corect,iar faza cu pai de la noi strang banii sa faca nu mai merge ca tot au strans la bani si nu au facut nimik ,asa ca eu nu mai cred nimik de la nenorocitii astia de guvernanti.....

Link to comment
Share on other sites

Intimplator in decembrie am avut un drum la circa financiara pentru a fi luat in evidenta cu o masina, si am intrebat de impozitul aferent pe anul 2011 pentru una bucata motor 2.8 si respectiv 3.0, raspunsul a fost 11 milioane / masina. Am ramas putin mirat si am intrebat motivul pentru care este mai mic decit in 2010 cind la 2.8 am avut initial 9 milioane apoi majorarea lui Boc de inca 5 (total / an 14 milioane), raspunsul a fost ca majorarea aia a fost anuntata tirziu si multi oameni s-au fript platind intirzierea. Edited by gogu258
Link to comment
Share on other sites

Impozitul este facultativ dupĂŁ tine? :twoup:

 

PoÞi sã nu-l plãteºti, Însã va fi foarte greu sã vinzi maºina respectivã sau altã maºinã sau vreo proprietate cât timp ai datorii la impozit.

Ciupanezule stiu ca nu este facultativ din pacate:( dar asta cum ti se pare ( tu platesti ca dincolo si circuli in ca...)?

Eu am sa merg sa o inscriu anul asta in Germania ca este mai ieftin si sincer chiar daca este pe aceeasi bani nu mai vcreau sa le dau la nemernicii astia nici un ban ca nu merita decat praf de pusca hotii dracului....problema mea mare este ca probabil din pacate tot aici voi circula cu masina dar macar nu le mai dau nici un ban si punct.Iti dai seama cat is astia de cretini ( oamenii ce au inscris masinile in Bulgaria nu platesc la statul raman decat eventual rovinieta dar tot aici circula si polueaza si strica drumul....dar pe gratis pentru statul roman IMBECIL),dar nu are rost sa mai continui cat de idioti suntem.....

Link to comment
Share on other sites

@Feri: De ce? care este logica,daca impozitul s-a majorat (iar) acum,din 2011?

Impozitul s-a majorat din sem II 2010, atunci cand s-a majorat si TVA. S-a vorbit despre asta la TV si apoi s-a lasat balta. O sa merg sa vad care ii treaba mai exact dupa ce trece valul de pensionari la ghisee. Am aprox. 900 RON restanta la finante in conditiile in care am platit impozitul integral la inceputul anului. Am luat vreo doau radae dar restul 100% ii diferenta de impozit.

http://www.automarket.ro/stiri/cresc-impoz...asco-31510.html

Nu cred ca are rost sa te intrebi daca e logic sau nu. Ideea este ca astia n-au bani si inventeaza tot felul de motive ca sa te jecmaneasca.

Link to comment
Share on other sites

Ciupanezule stiu ca nu este facultativ din pacate:( dar asta cum ti se pare ( tu platesti ca dincolo si circuli in ca...)?

Eu am sa merg sa o inscriu anul asta in Germania ca este mai ieftin si sincer chiar daca este pe aceeasi bani nu mai vcreau sa le dau la nemernicii astia nici un ban ca nu merita decat praf de pusca hotii dracului....problema mea mare este ca probabil din pacate tot aici voi circula cu masina dar macar nu le mai dau nici un ban si punct.Iti dai seama cat is astia de cretini ( oamenii ce au inscris masinile in Bulgaria nu platesc la statul raman decat eventual rovinieta dar tot aici circula si polueaza si strica drumul....dar pe gratis pentru statul roman IMBECIL),dar nu are rost sa mai continui cat de idioti suntem.....

 

Eu n-am chef de complicaţii de genul ăsta, mai ales cu asigurarea.

 

Ăn caz de accident pot apărea probleme, nu e aşa simplu să ai o maşină ĂŽnmatriculată ĂŽn altă ţară.

 

Plus că te poţ trezi că dau ăştia o lege să nu poţi circula cu o maşină cu numere străine mai mult de 3 luni fără să ieşi din ţară sau alte tâmpenii de genul ăsta, foamea ĂŽi va ĂŽmpinge la măsuri de genul ăsta.

 

Eu nu mă consider deloc idiot, nu e vina mea că sunt atât de mari impozitele şi nici nu l-am votat pe Băsescu.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Ciupanezule stiu ca nu este facultativ din pacate:( dar asta cum ti se pare ( tu platesti ca dincolo si circuli in ca...)?

Eu am sa merg sa o inscriu anul asta in Germania ca este mai ieftin si sincer chiar daca este pe aceeasi bani nu mai vcreau sa le dau la nemernicii astia nici un ban ca nu merita decat praf de pusca hotii dracului....problema mea mare este ca probabil din pacate tot aici voi circula cu masina dar macar nu le mai dau nici un ban si punct.Iti dai seama cat is astia de cretini ( oamenii ce au inscris masinile in Bulgaria nu platesc la statul raman decat eventual rovinieta dar tot aici circula si polueaza si strica drumul....dar pe gratis pentru statul roman IMBECIL),dar nu are rost sa mai continui cat de idioti suntem.....

 

Eu n-am chef de complicaĂžii de genul ĂŁsta, mai ales cu asigurarea.

 

Ăn caz de accident pot apĂŁrea probleme, nu e aÂşa simplu sĂŁ ai o maÂşinĂŁ ĂŽnmatriculatĂŁ ĂŽn altĂŁ ĂžarĂŁ.

 

Plus cã te poÞ trezi cã dau ãºtia o lege sã nu poÞi circula cu o maºinã cu numere strãine mai mult de 3 luni fãrã sã ieºi din Þarã sau alte tâmpenii de genul ãsta, foamea Îi va Împinge la mãsuri de genul ãsta.

 

Eu nu mã consider deloc idiot, nu e vina mea cã sunt atât de mari impozitele ºi nici nu l-am votat pe Bãsescu.

 

 

Referitor la asta cu inscrisu in alta tara, cica pentru cele inscrise in Bulgaria pregatesc o lege cu 7EUR/zi pentru masina care sta in RO :twoup: Cu asta s-a terminat toata smecheria...

Link to comment
Share on other sites

Legea asta ar fi prea de tot, mi se pare mult prea mare suma.

 

Probabil cĂŁ se va da o lege ceva, ĂŽnsĂŁ ĂŽntr-o altĂŁ formĂŁ.

 

Poate cã va fi valabilã În cazul În care nu este vorba de un cetãÞean strãin ci de un cetãÞean român domiciliat În România.

Link to comment
Share on other sites

Pentru motor de 3000, impozitul este 2160 ron.De unde o fi iesit suma de 4300 la motor de 2500 ?? :twoup:

Si dc platesti integral pana in martie ,iti mai dau o reducere de 10%,asta inseamna k undeva pe la 1900 pt 3.0,oare ce primim in schimb??!?!?!Macar sa functioneze portalu asta nou care sa permita plata onnline.Mi-e groaza de ce cozi or sa se faca in apropiere datei limita,

Link to comment
Share on other sites

Pentru motor de 3000, impozitul este 2160 ron.De unde o fi iesit suma de 4300 la motor de 2500 ?? :twoup:

Si dc platesti integral pana in martie ,iti mai dau o reducere de 10%,asta inseamna k undeva pe la 1900 pt 3.0,oare ce primim in schimb??!?!?!Macar sa functioneze portalu asta nou care sa permita plata onnline.Mi-e groaza de ce cozi or sa se faca in apropiere datei limita,

 

in februarie nu e nimeni si acum se inghesuie pensionarii , nu ai sa vezi oameni normali la cap acolo ,au blocat ghiseele din lipsa de ocupatie , de foame , de la pastile , e hilar si trist in acelasi timp sa vezi atata lipsa de ratiune . Poti suspecta si un patriotism bizar , impins undeva spre paranoia ,,,,sa ajutam statul mai repede , poate are boc nevoie de bani sa ne plateasca pensiile . De unde maica sa ne dea , de unde ... Nu stiu de ce , dar nu pot sa rad .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

'tu-le muma-n c.. de hoti snapani ce sunt :twoup: si eu care aveam de gand sa-mi iau o masinuta cu motor de cel putin 4000cc

Astia merita soarta lu' ceasca,chiar mai rau :) ,dar stiti ce?vina nu e a lor,e a noastra ca stam si nu facem nimic;ia uitati-va la greci ce-au facut pe strazi,sau la italieni ca au iesit studentii in strada sa-si ceara drepturile,pur si simplu a fost razboi! Noi,ciuciu!

"Frumoasa" chestia si cu taxa de inmatriculare,au dublat-o din nou,de parca n-ar fi fost indeajuns cat de exorbitanta era si inainte...

Link to comment
Share on other sites

'tu-le muma-n c.. de hoti snapani ce sunt :twoup: si eu care aveam de gand sa-mi iau o masinuta cu motor de cel putin 4000cc

Astia merita soarta lu' ceasca,chiar mai rau :) ,dar stiti ce?vina nu e a lor,e a noastra ca stam si nu facem nimic;ia uitati-va la greci ce-au facut pe strazi,sau la italieni ca au iesit studentii in strada sa-si ceara drepturile,pur si simplu a fost razboi! Noi,ciuciu!

"Frumoasa" chestia si cu taxa de inmatriculare,au dublat-o din nou,de parca n-ar fi fost indeajuns cat de exorbitanta era si inainte...

Nu trebuie luat exemplul greciei. Nu cred ca se rezolva nimic. Rezolvarea ar fi fost in dec 2008, dec 2009. Din pacate atunci multi de pe aici nu au facut un efort ca sa se ridice de pe fotolui si sa mearga cateva sute de metri pana la sectia de votare sau au facut-o fara discernamant. Acum degeaba stam si plangem impozitele si taxele imense, ii cam tarziu.

Edited by Feri
Link to comment
Share on other sites

Nu or sa poata niciodata sa ceara banii pt o masina inmatriculata in UE care circula pe teritoriul alte tari!

 

Nu se Âştie.

Dacã vor da o lege care sã-i afecteze doar pe români, nu ºi pe strãini, nu-i va opri nimic.

 

Gândeºte-te cã ºi taxa de primã Înmatriculare e ilegalã ºi Împotriva normelor Uniunii Europene, Însã este Încã În vigoare.

Link to comment
Share on other sites

Nu or sa poata niciodata sa ceara banii pt o masina inmatriculata in UE care circula pe teritoriul alte tari!

 

Nu se Âştie.

Dacã vor da o lege care sã-i afecteze doar pe români, nu ºi pe strãini, nu-i va opri nimic.

 

Gândeºte-te cã ºi taxa de primã Înmatriculare e ilegalã ºi Împotriva normelor Uniunii Europene, Însã este Încã În vigoare.

Ii taxa de poluare. Si asta nu intra in contradictie cu legile UE. Cine a platit prima varianta (taxa de prima inmatriculare) si a dat statul in judecata si-a luat banii inapoi, pentru ca era ilegala.

Link to comment
Share on other sites

Nu or sa poata niciodata sa ceara banii pt o masina inmatriculata in UE care circula pe teritoriul alte tari!

 

Nu se Âştie.

Dacã vor da o lege care sã-i afecteze doar pe români, nu ºi pe strãini, nu-i va opri nimic.

 

Gândeºte-te cã ºi taxa de primã Înmatriculare e ilegalã ºi Împotriva normelor Uniunii Europene, Însã este Încã În vigoare.

 

Am auzit si eu ceva in legatura cu asta, cum ca vor sa-i termine pe astia cu masini inm. pe Bg. Chiar sint curios ce le va debita mintea astora.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.